
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
02 листопада 2020 р. Справа №200/7521/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабіч С.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяви Мангушського районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
28 жовтня 2020 року від представника Мангушського районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшла заява про роз`яснення рішення суду від 15 липня 2019 року по справі № 200/7521/19-а, в якій просить суд надати роз`яснення рішення, стосовно, чи потрібно використовувати Мангушському об`єднаному управлінню ПФУ Донецької області, в частині здійснення перерахунку пенсії громадянину ОСОБА_1 , формулу, зазначену у п. 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, при виконанні рішення виконавчого документу № 200/7571/19-а від 22.10.2019 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом, про зобов`язання Мангушське об`єднане управління Песнійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплату пенсію з інвалідністю ОСОБА_1 обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - починаючи з 25 квітня 2019 року, а також в частині обчислення з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме чи є вірним обчисленням: мінімальна заробітна плата, встановлена законом на 1 січня відповідного року, помножена на п`ять.
В обґрунтування заяви про роз`яснення рішення суду представник Мангушського районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) зазначив, що на виконанні у Мангушському районному відділі державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) перебуває виконавче провадження №61861127 з виконання виконавчого листа №200/7521/19-а від 22.10.2019 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом, про зобов`язання Мангушське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплатити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст.59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - починаючи з 25 квітня 2019 року.
16.04.2020 року державним виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження (ВП№61861127), в якій зазначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (ч. 6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження"), постанова направлена сторонам виконавчого провадження з урахуванням норм ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», тобто рекомендованим поштовим відправленням. Документи виконавчого провадження надсилаються стягувану та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі.
09.10.2020 року до Мангушського РВ ДВС Східного МРУ MIO (м. Харків) надійшов лист від Мангушського об`єднаного управління ПФУ Донецької області в якому зазначено, що Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 року прийнято постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів
України» (яка набрала чинності з 01.07.2019 року), і в якій зазначено наступне: абзац
перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету
Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального
захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладений в такій редакції: «За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали
особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного
розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня
відповідного року за формулою:».
Вказує, що Мангушське об`єднане управління ПФУ Донецької області при виконанні рішення виконавчого документу № 200/7521/19-а від 22.10.2019 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом, про зобов`язання Мангушське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок та виплатити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - починаючи з 25 квітня 2019 року, здійснило перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 з використанням формули, зазначеної у п.9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.
Посилаючись на ч. 1 ст. 31 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення є незрозумілою, виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення відповідного рішення, просив суд роз`яснити рішення суду.
Розглянувши заяву про роз`яснення судового рішення, суд зазначає про таке.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 254 Кодексу адміністративного суду України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч. 3 ст. 254 КАС України).
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про розгляд даної заяви в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року у справі № 200/7521/19-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецька область про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Зобов`язано Мангушське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - починаючи з 25 квітня 2019 року.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року апеляційну скаргу Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року у справі № 200/7521/19-а за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - повернуто апелянту.
22 жовтня 2019 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 200/7521/19-а щодо зобов`язання Мангушське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - починаючи з 25 квітня 2019 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року у задоволенні заяви Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про роз`яснення судового рішення по справі № 200/7521/19-а - відмовлено.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2020 року апеляційну скаргу Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2020 року в справі № 200/7521/19-а за позовом ОСОБА_1 до Мангушського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - повернуто апелянту.
Пунктом 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі" передбачено, що роз`яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз`ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд звертає увагу на те, що необхідність роз`яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі" зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Суд зазначає, що підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового рішення є його неясність, невизначеність.
Фактично роз`ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.
Водночас, суд, роз`яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, шляхом доповнення та розширення його предмету.
В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року суд зобов`язав Мангушське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 , обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - починаючи з 25 квітня 2019 року.
З мотивувальної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року по справі № 200/7521/19-а видно, що судом зазначено мотиви, з яких суд дійшов до висновків, та посилання на пряму норму закону, яким він керувався, постановляючи рішення в частині зобов`язання Мангушського об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплатити пенсію з інвалідності ОСОБА_1 , обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст. 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - починаючи з 25 квітня 2019 року.
У свою чергу, резолютивна частина зазначеного рішення містить чіткий висновок суду за наслідками розгляду позовної заяви позивача, строк і порядок набрання рішення законної сили та порядок його оскарження.
Крім цього, відповідно до змісту вказаної заяви, заявник фактично просить суд роз`яснити не зміст рішення суду, а порядок його виконання.
Таким чином, заявником суду не доведено, що рішення суду від 15 липня 2019 року є незрозумілим, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку, що заява задоволенню не підлягає, оскільки судове рішення є чітким, зрозумілим, належно обґрунтоване в мотивувальній частині і не потребує додаткового роз`яснення.
Керуючись ст. ст. 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяв Мангушського районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про роз`яснення судового рішення у справі № 200/7521/19-а - відмовити.
Ухвала складена та підписана 02 листопада 2020 року.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя С.І. Бабіч