
Справа № 560/5448/20
РІШЕННЯ
іменем України
02 листопада 2020 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в перерахунку і виплаті пенсії державного службовця для ОСОБА_1 відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України "Про державну службу".
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати для ОСОБА_1 до стажу державної служби: з 1976 - 1988 - бухгалтер; з 1988 - 2006 - секретар; з 2006 - 2014 - два скликання сільський голова Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
3. Провести перерахунок пенсії й виплату відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 90 відсотків від заробітку сільського голови Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
4. Постанову суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом місяця подати суду звіт про виконання постанови суду.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що посади, на яких вона перебувала в органах місцевого самоврядування відносяться до державної служби, таким чином згідно з частиною 9 статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 16 грудня 1993 року вона має право на перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження по справі без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач 20 жовтня 2020 року подав відзив на адміністративний позов, в якому звертає увагу суду, що враховуючи положення Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року №2493-ІІІ, у позивачки відсутній стаж державної служби станом на 1 травня 2016 року та на дату звернення із заявою про перерахунок пенсії, оскільки посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Крім того, на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ позивачка отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 13 грудня 2009 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Законів України "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про державну службу". Стаж роботи в органах місцевого самоврядування - 21 рік 5 місяців 11 днів.
Позивач 14 липня 2020 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо перерахунку пенсії з врахуванням наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 9 липня 2020 року №506 та №507.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16 липня 2020 року №19/03 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", оскільки з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо перерахунку таких пенсій.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач оскаржила його до суду.
Частиною 7 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", в редакції, яка діяла станом на дату призначення позивачу пенсії - 13 грудня 2009 року, було передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII частину сьому статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" викладено в такій редакції: "Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон № 3723-XII), в редакції, яка діяла станом на дату призначення позивачу пенсії - 13 грудня 2009 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII, в редакції, яка діяла станом на дату призначення позивачу пенсії - 13 грудня 2009 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Проте, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України N 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом N 3723-XII, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України N 865).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року N 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України N 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
Отже, з 01 грудня 2015 року по 01 травня 2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-XII. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-XII не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
У ході реформування системи державного управління 10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон №889-VIII.
У зв`язку з набуттям з 01 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Таким чином, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Законів України "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про державну службу", а чинним законодавством не передбачено перерахунок зазначеної пенсії виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
При цьому суд критично відноситься до посилання позивача на пункт 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положень" Закону №889-VIII, оскільки він стосується саме права на призначення пенсії, а не її перерахунок.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати для ОСОБА_1 до стажу державної служби: з 1976 - 1988 - бухгалтер; з 1988 - 2006 - секретар; з 2006 - 2014 - два скликання сільський голова Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, суд зазначає, що матеріалами пенсійної справи позивача підтверджено: з дати призначення пенсії позивачу у 2009 році органами Пенсійного фонду України проведено нарахування пенсії позивачу із врахуванням зазначеного стажу. Відтак зазначена вимога необгрунтована та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов