
Справа № 560/5977/20
РІШЕННЯ
іменем України
02 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
за участі:секретаря судового засідання Святецької М.В. представника позивача:Прокопчук В.В. представника відповідача:Мігдальського П.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якому просить скасувати постанову від 16.09.2020 року ВП № 59680882 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 №560/251/19, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2020, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено нарахування ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн. Сума доплати за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 та з 01.07.2018 по 31.07.2018 становить 39967,44 грн.
Позивач зазначив, що заборгованість по виплаті пенсії за період з 01.04.2017 року по 31.10.2017 року та з 01.07.2018 року по 31.07.2018 року у розмірі 39967,44 грн., буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку виплати заборгованості.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважає, що оскаржена постанова є протиправною, оскільки рішення суду виконано пенсійним органом у повному обсязі та здійснено нарахування заборгованості з пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою від 06.10.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Відповідачем 27.10.2020 року подано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що накладення на позивача оскаржуваною постановою штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду.
Зазначені у відповіді боржника обставини, на які посилається боржник, як на не можливість виплати заборгованості ОСОБА_1 , нарахованої за рішенням суду пенсії були предметом судового розгляду в Хмельницькому окружному адміністративному суді, та як наслідок прийняте рішення про зобов`язання виплатити заборгованість пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн та за липень 2018 в сумі 8273,22 грн.
Відповідач зазначає, що не виплачуючи позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії.
При цьому, право на отримання пенсії є об`єктом захисту за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вище викладене рішення Хмельницького окружного адміністративного суду за № 560/251/19 не виконано, а дії які буди вчинені позивачем не можуть вважатись такими, які направленні на виконанні рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/251/19, а відтак за невиконання рішенні суду на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу на позивача - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо позовних вимог просив відмовити в їх задоволенні.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 по справі №560/251/19, яке набрало законної сили 16.04.2020 згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн (тридцять одна тисяча шістсот дев`яносто чотири грн) 22 коп та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн (вісім тисяч двісті сімдесят три грн )22 коп.
На виконання вказаного рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом 26.07.2019 видано виконавчий лист.
На підставі заяви стягувача головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №59680882 від 31.07.2019 з примусового виконання виконавчого листа у справі №560/251/19.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2019, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019 року (отримана 11.05.2019 року) головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 22.05.2019 здійснено нарахування ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн (тридцять одна тисяча шістсот дев`яносто чотири) грн 22 коп. та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн (вісім тисяч двісті сімдесят три) грн 22 коп.
Сума доплати за період з 01.04.2017 року по 31.10.2017 року та з 01.07.2018 року по 31.07.2018 становить 39967,44 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено лист від 12.08.2019 №26424/04 до Пенсійного фонду України про надання дозволу щодо виплати заборгованості за судовим рішенням.
Листом від 10.10.2019 № 31442/01-22 Пенсійний фонд України повідомив, що виплата пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення буде проведена за наявності відповідного фінансового забезпечення, на умовах окремого порядку, після прийняття його Кабінетом Міністрів України.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 20104/08 від 16.08.2019 на постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження (ВП № 59680882) від 31.07.2019, яка надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 07.08.2019 повідомлено щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2019 та надано підтверджуючі документи щодо виконання рішення суду.
За невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/251/19 на підставі статей 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесло постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100,00 грн.
Позивач вважає, що ним фактично вчинено усі необхідні дії спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення, відповідно до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень, а тому вважає винесену постанову відповідача протиправною та такою, що винесена безпідставно.
Законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII).
Відповідно до частин 5, 6 статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
За рішення немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність його виконання боржником протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Статтею 63 Закону №1404-VIII визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Згідно зі статтею 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, підставою для застосування до боржника відповідальності, передбаченої статтею 75 Закону №1404-VIII, є невиконання ним рішення суду без поважних причин, встановлене державним виконавцем в результаті відповідної перевірки.
Суд встановив, що листом від 20.08.2020 №2200-0802-5/37171 позивач повідомив відповідача про виконання рішення суду у справі №560/251/19, згідно якого 22.05.2019 здійснено нарахування ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн. Сума доплати за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 та з 01.07.2018 по 31.07.2018 становить 39967,44 грн. Також пенсійним органом зазначено, що заборгованість по виплаті пенсії за період з 01.04.2017 року по 31.10.2017 року та з 01.07.2018 року по 31.07.2018 року у розмірі 39967,44 грн. буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку виплати заборгованості.
Досліджуючи правомірність спірної постанови, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Частинами 1, 3 статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
За змістом частини 2 статті 46 Закону №1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Статтею 47 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 20 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах як внутрішньо переміщена особа.
Рішенням від 14.02.2019 у справі №560/251/19, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд зобов`язував Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн (тридцять одна тисяча шістсот дев`яносто чотири грн) 22 коп та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн (вісім тисяч двісті сімдесят три грн )22 коп.
Суми пенсій, які не виплачені за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, тобто в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області. Відповідно виплати здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
За таких обставин, суд відхиляє як необґрунтоване посилання позивача на правові позиції Верховного Суду, оскільки такі правові позиції стосується інших правовідносин, а саме зобов`язання органів Пенсійного фонду України виплатити пенсію, яка фінансується за рахунок Державного бюджету України.
Отже, право особи на отримання пенсії (у тому числі і за минулий час) як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України, тому обмеження такого права можливо лише на підставі законів, що приймаються Верховною Радою України. Відсутність окремого порядку не може бути підставою для невиплати позивачці заборгованості нарахованої їй пенсії.
Станом на момент розгляду даної справи позивачем не надано доказів, які б підтверджували виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.04.2017 по 31.10.2017 в сумі 31694,22 грн та за липень 2018 року в сумі 8273,22 грн, а саме лише нарахування такої заборгованості по пенсії не є належним доказом виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про правомірність постанови відповідача від 16.09.2020 ВП №59680882 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн, тому в задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови від 16.09.2020 ВП №59680882 - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , ідентифікаційний код - 43316784)
Головуючий суддя О.П. Шевчук