Рішення № 92563744, 02.11.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
620/3824/20
Номер документу
92563744
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3824/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 10.09.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області), у якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії та переведення його на пенсію державного службовця відповідно до Закону України №889-VIII «Про державну службу» за заявою від 06.08.2020;

- зобов`язати відповідача здійснити переведення його на пенсію державного службовця відповідно до Закону України №889-VIII «Про державну службу» з часу звернення з заявою від 06.08.2020.

Позов мотивовано тим, що на момент звернення із заявою від 06.08.2020 про призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №889-VIII «Про державну службу» він мав необхідний спеціальний і загальний трудовий стаж та досяг відповідного віку для призначення спірної пенсії, відповідно відмова відповідача є необґрунтованою. При цьому, зазначив, що ГУПФУ в Чернігівській області протиправно не зарахувало до його стажу період роботи на посаді сільського голови Рожнівської сільської ради з 04.07.2001 по 31.07.2020, який дає право на пенсію державного службовця.

Ухвалою судді від 21.09.2020 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для надання відзиву на позов.

ГУПФУ в Чернігівській області подано відзив на позов, однак поза межами строку, встановленого судом, у зв`язку із чим він не може бути взятий до уваги.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в позовні вимог мають бути задоволені, враховуючи таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

06.08.2020 позивач звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії та переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 5).

Рішенням від 11.08.2020 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії відповідно до поданої позивачем заяви у зв`язку із тим, що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не мав 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, і не займав посаду державного службовця. Період роботи на посаді сільського голови з 04.07.2001 по 31.07.2020 не зараховано до стажу, який дає право на пенсію державного службовця, оскільки з 04.07.2001 вказана посада не є посадою органу місцевого самоврядування.

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 11.08.2020 за №2500-0330-8/29439 (а.с. 6).

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовляє у здійсненні перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 10 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» закріплено право особи на вибір пенсійних виплат. Так, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, визначаються Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Починаючи з 28 грудня 1993 року (дати набрання чинності Законом України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу») і до 01.05.2016 (дати набрання чинності Законом №889-VIII), визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалися Законом України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу».

На виконання постанови Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року «Про введення в дію Закону України «Про державну службу» (№ 3723-XII від 16 грудня 1993 року)», Кабінет Міністрів України постановою від 03.05.1994 №283 затвердив «Порядок обчислення стажу державної служби» (втратила чинність згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229).

Відповідно до абзацу 13 пункту 2 Порядку №283 було встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

У свою чергу, статтею 14 Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції статті чинній станом на 2002 рік) передбачено, що в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: п`ята категорія - в тому числі посади сільських голів.

Дослідження змісту наведених норм Закону №889-VIII, Закону №3723-XII, Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та "Порядку обчислення стажу державної служби" № 283 від 03.05.1994, дає суду правові підстави вважати, що робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, зокрема на посадах сільських голів, в період з 28.12.1993 по 01.05.2016, відноситься до державної служби.

Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а.с. 7-9), у період з 18.04.2002 по 31.07.2020 позивач працював на посаді Рожнівського сільського голови Ічнянського району Чернігівської області. Наведене підтверджується наявними у матеріалах справи копіями постанов виборчої комісії від 31.03.2002, від 01.11.2010, від 29.10.2015 (а.с. 13-18). Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, період роботи позивача на вказаній посаді з 18.04.2002 по 01.05.2016 відноситься до державної служби, у зв`язку із чим його необхідно зарахувати до стажу державної служби.

Вказаний висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.06.2018 (справа №735/939/17).

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ .

Так, відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, з 01.05.2016 втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктом 10 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже "Прикінцевими та перехідними положеннями" Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), за такою особою зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом №889-VІІІ), право на призначення пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VІІІ та передбачені частиною 9 статті 37 Закону №3723-ХІІ страховий стаж і стаж державної служби.

Згідно із частиною першою статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідач зазначає, що загальний страховий стаж позивача складає 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі стаж роботи на посадах, віднесених до державної служби, - 17 років 2 місяці 7 днів.

Відповідно до встановлених судом у вказаному рішенні обставин, до стажу державної служби позивача зараховується період його роботи на посаді сільського голови Рожнівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області з 18.04.2002 по 01.05.2016. Тобто, стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до державної служби, загалом становить понад 20 років. Станом на день звернення до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону №889-VІІІ, позивач досягнув 65 років.

Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу".

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" звернувся до пенсійного органу 06.08.2020, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 06.08.2020.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-247, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 11.08.2020 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015№889-VIII «Про держану службу».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 , починаючи з 06.08.2020, з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу", зарахувавши до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, період роботи ОСОБА_1 на посаді Рожнівського сільського голови Ічнянського району Чернігівської області з 18.04.2002 по 01.05.2016.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 02.11.2020.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).

Суддя С.В. Бородавкіна