Рішення № 92556366, 01.11.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2020
Номер справи
120/6226/20-а
Номер документу
92556366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 листопада 2020 р. 15:50 год. Справа № 120/6226/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, суддів - Богоноса Михайла Богдановича, Жданкіної Наталії Володимирівни розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

30.10.2020 до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся кандидат на посаду Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області, у якій просить:

- визнати бездіяльність Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправними та такими, які порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єктів виборчого процесу;

- визнати бездіяльність Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення розгляду скарг суб`єктів виборчого процесу - протиправними та такими, які порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єктів виборчого процесу;

- зобов`язати Уланівську сільську територіальну виборчу комісію Хмільницького району Вінницької області розглянути у відповідності до Виборчого кодексу України скаргу суб`єкта виборчого процесу - ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Уланівська сільська територіальна виборча комісія Хмільницького району Вінницької області забезпечила дільничні виборчі комісії виборчими бюлетенями в кількості, що є менше ніж кількість виборців, включених до списку виборців на відповідній виборчій дільниці. Так, позивач вказує, що 27 жовтня 2020 року звернувся з приводу цього зі скаргою до Центральної виборчої комісії, яка переадресувала її в Уланівську сільську територіальну виборчу комісію Хмільницького району Вінницької області для вирішення по суті, проте скарга не розглянута.

Вказані обставини і слугували підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 30.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Цією ж ухвалою вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів.

Іншою ухвалою суду від 30.10.2020 призначено підготовче судове засідання на 31.10.2020 о 10:30 год.

Ухвалою від 31.10.2020 позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання бездіяльності Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення дільничних виборчих комісій виборчими бюлетенями з виборів Уланівського сільського голови - протиправною та такою, що порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єктів виборчого процесу залишено без розгляду.

Ухвалою від 31.10.2020 витребувано у Центральної виборчої комісії інформацію щодо розгляду скарги ОСОБА_1 від 27.10.2020 щодо бездіяльності Уланівської сільської територіальної виборчої комісії. Крім того, цією ж ухвалою закрито підготовче провадження у справі, розгляд справи по суті призначено на 01.11.2020 о 10:00 год.

31.10.2020 на електронну адресу суду надійшла заява представника позивача, у якій просить розглядати справу за відсутності позивача та його представника.

Також, 01.11.2020 на електронну адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та вважає їх безпідставними. Зокрема зазначає, що скарга кандидата на посаду Уланівського сільського голови ОСОБА_1 , яка була направлена до Центральної виборчої комісії 27.10.2020, до відповідача не надходила, крім того, остання має бути розглянута відповідно до ст. 69 Виборчого кодексу України суб`єктом, до якого така скарга направлялась. Відповідач вказує, що Уланівська сільська територіальна виборча комісія вийде за межі своїх повноважень, що прямо заборонено законом, у разі задоволення вимог позивача у частині розгляду зазначеної скарги.

У судове засіданні 01.11.2020 сторони не з`явились, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялись належним чином відповідно до положень статті 268 КАС України.

Особливості повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду окремих категорій адміністративних справ, зокрема й справ щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, а також наслідки неявки учасників справи у судове засідання визначені статтею 268 КАС України.

Частиною 3 цієї норми передбачено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відтак, з урахуванням положень частини 3 статті 268 КАС України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.

Суд, дослідивши матеріали справи та докази, встановив наступне.

Постановою від 15.07.2020 № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» Верховна Рада України призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

08.08.2020 постановою Центральної виборчої комісії № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» у зв`язку з прийняттям Верховною Радою України постанови від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

25.10.2020 року відбулись чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Водночас, позивач вказує, що 27.10.2020 він звернувся зі скаргою до Центральної виборчої комісії щодо бездіяльності Уланівської сільської територіальної виборчої комісії, однак Центральна виборча комісія у телефонному режимі повідомила, що переадресувала скаргу до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії для вирішення по суті. Проте скарга відповідачем не розглянута.

Позивач, вважаючи, що у даній ситуації має місце порушення його прав як суб`єкта виборчого процесу, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується та виходить з наступного.

Спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України (далі - ВК України).

Відповідно ч. 1 ст. 21 ВК України виборчий процес кожних виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюється на засадах: гарантії реалізації виборчих прав громадян, визначених Конституцією України та цим Кодексом; дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та цим Кодексом; законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості виборчого процесу, усіх його процедур з урахуванням обмежень, встановлених законом, належного інформування виборців та інших суб`єктів виборчого процесу; свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і суб`єктів їх висування на відповідних виборах до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками яких є партії (організації партій); неупередженості органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до кандидатів, партій.

Відповідно до ст. 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно з ч. 1 ст. 22 ВК України суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Частинами 1-3 ст. 63 ВК України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до відповідної виборчої комісії, а також розгляд скарг та прийняття рішення виборчою комісією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 ВК України суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно ст. 65 ВК України суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути:

1) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. Від імені кандидата суб`єктом звернення зі скаргою може бути також довірена особа кандидата, представник кандидата у Центральній виборчій комісії, територіальній виборчій комісії;

2) партія (організація партії) - суб`єкт відповідного виборчого процесу в особі її керівника, уповноваженого представника, уповноваженої особи партії (організації партії) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу організації партії);

3) офіційний спостерігач від кандидата, партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу, громадської організації;

4) виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта оскарження.

Виборець може оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів оскарження, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність порушують особисто його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії, на здійснення спостереження, на присутність на засіданні виборчої комісії у визначених цим Кодексом випадках, під час проведення голосування відповідно до цього Кодексу, незабезпечення встановлених цим Кодексом умов для голосування виборців з порушенням здоров`я (у зв`язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров`я, віком).

Кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах та від його імені довірена особа можуть оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів оскарження, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність стосуються відповідного регіону, округу, де цей кандидат зареєстрований для участі у виборах.

До Центральної виборчої комісії може бути подана скарга на:

1) бездіяльність окружної виборчої комісії;

2) бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.

До територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на:

1) рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів;

2) рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів (у разі якщо підсумки голосування з відповідних місцевих виборів не встановлюються).

До територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів.

До територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, може бути подана скарга на дії чи бездіяльність члена такої дільничної виборчої комісії.

До окружної виборчої комісії, може бути подана скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії виборчої дільниці, яка входить до відповідного територіального виборчого округу, дії чи бездіяльність члена такої дільничної виборчої комісії.

Статтею 67 ВК України встановлено вимоги до змісту і форми скарги.

Частиною дев`ятою цієї статті передбачено, що у разі надходження скарги (сканованої копії скарги) засобами електронної пошти (в електронній формі), крім тієї, яка засвідчена кваліфікованим електронним підписом, вона опрацьовується виборчою комісією в установленому цим Кодексом порядку після надходження цієї скарги у письмовій формі на паперових носіях. Днем подання такої скарги вважається день отримання скарги виборчою комісією у письмовій формі на паперових носіях.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 69 ВК України скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 67 цього Кодексу, розглядається відповідною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день з дня отримання скарги, за винятком випадків, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Скарга щодо порушень, які мали місце до дня голосування, розглядається виборчою комісією у строк, передбачений частиною першою цієї статті, але не пізніше 24 години дня, що передує дню голосування.

Скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та/або під час транспортування виборчих документів, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її отримання.

В силу положень ч. 2 ст. 72 ВК України перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення:

1) чи подано скаргу належним суб`єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом;

2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб`єкт розгляду скарги);

3) чи дотримано суб`єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.

Нормою ч. 3 цієї є статті встановлено, що виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб`єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб`єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Кодексом.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що скарга має розглядатися суб`єктом, якому така скарга надійшла. Разом з тим, якщо скарга подана до неналежного суб`єкта розгляду скарги, остання залишається без розгляду.

В контексті даної спірної ситуації, суд зауважує, що у межах розгляду цієї адміністративної справи позивачем оспорюється протиправна бездіяльність щодо не забезпечення розгляду скарги.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до Центральної виборчої комісії зі скаргою у якій просив вжити заходів до повної та об`єктивної перевірки виборів Уланівського сільського голови, яку провела Уланівська територіальна виборча комісія та визнати недійсними вибори Уланівського сільського голови та призначити повторні вибори.

Однак, колегія суддів звертає увагу, що позивачем не надано доказів того, що вказана скарга дійсно отримана та зареєстрована Центральною виборчою комісією з метою її розгляду. Крім того, доказів того, що скарга ОСОБА_1 від 27.10.2020 переадресована Центральною виборчою комісією до відповідача для вирішення по суті, як останній зазначає у своїй позовній заяві, також в матеріалах адміністративної справи не міститься.

Більше того, у відзиві на позовну заяву Уланівська територіальна виборча комісія Хмільницького району Вінницької області вказує, що скарга ОСОБА_1 від 27.10.2020, яка направлялася до Центральної виборчої комісії, до відповідача не надходила.

У свою чергу, судом вживалися заходи щодо витребування у ЦВК інформації про розгляд скарги ОСОБА_1 від 27.10.2020 з метою з`ясування обставин щодо розгляду скарги позивача, однак Центральна виборча комісія витребуваної інформації не надала.

Відтак, враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що обставини покладені позивачем в основу заявленого позову не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної адміністративної справи.

Наведені позивачем обґрунтування позовних вимог не дають правових підстав для визнання протиправної бездіяльності Уланівської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області щодо не забезпечення розгляду скарг.

Щодо позовної вимоги зобов`язати Уланівську сільську територіальну виборчу комісію Хмільницького району Вінницької області розглянути у відповідності до Виборчого кодексу України скаргу суб`єкта виборчого процесу - ОСОБА_1 , то така задоволенню не підлягає, оскільки є похідною та залежною від першої позовної вимоги.

Тому, відсутні правові підстави для задоволення вимоги зобов`язального характеру щодо розгляду скарги ОСОБА_1 у відповідності до Виборчого кодексу України.

Водночас, щодо аргументів позивача на які посилається останній у своєму позові, що виборці зверталися в Уланівську територіальну виборчу комісію Хмільницького району Вінницької області зі скаргами про те, що вони були позбавлені можливості проголосувати та жодна скарга не розглянута, то суд звертає увагу, що вказані дії чи бездіяльність щодо розгляду цих скарг не є предметом розгляду у даній справі, відтак суд не надає їм оцінку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної бездіяльності, та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що у задоволенні позову належить відмовити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, зокрема витрат зі сплати судового збору, суд враховує, що при зверненні до адміністративного суду з цим позовом позивач не сплатив судовий збір за подання позовної заяви, розмір якої становить 840,80 грн.

Поряд з цим, за правилами ч. 2 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи результати вирішення справи, суд доходить висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору в розмірі 840,80 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (УК у м. Вінниці/отг м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ 38054707, банк отримувач: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок: UA028999980313181206084002856) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач: Уланівська сільська територіальна виборча комісія Хмільницького району Вінницької області (вул. Миру, с. Уланів, Хмільницький район, Вінницька область, 22032, код ЄДРПОУ 43802215)

Головуючий суддя Комар Павло Анатолійович

Судді Богоніс Михайло Богданович

Жданкіна Наталія Володимирівна