
Справа № 420/7864/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у обчисленні пенсії позивача, виходячи з Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в частині, що стосується посадових окладів заступникам керівників структурних підрозділів;
- зобов`язати відповідача здійснити заходи для перерахування пенсії позивача, виходячи зі ст. 55 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» та відповідно до п. 6 «Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження)» (лист Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684);
- виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним пенсією з 01.03.2018 року по 01.08.2020 року та перерахованою у відповідності зі рішенням суду.
Ухвалою суду від 01.09.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі змістом адміністративного позову та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з таких підстав:
- позивач, відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з 21.12.2004 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років (пенсійна справа № ЮО105023). Позивач був звільнений з військової служби в запас наказом Міністра Оборони України від 20 листопада 2004 року № 973, за пунктом 67 підпункт «в» - у зв`язку зі скороченням штатів. На день виключення зі списків особового складу частини (військова частина А0152);
- 20 грудня 2004 року позивач займав посаду заступника начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу протиповітряної оборони. На день звільнення його посадовий оклад складав 202 грн. (довідка № 455 від 05.01 2005 р., військова частина А0152);
- 7 листопада 2007 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1294 « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб». В абзаці четвертому підпункту I пункту V даної Постанови записано, що "посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3-7 відсотків нижче від визначеного схемою розміру посадового окладу відповідного керівника». На підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 р. Міністром оборони України 30.12 2007 р. був наданий наказ № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», в пункті 8 якого записано: « Посадові оклади заступників керівників органу військового управління, військової частини, установи, організації і заступників керівників структурних підрозділів, які не визначені Кабінетом Міністрів України та цим наказом, установлюються за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників»;
- відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 р. і наказу Міністра оборони України від 30.12 2007 р. № 707 грошове забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2008 р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять службу), за посадою заступника начальника відділу з гуманітарних питань, з якої позивач був звільнений, складало 1436 гривень. Ця норма враховувалась при обчисленні посадового окладу пенсійного забезпечення позивача до 01.01.2018 року. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», видано наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». За приміткою 1 даного наказу, у зв`язку з відсутністю посади у додатках №№ 1-22, згідно додатку № 24 (схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України) за посадовим окладом до 01.03.2018 у розмірі 1436 грн. встановлено 41 тарифний розряд у розмірі 7470 грн.;
- про вказаний розмір посадового окладу (7470 гривень) позивачу було повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області довідкою від 23 березня 2018 р. та у листі від 6 червня 2018 року. Під час його звернення 3 жовтня 2018 року до Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки з питань перерахунку пенсії виявилось, що посадовий оклад за посадою заступника начальника відділу з гуманітарних питань, яку позивач обіймав на день звільнення з військової служби, був порахований з помилками, без урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». А саме, в Постанові Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в абзаці другому підпункту 1 пункту 5 записано, що «посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника»;
- в наказі Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в абзаці 3 пункту 1 вказано: «тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника». Було також встановлено, що в особистій справі позивача ЮО-105023, яка знаходиться в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки з невідомих причин відсутня довідка про посадовий оклад безпосереднього начальника позивача - заступника командувача з гуманітарних питань-начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу ППО за грудень 2004 року ( № 29/348 від 5.08.2008 року, військова частина А0152). В серпні 2008 року вона була позивачем особисто пред`явлена до Одеського обласного військомату (Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Разом з тим, її копія, яка надійшла з Одеського обласного комісаріату, є в наявності в пенсійній справі в Головному управлінні Пенсійного фонду в Одеській області. Співробітником Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивачу було заявлено про неможливість за відсутністю даної довідки перерахунку пенсії;
- позивач звернувся за довідкою про посадовий оклад його безпосереднього начальника - заступника командувача з гуманітарних питань-начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу ППО за грудень 2004 року до Одеського територіального галузевого державного архіву Міністерства оборони України. У відповіді з архіву (№ 3-1869/1899 від 18.10 2018 р) позивачу було повідомлено, що роздавальні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям 60 корпусу протиповітряної оборони за 2004 рік передані на зберігання до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України. Позивачем було відправлено два запити до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України: перший запит було зроблено самостійно 18 березня 2019 року, а за відсутністю відповіді, 02.07.2019 р. позивач звернувся з заявою до Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про направлення до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України запиту про посадовий оклад його безпосереднього начальника - заступника командувача з гуманітарних питань-начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу ППО за грудень 2004 року;
- 22 серпня 2019 року листом від Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивачу було повідомлено про отримання завіреної копії довідки від 11.05.2019 № 179/1/7828 про посадовий оклад його безпосереднього начальника - заступника командувача з гуманітарних питань-начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу ППО за грудень 2004 року. Під час вирішення питання про перерахунок пенсії позивача згідно чинного законодавства виявилось, що наявність довідки про посадовий оклад його безпосереднього начальника - заступника командувача з гуманітарних питань-начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу ППО за грудень 2004 року в його пенсійній справі є, можливо, і важливою, але цілковито не необхідною умовою. Це з`ясувалось при ознайомленні з листом від Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вих. 2602 від 16.04.2019 р.) з відповіддю на заяву позивача (вх. 2421 від 02.04.2019 р.), яка містить його вимогу перерахувати пенсію згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в частині, що стосується посадових окладів заступникам керівників структурних підрозділів. Лист був відправлений позивачу Укрпоштою, але він його не отримав і ознайомився з його змістом лише 2 липня 2019 року в приміщенні Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час повторного звернення по даному питанню (вх. 5410 від 02.07.2019 р.). В листі повідомлялось про проведення перевірки правильності встановлення посадового окладу позивача. У листі йдеться, що «в ході перевірки правильності встановлення посадового окладу з`ясовано, що відповідно до пункту 6 Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, який особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), доведеного листом Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684, за посадою заступника начальника відділу з гуманітарних питань необхідно встановити 43 тарифний розряд у розмірі 7750 грн.»;
- своїм листом від 16.04.2019 (вих. 2602) тимчасово виконуючий обов`язки військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача, що у зв`язку з набуттям чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12. 2018 № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відсутні повноваження щодо підготовки та надання відповідної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахування пенсії позивача;
- своєю відмовою перерахувати мою пенсію згідно чинного законодавства, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки порушив конституційні права позивача. Згідно частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави;
- постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежував встановлене законодавством право на отримання пенсії. Це і підтвердив Окружний адміністративний суд м. Києва своїм рішенням від 12.12. 2018 № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103;
- розмір посадового окладу позивача регламентується чинними на сьогодні Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказом Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 « Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». У своєму листі від 16.04.2019 (вих. 2602) Одеській обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не проінформував позивача, яким нормативно-правовим актом припинені його повноваження щодо підготовки та надання відповідної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахування його пенсії і тим самим порушені його майнові права. Минуло більше року, але питання з перерахунком пенсії позивача не було вирішено;
- 10.06.2020 р. позивачем була написана заява до військового комісара Одеського ОТЦК та СП, в якій він вимагав виконати вимоги Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в частині, що стосується його посадового окладу;
- 10.06.2020 р. позивач написав заяву на ім`я начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з вимогою перерахувати його пенсію згідно Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». У відповіді на його заяву (вхід. № 5148/3- 1500-20 від 11.06.2020 р.), підписану заступником начальника Головного управління ПФУ в Одеській області (№ 5238-5148/3-02/8-1500/20 від 24.06.2020 р.), написано, що до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсії відсутні. Відповідь обґрунтовується тим, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», визнані протиправними та нечинними і Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені. У відповіді також повідомлялось, що відповідно до статті 10 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.14 № 28-2, органи Пенсійного фонду України здійсняють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції, тому із зазначеним у зверненні питанням йому треба звертатися до уповноваженого органу;
- разом з тим, у відповіді на заяву позивача військовий комісар Одеського ОТЦК та СП (вих. № 5431 від 18.06.2020 р.) повідомив, що Одеським ОТЦК та СП 16.06.2020 р. за № 5322 до Головного управління ПФУ в Одеській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення з посадовим окладом за 43 тарифним розрядом у розмірі 7750 грн. Незважаючи на те, що Одеський ОТЦК та СП виконав свою частину роботи, щоб вирішити проблему із його посадовим окладом, Головне управління ПФУ в Одеській області у листі від 23.07.2020 р. знов відмовило позивачу в приведенні посадового окладу у відповідність до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». Підстава: «У зв`язку з тим, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку з новим посадовим окладом надійшла до Головного управління 07.07.2020, на час, коли пункти 1 і 2 Постанови № 103 були визнані протиправними та нечинними і Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені. Інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося»;
- відсутність нових рішень уряду не є підставою для Головного управління ПФУ в Одеській області, щоб керуватись тільки наполовину скасованою Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 і не виконувати Конституцію та інші Закони України. Кабінет Міністрів України в постанові № 1088 від 24 грудня 2019 р. «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» постановив: « 1. Установити, що: 1) з 1 січня 2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.». Таким чином була підтверджена чинність Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 і виданого на її підставі наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України»;
- всі документи, копії яких додаються до цієї позовної заяви, не є додатковими документами, які дають право на подальше підвищення пенсії. Всі ці документи є у пенсійній справі позивача. Тому, відмовою від нарахування та виплати йому частини пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання повного розміру пенсії. При цьому право на отримання повного розміру пенсії є об`єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтовує свою позицію тим, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 і одночасно в якості доказів своєї позиції звертається до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) в редакції Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018), зміни до якого, тим же рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва також визнані протиправними та нечинними. Головне управління посилається на те, що призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. У відзиві підтверджено, що до Головного управління від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла оновлена довідка від 15.06.2020 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.03.2018;
- Головне управління пенсійного фонду України у Одеській області знов посилається на те, що пункти 1, 2 постанови № 103, але Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані і довідка Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2020 видана з порушенням вимог цього Порядку. Відповідач у своєму відзиві не враховує те, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 також визнані протиправними та нечинними зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року по справі № 160/8324/19 залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, яким зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України скласти та подати до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача;
- на час подачі позивачем позовної заяви 18.08.2020 року Постанова Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року по справі № 160/8324/19 та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18 вже були чинними. Розмір його посадового окладу регламентується чинними на сьогодні Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказом Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України»;
- з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки посадовий оклад позивача і пенсія в цілому не приведені у відповідність з чинним законодавством України і тим самим порушені майнові права позивача;
- що стосується приведеного у відзиві листування Пенсійного фонду України і Міністерства соціальної політики, позивач вважає його міжвідомчим і таким, що не відповідає Конституції і законам України.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- з метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Закон № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704;
- на підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив Головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню передана довідка від 20.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018;
- на виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням 23.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (копія перерахунку додається з матеріалами пенсійної справи);
- Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. До Головного управління від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла оновлена довідка від 15.06.2020 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.03.2018. Рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, проте, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані;
- довідка Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.06.2020 видана з порушенням вимог цього Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення;
- Пенсійний фонд України листом від 22.07.2019 № 22177/02-12 звернувся до Міністерства соціальної політики, для надання роз`яснення щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. Слід зазначити, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій;
- перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
11.06.2020 року відповідачем отримано заяву позивача від 10.06.2020 року (а.с.30), в якій останній просив перерахувати його пенсію згідно наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України».
У даній заяві зазначено, зокрема, що:
- на день звільнення 20 грудня 2004 року позивач займав посаду заступника начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу протиповітряної оборони. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 704 видано наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». За приміткою 1 даного наказу, у зв`язку з відсутністю відповідної посади у додатках №№ 1-22, згідно додатку № 24 (схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України) за посадовим окладом до 01.03.2018 у розмірі 1436 грн. встановлено 41 тарифний розряд у розмірі 7470 грн.;
- разом з тим, як вказано в третьому абзаці пункту 1 цього наказу «тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника». Ці вимоги наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 не були враховані при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року;
- з даним питанням позивач звертався 02.04.2019 року до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та отримав відповідь (вих. 2602 від 16.04.2019). В відповіді написано, що в ході перевірки правильності встановлення посадового окладу було з`ясовано, що відповідно до пункту 6 Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), доведеного листом Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684, за посадою заступника начальника відділу з гуманітарних питань необхідно встановити 43 тарифний розряд у розмірі 7750 грн. У відповіді також вказано, що у зв`язку з набуттям чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 № 826/3858/18, у Одеського ОТЦК та СП відсутні повноваження щодо підготовки та надання відповідної довідки для перерахунку пенсії позивача;
- минуло більше року, але питання з перерахунку пенсії позивача не вирішено.
Листом від 24.06.2020 року № 5238-5148/З-02/8-1500/20 (а.с.31) відповідач на заяву щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла 11.06.2020 року повідомив позивача про наступне:
- умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" зазначені пункти виключені;
- інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося;
- до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсій відсутні;
- у разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку;
- також повідомлено, що відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції, тому із зазначеного у зверненні позивача питання необхідно звертатися до уповноваженого органу де він проходив службу;
- Головне управління самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку права не має;
- згідно з Інструкцією з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, покладено на обласні військові комісаріати (ТЦКСП).
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, копії яких надано відповідачем на виконання ухвалу (а.с.53-64), 07.07.2020 року від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до відповідача надійшов лист, вхід. № 4593/5 (а.с.63), в якому зазначено, що надсилається довідка про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 станом на 01.03.2018 у зв`язку з встановленням іншого розміру посадового окладу відповідно до пункту 6 Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), доведеного листом Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684, у зв`язку із зверненням пенсіонера, а саме позивача.
До даного листа було додано довідку Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 (а.с.63зв.), видану про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою заст.нач. відділу з гуманіт. питань корпусу ппо, становить:
- посадовий оклад - 7750,00
- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00
- надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00
Усього: - 13845,00.
09.07.2020 року відповідачем отримано заяву позивача від 09.07.2020 року (а.с.32-33), в якій останній просив перерахувати його посадовий оклад згідно Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», а також нарахувати збиток, нанесений в наслідок невиплати йому частини посадового окладу.
У даній заяві зазначено, зокрема, що:
- 10.06.2020 року позивач звернувся з питанням приведення його посадового окладу у відповідність з вимогами керівних документів (вхід. № 51/3-1500-20, 10.06.2020 р.);
- у відповіді на звернення від 24.06.2020 р., яка підписана заступником начальника Головного управління ПФУ в Одеській області Ю. Пархоменко і виконана Т. Наконечною, зроблена необґрунтована відписка, в якій був порушений принцип верховенства права та не виконані вимоги керівних документів;
- на день звільнення 20 грудня 2004 року позивач займав посаду заступника начальника відділу з гуманітарних питань 60 корпусу протиповітряної оборони. Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу та деяких інших осіб» посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3-7 відсотків нижче від визначеного схемою розміру посадового окладу відповідного керівника. Ця норма враховувалась при обчисленні посадового окладу пенсійного забезпечення позивача до 01.01.2018 року;
- відповідно до абзацу другого підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;
- на основі цієї Постанови видано наказ Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України». За приміткою 1 даного наказу, у зв`язку з відсутністю відповідної посади у додатках №№ 1-22, згідно додатку № 24 (схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України) за посадовим окладом до 01.03.2018 у розмірі 1436 грн. встановлено 41 тарифний розряд у розмірі 7470 грн.;
- разом з тим, як вказано в третьому абзаці пункту 1 цього наказу «тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника». Ці вимоги наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 не були враховані при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року;
- з даним питанням позивач звертався 02.04.2019 року до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та отримав відповідь (вих. 2602 від 16.04.2019 ). В відповіді написано, що в ході перевірки правильності встановлення посадового окладу була виявлена помилка і з`ясовано, що відповідно до пункту 6 Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), доведеного листом Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684, за посадою заступника начальника відділу з гуманітарних питань необхідно встановити 43 тарифний розряд у розмірі 7750 грн. У відповіді також вказано, що на даний час у Одеського ОТЦК та СП відсутні повноваження щодо підготовки та надання відповідної довідки для перерахунку пенсії позивача. Позивач ще декілька разів усно звертався до співробітників Одеського ОТЦК та СП;
- минуло більше року, але питання з перерахунком пенсії позивача не вирішено;
- позивачем 10.06.2020 р. була написана заява до військового комісара Одеського ОТЦК та СП, в якій позивач вимагав виконати вимоги Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в частині, що стосується його посадового окладу;
- в відповіді на заяву позивача військовий комісар Одеського ОТЦК та СП (вих. № 5431 від 18.06.2020 р.) повідомив, що Одеським ОТЦК та СП 16.06.2020 р. за № 5322 до Головного управління ПФУ в Одеській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення з посадовим окладом за 43 тарифним розрядом у розмірі 7750 грн.;
- частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ;
- статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів;
- статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- за частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону;
- позивач тричі був на прийомі у Ю.В. Пархоменко і все безрезультатно. В відповіді на його заяву він пише, що «органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям і самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку права не має. Ця функція покладена на обласні ОТЦК та СП». Згоден, і позивач це знає. Одеський ОТЦК та СП виконав свою частину роботи, щоб вирішити проблему із посадовим окладом позивача і надіслав на адресу відповідача довідку від 16.06.2020 р. за № 5322 з посадовим окладом позивача;
- сьогодні є всі підстави, щоб позитивно вирішити питання з приведенням посадового окладу позивача у відповідність до вимог керівних документів: Конституція України, Закон № 2262-ХІІ, діюча Постанова КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», довідка з Одеського ОТЦК та СП з посадовим окладом позивача від 16.06.2020 р. за № 5322.
Листом від 23.07.2020 року № 6237-6073/З-02/8-1500/20 (а.с.34) відповідач на заяву щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла 09.07.2020 року, повідомив позивача про наступне:
- умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);
- рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" зазначені пункти виключені;
- інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося;
- до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсій, відсутні;
- у зв`язку з тим, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку з новим посадовим окладом надійшла до Головного управління 07.07.2020, на час, коли пункти 1 і 2 Постанови № 103 були виключені, підстав для перерахунку немає;
- у разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
Не погоджуючись, фактично, з діями відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
Судом також встановлено, що в матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України № ЮО105023 від 20 березня 2018 року (а.с.61), видана позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступник начальника відділу корпусу, становить:
- посадовий оклад - 7470,00
- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00
- надбавка за вислугу років (50%) - 4475,00
Усього: - 13425,00.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року (а.с.55зв., 56):
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 7470,00
- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00
- надбавка за вислугу років (50%) - 4475,00
ВСЬОГО: - 13425,00.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (плаї - Закон № 2011-XII); «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII); Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704); Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 року за № 315/31767 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» (далі - Наказ № 90).
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XI держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 5 Постанови № 704 надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати: посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника.
Згідно з п. 1 Наказу № 90 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (із змінами), з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України наказано установити:
тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до цього наказу;
тарифні розряди заступників керівників структурних підрозділів з числа осіб офіцерського складу на 1 тарифний розряд нижче тарифних розрядів їх безпосередніх військових керівників, але не більше 99 відсотків розміру окладу безпосереднього військового керівника.
Відповідно до п. 3 примітки 1 до Наказу № 90 тарифні розряди за посадами заступників, для яких посадові оклади до 01 березня 2018 року були встановлені відповідно до абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (на 3-7 відсотків нижче розміру окладу безпосереднього військового керівника), встановлюються відповідно до абзацу четвертого пункту 1 цього наказу.
Якщо назва посади безпосереднього керівника містить слово "заступник", встановлення тарифного розряду для заступника такого керівника здійснюється відповідно до першого речення абзацу п`ятого пункту 1 цього наказу. У разі відсутності такої посади військового керівника в схемах, визначених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, тарифний розряд для посади заступника керівника встановлюється на підставі цієї Схеми.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме.
11.06.2020 року відповідачем отримано заяву позивача від 10.06.2020 року, в якій останній просив перерахувати його пенсію згідно наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України».
Листом від 24.06.2020 року № 5238-5148/З-02/8-1500/20 відповідач на заяву щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла 11.06.2020 року повідомив позивача про таке, зокрема:
- Головне управління самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку права не має;
- згідно з Інструкцією з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, покладено на обласні військові комісаріати (ТЦКСП).
Так, згідно з матеріалами пенсійної справи позивача, копії яких надано відповідачем на виконання ухвалу, 07.07.2020 року від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до відповідача надійшов лист, вхід. № 4593/5 (а.с.63), в якому зазначено, що надсилається довідка про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 станом на 01.03.2018 у зв`язку з встановленням іншого розміру посадового окладу відповідно до пункту 6 Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), доведеного листом Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684, у зв`язку із зверненням пенсіонера, а саме позивача.
До даного листа було додано довідку Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023, видану про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою заст.нач. відділу з гуманіт. питань корпусу ппо, становить:
- посадовий оклад - 7750,00
- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00
- надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00
Усього: - 13845,00.
Отже, відповідна довідка від ТЦКСП, як повноваженого органа визначати розмір грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій відповідачем, як органом, що призначає та перераховує пенсії, надійшла.
Фактично, довідкою Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 усунуто помилку, допущену у вищенаведеній довідці Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення позивача № ЮО105023 від 20 березня 2018 року, на підставі якої відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, в частині визначення розміру посадового окладу, та відповідно надбавки за вислугу років. Так, замість вірного розміру посадового окладу - 7750,00 грн., було зазначено - 7470,00 грн., та відповідно замість вірного розміру надбавки за вислугу років (50%) - 4615,00 грн., було зазначено - 4475,00 грн.
09.07.2020 року відповідачем отримано заяву позивача від 09.07.2020 року, в якій останній просив перерахувати його посадовий оклад згідно Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», а також нарахувати збиток, нанесений в наслідок невиплати йому частини посадового окладу.
Звертаючись до відповідача з заявою від 09.07.2020 року, позивач фактично просив провести перерахунок пенсії на підставі нової довідки, у якій вказано вірні показники грошового забезпечення.
Проте, листом від 23.07.2020 року № 6237-6073/З-02/8-1500/20 відповідач на заяву щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла 09.07.2020 року, повідомив позивача про наступне:
- умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);
- рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" зазначені пункти виключені;
- інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося;
- до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсій, відсутні;
- у зв`язку з тим, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку з новим посадовим окладом надійшла до Головного управління 07.07.2020, на час, коли пункти 1 і 2 Постанови № 103 були виключені, підстав для перерахунку немає.
З наведеного вбачається, що відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 у зв`язку з тим, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку з новим посадовим окладом надійшла до Головного управління 07.07.2020, на час, коли пункти 1 і 2 Постанови № 103 були виключені, підстав для перерахунку немає.
Проте, по-перше, як зазначено самим відповідачем, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнані протиправними та нечинними лише певні пункти Постанови № 103, а не уся Постанова № 103, відповідно до якої видано довідку Одеським обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення позивача № ЮО105023 від 20 березня 2018 року, на підставі якої відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, та у якій довідкою Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 усунуто помилку у вищезазначеній частині.
По-друге, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Управління Служби безпеки України в Одеській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Також Верховний Суд у своїх постановах, зокрема від 20 березня 2018 року у справі № 636/662/17, від 03 липня 2018 року у справі № 709/2728/16-а, від 10 липня 2018 року у справі № 553/3053/16-а зазначав, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
По-третє, вказані обставини не можуть позбавити позивача права на проведення перерахунку його пенсії з вірними показниками грошового забезпечення, які вказані в довідці Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023.
Також, суд звертає увагу, що у рішенні від 12.12.2019 у справі «Romeva v. North Macedonia» Європейський суд з прав людини відзначив, що немає підстав уважати, що заявниця повинна нести відповідальність за неправильну оцінку чиновниками її пенсійного запиту. Навпаки, саме недостатня старанність фонду в належному збиранні та зберіганні відповідних даних призвела до помилкового рішення. Крім того, саме фонд мав оскаржити твердження заявниці про те, що вона працювала з «молодіжними групами» в період з 1963 до 1967 року.
Зважаючи на важливість соціальної справедливості, ЄСПЛ повторив свою позицію, що державні органи не повинні бути позбавлені можливості виправляти свої помилки, навіть ті, які пов`язані з їхньою недбалістю. Інакше це суперечило б доктрині необґрунтованого збагачення та було несправедливим стосовно інших осіб, зокрема тих, кому відмовлено у виплаті допомоги через невиконання встановлених законом вимог.
Крім того, щодо посилання відповідача на те, що Пенсійний фонд України листом від 22.07.2019 № 22177/02-12 звернувся до Міністерства соціальної політики, для надання роз`яснення щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення; слід зазначити, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій, - слід зазначити таке.
Листи Міністерств, в тому числі Міністерства соціальної політики, - не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України, носять лише та виключно інформаційно-роз`яснювальний та необов`язковий для врахування/застосування характер.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція відповідача щодо спірних правовідносин - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи та обмежує позивача у законодавчо встановленому праві, покладаючи на нього надмірний тягар негативних наслідків спірних правовідносин за відсутності його вини;
- відповідно до змісту прохальної частини позовної заяви позивач просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у обчисленні пенсії позивача, виходячи з Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в частині, що стосується посадових окладів заступникам керівників структурних підрозділів; зобов`язати відповідача здійснити заходи для перерахування пенсії позивача, виходячи зі ст. 55 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» та відповідно до п. 6 «Алгоритму урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження)» (лист Департаменту фінансів МО України від 13.03.2018 № 3/6/684); виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним пенсією з 01.03.2018 року по 01.08.2020 року та перерахованою у відповідності зі рішенням суду.
Проте, враховуючи: зміст заяв по суті справи; зміст заяв позивача до відповідача та відповідей відповідача на них; встановлені судом обставини та здійснені на їх підставі вищенаведені висновки суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку, що:
- дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 вчинені відповідачем: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно
- наявні підстави для зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
З вищенаведеного вбачається часткове задоволення позовних вимог позивача, яке полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 12 від 27.08.2020 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у сумі 840,80 грн. (а.с.41)
Виходячи з того, що судом задоволена одна самостійна та одна похідна від неї вимога немайнового характеру, у встановлений судом спосіб, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 262, 291, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення від 15.06.2020 року № ЮО105023 та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят гривень).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.