
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2020 р. Справа№200/8008/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2020 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вулиця Центральна, 13) про:
- визнання протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неправильного підрахунку пільгового підземного стажу за Списком №1 та його не підвищення, відмови у зарахуванні до пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року та відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та скасування рішення №1058 від 19.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії відповідно до п.4 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із додаванням стажу;
- зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пільгового підземного стажу відповідно до визначеного на момент призначення пенсії 09.02.2018 року на підставі заяви від 22.01.2018 року, пільгового підземного стажу 13 років 4 місяці1 день за періоди роботи по 31.08.2016 року з врахуванням подальшої роботи у ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року;
- зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового та страхового стажу за Списком №1 період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по дату відпрацювання 15 років підземної роботи за Списком №1 та провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та з врахуванням раніше виплаченої пенсії з травня 2018 року;
- зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового підземного та страхового стажу за Списком №1період роботи, що дає право на перерахунок пенсії з додаванням стажу відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року;
- зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії №1058 від 13.03.2020 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є пенсіонером за віком, пенсію йому призначено з 18.01.2018 року та обчислено по 31.08.2016 року. Рішенням від 19.03.2020 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з додаванням стажу та зазначено, що перерахунок пенсії відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» можливо провести після сплати ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 Новогродівська» страхових внесків. Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його права на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 31.08.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому зазначив про те, що 13.03.2020 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії та рішенням від 19.03.2020 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з додаванням стажу. У рішенні зазначено про те, що перерахунок пенсії буде здійснено після сплати ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3» «Новогродівська» страхових внесків відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Крім того, зазначено, що при призначенні пенсії за віком по заяві №618 від 22.01.2018 року позивачем було надано довідку №4 від 09.01.2018 року про роботу на ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3» «Новогродівська» у якості прохідника підземного, стаж було зараховано по даним персоніфікованого обліку, тому період роботи з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року зараховано відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), громадянин України, перебуває на обліку у Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії, та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.
Відповідач, Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41169323) є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію з 18.01.2018 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обчислено із заробітної плати, визначеної за 60 календарних місяців роботи за період з 01.11.1991 року по 30.11.1997 року та за періоди роботи після 01.07.2000 року по 31.08.2016 року, що підтверджується повідомленням від 09.02.2018 року №1826/03 (а.с.23).
22.01.2018 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Димитрові із заявою № 618 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням управління Пенсійного фонду України у м. Димитрові №618 від 22.01.2018 року позивачу не зараховано до стажу періоди роботи з 08.11.1994 року по 08.06.1995 року (а.с.22, зворотній бік).
20.09.2019 року позивач звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області із заявою, у якій просив надати відповідь про те, чому не перераховується розмір його пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.24).
02.10.2019 року позивач звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області із заявою №2490 про перерахунок пенсії відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням №181124 від 04.10.2019 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з додаванням стажу, оскільки страховий стаж зараховано до 31.08.2016 року. Після призначення пенсії заявник не відпрацював 24 місяця страхового стажу. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу ВП «Шахта 1-3 «Новогродська» страхові внески сплатила по 31.05.2017 року. Фактично відпрацьовано 09 місяців. Вказано, що якщо заявник не відпрацював 24 місяців страхового стажу, то право на перерахунок з додаванням страхового стажу має через 24 місяців після попередньої заяви, тобто право на перерахунок настане після 01.02.2020 року (а.с.26).
Відповіддю від 08.10.2019 року №114/Ж-02-01-05 Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецькій області повідомило позивача про те, що згідно останньої заяви від 22.01.2018 року №618 (призначення пенсії) страховий стаж враховано по 31.08.2016 року. Після призначення пенсії позивач не відпрацював 24 місяці страхового стажу, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу підприємством внески сплачено по 31.05.2017 року. Страховий стаж зараховано за даними трудової книжки, довідок про пільговий характер роботи та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 31.08.2016 року та складає 30 років 04 місяців 08 днів, в тому числі на пільгових умовах по списку №1 - 11 років 11 місяців 22 днів. Зазначено, що у ОСОБА_1 недостатньо пільгового стажу за списком №1 для призначення пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.27-28).
13.03.2020 року позивач звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою №1058 про перерахунок пенсії (а.с.59).
Рішенням №1058 від 19.03.2020 року відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з додаванням стажу. Зазначено, що перерахунок пенсії відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» можливо провести після сплати ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» страхових внесків (а.с.30).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1058 від 19.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до п.4 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із додаванням стажу, зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії №1058 від 13.03.2020 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 страховий стаж це - період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Згідно зі статтею 24 Закону № 1058-ІVстраховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами ст. 113 Закону № 1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов`язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на ДП «Селидіввугілля» «Шахта 1-3 Новогродівська», яке здійснило нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Суд зазначає, що фактично внаслідок невиконання ДП «Селидіввугілля» «Шахта 1-3 Новогродівська» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а.
Рішенням №181124 від 04.10.2019 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з додаванням стажу, оскільки страховий стаж зараховано до 31.08.2016 року. Після призначення пенсії заявник не відпрацював 24 місяця страхового стажу. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу ВП «Шахта 1-3 «Новогродська» страхові внески сплатила по 31.05.2017 року. Фактично відпрацьовано 09 місяців. Вказано, що якщо заявник не відпрацював 24 місяців страхового стажу, то право на перерахунок з додаванням страхового стажу має через 24 місяців після попередньої заяви, тобто право на перерахунок настане після 01.02.2020 року (а.с.26).
Рішенням Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1058 від 19.03.2020 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з додаванням стажу. Зазначено, що період роботи з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року зараховано до стажу відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зазначено, що перерахунок пенсії відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» можливо провести після сплати ДП «Селидіввугілля» ВП «Шахта 1-3» «Новогродівська» страхових внесків (а.с.30).
Період роботи позивача з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року зараховано до страхового та пільгового стажу, що підтверджується письмовими поясненнями представника позивача та розрахунком стажу форми РС- право (а.с.68,69).
Позивачем надана до суду копія трудової книжки серії НОМЕР_2 , в якій наявні записи роботи позивача у період з 05.11.2012 року у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті (а.с.19-21).
Крім того, позивачем надана:
- довідка №77 від 16.07.2020 року у якій зазначено, що позивач дійсно працював повний робочий день у ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» за період з 05.11.2012 року по теперішній час. Виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за посадою прохідника підземного дільниці ГПР, що передбачена списком №1, розділ 1 на підставі постанови КМУ №461 від 24.06.2016 року (а.с.31);
- довідка №132-07 від 20.07.2020 року у якій зазначено, що позивачу була нарахована та сплачена заробітна плата, нараховано ЄСВ і перераховано у ДФС за період з 01.04.2018 року по 31.05.2020 року (а.с.45).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому він працює, тому відповідачем протиправно не зараховано до страхового та пільгового підземного стажу позивача період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року з підстав не сплати страхових внесків підприємством на якому працював позивач.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов`язання зарахувати до пільгового підземного та страхового стажу позивача за Списком №1 період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по дату відпрацювання позивачем 15 років підземної роботи за Списком №1, провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та з врахуванням раніше виплаченої пенсії з травня 2018 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З аналізу зазначених норм вбачається, що до кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VI та встановлені цим Законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20.01.2016 у справі №459/6146/13а.
Під час розгляду даної справи судом підлягають з`ясуванню обставини наявності у позивача стажу роботи на підземних роботах за Списком №1 не менш як 15 років.
Судом встановлено, що 20.09.2019 року позивач звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області із заявою, у якій просив надати відповідь про те, чому не перераховується розмір його пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.24).
Відповіддю від 08.10.2019 року №114/Ж-02-01-05 Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецькій області повідомило позивача про те, що згідно останньої заяви від 22.01.2018 року №618 (призначення пенсії) страховий стаж враховано по 31.08.2016 року за даними персоніфікованого обліку. Після призначення пенсії, позивач не відпрацював 24 місяці страхового стажу, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу підприємством внески сплачено по 31.05.2017 року. Страховий стаж зараховано за даними трудової книжки, довідок про пільговий характер роботи та індивідуальних відомостей про застраховану особу по 31.08.2016 року та складає 30 років 04 місяців 08 днів, в тому числі на пільгових умовах по списку №1 - 11 років 11 місяців 22 днів. Зазначено, що у ОСОБА_1 недостатньо пільгового стажу за списком №1 для призначення пенсії згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с.27-28).
У даному рішенні судом встановлено факт того, що відповідачем протиправно не зараховано до страхового та пільгового підземного стажу позивача період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року з підстав не сплати страхових внесків підприємством на якому працював позивач.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що з врахуванням спірного стажу роботи (з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року) та стажу, який не заперечується відповідачем (13 років 4 місяці 1 день, що зазначено у повідомленні про призначення пенсії та з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року, що зазначено у наданому відповідачем розрахунку стражу), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, а відтак суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Зважаючи на обставини справи, з урахуванням положень ч.2 ст.9, ст.245 КАС України позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1058 від 19.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до п.4 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із додаванням стажу, зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії №1058 від 13.03.2020 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року, визнання протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов`язання зарахувати до пільгового підземного та страхового стажу позивача за Списком №1 період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по дату відпрацювання позивачем 15 років підземної роботи за Списком №1, провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та з врахуванням раніше виплаченої пенсії з травня 2018 року підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №181124 від 04.10.2019 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі, визнання протиправним та скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1058 від 19.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 №2490 від 02.10.2019 року, №1058 від 13.03.2020 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового та пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та висновків суду, які викладено у рішенні.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неправильного підрахунку пільгового підземного стажу за Списком №1 та його не підвищення, відмови у зарахуванні до пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року, суд зазначає, що належним, повним та ефективним засобом захисту порушеного права позивача у даному випадку є скасування індивідуальних актів відповідача (рішень про відмову у перерахунку пенсій), тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового підземного та страхового стажу за Списком №1 період роботи, що дає право на перерахунок пенсії з додаванням стажу відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року, суд доходить висновку, що дана вимога у повній мірі охоплюється задоволеною позовною вимогою про повторний розгляд заяви ОСОБА_1 №2490 від 02.10.2019 року, №1058 від 13.03.2020 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та висновків суду, які викладено у рішенні.
Відповідно, додаткового зобов`язання зарахувати у пільговий стаж період роботи позивача з 01.01.2018 року по 13.03.2020 не потребує, тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пільгового підземного стажу відповідно до визначеного на момент призначення пенсії 09.02.2018 року на підставі заяви від 22.01.2018 року, пільгового підземного стажу 13 років 4 місяці1 день за періоди роботи по 31.08.2016 року з врахуванням подальшої роботи у ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Тобто, прийняття рішення про перерахунок вже призначеної пенсії позивача, віднесено до компетенції органів Пенсійного фонду України.
В даному випадку, пенсійним органом не враховано, що визначальним фактом для зарахування пільгового стажу позивача під час призначення пенсії останньому на пільгових умовах є підтвердження зайнятості особи на відповідних роботах, а тому відмовляючи в зарахуванні вищевказаних періодів при призначенні пенсії позивачу, відповідач діяв протиправно.
При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв`язку з чим відсутні підстави для зобов`язання відповідача перерахувати позивачу пенсію, оскільки такі повноваження відноситься до компетенції відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги в частині зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пільгового підземного стажу відповідно до визначеного на момент призначення пенсії 09.02.2018 року на підставі заяви від 22.01.2018 року, пільгового підземного стажу 13 років 4 місяці 1 день за періоди роботи по 31.08.2016 року з врахуванням подальшої роботи у ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень у розмірі 420,40 грн. (50% від сплаченої суми судового збору).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вулиця Центральна, 13) про визнання протиправними дії Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неправильного підрахунку пільгового підземного стажу за Списком №1 та його не підвищення, відмови у зарахуванні до пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року та відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та скасування рішення №1058 від 19.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії відповідно до п.4 ст.4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із додаванням стажу, зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пільгового підземного стажу відповідно до визначеного на момент призначення пенсії 09.02.2018 року на підставі заяви від 22.01.2018 року, пільгового підземного стажу 13 років 4 місяці1 день за періоди роботи по 31.08.2016 року з врахуванням подальшої роботи у ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по 13.03.2020 року, зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового та страхового стажу за Списком №1період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.09.2016 року по дату відпрацювання 15 років підземної роботи за Списком №1 та провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та з врахуванням раніше виплаченої пенсії з травня 2018 року, зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового підземного та страхового стажу за Списком №1період роботи, що дає право на перерахунок пенсії з додаванням стажу відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року, зобов`язання Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії №1058 від 13.03.2020 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу період роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №181124 від 04.10.2019 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1058 від 19.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вулиця Центральна, 13) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 №2490 від 02.10.2019 року, №1058 від 13.03.2020 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового та пільгового підземного стажу періоду роботи на ДП «Селидіввугілля» ВО «Шахта 1-3 Новогродівська» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті з 01.01.2018 року по 13.03.2020 року з урахуванням Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та висновків суду, які викладено у рішенні.
У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вулиця Центральна, 13) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 30 жовтня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая