Рішення № 92589229, 30.10.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2020
Номер справи
340/2565/20
Номер документу
92589229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2565/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він з 1992 року є пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. При перерахунку його пенсії, проведеного на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідачем не враховано розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, а також обмежено розмір його пенсії до 80% від розміру грошового забезпечення. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що він має право на перерахунок пенсії з 01.04.2012 року, виходячи з грошового забезпечення у сумі 4425, 50 грн. у зв`язку зі збільшенням розміру премії. Позивач стверджує, що через неврахування при перерахунках пенсії розміру премії, збільшеної до 90%, відповідач станом на 31.12.2017 року заборгував йому пенсії у сумі 38975,04 грн. Позивач наполягає, що при здійсненні перерахунку пенсії за ним зберігається право на збереження відсотку нарахування пенсії, визначеного на момент її призначення. З цих підстав просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області при проведені йому перерахунку пенсії з 01.04.2012 року по 31.12.2017 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90 % на 80 % грошового забезпечення, та несплаті встановленої з 01.10.2012 року доплати до розміру зафіксованої індексації по 31.12.2017 року;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2012 року по 31.12.2017 року;

- визнати проведений ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахунок його пенсії з 01.04.2012 року таким, що не відповідає вимогам частини 2 статті 51, частини 3 статті 51, частини 2 статті 55, статей 43,63 Закону №2262-ХІІ;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.04.2012 року провести перерахунок пенсії на виконання постанов КМУ №1294 від 07.11.2017 року, №355 від 23.04.2012 року, з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення 4425,50 грн., врахованого для обчислення його пенсії, та нарахувати і сплатити встановлену з 01.10.2012 року доплату до розміру зафіксованої індексації по 31.12.2017 року.

Ухвалою судді від 13.07.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що перерахунок пенсії позивача проведено у 2012 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка передбачала підвищення основних розмірів пенсій, та відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. Доводячи правомірність дій щодо проведення перерахунків пенсії позивача, посилаючись на пропущення ним строку звернення до суду з позовними вимогами про перерахунок пенсії з 01.04.2012 року, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_2 проходив службу в Збройних Силах СРСР, з якої у 1992 році був звільнений у запас за віком. (а.с. 56) Вислуга років для призначення пенсії склала 46 років.

З 01.12.1992 року позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 75% сум грошового забезпечення, з 01.01.1996 року - у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, а 01.01.2003 року - у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. (а.с. 57)

З 01.01.2007 року позивач взятий на облік в ГУ ПФУ в Кіровоградській області, яке продовжило виплату йому пенсії за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. (а.с. 58)

У зв`язку зі змінами у структурі грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Кіровоградським обласним військовим комісаріатом з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №029479 від 11.03.2008 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2008 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 3505 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 1150 грн., оклад за військовим званням - 125 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 510 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 892, 50 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 172,50 грн., надбавка за кваліфікацію (12%) - 138 грн., надбавка за особливі умови служби (35%) - 402,50 грн., премія (10%) - 115 грн. (а.с. 62)

На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у квітні 2008 року здійснено з 01.01.2008 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислено її основний розмір, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі 3154, 95 грн. (3505 грн. х 90%), а з урахуванням підвищень та надбавок - 3425, 25 грн. (а.с. 62зв.)

Пізніше відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", внаслідок чого розмір пенсії позивача зріс з 01.07.2012 року до 4048, 39 грн., з 01.09.2012 року - до 4086, 80 грн. з 01.10.2012 року - до 4094 грн., з 01.12.2012 року - до 4110, 80 грн., 01.01.2013 року - 4116, 80 грн. (а.с. 71, 71зв.)

Позивач стверджує, що у 2020 році він з листування з Кіровоградським обласним військовим комісаріатом та з Головним управлінням ПФУ у Кіровоградській області дізнався про те, що при перерахунку його пенсії, проведеного з 01.07.2012 року, було занижено розмір грошового забезпечення, врахованого для перерахунку пенсії, зменшено відсоток, застосований для обчислення його пенсії, з 90 % до 80%, а також не проведено з 01.04.2012 року перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення премії, збільшеної до 90%.

У зв`язку з цим позивач 01.06.2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив перерахувати пенсію з 01.04.2012 року в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанов Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, №1294 від 07.11.2007 року. (а.с. 11)

Отримавши відповідь на свою заяву, оформлену листом №1100-0315-8/16727 від 25.06.2020 року (а.с. 6), та не погоджуючись з нею, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (статті 8 Закону №2262-XII)

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 3 статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України прийняв постанову №45 від 13.02.2008 року якою зокрема затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв`язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Пунктом 4 Порядку №45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №355 від 23.04.2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка набрала чинності 08.05.2012 року (надалі - постанова КМУ №355).

Пунктом 1 цієї постанови установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Пунктом 2 цієї постанови наказано уповноваженим органам, зокрема Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393".

Таким чином, постановою КМУ №355 передбачено поетапне підвищення раніше призначених пенсій за Законом №2262-XII, за вислугу років (стаття 13), по інвалідності (стаття 21), по втраті годувальника (стаття 36), та встановлено обмеження, що розміри пенсій з урахуванням підвищень та надбавок, не можуть перевищувати розміри таких пенсій, обчислені з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 01.04.2012 року.

На виконання пункту 3 цієї постанови Кіровоградським ОВК була складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №ФГ29479 від 24.05.2012 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення, за нормами, чинними на 01.04.2012 року, за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 4425,50 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 1150 грн., оклад за військовим званням - 125 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 510 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 892, 50 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 172,50 грн., надбавка за кваліфікацію (12%) - 138 грн., надбавка за особливі умови служби (35%) - 402,50 грн., премія (90% від посадового окладу) - 1035 грн. (а.с. 70зв.)

Вказана довідка була складена з метою визначення максимального розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом 1 пункту 1 постанови КМУ №355, а не для перерахунку основного розміру пенсії позивача. Сума максимального розміру підвищення до пенсії визначалася як різниця між основним розміром пенсії, розрахованим із грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року, та основним розміром пенсії, розрахованим із грошового забезпечення станом на 1 квітня 2012 року, підтвердженого відповідними довідками.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі цієї довідки та на виконання постанови КМУ №355 у червні 2012 року здійснило розрахунок підвищення до пенсії, обрахувавши її на першому етапі підвищенні у розмірі 11% від основного розміру пенсії за вислугу років, яку він отримував на той час, визначену із сум грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року (3154,95 грн.), що склало 347, 04 грн. (3154, 95 грн. х 11%). (а.с. 71)

З урахуванням суми цього підвищення та інших підвищень та надбавок до пенсії, які були встановлені позивачу, розмір його пенсії з 01.07.2012 року склав 4048, 39 грн.

Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови КМУ №355 з 01.09.2012 року передбачався наступний етап нарахування підвищення до пенсії позивача у розмірі до 23% від основного розміру пенсії (до 725, 64 грн.), а з 01.01.2013 року - у розмірі до 35 % від основного розміру пенсії (до 1104, 23 грн.)

Між тим, з огляду на обмеження, передбачені абзацом 2 пункту 1 постанови КМУ №355, максимальна сума підвищення за розрахунками відповідача склала 385,45 грн. ((3540, 04 грн. - 3154, 95 грн.), де 3540, 04 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 80% від суми грошового забезпечення, визначеного у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року станом на 1 квітня 2012 року (4425,50 грн. х 80%), 3154, 95 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років, призначений позивачу з 1 січня 2008 року).

Тож з 01.09.2012 року сума підвищення до пенсії позивача була обмежена максимальним розміром в 385,45 грн., а з урахуванням інших підвищень та надбавок розмір його пенсії з 01.09.2012 року склав 4086, 80 грн.

У подальшому пенсія позивача збільшувалася через підвищення мінімального прожиткового мінімуму, з якого обчислювалися надбавки до пенсії, та складала з 01.10.2012 року - 4094 грн., з 01.12.2012 року - 4110, 80 грн., з 01.01.2013 року - 4116, 80 грн.

З 01.01.2013 року підвищення пенсії позивача, передбачене абзацом 1 пункту 1 постанови КМУ №355, не відбулося, оскільки за розрахунками відповідача розмір пенсії, яку позивач отримував на той час, є більшим від основного розміру пенсії, обчисленого у розмірі 80% від грошового забезпечення, вказаного у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року. Позивачу продовжено виплату підвищення до пенсії у розмірі 385,45 грн. (а.с. 71зв.)

З 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача проведено у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 08.03.2018 року. (а.с. 78, 78зв.)

Суд зазначає, що відповідач, здійснюючи розрахунок розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ №355 та визначаючи суму максимального підвищення (максимальну суму, на яку може бути збільшена пенсія позивача під час перерахунків з 01.07.2012 року, з 01.09.2012 року, з 01.01.2013 року), безпідставно застосував для визначення основного розміру пенсії за вислугу років відсоток 80% від суми грошового забезпечення, посилаючись на статтю 13 Закону №2262-XII (у чинній на той редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року), яка передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом установлено, що позивачу пенсія була призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року, а на момент виникнення спірних правовідносин позивач отримував пенсію за вислугу років, основний розмір якої був обчислений, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Тож при розрахунку розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом 1 пункту 1 постанови КМУ №355, максимальний її розмір мав обраховуватися із грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, та виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які позивач вже набув і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведені у постановах Верховного Суду від 26.12.2018 року (справа №822/1814/18), від 27.02.2020 року (справа №522/22925/16-а).

Відтак для розрахунку суми підвищення до пенсії позивача слід було приймати розмір пенсії за вислугу років, обчислений виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, вказаних у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року, що становить 3982, 95 грн. (4425,50 грн. х 90%), а не 3540, 40 грн. (4425,50 грн. х 80%). Відповідно, сума максимального розміру підвищення до пенсії позивача, розрахована з 01.07.2012 року, повинна становити 828 грн. (3982, 95 грн. - 3154,95 грн.), а не 385,45 грн. (3540, 40 грн. - 3154,95 грн.), як визначив відповідач.

З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що підвищення до пенсії у розмірі 385, 45 грн. позивач отримував у період з 01.09.2012 року по 31.12.2017 року. (а.с. 71 - 76зв.)

Неправильне визначення відповідачем з 01.07.2012 року відсотку при визначенні максимального розміру пенсії, розрахованої із грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, призвело до неправильного визначення з 01.09.2012 року суми підвищення пенсії позивача, проведеного на виконання постанови КМУ №355, та до заниження розміру пенсії позивача, яка виплачувалася йому у період з 01.09.2012 року по 31.12.2017 року.

Суд відхиляє доводи відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду з позовними вимогами про перерахунок пенсії, оскільки, зважаючи на приписи частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а відповідно до статті 55 Закону №2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даних статей дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 року (справа №806/1952/18), від 15.09.2020 року (справа №635/7878/16-а), який вказав, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.

Тож спірні дії відповідача слід визнати протиправними та зобов`язати його здійснити з 01.09.2012 року по 31.12.2017 року перерахунок суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної позивачу, виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Як свідчать матеріали пенсійної справи, основний розмір пенсії позивача за вислугу років у період з 01.01.2008 року по 31.12.2017 року визначався, виходячи із 90% від відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського ОВК №029479 від 11.03.2008 року (3505 грн.), та становив 3154, 95 грн. (3505 грн. х 90%). Усі проведені упродовж цього періоду перерахунки пенсії, пов`язані зокрема з підвищенням мінімального прожиткового мінімуму, здійснювалися виходячи з такого основного розміру пенсії.

Позивач наполягає, на тому, що він з 01.04.2012 року відповідно до статті 63 Закону №2262-XII набув право на перерахунок основного розміру своєї пенсії, у зв`язку зі збільшенням розміру його грошового забезпечення до 4425,50 грн., вказаного у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року, у якій збільшено розмір премії (1035 грн.) у порівнянні з розміром премії, вказаним у попередній довідці Кіровоградського ОВК №029479 від 11.03.2008 року (115 грн.)

Суд установив, що довідка Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року була видана з метою визначення максимального розміру підвищення до пенсії, передбаченого абзацом 1 пункту 1 постанови КМУ №355 від 23.04.2012 року, а не для перерахунку основного розміру пенсії позивача. Розмір премії (90% від посадового окладу) у ній вказаний, виходячи з розміру премії, встановленого військовослужбовцям за наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 року №50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік".

Суд зазначає, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік. При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби, тому такі премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Постановою №355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру премій не є підставою для перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII.

Відтак, довідка Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року, видана на виконання пункту 2 постанови КМУ №355, не може бути підставою для перерахунку основного розміру пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок та премії, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб`єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 року (справа №21-641а14), від 21.04.2015 року (справа №21-145а15) та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 року (справа №592/5164/16-а).

Тож вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок основного розміру його пенсії з 01.04.2012 року по 31.12.2017 року, виходячи з 90% від грошового забезпечення у сумі 4425,50 грн., вказаного у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ29479 від 24.05.2012 року, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства та задоволенню не підлягають.

Також не підлягає задоволенню вимога позивача про зобов`язання відповідача сплатити встановлену з 01.10.2012 року доплату до розміру зафіксованої індексації, оскільки згідно з матеріалами пенсійної справи на момент перерахунку пенсії позивача 01.09.2012 року йому така індексація не виплачувалася.

У позовній заяві позивач просив звернути до негайного виконання рішення суду в частині виплати недонарахованого розміру пенсії однією сумою.

Вирішуючи це клопотання, суд виходить з того, що судові рішення, які виконуються негайно, передбачені у статті 371 КАС України.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Отже, негайно виконуються рішення про присудження пенсій чи інших періодичних платежів з державного бюджету у межах суми стягнення за один місяць або всієї суми боргу, тобто умовою для негайного виконання судового рішення є задоволення вимог позивача про стягнення з відповідача грошової суми боргу.

Предметом позову, який розглянутий у цій справі, є вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання його вчинити певні дії, а не про присудження позивачу виплати (стягнення) пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів.

Рішення суду в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області виплатити заборгованість по пенсії не може бути допущено до негайного виконання, оскільки це зобов`язання відповідача є похідним від виконання ним рішення суду про здійснення перерахунку пенсії та подальшого визначення різниці між сумою перерахованої та раніше виплаченої пенсії.

Отже, оскільки судом не вирішувалися вимоги про присудження виплати (стягнення з відповідача на користь позивача) сум пенсії та не визначався розмір такого стягнення, тому підстави для допущення рішення суду до негайного виконання відсутні.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо розрахунку суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 80 % сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського обласного військового комісаріату №ФГ29479 від 24.05.2012 року, при здійсненні її перерахунку з 01.07.2012 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.09.2012 року по 31.12.2017 року перерахунок суми підвищення до пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Кіровоградського обласного військового комісаріату №ФГ29479 від 24.05.2012 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з таким перерахунком, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш