
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2020 року Справа № 480/4517/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4517/20 за позовом ОСОБА_1 до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправним і скасування висновку, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі по тексту - відповідач), і просить суд:
- визнати протиправним і скасувати висновок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) № 125/21.14-71 від 10.06.2020 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану № 1034 щодо доповнення графи громадянство «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства »;
- зобов`язати Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) внести зміни до актового запису про шлюб №1034, доповнити в графі громадянство нареченого ОСОБА_1 "громадянин Йорданського Хашимітського Королівства".
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач уклав шлюб із громадянкою України, але у свідоцтві про шлюб у графі «громадянство» взагалі відсутня інформація про громадянство позивача. Разом із тим, при укладенні шлюбу позивач надавав відповідачу паспорт громадина Йорданського Хашимітського Королівства та нотаріально-завірений переклад національного паспорта, а тому вважає відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб протиправною.
Ухвалою суду від 23.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
10.08.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що графа 7 актового запису про шлюб заявника «Громадянство нареченого» не заповнена, оскільки документально вона не була підтверджена, про що у графі «Для відміток» вказаного актового запису зроблена відмітка «Громадянство нареченого документами не підтверджено».
Так, при поданні заяви про внесення змін позивачем були надані такі документи: копія паспорта з перекладом на українську мову нотаріально засвідчені, копія посвідки, копія свідоцтва про шлюб. Проте, відповідач зазначає, що в даному переліку відсутнє свідоцтво про народження, оскільки позивачем його не було надано та про що було попереджено заявника. Згідно матеріалів справи, позивачем проставлено підпис у заяві № 125/21.14-71 від 11.03.2020, чим підтверджено достовірність внесених до неї відомостей.
За таких обставин, Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) не мав достатніх підстав для внесення змін до актового запису про шлюб № 1034, складеного 14.10.2017 Сумським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), щодо доповнення громадянства нареченого «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства ».
Таким чином, заява ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису про шлюб № 1034, складеного 14.10.2017 Сумським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), щодо доповнення громадянства нареченого «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства », розглянута відділом у повній відповідності до чинного законодавства.
За наслідками розгляду заяви позивача 21.11.2019 відділом складено обґрунтований висновок № 125/21.14-71 про внесення змін до актового запису цивільного стану, в якому вказані причини відмови. Виходячи з вищевикладеного відповідач зазначає, що Сумським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) при розгляді заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану було дотримано норм законодавства.
Крім того, серед іншого, відповідач просив закрити провадження у даній справі, оскільки спір не є публічно-правовим та не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Ухвалою суду від 11.08.2020 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач 14.10.2016 уклав шлюб із громадянкою України ОСОБА_3 , про що Ковпаківським районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області 14.10.2016 складно актовий запис про шлюб №1034. На підставі складеного актового запису 14.10.2016 було видано свідоцтво про шлюб, однак у графі громадянство позивача відсутні будь-які дані (а.с.8).
У подальшому позивач звернувся до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) із заявою про внесення змін до актового запису свідоцтва про шлюб, складеного Ковпаківським районним у місті Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, щодо внесення інформації про його громадянство.
Згідно висновку про відмову у внесенні виправлень №125/21.14-71 від 10.06.2020 у задоволені заяви позивача було відмовлено у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують громадянство позивача, а тому відповідач зазначив про неможливість внести відповідні зміни.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", згідно зі статтею 2 якого актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до вказаного вище Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану. За змістом статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. При цьому, статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
У свою чергу, частиною першою статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Приписами частини п.5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" обумовлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України. Пунктом 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом МЮУ від 12.01.2011 № 96/5 передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису, позивачем надано копію паспорта з перекладом на українську мову нотаріально засвідчену, копію посвідки, копію довідки про реєстрацію місця проживання, копію свідоцтва про шлюб.
Проте, відповідач зазначає, що в даному переліку відсутнє свідоцтво про народження, оскільки позивачем його не було надано та про що було попереджено заявника. Згідно матеріалів справи, позивачем проставлено підпис у заяві № 125/21.14-71 від 11.03.2020, чим підтверджено достовірність внесених до неї відомостей.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Порядок внесення змін до актового запису цивільного стану врегульовано статтею 22 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Так, відповідно до зазначеної норми права внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв`язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач на час укладення шлюбу надавав до Ковпаківського районного у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області документ, що посвідчує його особу, а саме паспорт Йорданського Хашимітського Королівства НОМЕР_1 , виданий в м.Дубаї, 31.01.2016, про що зазначено в заяві про реєстрацію шлюбу (а.с.35), наданій відповідачем.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадянство України « іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. П.6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав. П. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , як на час в`їзду на територію України, так і на час укладення шлюбу, надавав документ, що посвідчує його особу, зокрема паспорт НОМЕР_1 , виданий Йорданським Хашимітським Королівством, 31.01.2016, в м.Дубаї, терміном дії 30.01.2018 (а.с.48). Даний документ надавався Ковпаківському районному у місті Суми відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, однак його необґрунтовано не було взято до уваги, а саме в графі «громадянство» не зазначено відповідну інформацію, а в актовий запис не внесено взагалі жодну інформацію, не зазначено, що особа без громадянства, чи має інше громадянство.
Суд звертає увагу, що в межах розгляду даної справи судом не встановлюються жодні юридичні факти, оскільки громадянство особи підтверджується виключно документом, виданим відповідною державою, а в даному випадку, позивачем надавався паспорт громадянина, який видано Йорданським Хашимітським Королівством, а на час звернення позивача до відповідача із заявою про внесення доповнення до актового запису, надавався документ, що посвідчує особу - паспорт Йорданського Хашимітського Королівства, виданий на його ім`я.
Враховуючи викладене, перевіривши Висновок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про відмову у внесенні змін у актовий запис про шлюб на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати вказаний висновок не обґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню. Відповідно, порушене право позивача має бути відновлене шляхом зобов`язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб №1034 від 14.10.2016, доповнивши графу «громадянство» «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства » .
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн, відповідно зазначена сума підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми).
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправним і скасування висновку, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати Висновок Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) №125/21.14-71 від 10.06.2020 в частині відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб №1034 від 14.10.2016 доповнити графу громадянство «Громадянин Йорданського Хашимітського Королівства »
Зобов`язати Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) внести зміни до актового запису про шлюб №1034 від 14.10.2016, доповнити в графі громадянство ОСОБА_1 «громадянин Йорданського Хашимітського Королівства".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (м. Суми, вул. Петропавлівська, 75, 40000, код ЄДРПОУ 42735143) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька