Рішення № 92572495, 19.10.2020, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
333/141/20
Номер документу
92572495
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №333/141/20

Провадження №2/333/966/20

РІШЕННЯ

Іменем України

19 жовтня 2020 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Піх Ю.Р., за участю секретаря судового засідання Бобко О.В., представника відповідача Грамчук М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ТОВ «Запоріжгаз Збут» про захист прав споживачів шляхом визнання незаконними дії оператора газорозподільних систем та постачальника природного газу щодо приведення об?єму природного газу до стандартних умов при обліку та оплаті природного газу, використаного побутовим споживачем, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконними дії оператора газорозподільних систем та постачальника природного газу щодо приведення об?єму природного газу до стандартних умов при обліку та оплаті природного газу, використаного побутовим споживачем.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що позивач одержує послуги з розподілу природного газу на підставі договору розподілу природного газу, укладеного з оператором газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» на основі Типового договору постачання природного газу побутовим споживачем, затвердженого НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2500 за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом до відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» від 25.05.2019 року позивачем було запитано інформацію про розрахунки за особовим рахунком та обсяги спожитого газу. З відповіді від 07.06.2019 року ОСОБА_1 стало відомо, що у період з грудня2018 року по травень 2019 року об?єм спожитого ним газу, який визначений за фактичним показниками лічильника, був приведений до стандартних умов із застосування коефіцієнту приведення до стандартних умов. Відповідно рахунки від ТОВ «Запоріжгаз Збут» на оплату спожитого природного газу у період з грудня 2018 року по травень 2019 року надходили та були оплачені споживачем вже саме за об?єм газу, приведений до стандартних умов.

Позивач вважає, що така ситуація стала наслідком порушення з боку відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», який відповідно до договору розподіл і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, відповідає за передачу даних про об?єм розподілу та споживання газу постачальнику, відповідачу ТОВ «Запоріжгаз Збут», з яким у позивача укладений договір постачання, приведеного до стандартних умов, яке не може використовуватися постачальником при визначенні об?єму споживання природного газу та виставленні ним рахунку споживачу.

В свою чергу відповідач ТОВ «Запоріжгаз Збут» не має законних підстав вимагати від побутового споживача оплати зазначеного в рахунках обсягу природного газу приведеного до стандартних умов.

У зв?язку з чим позивач просив суд зобов?язати відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» припинити дії, які порушують права позивача як побутового споживача по договору розподілу, а саме припинити при здійсненні обліку природного газу, використаного позивачем як побутовим споживачем приводити об?єми природного газу до стандартних умов.

Зобов?язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» відновити здійснення обліку природного газу, використаного позивачем як побутовим споживачем за фактичними показами лічильника.

Зобов?язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» здійснити контрольне зняття показань лічильника газу та сформувати об?єм розподілу та споживання природного газу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його факт чини показань та здійснити позивачу перерахунок об?єму спожитого природного газу за період з грудня 2018 року по теперішній час відповідно до фактичних показань лічильника про що повідомити постачальника.

Зобов?язати ТОВ «Запоріжгаз Збут» припинити дії, які порушують права позивача як побутового споживача по договору постачання, а саме зобов?язати припинити виставляти рахунки на оплату послуг постачання природного газу, об?єми якого приведені до стандартних умов.

Зобов?язати ТОВ «Запоріжгаз Збут» здійснити перерахунок вартості послуг постачання природного газу відповідно до фактичні показань лічильника за період з грудня 2018 року по теперішній час.

Зобов?язати ТОВ «Запоріжгаз Збут» відновити виставлення рахунків на оплату послуг постачання природного газу використаний позивачем як побутовим споживачем за фактичними показаннями лічильника.

Стягнути з відповідачів на користь позивача витрати на професій на правничу допомогу у розмірі 1500 гривень.

У судове засідання позивач не з?явився, про час та місце слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, від представника позивача адвоката Ясир Д.І. до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача. В заяві представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав у повному обсязі.

Представник відповідача АТ «Запоріжгаз», яка діє на підставі довіреності Грамчук М.О. просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Як зазначила представник відповідача у своєму відзиві, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики з комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, положеннями якого встановлено, зокрема, порядок комерційного обліку газу по об`єктах побутових споживачів (населення). Пунктами 1, 2 глави 1 розділу IX Кодексу визначено, що комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об`єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб`єктів ринку природного газу (ГДП, ВБГ, Оператора ГТС), та об`єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними. Порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

АТ «Запоріжгаз», як оператор ГРМ відповідно до вимог пунктів 2-3 глави 2 розділу І Кодексу виконує функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об`єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо.

При цьому, АТ «Запоріжгаз» як оператор ГРМ здійснює комерційний облік природного газу в газорозподільній системі. Пунктом 3 глави 1 розділу IX Кодексу передбачено, що фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках. Об`єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу.

Відтак, приписи пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу визначають, що фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, шляхом: 1) приведення газу до стандартних умов; 2) переведення об`єму газу, приведеного до стандартних умов, в одиниці енергії. При цьому, за вимогами абзацу шостого пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу, оператор ГРМ зобов`язаний за підсумками місяця, але не пізніше 8-го числа, наступного за розрахунковим місяцем, опублікувати на власному сайті фактичні дані щодо розміру середньозваженої вищої теплоти згоряння природного газу за кожним маршрутом; передбачити у платіжних документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача, інформацію про величину коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об`єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також розмір спожитого обсягу енергії природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт-год, Гкал, МДж (абзац третій пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу). Тобто, з вищевикладеного вбачається, що на АТ «Запоріжгаз» покладено обов`язок при комерційному обліку газу, в тому числі, здійснювати дві окремі процедури: 1) приведення газу до стандартних умов; 2) розрахунок спожитого обсягу енергії природного газу, про який повідомляється споживача в платіжному документі. Відтак, вищезазначені висновки спростовують аргументи позивача, що вказана норма щодо приведення до стандартних умов застосовується виключно при здійсненні перерахунку об`єму природного газу з кубічних метрів в енергетичні одиниці та позбавляє права АТ «Запоріжгаз» приводити об`єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами, оскільки суперечать вимогам Кодексу.

Згідно абзацу першого пункту 2 глави 1 розділу IX Кодексу, порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРС, та з урахуванням вимог цього Кодексу. На виконання зазначених вимог Кодексу та Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року №1540-VІІІ Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року прийнято постанову № 2498 «Про затвердження типового договору розподілу природного газу».

Так, відповідно до пункту 1.2 Типового договору умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу.

Згідно пунктом 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року № 329-VIII, споживач - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Відповідно до пункту 4 розділу 1 глави І Кодексу споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Розділ V Договору містить порядок обліку природного газу, що передається споживачу.

Так, пункт 5.1 Договору визначає, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРС та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС.

Згідно з пунктом 5.2 Договору, визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРС та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві- приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим Договором.

В пункті 5.3 Договору передбачено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м. куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі ГРС.

Пунктом 6 глави 1 розділу XV Кодексу визначено, що для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (к) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 березня 2004 року за № 346/8945.

Розрахунки об`єму газу, приведеного до стандартних умов, здійснюються з урахуванням коефіцієнтів коригування показів лічильників, визначених у цій Методиці. Такі розрахунки виконуються споживачами газу самостійно. Таким чином, зазначена вище норма Кодексу пов`язує приведення об`єму спожитого природного газу до стандартних умов не з порядком та процедурою, визначеними Методикою, а з числовими значеннями коефіцієнтів, які зазначені в додатках до методики.

До того ж, Кодекс розроблений та затверджений Регулятором, нормативно-правове регулювання з цих питань є повноваженням саме Регулятора. Так, приведення об`єму природного газу до стандартних умов при здійсненні обліку та розрахунків за природний газ, використаний споживачами, прямо передбачено Кодексом газорозподільчих систем та Типовим договором.

Крім того, відповідно до пунктів 1.1-1.5 наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про визначення розмірів нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільних мережах» від 23 листопада 2011 № 737 річні обсяги нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільних мережах розраховуються відповідно до Методики визначення питомих виробничо-технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30 травня 2003 року № 264, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 липня 2003 року за № 570/7891, Методики визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30 травня 2003 року №264, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 липня 2003 року за № 571/7892, та Методики визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 жовтня 2003 року № 595, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за № 1224/8545.

Газорозподільні підприємства самостійно згідно з методиками, зазначеними в підпункті 1.1 пункту 1 цього наказу, розраховують річні обсяги нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу на календарний рік та не пізніше ніж за 2 місяці до початку року подають їх на затвердження до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

На підставі даних, отриманих від газорозподільних підприємств щодо розрахованих річних обсягів нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України впродовж місяця затверджує щодо кожного газорозподільного підприємства розміри НВ і ВТВ природного газу в газорозподільних мережах на наступний календарний рік. Затверджені розміри нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу є максимально допустимими для певного року.

