
Справа №295/5748/20
Категорія 64
2/295/1763/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.11.2020 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі: судді Кузнєцова Д.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Приватного підприємства «КВЖРЕП №8» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги, -
ВСТАНОВИВ:
ПП «КВЖРЕП №8» звернулося до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що відповідач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , користується послугами з управління, утримання та збереження спільного майна і з вивезення та захоронення побутових відходів, які надає приватне підприємство. Відповідач знаходиться в договірних зобов`язаннях з позивачем, що підтверджується Публічним договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 10.07.2014 року та Договором №39 від 10.06.2018 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Із 01.11.2017 року по теперішній час відповідач не сплачує кошти за отримані послуги та має заборгованість станом на 01.05.2020 року за послуги з управління, утримання та збереження спільного майна в сумі 3 015,07 грн. та за послуги з вивезення та захоронення побутових відходів в сумі 212,45 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача на свою користь, а також судові витрати у розмірі 2 102,00 грн.
Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира Кузнєцова Д.В. від 26.06.2020 року позовну заяву у даній справі прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
27.07.2020 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач вказала, що позовні вимоги вважає безпідставними, оскільки позивачем не надано належних доказів на підтвердження заявлених вимог, матеріали справи не містять відомостей про те, що позивач фактично надавав відповідачу, а остання отримувала послуги з обслуговування та утримання будинку та прибудинкової території. Позивачем не доведено, що сума заборгованості, яка зазначена в позові у розмірі 3 015,07 грн. за оплату послуг з управління, утримання та збереження спільного майна та 212,45 грн. за оплату послуг з вивезення та захоронення побутових відходів, відповідає тарифам на житлово-комунальні послуги. За змістом відзиву, позивач у розрахунку суми боргу зазначає, що відповідач як член сім`ї учасника бойових дій має право на пільгу, гарантовану державою, у розмірі 50%, проте у період з листопада 2017 року по травень 2020 року зазначена пільга жодного разу врахована не була. Крім того, заявлені позивачем вимоги суперечать положенням Закону України «Про житлово-комунальні послуги», оскільки даний нормативний акт не містить інформації про послуги з управління, утримання та збереження спільного майна та із вивезення й захоронення побутових відходів З огляду на викладене у відзиві, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
30.07.2020 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якому зазначено, що згідно з особовим рахунком квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_1 проводилась часткова оплата за надані послуги в 2017 році, 2018 році, 2019 році та на початку 2020 року, тому своїми діями відповідач фактично прийняла та погодила умови договору №39 від 10.06.2018 року про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, копії якого було доведено до всіх співвласників даного будинку через оголошення на під`їзді та шляхом вкладення в поштові скриньки. Нарахування плати за послуги проводиться згідно тарифу, який встановлюється рішенням органу місцевого самоврядування, помноженого на загальну площу квартир та нежитлових приміщень. Із 10.06.2018 року відповідно до чинного законодавства України запроваджено інститут управителів багатоквартирних будинків та співвласники житлового будинку по АДРЕСА_3 самостійно обрали управителем ПП «КВЖРЕП №8». Відповідно до нового Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності з 10.06.2018 року, ціна на послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. В житлових будинках, які обслуговувалися в ПП «КВЖРЕП №8» та самостійно обрали управителем позивача, ціни на послуги з управління багатоквартирними будинками встановлені на рівні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановлених п.1.1 рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 18.04.2018 року №402 та запроваджених по підприємству з 01.06.2018 року. Відповідно до нових рівнів мінімальної заробітної плати та прожиткових мінімумів для працездатних осіб, які щорічно встановлюються Законом України «Про Державний бюджет» та згідно з п. 6 договору №39 від 10.06.2018 року проводиться коригування ціни на послугу з управління багатоквартирними будинками. Щодо твердження відповідача про неврахування пільги у розмірі 50%, то представник позивача зазначає у відповіді на відзив, що у квитанціях за комунальні послуги, які споживачі отримують, вказується повна сума за спожиті послуги без відображення розміру субсидії або пільги. Порядок їх нарахування не змінився, мова йде тільки про перехід на монетаризовану форму виплати. Розмір пільги щомісячно розраховує орган соціального захисту населення. Держава виплачує кошти за пільги кожній людині окремо - видає готівкою або переказує на рахунок «Ощадбанку», а тому твердження відповідача, що він не отримує пільги з вини позивача є неправдивим і нічим не підтвердженими. Крім цього представник ПП «КВЖРЕП №8» звертав увагу суду у відповіді на відзив, що відповідач не надав жодного доказу щодо звернення до позивача про ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком, так як до підприємства вони не надходили, в журналі не реєструвалися, підприємством як виконавцем послуги не підписувалися. Щодо посилання відповідача на недійсність акту про перевірку димових каналів, то позивач зазначає, що перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні виконуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Оплата послуг з перевірки технічного стану вентиляційних каналів та прочищення димоходів здійснюється за рахунок власника будинку, квартири чи газифікованого комунально-побутового об`єкта, тобто перевірка та прочищення димових і вентиляційних каналів проводяться спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт на підставі договору з управителем, і несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в актах. Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження своїх заперечень. Крім того, ОСОБА_1 є злісним неплатником за отримані послуги, які надає позивач, тому підприємство неодноразово зверталося до суду щодо стягнення з неї боргу. З огляду на викладене, представник позивача просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 02.11.2020 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотань про витребування доказів та про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності та кожен окремо, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_2 .
Позивач відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» здійснює господарську діяльність, спрямовану на задоволення потреби, зокрема, фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (№2189-VIII) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з положеннями ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до частини першої ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Згідно з частиною першою ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що позивачем відповідачу були надані послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, а також із вивезення та захоронення побутових відходів відповідно до тарифів, затверджених виконкомом Житомирської міської ради.
Рішеннями виконавчого комітету Житомирської міської ради від 01 жовтня 2014 року №425, 15 квітня 2015 року №213, 15 липня 2015 року №459, 29 липня 2015 року №948, 18 травня 2016 року №429, 22 грудня 2016 року №1180, 02 серпня 2017 року №695 та 09 січня 2019 року №9 визначено виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також встановлені тарифи на послуги набувача з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, вивезення твердих побутових відходів.
За змістом частини другої ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Крім того, відповідно до статті 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком). Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Докази того, що сторони складали та підписували акти-претензії щодо ненадання або неналежного надання житлово-комунальних послуг та щодо нездатності позивача задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства матеріали справи не містять. Відповідачем суду також не надано належних та допустимих доказів того, що вона зверталася до відповідних органів із претензіями щодо неналежного надання їй житлово-комунальних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 затверджений Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі пільг, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з пунктами 7, 8, 12 згаданого у попередньому абзаці Порядку, виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору (далі - рахунок для виплати пільг).
Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
При цьому, у разі виплати пільги у грошовій безготівковій формі, перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку. Пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги (витрати) шляхом подання відповідної заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення
За отриманням інформації про будь-які питання, пов`язані з нарахуванням пільги, пільговики звертаються до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
За отриманням інформації про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) пільговики звертаються до управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг.
У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 були внесені зміни до ряду інших підзаконних нормативно-правових актів, зокрема й до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яке визначало із 1995 року умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання тощо.
Згідно з частиною першою ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частиною третьою та частиною четвертою ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з частиною першою ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи встановлені судом обставини справи суд вважає, що доводи відповідача про ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг позивачем не підтверджені будь-якими належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, а також спростовуються наявними в матеріалах справи копіями нарядів-завдань та актів про надання послуг (виконаних робіт). З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ПП «КВЖРЕП №8» та наявність підстав для їх задоволення.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).
При визначенні суми заборгованості, яка підлягає стягненню з відповідача, суд враховує рішення Богунського районного суду м. Житомира від 10.12.2018 року у справі №295/15322/18, залишене без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 10.04.2019 року, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПП «КВЖРЕП №8» заборгованість за період з 01.11.2015 року по 01.11.2018 року за надані послуги з управління, утримання та збереження спільного майна в сумі 2 257 грн. 82 коп. та з вивезення та захоронення побутових відходів в сумі 29 грн. 00 коп.
Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (ст. 61 Конституції України).
З огляду на наявність рішення Богунського районного суду м. Житомира від 10.12.2018 року у справі №295/15322/18, заборони подвійної юридичної відповідальності особи та у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо своєчасної сплати наданих послуг суд вважає за доцільне частково задовольнити позовні вимоги ПП «КВЖРЕП №8», стягнувши із відповідача на користь позивача заборгованість за надані послуги з управління, утримання та збереження спільного майна у сумі 2 193 грн. 84 коп. (5 183,75 грн. - 2 989,91 грн.) та з вивезення та захоронення побутових відходів в сумі 195 грн. 73 коп. (233,94 грн. - 38,21 грн.), за період з 01 листопада 2018 року по 01 травня 2020 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України відповідач, як особа з інвалідністю ІІ групи, звільнена від сплати судового збору.
Оскільки ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору,то судовий збір відповідно до пропорційно задоволеної частини вимог в розмірі 1 556,26 грн. підлягає компенсації ПП «КВЖРЕП №8» за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 382, 525, 526 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ :
Позовну заяву задовольнити частково.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «КВЖРЕП №8» (р/р НОМЕР_1 , МФО 351005, ПАТ «УкрСиббанк» м. Харків) заборгованість з управління, утримання та збереження спільного майна в сумі 2 193 грн. 84 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства «КВЖРЕП №8» (р/р НОМЕР_2 , МФО 351005, ПАТ «УкрСиббанк» м. Харків) заборгованість за послуги з вивезення та захоронення побутових відходів в сумі 195 грн. 73 коп.
Судові витрати у розмірі 1 556 грн. 26 коп. компенсувати Приватному підприємству «КВЖРЕП №8» за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Приватне підприємство «КВЖРЕП №8», місцезнаходження: 10030, м. Житомир, вул. Київська, 43; код ЄДРПОУ: 38797172.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Дата складання повного судового рішення - 02.11.2020
Суддя