Рішення № 92621243, 04.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2020
Номер справи
560/3764/20
Номер документу
92621243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3764/20

РІШЕННЯ

іменем України

04 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми Ф №146446-13 від 30.06.2017 року, яким донарахований транспортний податок за 2017 рік.

В обґрунтування позову зазначає, що прийняте відповідачем рішення не відповідає закону, оскільки належний йому автомобіль не міг бути об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 календарному році.

Зазначає, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу легковий автомобіль позивача марки "Toyota" моделі "Land Cruiser Prado 150" рік виготовлення - 2016 має об`єм двигуна - 2755 см3. У той же час, відповідно до технічних характеристик автомобілів, зазначених у переліку Мінекономіки станом на 2017 рік, такий автомобіль ( цієї марки, моделі та з об`ємом двигуна НОМЕР_1 ) відсутній у цьому переліку. Додатково покликається на те, що станом на момент прийняття податкового повідомлення-рішення минув більш ніж один рік з часу випуску цього автомобіля.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області поданий відзив, де у задоволенні позову просить відмовити.

Зазначає, що контролюючий орган на підставі переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно), та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року), який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку, встановив наявність у цьому переліку транспортного засобу «TOYOTA», модель «Land Cruiser Prado 150» до одного року випуску, з об`ємом циліндрів двигуна 2,8 л., тобто такого, який за своїми характеристиками співпадає з характеристиками автомобіля позивача. Відповідач прийшов до висновку, що автомобіль позивача є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

Позивач подав відповідь на відзив, де з доводами відповідача не погоджується. Від представника позивача, крім того, надійшла заява про встановлення додаткового строку для подання доказів на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 станом на дату прийняття спірного рішення був власником транспортного засобу марки "Toyota" моделі "Land Cruiser Prado 150", 2016 року випуску, об`єм двигуна 2755 см3, тип пального - дизельне паливо, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 і ніким не спростовано.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Хмельницькій області 30.06.2017 року прийняте оспорюване податкове повідомлення-рішення форми Ф №146446-13, яким позивачу донараховане грошове зобов`язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2017 рік у розмірі 25000,00 грн.

Це податкове повідомлення-рішення прийняте у зв`язку з тим, що позивач є власником транспортного засобу, який є об`єктом оподаткування відповідно до п. п. 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України.

Після одержання рішення 26.07.2017 року позивач сплатив розмір донарахованого грошового зобов`язання, однак у подальшому виявив обставини, що свідчать про безпідставність такого донарахування за вказаним податком, зважаючи на що звернувся до суду.

При вирішенні справи суд виходить з такого.

Відповідно до п. п. 267.1.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України (в редакції на час прийняття спірного рішення, далі також - ПК України) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Згідно із п. п. 267.2.1 п.267.2 ст. 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66, відповідно до положень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576). Пунктами 3 та 4 Порядку № 403 встановлено, що джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку. Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Аналіз наведених положень Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить про врахування при розрахунку цієї вартості певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу.

Базою оподаткування відповідно до підп.267.3.1 п.267.1 ст.267 ПК України є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).

Відповідно до підп.267.5.1 п.267.1 ст.267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. У даній справі - це 2017 рік.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет на 2017 рік" мінімальна заробітна плата з 1 січня 2017 року становить 3200 грн., відтак об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто понад 1 200 000 грн.

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за посиланням https://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA наведений перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року.

До цього переліку у 2017 році віднесені автомобілі марки "Toyota" модель "LC Prado" до 1 року (рік випуску (включно), об`єм двигуна - 2,8 м3, дизель. Можливі ідентичні, аналогічні автомобілі Land Cruiser Prado 120, Land Cruiser 150.

Також судом встановлено, що цей Перелік у графі "Об`єм циліндрів двигуна" містить чисельний показник об`єму, у якому наявний лише один знак після коми (2,8), відтак з урахуванням правил округлення чисел та роз`яснень стосовно цього питання, наданих Міністерством економічного розвитку і торгівлі України №3805-05/26623-05 від 14.06.2018 року, автомобілі з об`ємом циліндрів двигуна 2755 см3 належать до категорії автомобілів, об`єм двигуна яких визначається на рівні об`єму 2,8 м3.

Одночасно суд звертає увагу на те, що модель автомобіля "Toyota Land Cruiser Prado 150" відсутня у Переліку легкових автомобілів, які підлягали оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, позаяк у ньому зазначені лише такі моделі: "LC Prado", або аналогічні: "Land Cruiser Prado 120" чи "Land Cruiser 150" (без Prado)

У той же час, окрім наявності автомобіля конкретної або аналогічної моделі у вказаному Переліку, необхідним є існування і другої обов`язкової умови, що дозволяє зробити висновок про наявність об`єкта оподаткування.

Такою другою умовою є середньоринкова вартість автомобіля, яка повинна становити понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Обов`язок визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.

Судом встановлено, що на офіційному сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України за посиланням https://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA наявний механізм розрахунку середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком.

Відповідно до цього механізму розрахунку вартість нового легкового автомобіля марки "Toyota" моделі "Land Cruiser Prado 150" з об`ємом двигуна 2,8, дизель, 2016 року випуску становила 1484790,00 грн., що відповідачем не спростовано.

Згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року №403, коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів відносно легкових автомобілів зі строком експлуатації до 1 року становить 74%.

Отже, середньоринкова вартість належного позивачу транспортного засобу станом на 01 січня 2017 року визначалась на рівні 1 484790,00 грн. х (74/100) = 1 098744,60 грн.

Таким чином, належний ОСОБА_1 транспортний засіб у 2017 році не міг бути об`єктом оподаткування транспортним податком відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України, оскільки його середньоринкова вартість з урахуванням часу випуску автомобіля становила менше ніж 375 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на 01 січня податкового (звітного) року ( менше 1 200000,00 грн.)

Крім того, модель автомобіля Land Cruiser Prado 150 відсутня у переліку автомобілів, які підлягали оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, у тому числі серед аналогічних.

Будь-які доводи стосовно порядку розрахунку вартості належного позивачеві автомобіля податковий орган суду не надав, встановлені судом обставини не спростував. Враховуючи це, позивач не був платником транспортного податку у 2017 році, відтак рішення податкового органу є протиправним.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Оскільки відповідач не довів правомірність оскаржуваного рішення, а встановлені обставини справи та докази свідчать про протиправність висновків, покладених в основу спірного рішення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Згідно з ч.1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Згідно з ч.7 ст.139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. Оскільки позивач своєчасно подав відповідну заяву, суд вважає можливим надати 5-денний строк для подання суду доказів на підтвердження розміру дійсних понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області форми Ф №146446-13 від 30.06.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Головуючий суддя І.С. Козачок