Рішення № 92589009, 26.10.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
0840/3618/18
Номер документу
92589009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 жовтня 2020 року 11:26Справа № 0840/3618/18 СН/280/26/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О.,

позивача ОСОБА_1

та представників

відповідача Остапенко Є.О.

третьої особи 1 Мухіна О.І.

третьої особи 2 Михайловського А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом 1. ОСОБА_2

2. ОСОБА_1

до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Ленд Дівелопмент»

2. Запорізька міська рада

про скасування права на початок виконання підготовчих робіт,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , звернулися до Запорізького окружного адміністративного з позовною заявою до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області (далі – відповідач, Департамент ДАБІ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – третя особа 1), Запорізька міська рада (далі – третя особа 2), якому позивачі просили суд зобов`язати відповідача скасувати право на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП 010180791444 від 20.03.2018.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.02.2019 по справі №0840/3618/18, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.05.2019, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 30.03.2020 по справі №0840/3618/18 частково задоволено касаційну скаргу ОСОБА_1 , рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.02.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 02.05.2019 у справі №0840/3618/18 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

05.05.2020 матеріали вищезазначеної справи надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду та в порядку ст.31 КАС України справу розподілено судді Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П.

Ухвалою суду від 12.05.2020 призначено розгляд адміністративної справи №0840/3618/18 (провадження №СН/280/26/20) за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.06.2020.

04.06.2020 підготовче засідання відкладено на 08.07.2020.

08.07.2020 підготовче засідання відкладено на 05.08.2020.

05.08.2020 підготовче засідання відкладено на 21.09.2020.

21.09.2020 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 12.10.2020.

12.10.2020 судом закрито підготовче провадження та розпочато розгляд адміністративної справи по суті в цей же день. Крім того, в судовому розгляді справи оголошено перерву до 21.10.2020.

21.10.2020 в судовому розгляді справи оголошено перерву до 26.10.2020.

26.10.2020 в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві позивачі посилалися на те, що враховуючи численні порушення прав членів територіальної громади м. Запоріжжя, Конституції та законодавства України при передачі в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок, на яких знаходиться парк Яланського, до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя подано позов про визнання недійсним договорів оренди землі № 040926100470 від 17.04.2009 та №040926100471 від 17.04.2009, укладених між ТОВ «Ленд Дівелопмент» та Запорізькою міською радою, за яким 12.06.2018 було відкрито провадження у справі №335/6384/18. Крім того, 21.02.2018 було відкрито кримінальне провадження №12018080050000628 про те, що службові особи ТОВ «Ленд Дівелопмент» діючи за попередньою змовою з посадовими особами Запорізької міської ради, під час виконання прийнятих Запорізькою міською радою рішень №62/131 від 24.12.2008 та №8243 від 24.06.2009 щодо передачі в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельної ділянки, розташованої на перехрещенні вул. Незалежної України та АДРЕСА_1 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділи майном територіальної громади м. Запоріжжя, в результаті чого було спричинено матеріальну шкоду. Також в рамках справи №808/1398/18 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №157 від 13.04.2018 «Про видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лермонтова» було забезпечено позов та винесено ухвалу від 16.04.2018 про зупинення оскаржуваного рішення виконавчого комітету. Вказує, що проте з червня 2018 року ТОВ «Ленд Дівелопмент», не дивлячись на численні акції протесту, судові справи та кримінальні провадження щодо незаконного заволодіння землею парка, почало проводити підготовчі роботи в парку з застосуванням спецтехніки, внаслідок чого була нанесена шкода парку та зеленій зоні, що також викликало нову хвилю фізичного протистояння між найнятим забудовником людьми спортивної статури та місцевими мешканцями, при цьому, представники ТОВ «Ленд Дівелопмент» виправдовували перед поліцією свою протиправну діяльність наявністю зареєстрованого 20.03.2018 в Департаменті ДАБІ у Запорізькій області Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444. Позивачі посилаються на приписи ст.2, 3, 11, 12 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та вважають, що перед прийняттям рішення про планову діяльність, пов`язану з вирубкою зелених насаджень на площі 3,7 га та будівництва торгово-розважального центру обов`язково повинна була бути проведена оцінка впливу на довкілля. Пояснюють, що протягом червня-липня 2018 року громадськими організаціями та членами територіальної громади м. Запоріжжя було подано рекордну для України кількість зауважень та пропозицій до планової діяльності ТОВ «Ленд Дівелопмент» щодо намірів будівництва ТРЦ на місті парку на 447 аркушах, в яких, зокрема, зазначалось що при проведенні оцінки впливу на довкілля необхідно врахувати всі екологічні фактори, санітарно-гігієнічні функції, які несе парк, зокрема, фільтруючу, газозахисну, підвищення іонізації повітря, виділення фітоцидів, шумо- та водо- поглинальну, вітрозахисну, киснеутворюючу, мікрокліматичну, охолоджувальну та неможливість будувати ТРЦ на місці парку, а отже необхідний пошук альтернативних місць, не за рахунок територій загального користування з зеленими насадженнями, для будівництва ТРЦ. Наголошує, що на момент звернення з позовом до суду ТОВ «Ленд Дівелопмент» навіть не підготувало звіт з оцінки впливу на довкілля, передбачений ст. 6 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Таким чином, на думку позивачів, відповідач не врахував всіх вищезазначених особливостей, пов`язаних з реєстрацією Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт та фактичним наданням права на початок виконання підготовчих робіт на території парку Яланського, що призвело до тяжких як економічних, так і суспільних наслідків для територіальної громади м. Запоріжжя. На підставі викладеного, із посиланням на ст. 55, 124, 125 Конституції України, ст.35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Постанову КМУ №466 від 13.04.2011, якою затверджено Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, позивачі просили зобов`язати відповідача скасувати право на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП 010180791444 від 20.03.2018.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» подано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об`єкті будівництва: «Нове будівництво багато-функціонального торгово-розважального комплексу на перехресті вулиць Незалежної України/Лермонтова». Вказує, що 20.03.2018 на виконання вимог абз. 3 п. 15 Порядку №466 відповідач забезпечив внесення інформації, зазначеної у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, поданого третьою особою, яке було зареєстровано за №ЗП010180791444. Отже, при отриманні повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, в межах наданих повноважень та згідно з нормами діючого законодавства, відповідач здійснив реєстрацію повідомлення. Зауважує, що підстави для скасування права на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, визначені у ч.9 ст.35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пункту 15 Порядку №466 відсутні. Зазначає, що обов`язковою умовою для прийняття рішення про скасування повідомлення є доведення факту неправомірності дій відповідача при здійсненні реєстрації повідомлення. Ураховуючи викладене, звертає увагу суду, що у позовній заяві не наведено жодного правового аргументу з приводу протиправності дій відповідача, що передбачені ст. 2, 5 КАС України, а тому дії відповідача щодо реєстрації повідомлення здійснені з дотриманням норм містобудівного законодавства та є законними та обґрунтованими, у зв`язку із чим просить у задоволенні позову відмовити.

Від представника третьої особи ТОВ «Ленд Дівелопмент» до суду надійшли пояснення щодо позову, у яких щодо твердження позивачів про порушення їх прав, передбачених ст.50 Конституції України третя особа вказує, що в позовній заяві позивачів не приводиться жодних доказів, що їх право на безпечне для життя та здоров`я довкілля було порушено, а також наявності зв`язку між станом атмосферного повітря в місці проживання позивачів та діями відповідача щодо реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт. Стосовно законності дій відповідача та ТОВ «Ленд Дівелопмент» при здійсненні реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, пояснює, що 03 березня 2009 року між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Ленд Дівелопмент» (Орендар) укладені договори оренди землі строком на 49 років для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу. 20 березня 2018 року відповідачем зареєстровано Повідомлення ТОВ «Ленд Дівелопмент» про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444, а тому у відповідності до приписів ст.26, 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ №466 від 13.04.2011, після набуття права на земельну ділянку та реєстрацію повідомлення про початок виконання підготовчих робіт Департаментом ДАБІ у Запорізькій області ТОВ «Ленд Дівелопмент» має право на їх виконання. Із посиланням на ч. 9 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підкреслює, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» не подавало заяви про скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, товариство не ліквідоване та під час перевірок не виявлено порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об`єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об`єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства, тобто не має жодних підстав для скасування права на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444 від 20.03.2018. Щодо необхідності отримання погодження Міністерства культури України у зв`язку з проведенням ТОВ «Ленд Дівелопмент» підготовчих робіт вказує, що з метою виконання вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» ТОВ «Ленд Дівелопмент» звернулось до управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України з листом про погодження історико-містобудівного обґрунтування щодо можливості нового будівництва багатофункціонального торгово-розважального комплексу за адресою: перехрещення вул. Незалежної України та вул. Лермонтова у Вознесенівському районі м. Запоріжжя, на яке отримано відповідь №993/10-2/72-18 від 30.10.2018, у якій повідомлено, що 21 лютого 2018 року прийнято постанову КМУ №92 «Про внесення змін до Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць», якою скасовано необхідність розробки історико-містобудівного обґрунтування в тих історичних населених місцях, де в установленому порядку розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани, а тому отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, розглянутої документації актуальними нормами законодавства не передбачено. Також посилається на обставини, встановлені судами під час розгляду справи №808/1398/18 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Запорізької міської ради №157 від 13.04.2018 «Про видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лермонтова». На підставі вищенаведеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Третя особа – Запорізька міська рада до суду також надала письмові пояснення, у яких зазначено, що законодавством України визначено вичерпний перелік підстав скасування права на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення. З огляду на зазначене, лише порушення вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об`єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об`єкта та вимогами будівельних норм, стандартів і правил, порушення містобудівного законодавства, встановлені під час перевірки компетентними органами, є підставою для скасування права на початок виконання підготовчих робіт. Разом з тим, орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, за рішенням суду, що набрало законної сили (п.15 Порядку №466). Зауважують, що нормами чинного законодавства України встановлено, що рішення органів державної влади та посадових осіб можуть бути скасовані за рішенням суду в разі їх невідповідності Конституції України та іншим нормативно-правовим актам, таким чином, право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасоване за рішенням суду лише при встановленні судом наявності порушення відповідачем норм законодавства України. Підстави для скасування за рішенням суду права ТОВ «Ленд Дівелопмент» на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, на думку третьої особи, відсутні. Вважають, що право на початок виконання підготовчих робіт набуте ТОВ «Ленд Дівелопмент» з дотриманням норм містобудівного законодавства України, а тому підстави для скасування права ТОВ «Ленд Дівелопмент» на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, зареєстрованого Департаментом ДАБІ у Запорізькій області від 20.03.2018 за №ЗП010180791444, відсутні. Права територіальної громади м. Запоріжжя дотримані та захищені в повному обсязі: ТОВ «Ленд Дівелопмент» дотримано вимоги містобудівного законодавства України щодо порядку набуття права на проведення підготовчих робіт, на виконання підготовчих робі, в тому числі сплачено компенсаційну вартість за проведення підготовчих робіт у вигляді видалення зелених насаджень до бюджету міста в розмірі 3 095 591,82 грн., ТОВ «Ленд Дівелопмент» зобов`язано відповідним рішенням Запорізької міської ради відтворити сквер імені Валентина Яланського на земельних ділянках, переданих в користування після завершення будівельних робіт. У зв`язку з викладеним, просять відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та учасників справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що Запорізькою міською радою прийнято рішення №42 від 29.08.2007 «Про внесення змін до містобудівної документації щодо розміщення багатофункціонального комплексу громадського призначення з організацією міської площі по вул. Сорок років Рад. України/вул. Лермонтова» та № 46/12 від 30.07.2008 «Про зміну категорії земель і виду угідь по АДРЕСА_1 та внесення змін в рішення сесії Запорізької міської ради від 29.08.2007 №42».

Наслідком вказаних рішень стало прийняття Запорізькою міською радою рішення №62/131 від 24.12.2008 «Про передачу в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок на перехрещені вул. Сорок років Радянської України та вул.Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу».

Вказаним рішенням затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещені вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова. Цим же рішенням ТОВ «Ленд Дівелопмент» передано в оренду на 10 років земельну ділянку загальною площею 3,7178 га для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та АДРЕСА_1 , за рахунок земель Запорізької міської ради, в тому числі:

- земельну ділянку №1 (кадастровий номер 2310100000:05:009:0327) загальною площею 1,1322 га., в тому числі:

1. площею 0,9838 га. (землі комерційного використання);

2. площею 0,1484 га. (землі громадського призначення);

- земельну ділянку №2 (кадастровий номер 2310100000:05:009:0349) площею 2,5856 га. (землі комерційного використання).

На підставі наведених рішень Запорізької міської ради укладені договори оренди землі від 03.03.2009, якими передбачено надання в строкове платне користування земельної ділянки загальною площею 2,5856 га, яка розташована на перехрещені вул. Сорок років Радянської України/вул. Лермонтова у м. Запоріжжя для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу.

17.04.2009 договори зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено записи №040926100470 та № 040926100471.

Згідно з Актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 17.04.2009р. № 040926100471, Орендодавець передає земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:009:0349, загальною площею 2,5856 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, перехрещення вул. Сорок років Рад. України та АДРЕСА_1 , а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду. Земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу. Земельна ділянка вільна від забудови.

Згідно з Акту прийому-передачі земельної ділянки за Договором оренди землі від 17.04.2009 № 040926100470 Орендодавець передав земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:009:0327, загальною площею 1,1322 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а Орендар прийняв вищевказану земельну ділянку в оренду. Зі змісту зазначеного Акту прийому-передачі земельної ділянки за Договором оренди землі від 17.04.2009 № 040926100470 вбачається, що земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу. Земельна ділянка вільна від забудови.

24.06.2009 Запорізькою міською радою прийняте рішення №82/43 «Про внесення змін до рішення двадцять восьмої сесії Запорізької міської ради п`ятого скликання від 24.12.2008 №62/131 «Про передачу в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок на перехрещені вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу».

20 березня 2018 року Департаментом ДАБІ у Запорізькій області зареєстровано подане ТОВ «Ленд Дівелопмент» Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об`єкті: «Нове будівництво багато-функціонального торгово-розважального комплексу за адресою: перехрещення вул.Незалежної України/вул.Лермонтова, Вознесенівський район, м.Запоріжжя» за №ЗП010180791444.

Посилаючись на численні акції протесту, звернення до різних інстанцій, проведені громадські слухання, судові справи та кримінальні провадження щодо незаконного заволодіння землею парка, позивачі звернулись до суду із даним позовом про зобов`язання відповідача скасувати право на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі вищевказаного Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.

Суд зазначає, що Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», після набуття права на земельну ділянку та відповідно до її цільового призначення замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Форма повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено та не спростовано учасниками справи, що на момент виникнення спірних правовідносин ТОВ «Ленд Дівелопмент» набуло право користування на земельні ділянки кадастровий номер 2310100000:05:009:0327 та кадастровий номер 2310100000:05:009:0349, а відповідно мало право виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.

В свою чергу, частиною 2 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.

Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.

Отже, проведенню підготовчих робіт обов`язково передує подання повідомлення до органу ДАБІ про намір проведення підготовчих робіт.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 затверджено Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, який визначає механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт (далі – Порядок №466).

Відповідно до пункту 2 Порядку №466, підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під`їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.

Пунктом 3 Порядку №466 передбачено, що надання (отримання), відмова у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно пункту 4 Порядку №466, підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - дозвіл).

Відповідно до пункту 6 Порядку №466, документи, що надають право на виконання підготовчих робіт, діють до моменту отримання права на виконання будівельних робіт. Документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Згідно пункту 10 Порядку №466, видача дозволу здійснюється шляхом внесення даних до реєстру з дотриманням вимог Законів України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та «Про адміністративні послуги».

На виконання наведених вимог чинного законодавства, ТОВ «Ленд Дівелопмент» подано відповідачу Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об`єкті: «Нове будівництво багато-функціонального торгово-розважального комплексу за адресою: перехрещення вул. Незалежної України/вул. Лермонтова, Вознесенівський район, м. Запоріжжя», яке зареєстроване за номером №ЗП010180791444.

Пунктом 11 Порядку №466 визначено, що замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Під час розгляду адміністративної справи не встановлено, а учасниками справи не доведено, що під час реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, таке повідомлення містило будь-які порушення, неточності, недостовірні дані, тощо, щоб перешкоджало його реєстрації органом ДАБІ.

Позивачі обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, як на підставу скасування спірного повідомлення про початок будівельних робіт, посилались фактично на одну підставу передбачену законодавством для скасування відповідного повідомлення, а саме на те, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» під час проведення підготовчих робіт порушуються будівельні норми, стандарти і правила, а також допускаються порушення містобудівного законодавства.

Разом з тим, суд вважає, що позивачами не вірно обрано спосіб захисту права, яке вони вважають порушеним, а тому позовні вимоги не можуть бути задоволені обраним позивачами способом, з таких підстав.

Так, відповідно до ч. 9 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:

1) подання замовником заяви про скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт;

2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником;

3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об`єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об`єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Відомості про скасування права на виконання підготовчих робіт вносяться до реєстру.

Суд зауважує, що перелік підстав для скасування права на початок будівельних робіт наведений у ч. 9 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Відповідно до положень ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 8 Порядку №466, контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Отже, за пунктом 3 частини 9 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасоване органом ДАБІ, у разі встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об`єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об`єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства.

При цьому, проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час проведення підготовчих робіт відноситься до виключної компетенції органу ДАБІ, а суд не наділений повноваженнями перебирати на себе невластиві йому функції органу виконавчої влади.

Разом з тим, в даному випадку, ані відповідачем, ані ДАБІ України, за результатами проведеної перевірки не встановлювалось порушення ТОВ «Ленд Дівелопмент» будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства під час проведення підготовчих робіт на об`єкті будівництва, що в даному випадку виключає можливість застосування пункту 3 частини 9 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що за пунктом 3 частини 9 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасоване органом ДАБІ лише у разі якщо особою, якою подане відповідне повідомлення, не виконано вимоги приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень.

А оскільки органами ДАБІ, в тому числі центральним апаратом, не виносились приписи по відношенню до ТОВ «Ленд Дівелопмент» щодо необхідності усунення порушень будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства під час проведення підготовчих робіт на об`єкті будівництва, то відповідно скасування права на початок підготовчих будівельних робіт без надання суб`єкту господарювання права на усунення виявлених порушень призведе до порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та відповідно до порушення прав та законних інтересів ТОВ «Ленд Дівелопмент».

Щодо посилання позивачів на абзац 12 пункту 15 Порядку №466, відповідно до якого, орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, за рішенням суду, що набрало законної сили, то суд зауважує, що стаття 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», як нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, такої підстави для скасування реєстрації повідомлення про початок підготовчих робіт не містить.

Більш того, суд зауважує про те, що рішення суду не може розширювати підстави для скасування реєстрації відповідного повідомлення, що передбачені частиною 9 статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що невідповідність обраного позивачами способу захисту порушеного, на їх думку, права, способам визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.09.2020 у справі №809/295/17, постанові від 03.09.2020 у справі №826/8439/18, яка враховується судом під час ухвалення рішення у даній справі.

Також, суд вважає за необхідне окремо зупинитися на доводах позивачів про порушення ТОВ «Ленд Дівелопмент» вимог будівельних норм, стандартів і правил, містобудівного законодавства під час видалення зелених насаджень на території парку.

Так, скасовуючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанції, Верховний Суд вказав на те, що судами першої та апеляційної інстанцій не було досліджено відповідності вирубки зелених насаджень парку Правилам утримань зелених насаджень у населених пунктах України, як і не досліджено яким чином вирубка зелених насаджень парку впливає на екологічні права жителів Запоріжжя та позивачів.

Суд зазначає, що наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105 затверджено Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, які визначають правові та організаційні засади озеленення населених пунктів, спрямовані на забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини (далі – Правила №105).

Відповідно до пункту 7.1 Правил №105, охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і підприємств та своєчасно видалені. У разі несвоєчасного видалення насаджень в охоронних зонах, коли дерева біля кореневої шийки досягли діаметра 5 см і більше, їх відновна вартість стягується в установленому порядку.

Згідно пункту 7.4 Правил №105, містобудівна діяльність у населених пунктах проводиться з дотриманням вимог охорони зелених насаджень.

Пунктом 7.6 Правил №105 передбачено, що під час проведення будь-яких робіт на земельній ділянці, на якій залишились зелені насадження, забудовник:

огороджує дерева на території будівництва;

у процесі виконання робіт щодо будівництва доріг, тротуарів, асфальтування дворів тощо залишає місця (лунки) для посадки дерев, а також утворює лунки довкола наявних дерев;

копає канави глибше 1 м для прокладання підземних інженерних мереж і фундаментів на віддалі не менше 2 м від дерева та 1,5 м від чагарника;

не допускає засипання ґрунтом чагарників та стовбури дерев;

зберігає верхній родючий шар ґрунту на всій території забудови, організовує його зняття, складування та залишає для подальшого використання чи передачі спеціалізованому підприємству, визначеному місцевим органом влади для використання під час створення зелених насаджень;

не допускає складування будівельних матеріалів, стоянки машин і механізмів на відстані не менше 2,5 м від дерева і 1,5 м від чагарника.

Разом з тим, у спірному випадку, ТОВ «Ленд Дівелопмент» не здійснювало діяльності пов`язаної з проектуванням, створенням, ремонтом і утриманням зелених насаджень, а здійснювало підготовчі роботи, у тому числі і шляхом видалення зелених насаджень на об`єкті будівництва.

Відповідно до пункту 5, 14 частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо; видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

В свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 26-1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», дозвіл на порушення об`єктів благоустрою не вимагається, якщо земляні та ремонтні роботи здійснюються, зокрема, у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року №1045 затверджено Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, який визначає процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі - зелені насадження) на території населеного пункту (далі – Порядок №1045).

Відповідно до пункту 3 Порядку №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 22.03.2018, після реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444, ТОВ «Ленд Дівелопмент» звернулося до виконавчого комітету Запорізької міської ради із заявою щодо прийняття рішення про видалення зелених насаджень.

13.04.2018 виконавчим комітетом Запорізької міської ради прийняте рішення №157 «Про видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лєрмонтова», яким дозволено товариству з обмеженою відповідальністю «Ленд Дівелопмент» при будівництві багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лєрмонтова:

в межах відведеної земельної ділянки згідно з договором оренди землі від 03.03.2009 (кадастровий номер: 2310100000:05:009:0349) видалення зелених насаджень згідно з Актом обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 30.03.2018 №103 з визначеною їх відновною вартістю у сумі 2 282 638,14 грн.

в межах відведеної земельної ділянки згідно з договором оренди землі від 03.03.2009 (кадастровий номер: 2310100000:05:009:0327) видалення зелених насаджень згідно з Актом обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 30.03.2018 №104 з визначеною їх відновною вартістю у сумі 812 953,68 грн.

13.04.2018 ТОВ «Ленд Дівелопмент» згідно з актами №103 та №104 від 30.03.2018 перерахувала відновну вартість зелених насаджень в сумі 3 095 591 грн. 82 коп. до загального бюджету м. Запоріжжя.

Після сплати ТОВ «Ленд Дівелопмент» відновленої вартості зелених насаджень товариству були видані ордери на видалення зелених насаджень.

При цьому, суд зауважує про те, що в даній адміністративній справі судом не надається оцінка правомірності рішення Запорізької міської ради в частині надання дозволу ТОВ «Ленд Дівелопмент» на видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лєрмонтова.

За таких обставин, зважаючи на наявність дозволу органу місцевого самоврядування на видалення зелених насаджень, ТОВ «Ленд Дівелопмент» мало право проводити відповідні роботи.

При цьому, з урахуванням того, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» за видалення зелених насаджень було відшкодовано відновну вартість таких зелених насаджень, то права мешканців територіальної громади міста Запоріжжя, в тому числі і позивачів, не є порушеними, оскільки орган місцевого самоврядування має змогу провести роботи з озеленення міста іншими насадженнями за отримані кошти для підтримання екологічного балансу та сприятливих умов для мешканців міста.

Щодо твердження позивачів про те, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» порушило вимоги законодавства, оскільки не отримало до початку проведення підготовчих робіт звіту з оцінки впливу на довкілля, то суд зазначає, що предметом розгляду даної адміністративної справи фактично є доводи позивачів про порушення третьою особою 1 законодавства під час проведення підготовчих робіт на об`єкті будівництва.

Разом з тим, суд зауважує, що «підготовчі роботи» та «будівельні роботи» є різними правовими категоріями містобудівного законодавства, оскільки регулюють зовсім різні етапи робіт.

Отримання в установленому порядку дозволу на проведення підготовчих робіт не надає суб`єкту містобудівної діяльності права на проведення будівельних робіт.

В свою чергу, Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» визначає необхідність визначення пливу на довкілля під час здійснення планової господарської діяльності, зокрема під час будівництва об`єктів.

Разом з тим, у спірних правовідносинах ТОВ «Ленд Дівелопмент» будівельні роботи не виконувало, а виконувало підготовчі роботи, відповідно до отриманих дозвільних документів, у зв`язку з чим положення Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» не застосовуються до спірних правовідносин.

В свою чергу, звіт оцінки вплив на довкілля подається замовником будівництва на стадії отримання права на початок виконання будівельних робіт, проте, на момент виникнення спірних правовідносин ТОВ «Ленд Дівелопмент» не виконувало будівельних робіт, доказів протилежного суду не надано.

Щодо не здійснення оцінки звіту на предмет його відповідності раніше наданої ТОВ «Ленд Дівелопмент» дозвільної документації, не дослідження підземного чи наземного будівництва ТРЦ та паркінгу, суд зазначає, що оскільки звіт оцінки впливу на довкілля надається під час вирішення питання про надання дозволу про початок будівельних робіт, то відповідно саме на стадії вирішення питання про надання дозволу на виконання будівельних робіт, а не підготовчих робіт, повинно вирішуватись питання про відповідність/невідповідність звіту про оцінку виливу на довкілля попередньо наданій замовнику будівництва дозвільній документації.

При цьому, суд зауважує і на те, що правомірність висновку з оцінки впливу на довкілля, що виготовлений Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, вже була предметом розгляду адміністративної справи №280/528/19, за результатами розгляду якої суд відмовив у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування відповідного висновку.

Підстав для переоцінки доказів та обставин встановлених в рішенні суду по справі №280/528/19 суд не вбачає, а сторонами таких підстав не наведено.

Також, за результатами розгляду адміністративної справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивачів є наслідком їх громадянської позиції щодо незгоди з розташуванням ТРЦ, який планує побудувати ТОВ «Ленд Дівелопмент» на території парку Яланського.

Разом з тим, суд зазначає, що незгода позивачів з прийнятими рішеннями, зокрема рішеннями органу місцевого самоврядування щодо будівництва ТРЦ, не може бути підставою для задоволення позовних вимог.

Так, під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що спірні дії у сфері містобудівної діяльності проводились на підставі рішень органу місцевого самоврядування – Запорізької міської ради, яка як колегіальний представницький орган територіальної громади міста Запоріжжя, вирішила надати дозвільні документи ТОВ «Ленд Дівелопмент» для розташування на спірній території торгово-розважального комплексу.

При цьому, судом встановлено, що всі рішення Запорізької міської ради пов`язанні з зазначеним питанням (надання земельних ділянок, надання дозволу на видалення зелених насаджень, тощо), неодноразово були предметом судових справ, проте, рішення Запорізької міської ради зі спірного питання на даний час залишаються чинними, а тому є такими, що підлягають виконанню/застосуванню.

Також, суд окрему увагу звертає і на ту обставину, що позивачі в обґрунтування підстав звернення до суду з позовною заявою вказували на порушення їх Конституційного права на безпечне довкілля, оскільки парк ім. Яланського виступав природним фільтром атмосферного повітря, разом з тим, задоволення позовних вимог у даній справі не зможе призвести до відновлення екологічних прав позивачів, які вони вважають порушеними, оскільки на момент розгляду даної адміністративної справи зелені насадження на території парку Яланського вже видалені.

Стосовно інших доводів наведених позивачами у позовній заяві та письмових поясненнях, то суд критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно п.30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Крім того, судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За результатами розгляду адміністративної справи, судом не встановлено обставин, передбачених чинним законодавством України, які б могли слугувати підставою для скасування реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.

Вищенаведене зумовлює висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ленд Дівелопмент», Запорізька міська рада про скасування права на початок виконання підготовчих робіт – відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 03.11.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко