
Справа № 560/4836/20
РІШЕННЯ
іменем України
03 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Хмельницького міського центру зайнятості, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в реєстрації її як безробітної з 25.04.2020 та зобов`язати відповідача зареєструвати її як безробітну з 25.04.2020.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що відповідно до пункту 5 частини 1 статті 14 Закону України від 05.07.2012 №5067-VI "Про зайнятість населення" (далі по тексту - Закон №5067-VI) відносить до категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштування. Вважає, що відповідач протиправно відмовив їй у наданні статусу безробітної. Просила позов задоволити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що на момент звернення позивачка була зареєстрована як фізична особа-підприємець. Вказав, що суб`єкт підприємницької діяльності відноситься до зайнятого населення та не може мати статус безробітного. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 31.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд звільнив ОСОБА_1 від сплати судового збору, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
25.04.2020 позивачка - ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітної відповідно до статті 43 Закону №5067-VI з урахуванням абзацу 4 пункту 5-1 Прикінцевих положень цього Закону.
Листом від 17.06.2020 №23-02/1210 Хмельницький міський центр зайнятості повідомив позивачку, що остання на день звернення до центру зайнятості не припинила підприємницьку діяльність, тому належить до зайнятого населення, що є підставою для відмови у наданні статусу безробітної.
30.04.2020 позивачка звернулась до Хмельницького міського центру зайнятості з заявою про призначення допомоги по безробіттю.
Листом від 09.07.2020 №22-02/1913 Хмельницький обласний центр зайнятості повідомив позивачку про відсутність підстав для призначення допомоги по безробіттю.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у реєстрації позивачки безробітною, остання звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Спірним питанням в цій справі є правомірність відмови Хмельницького міського центру зайнятості щодо надання позивачці статусу безробітної.
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з статтею 43 Конституції України Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначені Законом №5067-VI.
Пунктами 2, 7 статті 1 Закону № 5067-VI визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
За змістом статті 2 Закону №5067-VI відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.
Частиною 1 статті 4 Закону №5067-VI передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до частини 1 статті 43 Закону №5067-VI статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю"; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що особа, зареєстрована як суб`єкт підприємницької діяльності, не може бути визнана безробітною.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 07.10.2014 по справі №21-408а14.
Частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрована з 30.05.2000 як фізична особа-підприємець.
Тобто, оскільки позивачка є фізичною особою-підприємцем, тому має змогу забезпечити себе роботою самостійно, що в розумінні Закону №5067-VI є зайнятістю, або припинити підприємницьку діяльність до дати реєстрації як безробітньою в службі зайнятості, згідно чинного законодавства.
На момент звернення до Хмельницького міського центру зайнятості позивачка не припинила підприємницьку діяльність. Доказів припинення підприємницької діяльності позивачка суду також не надала. Тому відповідач правомірно відмовив останній у наданні статусу безробітної.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки ухвалою від 31.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд звільнив ОСОБА_1 від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницького міського центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький міський центр зайнятості (вул. Пилипчука, 17/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 14169903)
Головуючий суддя О.Л. Польовий