
Справа № 420/505/20
УХВАЛА
02 листопада 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву відповідача про роз`яснення судового рішення у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “М.В.КАРГО” до Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2020 року по справі № 420/505/20, яке залишене без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2020 року, позовну заяву ТОВ “М.В.КАРГО” задоволено частково.
Суд визнав протиправними дії державного підприємства “Адміністрація морських портів України”, що полягають у відмові застосовувати при справлянні портових зборів знижки для суден, що заходять у морський порт “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25.
Суд визнав протиправною бездіяльність державного підприємства “Адміністрація морських портів України”, що полягає у не застосуванні при справлянні портових зборів знижки для суден, що заходять у морський порт “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25.
Також суд зобов`язав Державне підприємство “Адміністрація морських портів України” застосувати для суден, що заходять до акваторії морського порту “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25 знижку зі ставок усіх видів портових зборів не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту “Південний”.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.
07 жовтня 2020 року відповідач звернувся до суду з заявою про роз`яснення судового рішення, в якій просив суд роз`яснити вказане рішення суду в частині порядку та способу виконання ДП “АМПУ” пункту 4 резолютивної частини рішення, а саме щодо зобов`язання ДП “АМПУ” застосувати для суден, що заходять до акваторії морського порту “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25 знижку зі ставок усіх видів портових зборів не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту “Південний”.
Дана заява обгрунтована тим, що TOB «М.В. КАРГО» звернулося до ДП «АМПУ» із листом від 25.09.2020 № 2509/01, який отриманий Південною філією ДП «АМПУ»
25.09.2020 року. У зазначеному листі ТОВ «М.В. КАРГО» просить забезпечити виконання вищенаведеного рішення у справі № 420/505/20, а саме застосувати для суден, що заходять до акваторії морського порту Південний для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу № 25 знижку зі ставок усіх видів портових зборів не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту Південний, що можливе шляхом встановлення знижки у розмірі 50% зі ставок усіх видів портових зборів (а саме для суден, що заходять у морський порт Південний для виконання операцій з перевалки зернових вантажів біля причалу № 25).
Заявник вказує, що наразі виконання рішення у справі № 420/505/20 є неможливим виходячи з наступного.
У резолютивній частині рішення зазначено про зобов`язання встановити знижку «не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден, що виконують операцій в порту Південний».
Однак, залишається незрозумілим який саме розмір знижки повинен бути встановленим у даному випадку, адже, як вбачається з наказу ПФ ДП «АМПУ» від 05.08.2020 № 255/27 «Про застосування знижок до ставок портових зборів для суден, які здійснюють суднозаходження до морського порту Південний» починаючи з 00 год 00 хв 01.09.2020 року для суден, що заходять у морський порт Південний для виконання операцій з навантаження-розвантаження генеральних та навалювальних вантажів, застосовуються по причалах наступні знижки: знижка 50% - причали №№ 7, 8, 9, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 38; знижка 30% - причали №№ 1,2, 17, 34.
Разом з цим, як вбачається з Реєстру морських портів (який знаходиться у вільному доступі за посиланням http://www.uspa.gov.ua/ru/reestr-morskikh-роrtоv) перевантаження зернових вантажів здійснюється у морському порту Південний на причалах № 15, 16, 25, 34.
Отже, існують такі варіанти виконання ДП «АМПУ» рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2020:
1. встановлення знижки для причалу № 25 у розмірі 30% - забезпечить умови не гірші порівняно з причалом №34, на якому здійснює свою господарську діяльність та який належить ТОВ «Боріваж»;
2. встановлення знижки для причалу № 25 у розмірі 50% - забезпечить умови не гірші порівняно з причалами №№ 15, 16, однак кращі порівняно із встановленою знижкою для причалу № 34 на якому здійснює свою господарську діяльність та який належить ТОВ «Боріваж».
Заявник зазначив, що станом на момент звернення із даною заявою, знижка для суден, що здійснюють операції з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів для причалу № 25 зі ставок усіх видів портових зборів не встановлена, та рішення не виконане, а отже, задля належного та повного виконання рішенням ДП «АМПУ» має право звернутися до суду першої інстанції з метою роз`яснення порядку виконання ДП «АМПУ» рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 у справі № 420/505/20.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Згідно з ч. 2 ст. 254 КАС України подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Відповідно до ч.3 ст.254 КАС України, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Після апеляційного розгляду дана справа повернулася до Одеського окружного адміністративного суду 21.10.2020 року, тому заява відповідача розглядається судом з дотриманням 10-денного строку, встановленого ч.3 ст.254 КАС України.
02.11.2020 року представник позивача подав до суду заяву про розгляд заяви про роз`яснення судового рішення в письмовому провадженні.
Відповідач заяв, клопотань з приводу порядку розгляду заяви до суду не подавав.
З урахуванням приписів ч.9 ст.205, ч.3 ст.254 КАС України суд вирішує заяву відповідача в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву ДП «АМПУ» про роз`яснення судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно статті 129-1 Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 КАС України, роз`яснено може бути судове рішення у разі, якщо без такого роз`яснення його тяжко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Тому механізм, визначений цією статтею, не може використовуватись, якщо хтось з учасників справи не розуміє, наприклад, мотивації судового рішення.
У разі незгоди з мотивацією судового рішення учасник справи може оскаржити це судове рішення установленому порядку.
Що стосується питання розміру знижки, яка має бути застосована для суден, що заходять до акваторії морського порту “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25, зі ставок усіх видів портових зборів, то суд в резолютивній частині рішення чітко зазначив, що така знижка повинна бути не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту “Південний”.
Словосполучення «не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден» слід розуміти так, що така знижка не може бути меншою, ніж встановлена для інших суб`єктів та суден.
Поняття «не менше» означає «дорівнює або більше».
Поняття «не гірше» означає «такий самий або краще».
Як зазначено у судовому рішенні від 12.06.2020 року по даній справі, зміст компетенції органу виконавчої влади складають його повноваження - певні права та обов`язки органу діяти, вирішуючи коло справ, визначених цією компетенцією. В одних випадках це зміст прав та обов`язків (право діяти чи утримуватися від певних дій). В інших випадках органу виконавчої влади надається свобода діяти на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватися від дій) чи один з варіантів можливих рішень.
Обираючи один з варіантів можливих рішень в даному випадку, відповідач має застосувати на виконання рішення суду для суден, що заходять до акваторії морського порту “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25, такий розмір знижки зі ставок усіх видів портових зборів, яка була б не гірше (іншими словами – не нижче) за ту знижку, яка застосовується до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту “Південний”.
При цьому суд зауважує, що за приписами ч. 1 ст. 254 КАС України суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Керуючись ст.ст.205, 248, 254, 256, 293 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” - задовольнити.
Роз`яснити Державному підприємству “Адміністрація морських портів України” рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2020 року наступним чином.
Покладення судом обов`язку на Державне підприємство “Адміністрація морських портів України” застосувати для суден, що заходять до акваторії морського порту “Південний” для виконання операцій з навантаження-розвантаження навалювальних вантажів біля причалу №25, знижку зі ставок усіх видів портових зборів не гірше за тих, які застосовуються до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту “Південний”, означає, що знижка, яку зобов`язаний застосувати відповідач, не може бути меншою ніж знижка, яка застосовується до інших суб`єктів та суден, що виконують операції в порту “Південний”.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів