Рішення № 92619081, 03.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2020
Номер справи
200/8709/20-а
Номер документу
92619081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2020 р. Справа№200/8709/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Донецькій області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними дій щодо обліку в інтегрованій картці платника податків сум єдиного соціального внеску, нарахованих за період з 24.10.2018 року по 13.02.2020 року, зобов`язання внести зміни до інтегрованої картки платника податків єдиного соціального внеску, шляхом виключення з інтегрованої картки у повному обсязі сум нарахованого єдиного соціального внеску за період з 24.10.2018 року по 13.02.2020 року.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 10 липня 2020 року направив відповідачу та його Бахмутському управлінню заяву про проведення коригування даних (показників) інтегрованої картки платника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування шляхом виключення з неї у повному обсязі сум нарахованого єдиного соціального внеску за період з 24.10.2018 року по 13.02.2020 року, визнання зазначених сум безнадійним податковим боргом та таким, що підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України.

Головне управління ДПС у Донецькій області листом від 31 серпня 2020 року залишив заяву позивача без задоволення, оскільки антитерористична операція не завершена, перелік населених пунктів, де вона здійснювалася остаточно не визначений, обов`язок платників єдиного внеску не скасований, тому цей обов`язок можна не виконувати лише на період з 14.04.2014р. до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану.

Місто Бахмут, де значиться на обліку позивач як платник податків входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція відповідно до розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1255-р.

Положення пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» звільняють платників єдиного соціального внеску від виконання своїх обов`язків з 14.04.2014р. по дату скасування вказаної норми - 13.02.2020р.

З зазначених причин просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 20 жовтня 2020 року.

20 жовтня 2020 року розгляд справи відкладено на 03 листопада 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без розгляду.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.

Представником відповідача надано письмовий відзив (а.с. 28-30). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач перебуває на обліку Бахмутського управління з 24.10.2018 року по теперішній час. З 01.01.2019 року знаходиться на спрощеній системі оподаткування.

Згідно облікових даних інтегрованої картки заборгованість позивача з ЄСВ станом на 01 жовтня 2020 року становила 14133,90 гривень, яка виникла за період з 01.01.2019 по 30.06.2020.

11.02.2019 в ІКП позивача було проведено нарахування за 4 квартал 2018 року в сумі 2457,18 гривень, згідно річного звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік № 9309145986 від 30.01.2019 року. Нарахована сума зобов`язань по єдиному внеску за 4 квартал 2018 року була сплачена позивачем 14.02.2018 року, станом на 01.03.2019 року боргу з ЄСВ у позивача не було.

На підставі абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону України № 2464 за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 Головним управлінням ДПС у Донецькій області були проведені нарахування зобов`язань з єдиного внеску у сумі 11016,72 гривень по 2754,18 гривень щоквартально.

Законом України від 13.05.2020р. № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Закону України № 2464 щодо тимчасового звільнення від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску осіб, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року за себе.

З урахуванням вимог Закону № 591 та на підставі абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону № 2464 Головним управлінням ДПС у Донецькій області були проведені нарахування зобов`язань з єдиного внеску за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 у сумі 3117,18 гривень, у тому числі: за 1 квартал 2020 року - 2078,12 гривень та за 2 квартал 2020 року - 1039,06 гривень.

Зазначає, що позивач самостійно задекларував ЄСВ за періоди 2018-2019 роки, а у відповідності до п. 56.11 ст. 56 ПК України грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню.

З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 24.10.2018 року як фізична особа-підприємець, що доведено випискою з реєстру (а.с. 10-11).

Позивач значиться на обліку Бахмутського управління ДПС у Донецькій області, про що також зазначено у виписці.

Позивачем 10 липня 2020 року направлено на адресу відповідача та його Бахмутського управління заяву про проведення коригування даних (показників) інтегрованої картки платника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування шляхом виключення з неї у повному обсязі сум нарахованого єдиного соціального внеску за період з 24.10.2018 року по 13.02.2020 року, визнання зазначених сум безнадійним податковим боргом та таким, що підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України (а.с. 12-14).

Листом № 68807/10/05-99-50-33 від 31 серпня 2020 року Головне управління ДПС у Донецькій області залишило заяву позивача без задоволення, оскільки антитерористична операція не завершена, перелік населених пунктів, де вона здійснювалася остаточно не визначений, обов`язок платників єдиного внеску не скасований, тому цей обов`язок можна не виконувати лише на період з 14.04.2014р. до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану (а.с. 15-16).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідач у даній справі є суб`єктом владних повноважень, який відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» здійснює адміністрування зазначеного внеску з жовтня 2013 року.

Отже, безпосередньо, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) із змінами і доповненнями.

Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:

« 9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Бахмут, де значиться на податковому обліку позивач.

Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Вказаним розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Бахмут, де значиться на податковому обліку позивач.

Тобто, у період невиконання обов`язків платника єдиного соціального внеску позивач знаходився на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція.

При цьому, суд зауважує, що пункт 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 з 13 лютого 2020 року втратив чинність.

Судом встановлено, що згідно облікових даних інтегрованої картки позивача заборгованість з єдиного внеску з самостійно узгоджених зобов`язань станом на 01 жовтня 2020 року складає 14133,90 гривень, яка утворилася за період з 01.01.2019 по 30.06.2020 (а.с. 35-36).

Відповідачем 11.02.2019 в ІКП позивача з єдиного внеску було проведено нарахування за 4 квартал 2018 року в сумі 2457,18 гривень, згідно його річного звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік № 9309145986 від 30.01.2019 року.

При цьому, самостійно нарахована сума зобов`язань по єдиному внеску за 4 квартал 2018 року була сплачена позивачем 14.02.2018 року, станом на 01.03.2019 року боргу з ЄСВ у позивача не було, що унеможливлює зобов`язання відповідача виключити з ІКП недоїмку за вказаний період.

Крім того, на підставі абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону України № 2464 за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 Головним управлінням ДПС у Донецькій області були проведені нарахування самостійно визначених зобов`язань з єдиного внеску у сумі 11016,72 гривень по 2754,18 гривень щоквартально.

Законом України від 13.05.2020р. № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Закону України № 2464 в частині тимчасового звільнення від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску осіб, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року за себе. Тобто, після втрати чинності пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 з 13 лютого 2020 року, законодавець врегулював таким чином пільги зі сплати ЄСВ у 2020 році.

З урахуванням вимог Закону № 591 та на підставі абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону № 2464 Головним управлінням ДПС у Донецькій області були проведені нарахування зобов`язань з єдиного внеску за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 у сумі 3117,18 гривень, у тому числі: за 1 квартал 2020 року - 2078,12 гривень та за 2 квартал 2020 року - 1039,06 гривень.

Слід зазначити, що позивач самостійно задекларував ЄСВ за періоди 2018-2019 роки, а у відповідності до п. 56.11 ст. 56 ПК України грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню.

Аналогічна норма передбачена абзацом 6 частини 4 статті 25 Закону України № 2464, зокрема не підлягають оскарженню зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником.

Слід також зазначити, що Закон України №1669-VII від 02.09.2014р., який надавав пільгу платникам єдиного внеску на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану не є спеціальним законом з оподаткування.

Станом на день розгляду справи указу Президента України про закінчення антитерористичної операції не прийнято, а тому у відповідача не виникає обов`язку визнавати безнадійною та списувати борг з єдиного внеску в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Водночас слід зазначити, що Закон № 1669-VII не скасовує обов`язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а лише надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків єдиного соціального внеску, шляхом виключення з інтегрованої картки у повному обсязі сум нарахованого єдиного соціального внеску за період з 24.10.2018 року по 13.02.2020 року суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 71, пп.72.1.1 п. 72.1 ст. 72 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

За приписами п. 2 розділу І, п.п.1, 2 підрозділу 4 розділу V Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 квітня 2016 року № 422, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження органу ДФС, до компетенції яких належать розгляд скарг при проведенні процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах при проведенні процедури судового оскарження прийнятих податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем забезпечують внесення даних до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати КПР.

Відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є, зокрема, рішення суду, прийняте по суті.

Залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему органів ДФС з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами, зокрема, інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) («Скасовується в судовому порядку»/ «Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано»).

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на «Скасовується в судовому порядку»/»Вручено, судовий розгляд»/ «Анульовано» при частковому скасуванні.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на «Скасовується в судовому порядку»), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування /зменшення суми не проводиться.

Відповідальні працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Отже, обов`язок щодо внесення змін до інтегрованої картки платника єдиного соціального внеску (позивача) у відповідача виникне лише після набрання законної сили рішення суду про скасування вимоги про донарахування сум грошового зобов`язання.

Згідно програми «Діловодство спеціалізованого суду» позивач не звертався з позовом про скасування вимог відповідача з єдиного внеску.

Таким чином, відповідачем в ІКП відображено виключно суми єдиного внеску, самостійно задекларовані до сплати позивачем.

Як зазначено вище, абзацом 6 частини 4 статті 25 Закону України № 2464, передбачено, що не підлягають оскарженню зобов`язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.

Питання судових витрат не вирішується у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

На підставі положень Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У позовних вимогах фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України та місцезнаходження згідно даний з ЄДР: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 87500, Доненька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 03 листопада 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова