
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
про відмову у задоволенні заяви
"02" листопада 2020 р.Справа № 916/824/20Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
за участю секретаря судового засідання Майданик Ю.В.
дослідивши матеріали справи
за заявою кредитора: Велгевос Ентерпрайзес Лімітед (Республіка Кіпр, 3025, Лімасол, вул. Нафпліу, 15)
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю “Об`єднана торгівельна мережа” (65007, м. Одеса, 1-й Водопровідний провулок, буд. 2; код ЄДРПОУ 37680103)
про визнання банкрутом
у відкритому судовому засіданні
представники сторін та учасників:
від боржника: не з`явився;
від заявників: не з`явився;
розпорядник майна боржника: не з`явився.
Встановив:
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.05.2020р. відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа”; визнано вимоги Велгевос Ентерпрайзес Лімітед до ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” в сумі 71 026 808, 08 грн., решту вимог, які складаються із пені в сумі 13 268, 48 грн. слід врахувати в шосту чергу та із судового збору в сумі 21 020 грн. – в першу чергу в реєстрі вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” строком на 170 календарних днів до 11.11.2020р.; призначено розпорядником майна боржника ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” арбітражного керуючого Нестеренка С.С.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.09.2020р. відсторонено арбітражного керуючого Нестеренка С.С. від виконання повноважень розпорядника майна ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа”; призначено розпорядником майна боржника ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” арбітражного керуючого Колмикову Т.О.
Головне управління ДПС в Одеській області, посилаючись на п.п.78.1.7. п. 78.1 ст. 78 ПК України та ст. ст. 169, 170 ГПК України, звернулося із заявою від 09.06.2020р. (вх. № 3-394/20 від 09.06.2020р.) про зобов`язання розпорядника майна ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” здійснити заходи щодо допущення посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області до проведення перевірки ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” відповідно до положень п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України; надання посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області необхідних для проведення перевірки документів. У заяві заявник посилається на положення п.15.1 ст. 15, п. 36.1. ст. 36, п. 75.1 ст. 75, п. 78.1.7 ст. 78 ПК України та вказує, що звертається до суду із такою заявою з метою вжиття відповідних заходів щодо недопущення визнання платника податків ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” банкрутом без проведення контрольно-перевірочних заходів.
Ч. 1 ст. 3 ГПК України передбачено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Ч. 3 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що розпорядник майна зобов`язаний: розглядати заяви кредиторів з грошовими вимогами до боржника, що надійшли в установленому цим Кодексом порядку; вести реєстр вимог кредиторів; повідомляти кредиторів про результати розгляду їхніх вимог; вживати заходів для захисту майна боржника; проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника; виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства; скликати збори і комітет кредиторів та організовувати проведення їх засідань; надавати державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, а також здійснювати розкриття кредиторам інформації щодо фінансового стану боржника та ходу провадження у справі; не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість; за можливості проведення санації боржника розробити план санації боржника та подати його на розгляд зборам кредиторів; виконувати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 10 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність боржника, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, норми Кодексу України з процедур банкрутства, які регламентують правовий статус розпорядника майна у справі про банкрутство, не передбачають його обов`язку брати участь у проведенні перевірок боржника органами державної податкової служби та надавати документи для цього. Тим більш, розпорядник майна не наділений правом замість уповноважених представників підприємства допущення до проведення перевірки представників органів державної податкової служби.
Ч. 11 ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
Згідно п. 20.1.43. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити у визначеному законодавством порядку перевірку показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування та із своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, виконанням законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
П.41.1. ст. 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Відповідно до п. 78.1.7. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
За змістом наведених норм контролюючим органам державою делеговано повноваження контролю і справляння податків із суб`єктів підприємницької діяльності; функції контролю здійснюються шляхом проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, у разі якщо відкрито провадження у справі про визнання банкрутом платника податків.
Положення ст. ст. 81, 85 Податкового кодексу України передбачено умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок та надання платниками податків документів.
Приймаючи до уваги викладене, саме платник податків, представником якого є керівник, зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки, а не розпорядник майна боржника, оскільки такі дії не входять в коло його повноважень.
Таким чином, положення ПК України передбачають проведення перевірок у випадку відкриття провадження у справі про банкрутство контролюючим органом, тому такі і повинні проводитися у загальному порядку, встановленому зазначеним кодексом за участю уповноважених представників боржника.
Враховуючи викладене, суд відмовляє Головному управлінню ДПС в Одеській області у задоволенні заяви про зобов`язання розпорядника майна ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” здійснити заходи щодо допущення посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області до проведення перевірки ТОВ “Об`єднана торгівельна мережа” відповідно до положень п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України; надання посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області необхідних для проведення перевірки документів.
Керуючись ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити Головному управлінню ДПС в Одеській області у задоволенні заяви про зобов`язання розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю “Об`єднана торгівельна мережа” здійснити заходи щодо допущення посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області до проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Об`єднана торгівельна мережа” відповідно до положень п.п.78.1.7 п. 78.1. ст. 78 ПК України; надання посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області необхідних для проведення перевірки документів.
Ухвала набрала законної сили 02.11.2020р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повної ухвали.
Повну ухвалу складено та підписано 03.11.2020р.
Копію ухвали надіслати Головному управлінню ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5).
Суддя Л.І. Грабован