Рішення № 92588971, 28.10.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2020
Номер справи
280/3378/20
Номер документу
92588971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 жовтня 2020 року Справа № 280/3378/20 ПР/280/22/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.05.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсійної виплати позивача;

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 05.03.2020 року №923010140015 щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.11.2018 року;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 31 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за 31 повний рік страхового стажу понад 20 років, починаючи з 01.11.2018 року, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією;

- зобов`язати відповідача встановити та виплатити позивачу пенсію за віком в сумі 10104,06 грн. щомісячно за період з 01.11.2018 року по 28.02.2019 року, та в сумі 11792,71 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019 року, та в подальшому здійснювати перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства України.

Крім того, просить суд зобов`язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду, прийнятого за наслідками розгляду даної позовної заяви.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначено, що Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 року по справі №280/5255/18 визнано протиправними дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 листопада 2018 року. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019 року апеляційну скаргу повернуто апелянту без розгляду, у зв`язку з чим рішення суду І інстанції набрало законної сили 23.04.2019 року. На звернення позивача за перерахунком пенсії відповідно до рішення суду, відповідач у листі від 24.05.2019 № 332/Г-9 повідомив його про перерахунок пенсії та зазначив, що розмір щомісячної доплати за понаднормативний стаж склав 332,94 грн. Зазначає, що з 01.03.2019 перераховано його пенсію та застосовано новий показник середньої заробітної плати - 4404,35 грн. Розмір пенсії становив: з 01.03.2019 року - 7696,08 грн.; з 01.04.2019 року по 31.07.2019 року - 7749,78 грн. (в червні 2019 року також було виплачено доплату за рішенням суду за період з 01.11.2018 року по 31.05.2019 року в розмірі 375,90 грн., що підтверджується листом Відповідача від 24.05.2019 року № 332/Г-9); в період з 01.08.2019 року по 31.03.2020 року щомісячний розмір пенсії складав 7696,08 грн. В грудні 2019 року позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із заявою про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем, на виконання рішення суду в порядку, передбаченому статті 383 КАС України. За результатами розгляду зазначеної заяви Запорізьким окружним адміністративним суду винесено окрему ухвалу від 21.01.2020 року у справі № 280/5255/18, якою: визнано протиправними дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.219 року у справі № 280/5255/18 в частині не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 листопада 2018 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню прав та законного інтересу позивача, що призвело до невиконання в повному обсязі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.219 року у справі № 280/5255/18. Листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 20.03.2020 року повідомлено мене про наступне: «На виконання рішення суду від 07.02.2019 року та окремої ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року, з 01.11.2018 року проведено перерахунок Вашої пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058. Оскільки це призвело до зменшення її розміру, до Вашої пенсії встановлено доплату до попереднього розміру пенсії (далі - доплата). Розмір пенсії до виплати склав 6643,24 грн. Рішення суду виконано в межах покладених зобов`язань. Водночас, під час розгляду Вашого звернення встановлено помилку в частині обчислення розміру Вашої пенсії на виконання рішення суду від 07.02.2019 року, що призвело до виплати Вам пенсії з 01.03.2019 року в завищеному розмірі (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»). Матеріали Вашої пенсійної справи приведено у відповідність до норм чинного законодавства. Оскільки переплата пенсії виникла не з Вашої вини, жодних утримань не проводиться. З урахуванням зазначеного, розмір Вашої пенсії на виконання рішення суду з 01.11.2018 року обчислено за нормами частини 2 статті 27 Закону № 1058». Таким чином, після проведеного перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача зменшився та складає 6643,24 грн. На чергове звернення позивача про перерахунок пенсії, відповідачем надано відповідь, викладену у листі від 04.05.2020, де повідомлено, що пенсія обчислена вірно та рішення суду виконання в повному обсязі. Позивач, не погодившись з рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з вимогою вчинити певні дії, звернувся до суду з даним адміністративним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 26.05.2020 відмовлено у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.08.2020 скасовано ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2020 р. в справі № 280/3378/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

15.09.2020 матеріали справи надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 17.09.2020 залишено вказану позовну заяву без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви.

25.09.2020 до суду надійшли документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 28.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/3378/20. Повідомлено сторін про розгляд справи протягом тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі одноособово суддею Лазаренком Максимом Сергійовичем за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без участі, повідомлення та виклику сторін.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 21.10.2020 до суду відзив на позовну заяву (вх.№50174), в якому зазначено, що чинним законодавством передбачено лише два способи обчислення розміру пенсії, з яких особа може обирати найбільш вигідний для себе варіант, а саме:

- перший спосіб обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (надали Закон №1058):

Розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Даний розрахунок пенсії по ч. 1 ст. 27 Закону №1058 проводиться з моменту призначення та перераховується продовж отримання пенсії, що підтверджується протоколом призначення пенсії від 23.11.2019 (копія міститься в матеріалах справи).

Другий спосіб обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058:

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом, що складає 168,00 грн. станом на 31.12.2003 року, та є недоцільним при обчисленні пенсії позивача, оскільки призведе до суттєвого зменшення її розміру.

Зазначає, що на виконання вимог окремої ухвали від 21.01.2020 року у справі №280/5255/18, відділом з питань перерахунків пенсій №1 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області додатково перевірено порядок виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019р.,яким було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії з урахування положень ч. 2 ст. 56 Закону Укрїани «про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з 1 листопада 2018 року пенсію перераховано,та встановлено в розмірі 6643,23 грн., де в тому числі:

Перша складова розміру пенсії за період страхового стажу до 31.12.2003 року визначена в розміру 72% від середньомісячного заробітку 1166,09 грн. та встановлена в розмірі 168,00 грн.

Друга складова розмірі пенсії (ст. 27 Закону 1058) за період страхового стажу з 01.01.2004 року (14 років 01 міс.) обчислена виходячи з середньомісячного заробітку 11737,51 грн. та з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 0,14083 та складає 1652,99 грн.

Загальний розмір пенсії за віком за 2-ма складовими (168,00+1652,99) -1820,99 грн.

Додаткова пенсія особам віднесених до 2 кат. ЧАЄС - 170,82 грн.;

Доплата до старого основного розміру пенсії, який виплачувався до 01.11.2018 р. (6643,24 грн.) - 4651,46 грн.

З 01.03.2019 року пенсія перерахована та встановлена в розмірі 6643,24грн., де в тому числі:

168,00 грн. - розмір пенсії за першою частиною;

1934,00 грн. - розмір пенсії за другою частиною;

170,82 грн. - додаткова пенсія особам віднесеним до 2 кат. ЧАЕС

4370,42 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

Відтак, механізм перерахунку пенсії, який бажає здійснити позивач, чинним законодавством не передбачений, а тому позовні вимоги в цій частині не можуть бути задоволені. Щодо вимоги про встановлення та виплату позивачу пенсію за віком в сумі 10104,06 грн. щомісячно за період з 01.11.2018 року по 28.02.2019 року, та в сумі 11792,71 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019 року. Та в подальшому здійснювати перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства України зазначає, що у разі задоволення цієї вимоги суд фактично втрутиться у дискреційні повноваження відповідача, що буде порушенням норм процесуального права. За таких обставин, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 26.10.2000, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 по справі № 280/5255/18, яке 23.04.2019 набрало законної сили, позовні ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправними дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 листопада 2018 року.

- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В подальшому, ухвалою суду від 12.09.2019 замінено сторону боржника у виконавчому листі №280/5255/18, виданому Запорізьким окружним адміністративним судом 09.07.2019, з Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б, код ЄДРПОУ 20490012).

Ухвалою суду від 21.01.2020 частково задоволено заяву ОСОБА_1 про визнання дій протиправними, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем, на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, та:

- визнано протиправними дії вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 по справі №280/5255/18 в частині не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 листопада 2018 року;

- в іншій частині заяви ОСОБА_1 – відмовлено;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню прав та законного інтересу ОСОБА_1 , що призвело до невиконання в повному обсязі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 у справі №280/5255/18.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.08.2020 повернуто скаржнику апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області на окрему ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 280/5255/18.

Листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 20.03.2020 повідомлено позивача про наступне: «На виконання рішення суду від 07.02.2019 року та окремої ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року, з 01.11.2018 року проведено перерахунок Вашої пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058. Оскільки це призвело до зменшення її розміру, до Вашо ї пенсії встановлено доплату до попереднього розміру пенсії (далі - доплата). Розмір пенсії до виплати склав 6643,24 грн. Рішення суду виконано в межах покладених зобов`язань. Водночас, під час розгляду Вашого звернення встановлено помилку в частині обчислення розміру Вашої пенсії на виконання рішення суду від 07.02.2019 року, що призвело до виплати Вам пенсії з 01.03.2019 року в завищеному розмірі (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»). Матеріали Вашої пенсійної справи приведено у відповідність до норм чинного законодавства. Оскільки переплата пенсії виникла не з Вашої вини, жодних утримань не проводиться. З урахуванням зазначеного, розмір Вашої пенсії на виконання рішення суду з 01.11.2018 року обчислено за нормами частини 2 статті 27 Закону № 1058».

Таким чином, після проведеного перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії зменшився та складає 6643,24 грн., що підтверджується довідкою від 04.05.2020 №248.

В квітні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, починаючи з 01.11.2018, за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без застосування змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 03.10.2017, збільшивши пенсію на 31 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за 31 повний рік страхового стажу понад 20 років.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.05.2020 ОСОБА_1 повідомлено про таке: «На виконання окремої ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року по справі № 280/5255/18 відділом з питань перерахунків пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області додатково перевірено порядок виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 року, яким було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з 01 листопада 2018 року пенсію перераховано, та встановлено в розмірі 6643,24 грн., де в тому числі:

- перша складова розміру пенсії за період страхового стажу до 31.12.2003 року визначена в розмірі 72% від середньомісячного заробітку 1166,09 грн. та встановлена в розмірі 168,00 грн.;

- друга складова розміру пенсії (cm. 27 Закону М 1058) за період страхового стажу з 01.01.2004 року (14 років 01 місяць) обчислена виходячи з середньомісячного заробітку 11737,51 грн. та з урахуванням коефіцієнту страхового стажу 0,14083 та складає 1652,99 грн.

Загальний розмір пенсії за віком за 2-ма складовими (168,00 грн. + 1652,99 грн.) = 1820,99 грн.

Додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС -170,82 грн.

Доплата до старого основного розміру пенсії, який виплачувався до 01.11.2018 року (6643,24 грн.) - 4651,46 грн.

З 01.03.2019 року пенсія перерахована та встановлена в розмірі 6643,24 грн., де: 168,00 грн. - розмір пенсії за першою складовою; 1934у 00 грн. - розмір пенсії за другою складовою; 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС; 43 70,42 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії».

Також повідомлено, що судове рішення від 21.01.2020 виконано відповідно до норм законодавства, чинного на час виконання рішення суду.

Не погодившись з таким рішенням відповідача та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Згідно з пунктом 3 частини другої розділу І Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності 11.10.2017, частину другу статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Положеннями частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Таким чином, особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Суд вважає, що оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 у справі № 21-727а15, від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12, а також в постановах Верховного Суду, зокрема, від 06.02.2018 у справі № 560/675/17, від 18.09.2018 у справі № 316/868/17, від 10.10.2018 у справі № 679/952/17.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на необхідність застосування до позивача положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» разом з частиною частини статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як того вимагає чинна редакція норми, з огляду на наступне.

Так, зміст частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме «призначення пенсії», а не інших випадків.

При цьому, таке обмеження пов`язане з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Суд зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 по справі № 280/5255/18, яке 23.04.2019 набрало законної сили, визнано протиправними дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 листопада 2018 року, а подальшому в окремій ухвалі визнано протиправними дії вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області (яке є правонаступником ліквідованого Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя) на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.02.2019 по справі №280/5255/18 в частині не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 листопада 2018 року.

Таким чином, рішенням суду фактично визнано за позивачем право на перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції до 11.10.2017.

Таким чином, суд вважає, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення пункту 3 частини другої розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.

Крім того, у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.

Отже, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а її слід перерахувати згідно з рішенням суду, на нього не поширюється вказана умова.

Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Всупереч вимоги судового рішення у справі №280/5255/18, відповідач не здійснив перерахунок та виплату пенсії за віком з врахуванням вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, невірно застосував наведену норму та здійснив розрахунок пенсії за частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням, так званої, двоскладової формули.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги в частинах визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 , визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 05.03.2020 року №923010140015 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.11.2018 року, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 31 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за 31 повний рік страхового стажу понад 20 років, починаючи з 01.11.2018 року, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком в сумі 10104,06 грн. щомісячно за період з 01.11.2018 року по 28.02.2019 року, та в сумі 11792,71 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019 року обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, беручи до уваги, що відповідні повноваження відповідача щодо перерахунку пенсії є дискреційними повноваженнями, суд враховує положення обов`язкової до застосування судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), викладеної у рішенні по справі «Олссон проти Швеції» («Olsson v. Sweden») від 24.03.1988.

При вирішенні вказаної справи ЄСПЛ прийшов до висновку, що яка-небудь норма не може вважатися «законом», якщо вона не сформульована з достатньою точністю так, щоб громадянин самостійно або, якщо знадобиться, з професійною допомогою міг передбачити з часткою ймовірності, яка може вважатися розумною в даних обставинах, наслідки, які може спричинити за собою конкретну дію. Проте досвід показує, що абсолютна точність недосяжна і що необхідність уникати надмірної жорсткості формулювань і слідувати за обставин, що змінюються, веде до того, що багато законів неминуче викладені в термінах, які більшою чи меншою мірою є невизначеними.

Фраза «передбачено законом» не просто відсилає до внутрішнього права, але має на увазі і якість закону, вимагаючи, щоб останній відповідав принципом верховенства права. Таким чином, мається на увазі, що у внутрішньому праві повинні існувати певні заходи захисту проти свавільного втручання публічних властей у здійснення прав, охоронюваних inter alia п. 1 ст. 8.

Закон, який передбачає дискреційні повноваження, сам по собі не є несумісним з вимогами передбачуваності за умови, що дискреційні повноваження та спосіб їх здійснення вказані з достатньою ясністю для того, щоб з урахуванням правомірності мети зазначених заходів забезпечити індивіду належний захист від свавільного втручання держави.

Крім того, згідно п. 65 вказаного рішення Суду, втручання повинно бути зумовлено досягненням правомірної цілі.

Також ЄСПЛ вказує, що у відповідності зі сформованою практикою Суду, під поняттям необхідності мається на увазі, що втручання відповідає якій-небудь нагальній суспільній потребі і що воно пропорційно законній меті. При визначенні того, чи є втручання «необхідним у демократичному суспільстві», Суд враховує, що за державами - учасницями Конвенції залишається певна свобода розсуду.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне зазначити, що запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг таких повноважень суб`єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування. Рішення органу влади має бути визнано протиправним, у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дії) суд зобов`язаний відновити порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Відповідно, оскільки інших, крім тих, що були наведені вище і визнані судом протиправними, підстав для відмови позивачу в перерахунку пенсії відповідачем наведено не було, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу позивача на те, що судовому захисту підлягають порушені права і свободи, а відтак прийняти рішення «…та в подальшому здійснювати перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства України…» є неможливим, а позовні вимоги - передчасними.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду, прийнятого за наслідками розгляду даної позовної заяви, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Конструкція вказаної правової норми свідчить про те, що це є правом суду, а не імперативним обов`язком.

З огляду на обставини справи, суд не вбачає підстав в даному випадку для застосування статті 382 КАС України.

Крім того, гарантія виконання судового рішення забезпечується також положеннями статті 14 КАС України, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України

Таким чином, у задоволенні позову в цій частині суд відмовляє.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 05.03.2020 №923010140015 щодо перерахунку пенсії позивача відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.11.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 31 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за 31 повний рік страхового стажу понад 20 років, починаючи з 01.11.2018 року, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком в сумі 10104,06 грн. щомісячно за період з 01.11.2018 року по 28.02.2019 року, та в сумі 11792,71 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.10.2020.

Суддя М.С. Лазаренко