
Справа № 560/2933/20
РІШЕННЯ
іменем України
27 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К., розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" Кам`янець-Подільської міської ради про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства "Служба єдиного замовника", в якому просить стягнути з відповідача прострочену заборгованість за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку в сумі 20 435 151,40 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що у зв`язку з виникненням заборгованості у Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" в рамках Договору про субкредитування від 12.02.2010 року №28010-02/21 на виконання до контролюючого органу надійшли подання Кам`янець-Подільського управління Державної казначейської служби України в Хмельницькій області від 22.04.2020 року:
- №89 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 11 608 546,52 грн.;
- №90 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 29 602 619,06 грн. (1 054 919,34 USD);
- №91 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (відсотки за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 9 510 415,85 грн. (9338 913,31 USD);
- №92 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (плата за надання гарантій за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 43 034,84 грн. (1 533,59 USD).
Оскільки відповідачем прострочена заборгованість за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку у сумі 20 435 151,40 грн. не сплачена, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.06.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 08.07.2020 року.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10.09.2020 року.
У зв`язку з перебуванням судді у відпустці судове засідання відкладено на 30.09.2020 року.
Сторони в судове засідання 30.09.2020 року не з`явились, у зв`язку з чим розгляд справи відкладено на 27.10.2020 року.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився повторно, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновків, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що Комунальне підприємство "Служба єдиного замовника" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків у контролюючому органі, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
12.02.2010 року між Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та комунальним підприємством "Служба єдиного замовника" укладено Договір про субкредитування №28010-02/21 про використання сум позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику (Проект міської інфраструктури) №4869-UA від 25.05.2008 року. На підставі договору субкредитування №28010-02/21 відповідачу надано позику в сумі 5 143 333,00 доларів США.
Відповідно до п. 2.1 цього Договору Субкредитор рекредитує Субпозичальнику частину коштів Позики (далі - Субкредит) у сумі, що не перевищує 4 849 798,36 дол. США (чотири мільйони вісімсот сорок дев`ять тисяч сімсот дев`яносто вісім доларів тридцять шість центів) та включає одноразову комісію (12 124,50 дол. США), на платній, зворотній, строковій основі, а Субпозичальник зобов`язується використовувати надані кошти відповідно до умов цього Договору, Угоди про позику, виконувати інші зобов`язання, передбачені цим Договором, повернути отриману суму Субкредиту, сплатити відсотки за користування ним та інші платежі, нараховані згідно з положеннями цього Договору.
Згідно п. 5.1 Договору Субпозичальник погашає основну суму Субкредиту відповідно до графіка погашення, що міститься у Додатку 1 до цього Договору.
У відповідності до пп. 8.1.4 п. 8.1 Договору Субпозичальник зобов`язаний своєчасно здійснювати платежі в рахунок погашення боргу основною сумою Субкредиту, відсотками, маржею та іншими платежами, передбаченими цим Договором, інформувати Субкредитора в триденний термін про зміни банківських установ, у яких знаходяться рахунки Субпозичальника в національній та іноземній валютах.
Статтею XІV Договору встановлена відповідальність сторін. Так, відповідно до п. 14.1 статті XІV Договору Субпозичальник несе відповідальність перед Субкредитором за несвоєчасне повернення, неналежне обслуговування Субкредиту та сплату інших платежів за цим Договором, всім належним йому майном, майновими правами та коштами, на які може бути звернено стягнення, а також за нецільове використання коштів Субкредиту.
Пунктом 14.2 статті XІV Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання Субпозичальником своїх обов`язків зі своєчасного повернення основної суми Субкредиту, сплати відсотків за користування ним та інших платежів за цим Договором Субпозичальник сплачує Субкредитору пеню з розрахунку 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який стягується пеня, від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, в порядку, визначеному чинним законодавством України.
У зв`язку з виникненням заборгованості у КП "Служба єдиного замовника" в рамках Договору про субкредитування від 12.02.2010 року №28010-02/21 на виконання до контролюючого органу надійшли подання Кам`янець-Подільського управління Державної казначейської служби України в Хмельницькій області від 22.04.2020 року:
- №89 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 11 608 546,52 грн.;
- №90 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 29 602 619,06 грн. (1 054 919,34 USD);
- №91 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (відсотки за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 9 510 415,85 грн. (9 338 913,31 USD);
- №92 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (плата за надання гарантій за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 43 034,84 грн. (1 533,59 USD).
Крім того, на адресу відповідача надійшов лист Міністерства фінансів України від 10.04.2020 року №19040-15/1-10/10575 з доданими до нього розрахунками заборгованості відповідача згідно Договору про субкредитування від 12.02.2010 року №28010-02/21, відповідно до яких станом на 01.04.2020 року обсяг заборгованості відповідача (з періодами сплати з 16.10.2018 року по 15.04.2019 року та з 16.04.2019 року по 15.10.2019 року) становить 502 942,44 дол. США та 6 539 405,01 грн., в т.ч.:
- за основною сумою боргу – 395 501,08 дол. США;
- за відсотками МБРР – 107 075,92 дол. США;
- за плату за надання гарантій за кредитом МБРР – 365,44 дол. США;
- за пенею, нарахованою на суму заборгованості – 6 539 405,01 грн.
Оскільки відповідач не виконав зобов`язання щодо повернення коштів, що призвело до утворення заборгованості, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Згідно зі статтею 17 Бюджетного кодексу України (зі змінами та доповненнями) у разі виконання державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) гарантійних зобов`язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету або шляхом укладання з такими кредиторами договорів про реструктурування сум, повернення яких гарантовано, у суб`єктів господарювання, зобов`язання яких гарантовані, з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими під державні (місцеві) гарантії, в обсязі фактичних витрат державного (місцевого) бюджету та/або таких реструктурованих сум, а до держави (Автономної Республіки Крим, обласної ради чи територіальної громади міста) переходять права кредитора та право вимагати від таких суб`єктів господарювання погашення заборгованості в установленому законом порядку, якщо такі права не були передбачені відповідними договорами.
Якщо договором, укладеним із суб`єктом господарювання, передбачаються зобов`язання такого суб`єкта з погашення та обслуговування кредитів (позик), залучених державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста), невиконання або неналежне виконання таких зобов`язань за договором тягне перехід до держави (Автономної Республіки Крим, обласної ради чи територіальної громади міста) права стягнення простроченої заборгованості у повному обсязі незалежно від стану виконання державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) зобов`язань за такими кредитами (позиками).
Відповідно до частини 9 статті 17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) не поширюється.
У відповідності до Положення про Державну казначейську службу України (правонаступника Державного казначейства України), затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №460/2011 Державне казначейство України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Наказом Міністерства фінансів України від 30 квітня 1996 року №88 затверджено Порядок зарахування до державного бюджету сум, стягнутих у безспірному порядку з юридичних осіб України - позичальників для погашення заборгованості за іноземними кредитами одержаними під гарантії Уряду України який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 травня 1996 року за №6247/1272 (далі - Порядок №88).
Відповідно до пункту 1 Порядку №88 Управління зовнішнього боргу відповідно до інформації Банка-агента (Укрексімбанк) надає інформацію за формою (додаток №1) галузевим управлінням Міністерства фінансів та Головному управлінню Державного казначейства щодо юридичних осіб України, які порушили графік платежів та сум витрат Державного бюджету з обслуговування та погашення згаданих кредитів. Головне управління Державного казначейства надає зазначену інформацію за цією ж формою територіальним органам Державного казначейства.
Згідно з пунктом 2 Порядку №88 у разі не відшкодування позичальником витрат державного бюджету у місячний термін Державні податкові інспекції відповідно до подання за форою (додаток №2) територіальних органів Державного казначейства, оформлених відповідно до інформації Головного управління Державного казначейства, стягують з боржника у безспірному повну суму нездійснених у строк платежів з врахуванням пені.
Матеріалами справи підтверджено, що до податкового органу надійшли подання Кам`янець-Подільського управління Державної казначейської служби України в Хмельницькій області від 22.04.2020 року:
- №89 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 11 608 546,52 грн.;
- №90 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 29 602 619,06 грн. (1 054 919,34 USD);
- №91 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (відсотки за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 9 510 415,85 грн. (9338 913,31 USD);
- №92 про вжиття заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (плата за надання гарантій за кредитом МБРР) станом на 01 квітня 2020 року в сумі 43 034,84 грн. (1 533,59 USD).
Статтею 19-1 Податкового кодексу України визначено функції контролюючих органів, зокрема, здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (стаття 19-1.1.22 Податкового кодексу України), функції звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до підпункту 19-1.1.38 пункту 19-1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному Податковим кодексом та іншими законами України.
Контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно частини 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що "погашення простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II цього Кодексу.
З метою забезпечення виконання статті 17 Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 року №174 затверджено - Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.
Пунктом 1 Порядку №174 встановлено, що механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою під державні гарантії та територіальними органами Державної казначейської служби України на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою наданими Мінфіном у 1993-1998 роках.
Згідно з пунктом 3 Порядку №174 облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані.
Державна казначейська служба на підставі інформації, що подана Мінфіном, здійснює зарахування коштів до державного бюджету на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі України, в розрізі кодів бюджетної класифікації боржників та угод (частина 5 пункту 4 Порядку).
Пунктом 6 зазначеного Порядку встановлено, що облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби України у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.
Відповідно до пункту 10 Порядку №174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби України до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.
Пунктом 12 Порядку №174 встановлено, що пеня, нараховується: Мінфіном на прострочену заборгованість за кредитами; територіальними органами Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника, на прострочену заборгованість за бюджетними позичками/фінансовою допомогою.
Відповідно до пункту 15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Таким чином, ГУ ДПС у Хмельницькій області є органом який має право стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії на підставі отриманих даних від територіальних органів Державної казначейської служби.
Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви довідку про суми простроченої заборгованості станом на 01.04.2020 року, розрахунок суми позовних вимог, згідно яких прострочена заборгованість за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку складає 20 435 151,40 грн.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Враховуючи положення частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Служба єдиного замовника" Кам`янець-Подільської міської ради кошти у рахунок погашення податкового боргу в розмірі 20435151,40 (двадцять мільйонів чотириста тридцять п`ять тисяч сто п`ятдесят одна гривня сорок копійок) з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 листопада 2020 року
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Відповідач:Комунальне підприємство "Служба єдиного замовника" Кам`янець-Подільської міської ради (вул. Соборна, 5, Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 31344855)
Головуючий суддя В.К. Блонський