
Справа № 462/7447/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2020 року Залізничний районний суд м. Львова
в складі головуючого судді - Гедз Б.М.
за участю секретаря судових засідань - Ясниської В.Я.
представника позивача - Процюк О.Б.
представника відповідача - Леськіва Б.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів), за участю третьої особи - ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладення штрафу, -
встановив:
Залізничний відділ соціального захисту звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Леськіва Б.Я. щодо накладення на Залізничний відділ соціального захисту штрафу на користь держави у розмірі 5 100 грн. у виконавчому провадженні ВП № 56466695 за невиконання рішення суду та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськіва Б.Я. від 14.11.2019 року у виконавчому провадженні ВП № 56466695 про накладення штрафу на користь держави у розмірі 5 100 грн. за невиконання рішення суду. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що на виконанні в державного виконавця відділу примусового виконання рішень знаходиться виконавчий лист № 2-а-210/09 виданий 27.06.2017 року Залізничним районним судом м. Львова про стягнення на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за трьома дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Постановою державного виконавця від 24.05.2018 року відкрито виконавче провадження № ВП
№ 56466695 та надано боржнику термін 10 робочих днів для виконання рішення суду, а саме: проведення нарахування та виплати допомоги. На виконання вимог державного виконавця здійснено перерахунок допомоги, яка підлягає виплаті, згідно проведеного розрахунку, розмір допомоги становить 5 689, 25 грн., копію вказаного розрахунку скеровано на адресу відділу примусового виконання рішень. Оскільки на даний час виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачена чинним законодавством України, субвенцій з Державного бюджету України місцевим бюджетам на проведення таких асигнувань немає, тому Залізничний відділ соціального захисту, з метою повного та належного виконання вимог державного виконавця, неодноразово скеровував на адресу Департаменту соціального захисту, на який покладено обов`язок забезпечення на території Львівської області реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, листи з проханням виділення із Державного бюджету України 5 689, 25 грн. Крім того, повідомлено відділ примусового виконання рішень, що у випадку виділення боржнику уповноваженим державним органом бюджетних коштів, необхідних для виконання вказаного судового рішення, зазначені кошти невідкладно будуть виплачені на користь стягувача. Незважаючи на вжиття Залізничним відділом соціального захисту всіх залежних від нього заходів, 14.11.2019 року державним виконавцем було винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 5 100 грн. за невиконання без поважних причин рішення суду. Просить позов задовольнити та скасувати зазначену постанову державного виконавця, оскільки судове рішення не виконано Залізничним відділом соціального захисту з поважних та незалежних від нього причин.
Дана справа перебувала в провадженні судді Пилип`юк Г.М., ухвалою від 26.12.2019 року скерована за предметною підсудністю на розгляд Львівському окружному адміністративному суду.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 року вказану справу передано на розгляд Залізничного районного суду м. Львова.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дана справа передана для розгляду до провадження судді Гедз Б. М.
Ухвалою судді Залізничного районного суду м. Львова від 06 квітня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено судове засідання.
Ухвалою судді Залізничного районного суду м. Львова від 17 червня 2020 року первісного відповідача Головне територіальне управління юстиції у Львівській області замінено на належного - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів).
04 серпня 2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що у зв`язку з відсутністю будь-яких підтверджуючих документів щодо виконання рішення суду, державним виконавцем в межах наданих йому повноважень, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. До боржника було доведено про наявність рішення суду, боржник попереджався про необхідність виконати судове рішення, однак вимоги виконавчого документа повністю не виконані, що призвело до вжиття щодо нього заходів примусового виконання. Постанова державного виконавця про стягнення штрафу належить до видів відповідальності невиконання рішення суду самостійно та за невиконання без поважних причин рішення суду, що зобов`язує боржника вчинити певні дії. Враховуючи наведене, просить в задоволенні позовних вимог Залізничного відділу соціального захисту відмовити.
22 вересня 2020 року на адресу суду надійшли письмові пояснення третьої особи ОСОБА_1 , в яких зазначає, що з 2014 року по 2020 рік рішення від 18 червня 2014 року Вищого адміністративного суду України у справі К/9991/65708/11 про нарахування та виплату їй недоплаченої суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради не виконано та просить розглядати справу за її відсутності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Третя особа ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового засідання, подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.
В силу вимог ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані в справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02 червня 2016 року, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частинами 1-2 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Судом встановлено, що 24.05.2018 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськівом Б.Я. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56466695 з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-210/09, виданого 27.06.2017 року Залізничним районним судом м. Львова про стягнення з Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за трьома дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Вказаною постановою державного виконавця зобов`язано Залізничний відділ соціального захисту нарахувати та виплатити стягувачу протягом 10 робочих днів недоплачену суму допомоги та сплатити 14 892 грн. виконавчого збору.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи розрахунку суми заборгованості № 260306-5572 від 29.05.2020 року (а.с. 6) та листів № 2605-585 від 08.06.2018 року, № 2603-вих.985 від 02.09.2019 року (а.с. 4,5), Управління соціального захисту на виконання виконавчого листа Залізничного районного суду м. Львова від 27.06.2017 року у справі
№ 2-а-210/09 здійснило нарахування суми виплати допомоги, розмір якої становить 5 689, 25 грн. та, із врахуванням, що фінансування вказаної заборгованості здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, звернулось до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації з проханням забезпечити виділення бюджетних коштів у сумі 5 698, 25 грн. для виплати стягувачу ОСОБА_1 та 14 892,00 грн. для сплати виконавчого збору.
08.06.2018 року Управління соціального захисту листом від 08.06.2020 року № 2603-вих.782 (а.с. 7-8) повідомило начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про виконання рішення в частині нарахування допомоги та відсутність коштів державного бюджету, необхідних для виконання судового рішення в частині виплати допомоги і неможливість виконання судового рішення у справі з поважних причин.
14.11.2019 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськівом Б.Я. винесено постанову про накладення штрафу на Залізничний відділ соціального захисту у розмірі 5 100 грн. в межах виконавчого провадження ВП № 56466695 з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-210/09, виданого 27.06.2017 року Залізничним районним судом м. Львова.
Відповідно до пункту 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання.
Відповідно до ч. І ст. 3 зазначеного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Разом з тим, згідно з ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Управління соціального захисту населення, як розпорядник коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Департаментом соціального захисту (розпорядник коштів другого рівня), обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, визначених бюджетною програмою.
Таким чином, Управління лише здійснює фактичну виплату громадянам коштів, які надходять із державного бюджету.
Відповідно, ненадходження необхідних коштів з державного бюджету є поважною причиною невиконання позивачем судового рішення у вказаному виконавчому провадженні.
Відтак, враховуючи часткове виконання Залізничним відділом соціального захисту, в межах своїх повноважень, рішення суду та невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів, крім того виконання рішення суду не може ставитись у залежність лиш від волі та/або бажання боржника щодо такого виконання, а й повинно бути оцінено виконавчою службою на предмет наявності об`єктивних можливостей та відповідного законодавчого регулювання такого виконання. Вказана позиція закріплена Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові № 310/6910/16-а від 21.05.2020 року.
Вимога позивача про визнання протиправними дій державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області щодо накладення штрафу полягають у винесенні постанови, щодо якої суд встановив підстави для її скасування. Тому, при скасуванні постанови про накладення штрафу підстав для визнання ще і неправомірними дій державного виконавця, які виражаються у винесенні оскаржуваної постанови, суд не вбачає.
Підсумовуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 44, 77, 241, 243-246, 271 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
позовну заяву Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Львів) про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладення штрафу задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськіва Б.Я. від 14.11.2019 року у виконавчому провадженні ВП № 56466695 про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. за невиконання рішення суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне рішення суду складено 02 листопада 2020 року.
Суддя: (підпис) Б.М. Гедз
З оригіналом згідно.
Суддя: Б.М.Гедз