
Справа № 560/3838/20
РІШЕННЯ
іменем України
04 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення від 11 червня 2020 року №220350001596 та зобов`язання призначити пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 02 червня 2020 року.
В обґрунтування позову покликається на те, що 02 червня 2020 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», маючи необхідний трудовий стаж, та надавши наявні у нього підтверджуючі документи. Відповідач повідомив про відмову у призначенні пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу роботи, з чим позивач не погоджується.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.
Покликається на те, що у відповідних записах трудової книжки позивача не зазначені посади та прізвища осіб, які завірили записи про прийняття та звільнення його з роботи, відтак підстави для зарахування до страхового стажу періодів роботи ОСОБА_1 з 1985 року по 1995 року в Війтовецькому спецавтопідприємстві «Транссільгосптехніка» відсутні. Зазначає, що в трудовій книжці позивача та довідках про заробітну плату за період з 1986 року по 1992 року у вказаному підприємстві, а також щодо роботи у період з 1994 року по 1995 рік у КСП «Колос» (з 2000 року СВК "Ясінь") відрізняються назви підприємств, на яких працював позивач. Одночасно з цим, документи про реорганізацію цих підприємств позивачем до заяви щодо призначення пенсії не надавались. Також посилається на те, що відповідно до відомостей з реєстру застрахованих осіб у 2005-2008 роках за ОСОБА_1 роботодавцем сплачені страхові внески у сумі, меншій ніж мінімальний страховий внесок.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилось 60 років, що доводиться відомостями його паспорта і ніким під сумнів не ставиться.
02 червня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши копію паспорта, трудову книжку серії НОМЕР_1 від 20.08.1981 р., довідку Волочиського районного військового комісаріату №57 від 20.03.2020 р., копії довідок Волочиського районного трудового архіву №01-11/Я190, №01-11/Я191 від 31.03.2020 року. У подальшому позивач також додав дві довідки Волочиського районного трудового архіву №01-11/Я303 від 12.06.2020 року та №01-11/Я318 від 18.06.2020 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.06.2020 року №220350001596 у призначенні пенсії за віком відмовлено. Підстава відмови - відсутність необхідного страхового (27 років) стажу роботи, про що позивача повідомлено листом 02.07.2020 року.
Як вбачається зі змісту вказаного повідомлення про відмову та відзиву, до страхового стажу ОСОБА_1 не зарахований період його роботи з 1985 року по 1995 рік у Війтовецькому спецавтопідприємстві «Транссільгосптехніка», оскільки записи трудової книжки ( НОМЕР_1 ) за № 3 від 01.01.1985 року та № 5 від 09.06.1995 року не містять відмітки про посади та прізвища осіб, які їх внесли (завірили) Також зазначається, що відповідно до відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування у 2005-2008 роках за ОСОБА_1 роботодавцем сплачені страхові внески в сумі, меншій ніж мінімальний страховий внесок.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.
Відповідно до ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV фізичні особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років до 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу ( на момент звернення): з 1 січня по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як свідчать записи № 1, 2 у трудовій книжці позивача ( НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 10.08.1981 року був прийнятий на роботу водієм у Волочиській автоколоні "Укрспецтранссільгосптехніка", яка 04.08.1982 року реорганізована у Волочиське АТП-9 "Укрспецтранссільгосптехніка", з якого наказом від 29.12.1984 року ( запис № 3) він був звільнений у зв`язку з переведенням до Війтовецького спецавтопідприємства "Транссільгосптехніка". Зазначені записи трудової книжки належним чином оформлені та завірені відбитком печатки підприємства. Запис № 4 трудової книжки від 01.01.1985 року (а.с. 9) свідчить про прийняття ОСОБА_1 на роботу водія в порядку переведення.
Вказані записи трудової книжки не містять виправлень, підчищень або описок.
Крім того, згідно з довідкою №01-11/Я303 від 12.06.2020 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в Війтовецьке спеціалізоване автотранспортне підприємство «Транссільгосптехніка» (з 2000 року - СВК «Ясінь») з ліквідованого Волочиського автотранспортного підприємства №9 РПОАТ «Укрспецтранссільгосптехніка» з 01 січня 1985 року на посаду водія третього класу.
Як вбачається з наступних записів трудової книжки позивача та довідок, які були надані йому та про які відомо відповідачеві, підприємство, на якому працював ОСОБА_1 , проходило процедуру реорганізації, в результаті чого працівники підприємства були переведені до КСГП «Колос». Матеріали справи та пенсійної справи позивача містять копії довідок Волочиського районного трудового архіву №01-11/Я190, №01-11/Я191 від 31.03.2020 року та №01-11/Я318 від 18.06.2020 року з яких вбачається, що позивач дійсно працював у Війтовецькому спецавтопідприємстві «Транссільгосптехніка» у відповідний період та отримував заробітну плату.
Зважаючи на це, доводи відповідача про необхідність додаткового підтвердження страхового стажу позивача у Війтовецькому спецавтопідприємстві «Транссільгосптехніка» суд оцінює критично, оскільки вказаний період роботи ( з урахуванням даних про відповідні перейменування підприємства) належним чином підтверджений відомостями трудової книжки, зазначеними довідками, що відповідачем не спростовано.
Одночасно з цим, суд звертає увагу на те, що відповідальність роботодавця за можливі помилки або виправлення, допущені у трудовій книжці працівника, у тому числі за якість записів та відбитків печаток, не може бути перекладена на працівника та призводити до позбавлення його права на зарахування фактично відпрацьованого часу та трудового стажу для призначення пенсії.
Що стосується посилань відповідача на незарахування частини стажу позивача у зв`язку зі сплатою роботодавцем страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у 2005-2008 роках в сумі, меншій ніж мінімальний страховий внесок, суд виходить з такого.
Згідно з ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку ( до 01.01.2004 року) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до положень статті 106 Закону № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законом.
Відповідно до статті 106 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Відтак, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну сплату або сплату страхових внесків не в повному обсязі законом покладено на страхувальника.
Крім того, навіть відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) не може бути самостійною підставою для позбавлення особи права на врахування стажу або права на пенсію. Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 року в справі № 490/12392/16-а та від 04.09.2018 року в справі № 482/434/17.
Період роботи позивача з 20.05.2003 року по 25.06.2008 року водієм у приватного підприємця ОСОБА_2 підтверджений записами трудової книжки ( НОМЕР_1 ) №19 та №20.
Оскільки позивач не може відповідати за неналежне виконання роботодавцем свого обов`язку щодо сплати страхових внесків у відповідному розмірі, підстави для не зарахування йому до страхового стажу вказаного періоду роботи - відсутні.
Відтак, суд приходить до висновку про те, що робота ОСОБА_1 у період з 01.01.1985 року по 09.06.1995 року у Війтовецькому спецавтопідприємстві «Транссільгосптехніка» ( з урахуванням перейменувань реорганізованого підприємства) підтверджена відомостями трудової книжки та довідками, тому зазначений стаж роботи слід врахувати позивачу для призначення пенсії.
Період роботи позивача з 20.05.2003 року по 25.06.2008 року у ПП ОСОБА_2 підтверджений записами трудової книжки позивача і відповідачем не спростований, відтак також підлягає зарахуванню до стажу, що враховується при призначенні і виплаті пенсії за віком.
Відповідно до вимог КАС України з метою ефективного та всебічного захисту прав та інтересів особи суд має право вийти за межі позовних вимог.
Оскільки судом встановлено відсутність підстав для неврахування вищезазначеного стажу роботи з метою призначення особі пенсії, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом скасування необґрунтованого рішення відповідача, зобов`язання зарахувати позивачу трудовий/страховий стаж до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком, провівши відповідний перерахунок стажу, а також повторно розглянути питання про призначення йому пенсії за віком.
Відповідно до статті 77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідач не довів правомірність спірного рішення, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.06.2020 року №220350001596 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком: період роботи з 01.01.1985 року по 09.06.1995 року та період роботи з 20.05.2003 року по 25.06.2008 року, провівши відповідний перерахунок страхового стажу для призначення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2020 року з урахуванням зарахованого за цим рішенням суду стажу та вирішити питання призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2020 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок