
Провадження № 2/229/380/2020
ЄУН 229/7202/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2020 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого –судді Грубника О.М,
за участю секретаря судового засідання Варламової О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
В С Т А Н О В И В :
до Дружківського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позовні вимоги мотивують тим, що з 12 лютого 2015 року відповідачка ОСОБА_1 була отримувачем щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Місце реєстрації проживання сім`ї ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 . Фактичне місце перебування її сім`ї: АДРЕСА_2 . На підставі заяви відповідачки та зазначених в ній відомостей було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. При перевірці інформації, наданої відповідачкою в заявах, щодо відсутності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, було з`ясовано, що чоловік відповідачки є власником квартири за адресою: АДРЕСА_3 .
Таким чином, в ході перевірки позивачем було встановлено, що на дату подання заяви від 12 жовтня 2015 року чоловік володів житлом, у зв`язку з чим відповідачка, на підставі п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зміни до якого були внесені Постановою КМУ № 505 від 01 жовтня 2014 року, ОСОБА_1 втратила право на отримання щомісячної адресної допомоги. Позивачем було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів за період з 03 червня 2017 року по 31 травня 2019 року, розмір якої склав 33593,73 грн., яку відповідачем не було погашено, у зв`язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_1 суму надміру сплачених державних коштів за період з 03 червня 2017 року по 31 травня 2019 року у розмірі 33593,73 грн., а також стягнути з відповідачки витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 26 листопада 2019 року провадження в справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду.
08 квітня 2020 року відповідачка надала до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечувала проти позовних вимог, просила у позові відмовити (а.с.63-72).
27 квітня 2020 року позивач надав до суду відповідь на відзив ОСОБА_1 .
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити (а.с.54).
У судове засідання відповідачка не з`явилась, про час та місце розгляду справи сповіщена належним чином. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі, у позові просить відмовити у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.1 ст.80 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, фактичне місце її мешкання: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою № 1423-5000052991 від 05 квітня 2019 року (а.с67-68).
Відповідачка ОСОБА_1 зверталася до Управління СЗН із заявами про призначення допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 12 лютого 2015 року по 31 травня 2019 року, з відповідними заявами:
- від 12 жовтня 2015 року, рішенням позивача від 26.10.2015 року допомогу призначено на період з 12 жовтня 2015 року по 11 квітня 2016 року щомісячно у розмірі 1326,00 грн;
- від 07 квітня 2016 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 07 квітня 2016 року по 05 жовтня 2016 року у розмірі 1326,00 грн. щомісячно;
- від 07 жовтня 2016 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 07 жовтня 2016 року по 06 квітня 2017 року у розмірі 1326,00 грн;
- від 10 квітня 2017 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 10 квітня 20147 року по 09 жовтня 2017 року у розмірі 1326,00 грн.;
- від 11 жовтня 2017 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 11 жовтня 2017 року по 10 квітня 2018 року у розмірі 1326,00 грн.;
- від 10 квітня 2018 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 11 квітня 2018 року по 10 жовтня 2018 року у розмірі 1442,00 грн. щомісячно;
- від 25 квітня 2018 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 25 квітня 2018 року по 24 жовтня 2018 року у розмірі 1442,00 грн.. щомісячно;
- від 23 жовтня 2018 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 25 жовтня 2018 року по 24 квітня 2019 року у розмірі 1442,00 грн. щомісячно;
- від 05 квітня 2019 року, рішенням позивача допомогу призначено на період з 11 жовтня 2019 2019 року по 10 квітня 2019 року у розмірі 1442,00 грн. щомісячно.
24 квітня 2015 року заявниця звернулась до управління з заявою про призначення їй грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, в якій повідомила про одруження, народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також про зміну адреси місця проживання з АДРЕСА_4 на АДРЕСА_5 . Надала довідку про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу від 06.10.2015 року № 1423016012. Сповістила позивача про відсутність змін, що впливають на призначення їй грошової допомоги.
Розпорядженням начальника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання від 23 травня 2019 року № 603586 ОСОБА_1 було припинено призначення допомоги переміщеним особам на проживання у зв`язку з тим, що чоловік ОСОБА_1 володіє частиною житлового приміщення не на окупованій території та не в зоні АТО (а.с.13).
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради було зроблено запит для отримання інформації щодо наявності відомостей в Державних реєстрах про нерухоме майно, яке перебуває у власності чоловіка відповідачки ОСОБА_3 .
Згідно з Інформацією № 167361708 від 21.052019 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта фізична особа за ідентифікаційним кодом НОМЕР_1 ( ОСОБА_3 ) має у власності 1/6 частину квартири загальною площею 58,5 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.15 зворотний бік).
Згідно з Інформацією № 162635534 від 08.04.2019 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта фізична особа за ідентифікаційним кодом НОМЕР_2 ( ОСОБА_1 ) не має у власності нерухомого майна (а.с.16 зворотний бік).
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб № 139 від 04.07.2015 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено шлюб (а.с.29 зворот. стор.).
Таким чином, судом встановлено, що у чоловіка відповідачки ОСОБА_1 у приватній власності є частка житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 .
Але, 23 липня 2020 року відповідачкою ОСОБА_1 надана суду копія рішення Дружківського міського суду від 15 червня 2020 року про розірвання шлюбу між нею та ОСОБА_3 , відповідно до якого встановлено, що сторони не мешкають разом з січня 2017 року (а.с.87).
Відповідно до п.5 ст. 86 ЦПК України обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Відповідно до наданої позивачем копії довідки-розрахунку надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 03 червня 2017 року по 31 жовтня 2019 року було надмірно виплачено кошти в сумі 33593,73 грн. (а.с.12 зворот. стор.).
Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради на адресу відповідачки ОСОБА_1 були направлені повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 11 зворотний бік).
Проте, як зазначив позивач в позовній заяві, відповідачкою добровільно сума в розмірі 33593,73 грн. відшкодована не була.
Суд зазначає, що ч.2 ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлює, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
При цьому ч.1 ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
14 квітня 2014 року відповідно до указу в. о. Президента України, Голови Верховної Ради України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території України було розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно із наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а Донецька та Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операції з 7 квітня 2014 року.
Відповідно до п. 5 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
30 жовтня 2014 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого, м. Дружківка включено до вказаного переліку.
2 грудня 2015 року вже розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р знову було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого, м. Дружківка також включено до такого переліку.
Відповідно до абз.2 п. 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого, постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 (далі за текстом Порядок № 505), в редакції, що діяла до 3 червня 2017 року, передбачалось, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у володінні (з 23 квітня 2015 року - у власності) житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 січня 2014 року встановлено гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Порядок надання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (далі Порядок № 505).
Відповідно до п.2 Порядку, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку № 505, редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - з 25 листопада 2014 року по 29 листопада 2016 року - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі: коли будь-хто з членів сім*ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (редакція від 23 жовтня 2014 року).
Така редакція діяла до 24 квітня 2015 року, а за змінами внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №212, він був викладений так: «будь-хто з членів сім*ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення», при цьому слова «у володінні» замінені словами «у власності».
Постановою від 08 квітня 2015 року №257 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505», що набула законної сили 15 травня 2015 року, у назві та тексті Порядку слова «територія України та райони проведення антитерористичної операції» в усіх відмінках замінені словами «територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення» у відповідному відмінку.
Нову редакцію п.6 Порядку № 505 про те, що грошова допомога не призначається, якщо будь-хто із членів сім*ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції), має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, було викладено тільки після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370.
Відповідно до п.12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Оскільки райони проведення антитерористичної операції чітко визначені діючим на час виникнення спірних правовідносин розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та 02 грудня 2015 року №1275-р, і відповідачка ОСОБА_1 зазначила в своїх заявах про відсутність у будь-кого з членів сім*ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, то наведене не свідчить про приховування нею будь-якої інформації, яку належало повідомити позивачу і яка могла вплинути на призначення грошової допомоги.
Позивачем надані докази того, що у чоловіка відповідачки ОСОБА_3 наявне житло, розташоване по АДРЕСА_3 .
Відповідно до свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_3 від 23 січня 1998 року (а.с.70) ОСОБА_3 є власником 1/6 частини квартири АДРЕСА_6 .
Факт того, що з січня 2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не мешкали однією сім`єю, не спілкувалися, а 16 липня 2020 року їх шлюб було розірвано, не є підставами для звільнення ОСОБА_1 від утвореної заборгованості.
Згідно з ч.1ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи недобросовісність набуття державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі з боку відповідачки, оскільки вона не повідомила про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, суд вважає, що з відповідачки підлягає стягненню грошові кошти, що сплачені їй як допомога на проживання в розмірі 33593,73 грн.
Добровільно ОСОБА_1 не повернула суму незаконно отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, а тому у суду є законні підстави для примусового стягнення з неї цієї суми.
Таким чином суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1921,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКППФО НОМЕР_2 , на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) суму надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 03 червня 2017 року по 31 травня 2019 року у розмірі 33593 (тридцять три тисячі п`ятсот дев`яносто три) грн. 73 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКППФО НОМЕР_2 , на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 вересня 2020 року.
Cуддя: О. М. Грубник