Рішення № 92559915, 02.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
560/5357/20
Номер документу
92559915
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/5357/20

РІШЕННЯ

іменем України

02 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом від 09.09.2020 в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо надання інформації про місця розташування земельних ділянок в межах міста Хмельницького Хмельницької області, оформленої листом №Н-27034-20 від 03.08.2020; 2) зобов`язати Виконавчий комітет Хмельницької міської ради надати ОСОБА_1 перелік вільних земельних ділянок в межах міста Хмельницького Хмельницької області, що можуть бути використані під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд .

Позивач в обгрунтування позову вказує, що 24.07.2020 подав заяву в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради в якій просив надати йому інформацію. Відповідач листом за №Н-27034-20 від 03.08.2020 його повідомив про неможливість задоволення заяви. Вважає, що Виконавчий комітет Хмельницької міської ради є розпорядником запитуваної інформації, тому він протиправно відмовив у задоволенні його запиту (арк. спр. 2-6).

Ухвалою від 21.09.2019, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 13).

У Відзиві за №02-24-2588 від 28.09.2020 відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що виконавчим органом, на який покладені повноваження, визначені ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні є Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин, яке є виконавчим органом міської ради та окремою юридичною особою. Також, вважає, що виконавчий комітет Хмельницької міської ради немає жодних повноважень у сфері земельних відносин, і відповідно не може володіти інформацією про вільні земельні ділянки, оскільки законом не покладені такі повноваження, тому виконком є неналежним відповідачем (арк. спр. 18-23).

З`ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до таких висновків враховуючи наступне.

Сторони не оспорюють обставини звернення ОСОБА_1 до відповідача 28.07.2020 (вх. №Н-27034-20), і отримання відповіді на нього № Н-27034-20 від 03.08.2020, а спірним є фактично незгода позивача із змістом отриманої відповіді Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, який просить зобов`язати надати відповідь на це його звернення.

У відповіді на інформаційний запит за № Н-27034-20 від 03.08.2020 відповідач вказує, що Хмельницька міська рада є розпорядником земель комунальної власності в межах м. Хмельницького. На території м. Хмельницького діє Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території м. Хмельницького, яке затверджене рішенням третьої сесії Хмельницької міської ради №16 від 27.09.2006, тому рекомендують для постановки на облік з надання земельних ділянок звернутися в Управління адміністративних послуг (м. Хмельницький, вул. Соборна, 16) з відповідним зверненням. Доводять до відома, що громадянам, які перебувають на обліку з надання земельних ділянок, пропонуються земельні ділянки орієнтовною площею 600 м кв. в районі садівничого кооперативу "Лілія" (3,5 км від вул. Купріна), в мікрорайоні Лезневе (в районі вул. Гонти, вул. Стельмаха), в масиві індивідуальної житлової забудови "Мрія" в мікрорайоні Дубове та в масиві індивідуальної житлової забудови "Радуга" виключно в порядку черговості. Враховуючи вищенаведене немає можливості задовольнити звернення заявника (арк. спр. 35-36).

Статтею 1 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939-VI) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону № 2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною 1 ст.22 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Відповідач не відмовив позивачу з підстав вказаних у ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI, що видно із його відповіді за № Н-27034-20 від 03.08.2020, тому суд критично оцінює твердження представника відповідача вказані у Відзиві про те, що відповідач є неналежним відповідачем з підстави, що запитувана інформація стосується Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин, яке є виконавчим органом міської ради та окремою юридичною особою.

При цьому, дійсно Положенням про порядок надання земельних ділянок громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території м. Хмельницького, яке затверджене рішенням третьої сесії Хмельницької міської ради №16 від 27.09.2006 із послідуючими змінами визначено, що надання громадянам, які мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (далі - земельна ділянка) на території міста Хмельницького здійснюється виключно у порядку черговості шляхом постановки на облік в управлінні земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів (далі - управління земельних ресурсів та земельної реформи) після досягнення громадянином 18-ти річного віку (п.1.1 Положення). Відповідно до п.2.1 цього ж Положення, для постановки на облік громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки, повинні через Центр надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) або через громадську приймальню міської ради (вул. Гагаріна, 18) подати заяву (додаток 4) на ім`я міського голови, із зазначенням бажаних розмірів та мети її використання, а також зазначивши, що правом на безоплатну приватизацію за даним цільовим призначенням не скористалися. У заяві громадянин має вказати, що він надає згоду на обробку та зберігання його персональних даних.

Отже, заяви про надання земельних ділянок на території м. Хмельницького зацікавленими особами подаються через Центр надання адміністративних послуг до розпорядника інформації, що знає відповідач, і про вказує про це у відповіді, але не дотримується вимог ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Таким чином, суд встановлює порушення відповідачем вимог ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI, що є протиправним, тому суд з метою захисту порушеного права ОСОБА_1 вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, і зобов`язати Виконавчий комітет Хмельницької міської ради негайно скерувати запит позивача належному розпоряднику інформації через ЦНАП до Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Хмельницької міської ради, з одночасним повідомленням про це запитувача.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач не довів, що діяв у межах Закону 2939-VI, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією №65 від 09.09.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Відповідно до ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1 - 4 частини першої статті 283 цього Кодексу. Оскільки рішення прийняте в адміністративній справі, визначеній п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України (оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію), таке рішення підлягає негайному виконанню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , задовольнити частково.

Визнати протиправним порушення Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради вимог ч. 3 ст. 22 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації".

Зобов`язати Виконавчий комітет Хмельницької міської ради негайно скерувати інформаційний запит від 24.07.2020 (вх. №Н-27034-20 від 28.07.2020) ОСОБА_1 належному розпоряднику інформації до Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Хмельницької міської ради через Центр надання адміністративних послуг, з одночасним повідомленням про це запитувача.

В решті вимог позову відмовити.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов`язання Виконавчого комітету Хмельницької міської ради негайно скерувати інформаційний запит від 24.07.2020 (вх. №Н-27034-20 від 28.07.2020) ОСОБА_1 належному розпоряднику інформації до Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин Хмельницької міської ради через Центр надання адміністративних послуг, з одночасним повідомленням про це запитувача.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 04060772)

Головуючий суддя А.І. Петричкович