Рішення № 92593915, 03.11.2020, Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.11.2020
Номер справи
709/1313/20
Номер документу
92593915
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 709/1313/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

03 листопада 2020 року смт. Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді -Романової О.Г.,

за участі секретаря судового засідання -Соломки Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-

в с т а н о в и в:

Заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області, адреса: вул. Центральна, 218, смт. Чорнобай, Черкаська область, в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації, адреса: вул. Центральна, 152, смт. Чорнобай, Черкаська область, звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з позовною заявою до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 28 листопада 2018 року до Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації звернулася

ОСОБА_1 з відповідною заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.

За результатами розгляду вказаної заяви Управлінням соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації прийнято рішення про призначення відповідачу такої допомоги.

У подальшому відповідачем було подано аналогічну заяву 21 травня 2019 року та продовжено виплату соціальної допомоги.

У період з 01 листопада 2018 року по 31 серпня 2019 року ОСОБА_1 отримала в якості допомоги малозабезпеченим сім`ям кошти в сумі 27066,58 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї.

Статтею 5 Закону передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року (із наступними змінами) затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - Порядок). Відповідно до п. 5 зазначеного порядку, для

призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, подає документи серед яких декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація).

Отже, розмір щомісячної допомоги малозабезпеченим сім`ям безпосередньо залежить від сукупного доходу цієї сім`ї, який відображається в декларації про доходи та майно, що подає уповноважений представник сім`ї.

Позивачем проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії та соціальної допомоги.

За результатами перевірки встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги від 28 листопада 2018 року та заявою про перепризначення допомоги від 21 травня 2019 року, до яких долучала декларації про майно та доходи, приховала обставини, що впливають на розмір допомоги, внаслідок чого останній надмірно виплачені кошти за період з

01 листопада 2018 року по 31 серпня 2019 року у сумі 27066,58 грн.

Так, відповідач у розділі ІІ декларації «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо» приховала факт наявності в неї статусу фізичної особи-підприємця 3 групи.

Крім того, в провадженні СВ Чорнобаївського ВП Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України. В ході досудового розслідування, слідчим на підставі ухвали слідчого судді Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 травня 2020 року проведено тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться в розпорядженні Головного управління Державної податкової служби в Черкаській області, відповідно до якого вилучено документи, які підтверджують факт того, що ОСОБА_1 здійснювала підприємницьку діяльність у період з 01 листопад 2018 року по 31 серпня 2019 року.

Пунктами 12 та 25 Порядку передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення якщо особами, які входять до складу сім`ї приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.

У відповідності п. 28 Порядку, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

На виконання вказаних норм Управлінням соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації 31 серпня 2019 року прийнято рішення, яким припинено виплату соціальної допомоги ОСОБА_1 .

Крім цього, відповідачу під підпис 13 вересня 2019 року вручено повідомлення про повернення переплати, 01 квітня 2020 року повторно направлено повідомлення про повернення переплати, однак відповідачем жодних дій, спрямованих на повернення коштів не вчинив.

У зв`язку з викладеним вище прокурор в інтересах держави звернувся до суду та просить стягнути з відповідача незаконно отримані нею кошти та понесені судові витрати.

Ухвалою від 21 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Прокурор в судове засідання не з`явився, попередньо подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи провести без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення суду не заперечує.

Представник управління соціального захисту населення Чорнобаївської РДА в судове засідання не з`явився, попередньо подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи провести без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення суду.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, причин неявки суду не повідомила, заяв про розгляд справи в судовому засіданні у її відсутності не подавала, відзив на позов до суду не направляла.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначений законом.

Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 року порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України та врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою КМУ №250 від

24 лютого 2003 року.

Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», зокрема ч. 3 ст. 18-2 передбачено, що для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що 28 листопада 2018 року до Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації звернулася з заявою ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям.

Відповідно до поданої заяви та декларації про доходи заявниці ОСОБА_1 рішенням Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації від 30 листопада 2018 року призначено допомогу одиноким матерям з дітьми на період з 01 листопада до 30 квітня 2019 року включно(а.с. 48).

Крім цього, відповідно до поданої заяви та декларації про доходи заявниці ОСОБА_1 , рішенням Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації від 30 листопада 2018 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01 листопада до 30 квітня 2019 року включно(а.с. 46).

Вподальшому, рішеннями Управління соціального захисту населення Чорнобаївського району від 23 травня 2019 року (а.с. 27, 30) допомогу одиноким матерям з дітьми та державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї продовжено на період з 01 травня 2019 року по

31 жовтня 2019 року включно на підставі заяви та декларації про доходи заявниці ОСОБА_1 (а.с. 33-36).

Відповідно до протоколу індивідуального перерахунку від 05 вересня 2019 року відповідачу ОСОБА_1 , у період з листопада 2018 року по вересень 2019 року, виплачено кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 19548 грн. 85 коп. (а.с. 16).

Відповідно до протоколу індивідуального перерахунку від 05 вересня 2019 року відповідачу ОСОБА_1 , у період з листопада 2018 року по вересень 2019 року, виплачено кошти у вигляді допомоги одиноким матерям з дітьми у сумі 11390 грн. 72 коп. (а.с. 17).

20 серпня 2019 року Чорнобаївським відділенням Золотоніської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області проведено перевірку правильності та повноти інформації, наданої на призначення житлових субсидій (соціальної допомоги) заявником, зокрема інформації наданої відповідачем ОСОБА_1 . За результатами перевірки виявлено, що відповідачем ОСОБА_1 не задекларовано факт наявності в неї статусу фізичної особи-підприємця 3 групи, внаслідок чого відповідачу переплачено допомогу одиноким матерям з дітьми та державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї суму у розмірі 30939 грн. 57 коп. про що складено відповідний акт (а.с. 24).

Факт реєстрації фізичної особи-підприємця підтверджується копією витягу з реєстру платників єдиного податку від 14 вересня 2018 року (а.с. 25).

У зв`язку з вищевикладеним, Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації звернулося з листом до ПАТ «Ощадбанк» про не зарахування та повернення допомоги одиноким матерям з дітьми за вересень 2019 року у сумі 1361 грн. 88 коп. (а.с. 15).

Крім цього, виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за вересень 2019 року призупинена, що підтверджується протоколом занулення неоплати від 11 вересня

2019 року (а.с. 14).

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримала за рахунок Державного бюджету України державні кошти в сумі 27066,58 грн., а саме: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та допомогу одиноким матерям з дітьми.

Із змісту статті 22 Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» вбачається, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

У відповідності до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї;

повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:

отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;

за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Для добровільного повернення надміру виплачених сум допомоги одиноким матерям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, Управлінням соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації направлено листа відповідачу ОСОБА_1 з проханням повернути залишок переплат (а.с. 13).

Проте, відповідачем ОСОБА_1 жодних дій спрямованих на повернення коштів не вчинено.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня

2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Таким чином, судом достаменно встановлено, що відповідач приховала відомості, чим не виконала свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, отримавши державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та допомогу одиноким матерям без достатніх на те правових підстав, що свідчить про недобросовісність останньої.

Також слід зазначити, що частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Судом встановлено, що Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації не зверталося до суду з приводу стягнення з відповідача сум виплачених як допомоги одиноким матерям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, а лише обмежилося направленням 01 квітня 2020 року ОСОБА_1 повідомлення про необхідність повернення коштів (а.с.13), а тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом в інтересах держави оскільки покриття витрат, пов`язаних з виплатами допомоги одиноким матерям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. В результаті неповернення ОСОБА_1 суми сплачених допомог, спричиняється шкода економічним інтересам держави, підриваються основні принципи існуючого економічного ладу та створюються перешкоди для призначення та виплати соціальної допомоги іншим малозабезпеченим сім`ям.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення в повному

обсязі та ухвалює рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі Управління з питань праці і соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації виплачені допомогу одиноким матерям з дітьми та державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї у сумі 27066 грн. 58 коп.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у розмірі 2102 грн.

Керуючись ст.ст. 3, 13, 56, 76, 81, 141, 263-265, 268, 280 ЦПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», -

у х в а л и в:

Позов заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів- задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління з питань праці і соціального захисту населення Чорнобаївської районної державної адміністрації, (р/р 35411090004654, МФО 854018, код 03195949, УДКСУ в Черкаській області) надмірно виплачені кошти у вигляді державної допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги одиноким матерям у сумі 27066 (двадцять сім тисяч шістдесят шість) грн. 58 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , витрати, що пов`язанні із сплатою судового збору за подання позовної заяви, на користь прокуратури Черкаської області (код за ЄДРПОУ 02911119, р/р UA 138201720343160001000003751 в ДКСУ у м. Київ) у сумі 2102 (дві тисячі сто дві)грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя О.Г. Романова