У разі непогодження розрахованих газорозподільним підприємством річних обсягів нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу Міністерство енергетики та вугільної промисловості України надає йому вмотивовану відмову. Таким чином, НВ і ВТВ природного газу визначаються із застосуванням Методик № 264 та № 595, а визначення питомих витрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, здійснюється із урахуванням Методики № 595. Як встановлено Шостим апеляційним адміністративним судом у постанові від 30 січня 2020 року по справі №640/21064/18 АТ «Запоріжгаз» подавало до Міненергетики обсяги НВ і ВТВ природного газу в газорозподільних системах на 2016 рік у загальному розмірі 58 188,430 тис. куб. м. Згідно з додатком до наказу Міністерства від 25 грудня 2015 року № 847, яким були затверджені розміри НВ і ВТВ газорозподільних підприємств (операторів газорозподільних систем) на 2016 рік, обсяг НВ і ВТВ природного газу в газорозподільних системах на 2016 рік для АТ «Запоріжгаз» становив 27 894 тис. куб. м. Щодо листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 28 грудня 2018 року № 21382/1 -.18 «Про розрахунок розміру нормативних втрат та виробничо-технічних витрат газорозподільних підприємств на 2016 рік», колегія суддів у справі №640/21064/18 зазначає, що він не містять інформації про включення до розміру НВ і ВТВ різниці у приведенні газу до стандартних умов, а лише вказують про здійснення операторами ГРС розрахунку показників НВ і ВТВ природного газу на 2016 рік із застосуванням Методик № 264 та № 595.

Тобто, обсяги втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, не були затверджені наказом Міненергетики від 25 грудня 2015 року № 847 та в подальшому не входили у встановлений НКРЕКП тариф на розподіл природного газу.

Таким чином, АТ «Запоріжгаз» не здійснював включення різниці у приведенні газу до стандартних умов до ВТВ. З огляду на зазначені вище обставини, суд дійшов висновку, що АТ «Запоріжгаз» правомірно та обґрунтовано при здійсненні обліку природного газу, використаного побутовими споживачами, приводив об`єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний природний газ побутовими споживачами.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року по справі №640/21017/18, від 11 вересня 2019 року по справі №640/20692/18, від 23 липня 2019 року по справі 640/20232/18.

Представник відповідача ТОВ «Запоріжга Збут» у судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлявся своєчасно та належним чином, надіслав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно відзиву відповідача ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ», з 1 липня 2015 року відповідач є постачальником природного газу зі спеціальними обов`язками постачання на території Запорізької області.

Відповідно до постанови НКРЕКП від 28.05.2015р. № 1652 (зі змінами, внесеними постановою НКРЕКП № 2247 від 01.09.2015 року) ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» отримало ліцензію серія АЕ № 299031 ,на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом на території міста Запоріжжя та Запорізької області (крім міста Мелітополь, Мелітопольського, Веселівського, Приазовського районів та села Темирівка Гуляйпільського району) усім категоріям споживачів, крім підприємств теплоенергетики. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) своєю Постановою від 30.09.2015 року № 2496 затвердила "Правила постачання природного газу ", опубліковані в журналі "Офіційний вісник України " № 92 від 27 листопада 2015 року, які регулюють відносини, що виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи. Згідно розділу 3 вищезазначених Правил, однією з підстав постачання природного газу побутовому споживачу є наявність укладеного з постачальником Договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов. Пункт 2 розділу 3 Правил зазначає, що Постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. Як встановлено п. 1.2 Типового Договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП № 2500 від 30.09.2015 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1386/27831, умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496, та є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Відповідно до п. 1.3 Типового Договору постачання природного газу побутовим споживачам, договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.

Фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов`язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору. Так, Позивачем протягом 2015 - 2019 років здійснювалась оплата за поставлений природний газу на загальну суму 54714,04 грн., а отже Договір вважається укладеним. Згідно п.14 розділу III Правил та п.п.4.5 та 4.6 Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2500, розрахунки Споживача за цим Договором природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу (алокація) є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.

Щодо порядку доведення відповідних об`ємів природного газу постачальнику з боку Оператора ГРМ, то, такий порядок визначено у пунктах 4, 5 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем. Тобто, на підставі наданої Оператором ГРМ (AT «Запоріжгаз») інформації щодо обсягу спожитого газу, ТОВ «Запоріжгаз Збут» здійснює відповідні нарахування оплати за спожитий природний газ. Таким чином, на підставі вищенаведеного ТОВ «Запоріжгаз Збут», як постачальник природного газу не забезпечує облік природного газу, а лише здійснює розрахунок оплати вартості послуг з газопостачання. Щодо порядку доведення відповідних об`ємів природного газу постачальнику з боку Оператора ГРМ, то, такий порядок визначено у пунктах 4, 5 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем. Тобто, на підставі наданої Оператором ГРМ (AT «Запоріжгаз») інформації щодо обсягу спожитого газу, ТОВ «Запоріжгаз Збут» здійснює відповідні нарахування оплати за спожитий природний газ.

Таким чином, на підставі вищенаведеного ТОВ «Запоріжгаз Збут», як постачальник природного газу не забезпечує облік природного газу, а лише здійснює розрахунок оплати вартості послуг з газопостачання.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Взаємовідносини між газопостачальником, газорозподільним підприємством, газотранспортним підприємством та споживачами природного газу регулюються Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем (далі - «Кодекс ГРМ»), затвердженим Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) №2494 від 30.09.2015 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/2782, Правилами постачання природного газу (далі - Правила), затвердженими Постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015, Кодексом газотранспортної системи, затвердженим Постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015 (далі - Кодекс ГТС), та іншими нормативно-правовими актами України.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ «Правилами постачання природного газу», постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах, а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Вказаними Правилами постачання природного газу визначено, що договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України шляхом заочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Встановлено, що ОСОБА_1 одержує послуги постачання природного газу на підставі договору про надання послуг з газопостачання № 501259 від 11.10.2012 року, укладеного з відповідачем на основі типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕП від 30.09.2015 № 2498.

Згідно з п.17 ч.3 ст.4 Закону України «Про ринок природного газу» Постановою НКРЕКП №2496 від 30 вересня 2015 року затверджено Правила постачання природного газу, якими врегульовано відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.

Згідно розділу ІІІ даної Постанови, визначено порядок постачання природного газу побутовим споживачам де в п.13 зазначено, що Розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» та п.2 Розділу ІІІ вказаних Правил постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого НКРЕКП, які є однаковими для всіх побутових споживачів України і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Відповідно ч.3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Кодексом газорозподільних систем та Договором розподілу природного газу визначено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр природного газу, приведений до стандартних умов, визначених а Кодексі газорозподільних систем.

Постановою НКРЕКП від 26 січня 2017 року № 84 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо запровадження на ринку природного газу використання одиниць енергії', яка набрала чинності 15.03.2017 року (далі - постанова 84), до Кодексу ГРМ внесено зміни та доповнення, відповідно до яких Кодекс ГРМ доповнено розділом XV "Порядок перерахунку об`єму природного газу в його обсяг, визначений в одиницях енергії", де додатково до перелічених вище норм прямо наведене положення, що застосовується до всіх, без винятку, споживачів: "Для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (К) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року N 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 березня 2004 року за N 346/8945. Оператор ГРМ зобов`язаний розмістити на власному сайті інформацію про розміри коефіцієнтів приведення об`ємів природного газу до стандартних умов, у разі якщо вузли обліку природного газу споживачів не забезпечують такого приведення."

Таким чином, Регулятор передбачив, що застосування коефіцієнтів, які передбачені Методикою 116, здійснюється до всіх категорій споживачів, в тому числі, і до побутових.

Крім того, пункт 4 постанови 84 також прямо містить зобов`язання операторів ГРМ додатково передбачити у платіжних документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача інформацію про розмір коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об`єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також обсяг енергії спожитого природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт-год, Гкал, МДж).

З 17.03.2017 року постановою НКРЕКП від 07.11.2016 р. N 1953 також з глави 6 розділу ІІІ Кодексу ГРМ "Визначення втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ" виключено посилання на Методики 264 та 595 при визначенні ВТВ операторів ГРМ. Відповідно до пункту 4 цієї глави об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до1 глави 1 розділу XII цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу, який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ҐРМ протягом зазначеного періоду. Обов`язок НКРЄКП включати до тарифу на розподіл природного газу операторів ГРМ обсяги природного газу, розраховані за Методикою 595, з Кодексу ГРМ виключено.

Крім того, відповідно до вимог пункту 2.3 Договору купівлі-продажу природного газу укладеного між НАК «Нафтогаз України» та постачальниками газу для потреб населення, затвердженого постановою КМУ від 13 липня 2016 р. N 444, розрахунковою одиницею природного газу є 1 куб. метр, приведений до стандартних умов: температура (і) = 20° С, тиск природного газу (Р) = 760 міліметрів ртутного стовпчика (101,325 кПа).

Таким чином, законодавство в повній мірі забезпечило рівність споживачів природного газу на ринку та передбачило оплату витрат на ринку природного газу на приведення його до стандартних умов за рахунок споживачів, що відповідає принципу єдності вимірювань, передбаченого частиною 3 ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу"

Відтак застосування коефіцієнту приведення спожитого природного газу до стандартних умов повністю відповідає вимогам законодавства та умовам договору розподілу природного газу укладеного між АТ «Зпоріжгаз» та споживачем.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем вимог постанови НКРЕКП від 23.11.2018 № 1495, якою відповідачу було прямо заборонено при здійсненні обліку природного газу, використаного побутовими споживачами приводити об`єми природного газу до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2020 року по справі за № 640/21064/18, Постанову НКРЕП від 23.11.2018 №1495, якою позивач обґрунтовує свої позовні вимоги визнано нечинною та протиправною.

Відповідно до статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правилами статті 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення, оскільки не встановлено наявності порушень діючого законодавства, прав та законних інтересів позивача в діях відповідача при здійсненні обліку природнього газу .

Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 77, 78, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 267, 354 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 27 жовтня 2020 року

Головуючий суддя Ю.Р. Піх