Рішення № 92584570, 16.03.2020, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.03.2020
Номер справи
758/7113/19
Номер документу
92584570
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/7113/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

16 березня 2020 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Корнілової Ж. О. , за участю секретаря судового засідання Шарупи В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми безпідставно набутої допомоги,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся з позовом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми безпідставно набутої допомоги. Позивач свої вимоги тим, що 24 лютого 2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) звернулася громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі - Відповідач) щодо надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - допомога). В заяві громадянкою ОСОБА_1 зроблено відмітку про відсутність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратиий розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Уповноваженому представнику сім`ї - ОСОБА_1 , як непрацездатній особі призначено щомісячну адресну допомогу на підставі заяви від 24.02.2015 № 2782 в розмірі 884 грн. 00 коп. на період з 24.02.2015 по 23.08.2015. Актом ревізії Державною аудиторською службою України від 17.10.2016 № 04- 22/5 та даними, які отримані за результатами верифікації щодо фізичних осіб, які отримують державні виплати, надані Мінфіном на оптичних носіях, встановлено, що ОСОБА_1 станом на момент подачі заяви мала на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в період з 01.02.2015 по 23.08.2015.Таким чином, відповідач в період з 24.02.2015 по 23.08.2015 неправомірно отримувала щомісячну адресну допомогу на загальну суму 5233 грн. 73 коп. (п`ять тисяч двісті тридцять три грн. 73 коп.). Листом Управління від 06.09.2016 № 5702/8 ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та документів, що підтверджують факт відсутності на її депозитному рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Станом на 01.05.2019 ОСОБА_1 до Управління для надання пояснень не з`явилася. Надання допомоги передбачено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505). Відповідно до пункту 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Виходячи з викладеного, ОСОБА_1 в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги, зазначила недостовірні відомості про наявність у неї на депозитному рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Як наслідок на порушення п. 6 Порядку безпідставно призначено ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу на загальну суму 5233 грн. 73 коп., з якої нараховано та виплачено щомісячну адресну допомогу в сумі 5233 грн. 73 коп., чим завдано матеріальну шкоду (збитки) державному бюджету на зазначену суму. Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 допомога надається громадянам України, Іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністраціях, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (уразі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Пунктом 3 Порядку № 505 передбачено, що допомога призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2 400 гривень (пункти 2 та 3 Порядку в редакції станом на 01.10.2014). При цьому пунктом 6 Порядку № 505 визначено підстави для відмови у призначенні грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, а саме: грошова допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, та будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Відповідно до пункту 11 Порядку у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги кошти стягуються в судовому порядку. Листами від 09.12.2016 № 28-12/8728/6, 23.02.2017 № 10651-17/1255/5, 31.03.2017 № 106-51-17/2333/4 Управлінням відправлено відповідачу повідомлення про виникнення переплати та необхідності повернення коштів. На даний час відповідачем кошти не повернено. Управління здійснює лише призначення допомоги, а саму виплату проводить Центр, то він залучений Управлінням в якості третьої особи. Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно з встановленим ст. 13 ЦПК України принципом диспозитивності цивільного судочинства, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексах випадках. Учасники справи розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Відповідно до ч. 1 пункту 10 ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України що підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Враховуючи вищевикладене та те, що Відповідачем не було добровільно повернуто надміру виплачені кошти, керуючись статтями 12, 13, 35, 81, 89, 118 - 120, 175 Цивільно-процесуального Кодексу України та пунктами 2, 3, 5, 11, 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, позивач просить задовольнити позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації в повному обсязі; Стягнути з громадянки ОСОБА_1 виплачені кошти в сумі 5233 грн. 73 коп. (п`ять тисяч двісті тридцять три грн. 73 коп.) на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, код ЄДРПОУ 22886300, код банку (МФО) 820172, Держказначейська служба України, м. Київ на рахунок № 35218086054086, КПКВ 2501480, КЕКВ 2730; стягнути з громадянки ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1921 грн. 00 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37393782, МФО 820172, на рахунок № 35212030077985 УДКСУ у Подільському p-ні м. Києва.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, і не заперечував щодо постановлення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить направлення судової повістки за останнім відомим місцем проживання відповідача та розміщення оголошення в газеті.

Враховуючи на це та ч. 4 ст. 223, 280 ЦПК України, суд 16.03.2020 постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Дослідивши і проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, 24 лютого 2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) звернулася громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (далі - Відповідач) щодо надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - допомога). В заяві громадянкою ОСОБА_1 зроблено відмітку про відсутність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратиий розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Уповноваженому представнику сім`ї - ОСОБА_1 , як непрацездатній особі призначено щомісячну адресну допомогу на підставі заяви від 24.02.2015 № 2782 в розмірі 884 грн. 00 коп. на період з 24.02.2015 по 23.08.2015. Актом ревізії Державною аудиторською службою України від 17.10.2016 № 04- 22/5 та даними, які отримані за результатами верифікації щодо фізичних осіб, які отримують державні виплати, надані Мінфіном на оптичних носіях, встановлено, що ОСОБА_1 станом на момент подачі заяви мала на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в період з 01.02.2015 по 23.08.2015.Таким чином, відповідач в період з 24.02.2015 по 23.08.2015 неправомірно отримувала щомісячну адресну допомогу на загальну суму 5233 грн. 73 коп. (п`ять тисяч двісті тридцять три грн. 73 коп.). Листом Управління від 06.09.2016 № 5702/8 ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та документів, що підтверджують факт відсутності на її депозитному рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Станом на 01.05.2019 ОСОБА_1 до Управління для надання пояснень не з`явилася. Надання допомоги передбачено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505). Відповідно до пункту 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Виходячи з викладеного, ОСОБА_1 в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги, зазначила недостовірні відомості про наявність у неї на депозитному рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Як наслідок на порушення п. 6 Порядку безпідставно призначено ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу на загальну суму 5233 грн. 73 коп., з якої нараховано та виплачено щомісячну адресну допомогу в сумі 5233 грн. 73 коп., чим завдано матеріальну шкоду (збитки) державному бюджету на зазначену суму. Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 допомога надається громадянам України, Іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністраціях, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (уразі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Пунктом 3 Порядку № 505 передбачено, що допомога призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2 400 гривень (пункти 2 та 3 Порядку в редакції станом на 01.10.2014). При цьому пунктом 6 Порядку № 505 визначено підстави для відмови у призначенні грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, а саме: грошова допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, та будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Відповідно до пункту 11 Порядку у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги кошти стягуються в судовому порядку. Листами від 09.12.2016 № 28-12/8728/6, 23.02.2017 № 10651-17/1255/5, 31.03.2017 № 106-51-17/2333/4 Управлінням відправлено відповідачу повідомлення про виникнення переплати та необхідності повернення коштів.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи(потерпілого) без достатньої правової підстави(безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з ретельно проаналізованими доказами, суд дійшов категоричного висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, що виразилась у неповідомленні про наявність депозитного рахунку в установі банку із наявними коштами, що перевищували 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, останній безпідставно отримав адресну допомогу у розмірі 5233, 73 грн., які і пред`явлені позивачем до стягнення.

За таких обставин суд, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову повністю.

Питання про судові витрати вирішити за правилами ст. 141 ЦПК України. З відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації у розмірі 840, 80 гривень.

Керуючись ст. ст. 141, 223, 258-259, 263-265, 280, 352, 354-355, 430 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В :

Позов Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми безпідставно набутої допомоги - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , уродженки села Хороше, Фрунзенського району, Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ; паспорт НОМЕР_1 , виданого Первомайським МВУМВС України в Луганській області 28.11.1996, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 на розрахунковий рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на р/р 35218086054086, КПКВ 2501480, КЕКВ 2730, Держказначейська служба України код ЄДРПОУ 22886300, МФО 820172 надмірно виплачені кошти у розмірі 5233 (п`ять тисяч двісті тридцять три) гривень 73 (сімдесят три) копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , уродженки села Хороше, Фрунзенського району, Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ; паспорт НОМЕР_1 , виданого Первомайським МВУМВС України в Луганській області 28.11.1996, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації код ЄДРПОУ 37393782, МФО 820172, р/р 35212030077985 УДКСУ у Подільському районі міста Києва 840 (вісімсот) гривень 40 (сорок) копійок судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто Подільським районним судом м. Києва за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

Позивач має право оскаржити рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва.

Суддя Корнілова Ж.О.