
Справа № 560/5749/20
РІШЕННЯ
іменем України
02 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні розрахунку та виплаті компенсації втрат за порушення строків виплати коштів згідно рішення суду за період з березня 2019 по липень 2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести розрахунок та виплату компенсації втрат за порушення строків виплати коштів згідно рішення суду за період з березня 2019 по липень 2020 у сумі 3676,89 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.12.2018 по справі №560/3678/18 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплачених сум. Також стягнуто на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн.
На виконання рішення суду відповідач провів перерахунок пенсії та нарахована доплата в розмірі 16341,75 грн. та судовий збір в розмірі 704,80 грн. залишається до цього часу не виплаченими.
ОСОБА_1 звернувся до Головного правління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про виплату недоплаченого розміру пенсії з компенсацією відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
Відповідач у задоволенні заяви відмовив посилаючись на відсутність фінансування. Крім того відмовив у нарахуванні та виплаті компенсації втрат частини доходу у зв`язку із порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії з березня 2018 по липень 2020, мотивуючи тим, що виплата пенсій проводиться згідно нормативно-правових актів своєчасно і порушення строків виплати пенсії не вбачається.
Позивач не погоджується із такою позицією Головного управління, вважає відмову безпідставною, у зв`язку із чим звернувся до суду.
На адресу суду надійшов відзив на позов, за змістом якого, відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх такими, що задоволенню не підлягають. Така позиція обґрунтована тим, що рішення суду вже виконано, пенсія перерахована, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці, починаючи з 01.01.2018. Різницю пенсії після перерахунку за період з 18.02.2019 по 31.03.2019 в розмірі 2369,25 виплачена в місячний термін, сума доплати за період з 01.01.2018 по 17.02.2019 в розмірі 16341,75 грн. буде виплачена при відповідному фінансування. Вимога щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів є безпідставною, оскільки на виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок, нарахування та виплата пенсії у межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством. У задоволенні позову просить відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 30.09.2020 суд відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 02.12.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.12.2018 (справа № 560/3678/18), яке набрало законної сили 18.02.2019, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплачених сум. Також стягнуто на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи Головне управління на виконання рішення суду відповідач провів перерахунок пенсії та нарахована доплата в розмірі 16341,75 грн. та судовий збір в розмірі 704,80 грн. залишається до цього часу не виплаченими.
ОСОБА_1 звернувся до Головного правління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про виплату недоплаченого розміру пенсії з компенсацією відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
Відповідач у задоволенні заяви відмовив посилаючись на відсутність фінансування. Крім того відмовив у нарахуванні та виплаті компенсації втрат частини доходу у зв`язку із порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії з березня 2018 по липень 2020, мотивуючи тим, що виплата пенсій проводиться згідно нормативно-правових актів своєчасно і порушення строків виплати пенсії не вбачається.
Листом від 03.09.2020 відповідач відмовив позивачеві у нарахуванні та виплаті компенсації в зв`язку з тим, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2020 не передбачено коштів на відшкодування сплаченого судового збору. Крім того відмовив у нарахуванні та виплаті компенсації втрат частини доходу у зв`язку із порушенням строків виплати донарахованої частини пенсії з березня 2018 по липень 2020, мотивуючи тим, що виплата пенсій проводиться згідно нормативно-правових актів своєчасно і порушення строків виплати пенсії не вбачається.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом для захисту порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Основного Закону визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
В ході розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримує пенсію за віком на підставі Закону № 2262-ХІІ.
На виконання рішення суду, яке набрало законної сили, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії, проте вказану суму позивачеві не виплачено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" (далі - постанова КМУ №649).
Вищевказаною постановою КМУ №649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що додається; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою (пункти 1, 2).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 по справі №640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Виходячи з наведеного, пункти 1 та 2 постанови КМУ №649 втратили свою чинність починаючи з 22.07.2020 та відповідно позивач набув право на отримання з цієї дати всієї суми перерахованої пенсії на виконання рішення ХОАС від 18.12.2018 по справі №560/3678/18 без застосування Порядку затвердженого постановою КМУ №649.
Таким чином, суд робить висновок, що до 22.07.2020 дії пенсійного органу щодо невиплати позивачеві суми перерахованої пенсії на виконання рішення суду були правомірними та відповідали пунктам 1 та 2 постанови КМУ №649, які втратили чинність лише 22.07.2020.
Щодо компенсації втрати частини доходів суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Таким чином, право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Статті 2, 3 Закону №2050-ІІІ встановлюють строк затримки виплати доходу, у зв`язку із чим виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців; дається визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону; а також порядок обчислення суми компенсації.
З метою реалізації Закону №2050-ІІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).
Пункти 1, 2 Порядку №159 відтворюють положення Закону №2050-ІІІ і лише конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
У пункті 4 Порядку №159 прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
При цьому необхідно зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у статті 3 Закону №2050-ІІІ та пункті 4 Порядку №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права Верховний Суд України висловив раніше у постановах від 19.12.2011 (справа №6-58цс11), від 11.07.2017 (справа №21-2003а16). Такий підхід підтримано і Верховним Судом, зокрема, у постанові від 03.07.2018 (справа №521/940/17).
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку № 159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Виходячи з того, що до 22.07.2020 були чинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №649, якими був затверджений Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду та відповідно дії відповідача по невиплаті перерахованої суми пенсії були правомірними, компенсація втрати частини доходів підлягає нарахуванню починаючи саме з дати визнання нечинними цих норм, тобто з 22.07.2020, оскільки до цього часу пенсійний орган не допустив порушення строків виплати.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Враховуючи те, що позовними вимогами позивача є зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести розрахунок та виплату компенсації втрат за порушення строків виплати коштів згідно рішення суду саме за період з березня 2019 по липень 2020, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак