Ухвала суду № 92571321, 27.10.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
27.10.2020
Номер справи
234/14144/19
Номер документу
92571321
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/14144/19

Провадження № 1-кс/234/2177/20

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2020 року м. Краматорськ

Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Кравченко О.Ю., за участю секретаря Малушка С.В., розглянув клопотання слідчого в ОВС 3-го відділення (з дислокацією в м.Краматорськ) слідчого відділу 2 управління (з дислокацією в м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Ковальова С.С., яке погоджене з прокурором відділу нагляду прокуратури Донецької області Рад А.П., про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Костянтинівка Донецької області, громадянки України, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

підозрюваного в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.110 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий в ОВС 3-го відділення (з дислокацією в м.Краматорськ) слідчого відділу 2 управління (з дислокацією в м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Ковальова С.С. звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_1 .

Клопотання погоджене з процесуальним керівником – прокурором відділу нагляду прокуратури Донецької області Колмаковим А.І.

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.110 КК України, а саме – в публічних закликах до вчинення дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 28 квітня 2014 року громадянка ОСОБА_1 під час проведення мітингу на території м. Костянтинівка виступала перед невизначеним колом осіб із закликами до зміни меж або території державного кордону України в порушення порядку встановленого Конституцією України.

Упродовж 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади та Збройних Сил Російської Федерації (далі – ЗС РФ) виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Своїх злочинних цілей представники влади і ЗС РФ вирішили досягти зокрема шляхом створення і фінансування терористичної організації на території України.

З метою створення терористичної організації та схилення місцевого населення Донецької області до підтримки її діяльності на початку березня 2014 року невстановленими в ході досудового розслідування особами були створені та почали діяти на території міст Донецької області групи активістів (до складу яких увійшли особи, відносно яких здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12014050620000436). Зазначені групи активістів організовували та провели на території міст Донецької області ряд протестних мітингів, спрямованих на дестабілізацію та розхитування політичної обстановки у регіоні, створення хибного враження про нездатність державних інститутів виконувати свої функції, підкресливши наявність потреби у створенні окремої самостійної структури, з владними повноваженнями для виникнення передумов з відділення Донецької області від складу України.

Так, 28 квітня 2014 року біля адміністративної будівлі Костянтинівської міської ради за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Правобережна (колишня Леніна), буд. 260, невстановленими в ході досудового розслідування особами при невстановлених обставинах був організований та проведений протестний мітинг, спрямований на дестабілізацію та посилення соціальної напруги та загострення суспільно-політичної ситуації у місті, зміну суспільних відносин, передбачених і гарантованих Конституцією України, принципів єдності та цілісності її території, порушення суверенітету, територіальної недоторканості та політичної незалежності Держави Україна на якому були присутні близько 100 місцевих мешканців м. Костянтинівки Донецької області.

Будучи негативно налаштованою до державної влади України, з ідеологічних мотивів, підтримуючи ідеї відділення території Донецької області від Держави Україна в порушення порядку, встановленого Конституцією України, з метою зміни територіальної цілісності України ОСОБА_1 перебуваючи 28.04.2014 в м. Костянтинівка Донецької області була присутня при проведенні мітингу, який проходив біля адміністративної будівлі Костянтинівської міської ради за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Правобережна (колишня Леніна), буд. 260. При цьому ОСОБА_1 , достовірно усвідомлюючи, що протестний мітинг, на якому вона була присутня, спрямований на дестабілізацію та розхитування політичної обстановки у регіоні, створення хибного враження про нездатність державних інститутів виконувати свої функції та наявність потреби у створенні окремої самостійної структури, з владними повноваженнями для виникнення передумов з відділення Донецької області від складу України, в подальшому діючи умисно, прийняла участь у зазначеному мітингу в якості виступаючого та звертаючись до невизначеного кола мешканців міста, публічно висловила заклики, якими останній спонукала підтримати проведення псевдореферендуму щодо відокремлення Донбасу від держави Україна та створення на території Донецької області самостійної держави.

В наслідок проведення протягом березня-травня 2014 року групами активістів (до складу яких увійшли особи, відносно яких здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12014050620000436) низки протестних мітингів на території Донецької області у місцевого населення було сформоване хибне враження про нездатність державних інститутів України виконувати свої функції та про необхідність створення на території Донецької області самостійної держави, що обумовило можливість створення терористичної організації «Донецька народна республіка».

06.04.2014 незаконними збройними формуваннями було оточене та захоплене приміщення Донецької обласної державної адміністрації, розташоване за адресою: м. Донецьк, бульвар Пушкіна, буд. 34, а також ряд інших адміністративних будівель державних органів.

З метою приховування своєї злочинної діяльності, а також визнання терористичної організації «ДНР», як державного утворення на міжнародному рівні, отримання більш поширеної підтримки серед місцевого населення Донецької області, пропаганди і поширення ідеології створення псевдодержавного утворення на території південно-східної частини України, отримання фінансування та іншого сприяння своєї терористичної діяльності, а також подальшої легітимізації своєї терористичної діяльності, спрямованої на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку встановленого Конституцією України, керівником терористичних груп 07.04.2014 утворено організацію, що, відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною, під назвою «Донецька народна республіка» (далі «ДНР») шляхом об`єднання окремих терористичних груп у стійке об`єднання трьох і більше осіб, з метою продовження здійснення терористичної діяльності, у межах якого було здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та видано Акт про проголошення державної самостійності «Донецької народної республіки», яким публічно закликали місцеве населення до проведення 11.05.2014 на порушення порядку, встановленого Конституцією України, так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР».

13.04.2014 Радою національної безпеки і оборони України прийнято рішення «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», яке введено в дію Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14.04.2014, відповідно до якого на території України розпочато антитерористичну операцію. Також, Указом Президента України № 116/2018 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях», яким формат проведення АТО змінено на операцію Об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей.

10.05.2014 так званою «Радою самопроголошеної «Донецької народної республіки», утвореною 07.04.2014 у м. Донецьку, одним із основних завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України - тобто стійкого об`єднання невизначеної кількості осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, та в якому її структурні підрозділи здійснюють терористичну діяльність з відома керівників (керівних органів) усієї організації, яка відповідно до ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією, з метою утворення у межах території Донецької області держави – «Донецька народна республіка», в порушення ст. ст. 1,2,5,8, ч. 2 ст. 19, ст. 73, п. 3 ч. 1 ст. 85, п.п. 13,18,20 ч. 1 ст. 92, ст.ст. 132,133 Конституції України був оголошений референдум, який був проведений представниками зазначеної терористичної організації на території Донецької області 11.05.2014 та на вирішення якого було поставлено питання: «Чи підтримуєте Ви Акт про державну самостійність Донецької Народної Республіки?», тобто питання щодо зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме незаконного виведення з-під юрисдикції України окремих адміністративно-територіальних одиниць Донецької області.

Таким чином, 28.04.2014 ОСОБА_1 , прийнявши участь у мітингу, який проходив біля адміністративної будівлі Костянтинівської міської ради за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Правобережна (колишня Леніна), буд. 260, у якості виступаючого та висказавши до невизначеного кола мешканців міста публічні заклики, якими остання спонукала підтримати проведення псевдореферендуму щодо відокремлення Донбасу від держави Україна та створення на території Донецької області самостійної держави здійснила публічні заклики до вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

05 липня 2019 року слідчим відділом 2 управління (з дислокацією в м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях складено та погоджено з прокуратурою Донецької області повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.110 КК України, але вона їй не оголошувалась у зв`язку з тим, що місцезнаходження ОСОБА_1 слідству невідоме. На підставі ч.1 ст. 278 та ч. 2 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру ОСОБА_1 , 05.07.2019 року вручено представнику комунального підприємства «Служба єдиного замовника» м. Костянтинівка Донецької області.

В той-же день відповідно до вимог ст.135 КПК України, представнику комунального підприємства «Служба єдиного замовника» м. Костянтинівка було вручено повістку про виклик ОСОБА_1 з метою проведення процесуальних дій за її участю в період часу з 09:00 по 18:00 годин 03, 04 та 05 серпня 2019 року.

03, 04 та 05 серпня 2018 року ОСОБА_1 , до 3-го відділення (з дислокацією в м. Краматорськ) СВ 2 Управління (з дислокацією в м.Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за адресою: Донецька область м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, буд. 56а, для проведення процесуальних дій не прибула та не повідомила слідчого про поважні причини неприбуття.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні вказаного тяжкого злочину підтверджується матеріалами кримінального провадження, зокрема: протоколом огляду Інтернет-ресурсів від 21.07.2017 року; висновком фотопортретної експертизи №18 від 21.02.2019 року.; висновком судово-лінгвістичної експертизи №8429/18-39 від 12.04.2019 року.

Відповідно до положень ст. 184 ч.1 п.4 КПК України, під час досудового розслідування встановлена наявність ризиків, передбачених ст. 177 ч.1 КПК України, а саме ризик незаконно впливати на свідків, а також іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_1 покладається необхідність запобігання подальшим спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Крім того, відповідно до ч.5 ст.176 КК України запобіжні заходи у вигляді особистого зобов`язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави не можуть бути застосовані до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260-261 КК України.

ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.110 КК України, який за ступенем тяжкості є середнім, і за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Станом на сьогоднішній день ОСОБА_1 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності і її місцезнаходження невідоме.

Відповідно до ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, наділені правом одночасно подати клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміну іншого запобіжного заходу на тримання під вартою та клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу.

Як встановлено у судовому засіданні, клопотання про дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_1 з метою приводу було розглянуто 31.03.2020 року та ухвалою слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області Кравченко О.Ю. від 31.03.2020 року було надано дозвіл на затримання ОСОБА_1 для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

На час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу ухвала слідчого судді від 30.03.2020 року про дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_1 втратила законну силу, оскільки ухвалою передбачений строк дії ухвали до 30.09.2020 року.

Відповідно до ч.3 ст.190 КПК України ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту:

1) приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду;

2) закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії;

2-1) добровільного з`явлення підозрюваного до слідчого судді, а обвинуваченого до суду, про що слідчий суддя, суд повідомляє прокурора;

3) відкликання ухвали прокурором.

Відповідно до ч.4 ст.190 КПК України слідчий суддя, суд за клопотанням прокурора має право вирішити питання про повторне затримання з метою приводу в порядку, передбаченому цим Кодексом. Повторне звернення до суду з клопотанням про дозвіл на затримання однієї і тієї ж особи по тому самому кримінальному провадженню після винесення слідчим суддею, судом ухвали про відмову у задоволенні такого клопотання можливе лише при виникненні нових обставин, які підтверджують необхідність тримання особи під вартою.

Таким чином повторне звернення до суду з клопотанням про дозвіл на затримання однієї і тієї ж особи по тому самому кримінальному провадженні можливо або після втрати чинності попередньою ухвалою про дозвіл на затримання (якщо особа не була затримана) або після відмови слідчим суддею (судом) у задоволенні такого клопотання при виникненні нових обставин, які підтверджують необхідність тримання особи під вартою.

Ухвалу слідчого судді про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного, обвинуваченого має бути виконано у строк, встановлений у цій ухвалі. Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії (ч. 3 ст. 190 КПК).

Слідчому судді відомі ці обставини, і в цьому випадку розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу є передчасним. У тому випадку, коли закінчуються строки дії ухвали про дозвіл на затримання підозрюваного та особа не буде затримана, клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно цієї особи слідчий суддя повинен залишити без розгляду, не розглядаючи клопотання по суті.

Враховуючи наведене та керуючись ч. 1 ст. 7, ч. 6 ст. 9, ст.ст.176-178, 182-184, 186, 187, 190-194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого в ОВС 3-го відділення (з дислокацією в м.Краматорськ) слідчого відділу 2 управління (з дислокацією в м.Маріуполь Донецької області ) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Ковальова С.С. про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - залишити без розгляду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддяО. Ю. Кравченко