Рішення № 92589547, 02.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
380/6716/20
Номер документу
92589547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6716/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2020 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , у якій просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 31.07.2019 року №31;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інваліду з дитинства І група, пенсію у зв`язку з втратою годувальника починаючи з дня звернення його опікуна і законного представника ОСОБА_1 .

Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено те, що ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства 1А групи. Після смерті батька позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Однак, відповідач відмовив позивачу мотивуючи тим, що підстави для призначення пенсії по втраті годувальника відсутні. Вважає таку відмову неправомірною, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 25.08.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

14.09.2020 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву за вх.№46068. В обґрунтування заперечень покликається на відсутність у поданих позивачем документах інформації про визнання ОСОБА_2 особою з інвалідністю до 18 років, а тому підстав для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника не було. Просить в задоволенні позовної заяви відмовити.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком його вказано ОСОБА_3 .

З даних паспорта громадянина України, серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк.

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 061703, посвідчення № НОМЕР_3 ОСОБА_2 є інвалідом І А групи з дитинства.

З висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 342, ОСОБА_2 є інвалідом І А групи.

Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20.12.2019 ОСОБА_2 визнано недієздатним, ОСОБА_1 призначено його опікуном.

Як вбачається з довідки від 28.06.2016 №1313660082 (додаток до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи) ОСОБА_2 зареєстрований в АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .

Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким ОСОБА_2 проживав та перебував на утриманні.

17.07.2019 ОСОБА_1 звернулася до Дрогобицького відділу ГУ ПФУ у Львівській області в інтересах ОСОБА_2 про призначення йому пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

16.08.2019 року за №3644/В-20/11.03-06 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивача, що відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області прийнято рішення від 31.07.209 року №31 про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника, оскільки документів про можливість настання у нього інвалідності до 18-ти років не надано.

Крім того, відповідач також зазначив, що ним було скеровано ряд запитів до органів ПФУ та соціального захисту Донецької області, але згідно відповіді Донецького обласного центру МСЕК від 19.06.2019 року, медико-експертна документація на ОСОБА_2 , якому 29.09.2011 року у м.Донецьк встановлена ІА група інвалідності з дитинства, на територію підконтрольну Україні не надходила.

Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 березня 2020 року, прийнятим у цивільній справі №442/1680/20 за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення за участю заінтересованої особи - Головного управління ПФУ у Львівській області, встановлено факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом дитинства внаслідок захворювання у дитинстві у віці до 18 років.

Рішення суду набрало законної сили 27.04.2020 року.

29 травня 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення ОСОБА_2 пенсії у зв`язку з втратою годувальника. До заяви було долучено:

-довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;

-паспорт;

-свідоцтво про народження;

-довідку про склад сім`ї померлого годувальника, видану Нижньогаївською сільською радою;

-свідоцтво про смерть годувальника;

-довідку від 28.06.2016 №1313660082 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

-копію довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №061703.

Крім того, позивачем також долучено рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 березня 2020 року у справі №442/1680/20.

26.06.2020 року за №4209-4286/В02/8-1300/20 ГУ ПФУ у Львівській області надало відповідь, в якій зазначило, що оскільки заявником не подано документа про визнання ОСОБА_2 особою з інвалідністю до 18 років, рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області від 31.07.209 року №31 відмовлено ОСОБА_2 в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду із цим позовом.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-VІ від 09 липня 2003 року, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

У відповідності до ч. 1 ст. 36 Закону №1058, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Згідно із ч. 2 ст. 36 Закону №1058, непрацездатними членами сім`ї вважаються:

1)чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2)діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3)чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Пунктом 2.3 цього Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім`ї, яким право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.

При цьому пунктом 2.18 Порядку передбачено, що визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

Так, на підтвердження того факту, що ОСОБА_2 став особою з інвалідністю до 18 років до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника було долучено: копію довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ №061703 та рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26 березня 2020 року у цивільній справі №442/1680/20, яким встановлено факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом дитинства внаслідок захворювання у дитинстві у віці до 18 років.

Рішення суду набрало законної сили 27.04.2020 року.

Суд звертає увагу, що згідно посвідчення № НОМЕР_3 ОСОБА_2 була призначена пенсія по інвалідності 1 А групи з дитинства.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Так, днем смерті годувальника є 31.12.2018, проте позивач просить призначити пенсію по втраті годувальника з дня звернення законного представника ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги Вінсковської Олени Володимирівни в інтересах ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №2 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 31.07.2019 року №31 «Про відмову в призначенні пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_2 ».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інваліду з дитинства ІА група, пенсію у зв`язку з втратою годувальника починаючи з дня звернення його законного представника (опікуна) ОСОБА_1 .

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Крутько О.В.