
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
30 жовтня 2020 р. Справа № 120/3607/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вербівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язати вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вербівської сільської ради Вінницької області, у якому просить визнати протиправним та скасування рішення та зобов`язати вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до Вербівської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до вимог ст. 81, 83, ч. 1 ст. 118, 121, ч. 1 ст. 122 Земельного Кодексу України та ст. 25 Закону України "Про землеустрій", із зазначенням кадастрового номеру земельної ділянки: 0523981400:03:000:0005. За результатами розгляду якого йому відмовлено із посиланням, що земельна ділянка знаходиться в оренді ТОВ "Кряж і Ко" згідно договору оренди.
Представником відповідача на адресу суду надано відзив, зі змісту якого заперечує щодо задоволення позовних вимог, наголошує, що приймаючи рішення про відмову у задоволенні клопотання позивача, сільська рада керувалась тим, що бажана земельна ділянка знаходиться в оренді ТОВ "Кряж і Ко". Згодом, розглянувши повторно клопотання позивача, відповідачем внесено зміни до рішення про відмову в наданні дозволу та змінено мотиви відмови, а саме зазначено, що позивач не є власником невитрибуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцем, а бажана земельна ділянка є невитрибуваною земельною часткою (паєм) після смерті третьої особи та право власності на яку за відповідачем зареєстровано 10.01.2020 року, більше того зазначена земельна ділянка згідно договору на управління спадщиною від 21.09.2020 року знаходиться в управлінні ТОВ "Кряж і Ко".
Відповідачем надано відповідь на відзив, якою заперечує щодо тверджень викладених у відзиві, також наголошує на тому, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає вимогам ч. 6 ст. 79-1, ч. 7 ст. 118 ЗК України, які застосовуються до сформованих земельних ділянок. Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, є розпорядником земельної ділянки комунальної форми власності, а тому відповідно норм Земельного Кодексу України гарантується право на отримання у власність такої земельної ділянки. Також наголошує, що посилання відповідача, що земельна ділянка перебуває в оренді не відповідає дійсності, оскільки така земельна ділянка є комунальною формою власності, а відтак будь-які речові права на оренду землі відсутні, та не зареєстровані, що вказує на те, що договір оренди землі не набув законної сили.
Відповідно до ухвали від 29.07.2020 року розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що в травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Вербівської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для ведення особистого селянського господарства сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 2 га, в межах населеного пункту в с. Вербова, Томашпільського району, Вінницької області. Для ідентифікації місця розташування зазначив кадастровий номер земельної ділянки: 0523981400:03:000:0005.
Зазначене клопотання позивачем подано відповідно до вимог ст. 81, ч. 1 ст. 83, 118, 121, ч. 1 ст. 122 Земельного Кодексу України та ст. 25 Закону України "Про землеустрій".
За наслідком розгляду вказаного звернення, Вербівська сільська рада на 52 сесії 7 скликання прийняла рішення № 394 від 22.06.2020 року, яким відмовила у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2 га, з підстав того, що зазначена земельна ділянка знаходиться в оренді ТОВ "Кряж і Ко", згідно договору оренди від 11.07.2014 року, також зазначено дію договору до 31.12.2024 року.
Не погоджуючись з прийнятою відмовою відповідача, яка викладена в рішенні № 394 від 22.06.2020 року, позивач 24.07.2020 року звернувся до суду з адміністративним позовом.
13.08.2020 року Вербівська сільська рада на 53 сесії 7 скликання прийняла рішення № 425, яким внесла зміни до рішення 52 сесії 7 скликання Вербівської сільської ради від 22.06.2020 року № 394 "Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності Вербівської сільської ради", виклала пункт 1 в новій редакції, а саме:
- відмовити у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 05239814:03:000:0005) орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, оскільки ОСОБА_1 не є власником невитребуваної земельної частки (паю) (кадастровий номер 0523981400:03:000:0005) або його спадкоємцем, а дана земельна ділянка є невитребуваною земельною часткою (паєм) після смерті третьої особи, право власності на яку за Вербівською сільською радою зареєстровано 10.01.2020 року площею 4,2038 га, і відповідно до ч. 7 ст. 13 Закону України " Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", яким встановлено, що протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).
- згідно договору на управління спадщиною від 21.09.2019 року дана земельна ділянка знаходиться в управління ТОВ "Кряж і Ко".
Щодо суті позовних вимог.
При оцінці правомірності оскаржуваного наказу судом враховується, що суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Статтею 79-1 Земельного Кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок здійснюється:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Водночас, пунктом "в" ч. 3 ст. 116 Земельного Кодексу України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться шляхом одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України, зокрема частиною 6 передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 8 ст. 118 ЗК України).
Крім того, ч. 1 ст. 122 Земельного Кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 118 Земельного Кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, зокрема такими є невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз наведених законодавства свідчить про те, що формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою, крім випадків, формування їх шляхом поділу чи об`єднання із раніше сформованих ділянок, що, в свою чергу, здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Отже визначальним критерієм для вірного прийняття рішення суб`єктом владних повноважень є обраний зацікавленою особою спосіб та порядок звернення та визначена бажана земельна ділянка, яка зазначається у такому зверненні.
В контексті зазначеного, суд оцінює клопотання від 21.05.2020 року, з яким звернувся ОСОБА_1 до Вербівської сільської ради. Зі змісту якого встановлено, що заявник бажає отримати сформовану земельну ділянку орієнтовною площею 2 га в межах населеного пункту с. Вербова, Томашпільського району, Вінницької області за кадастровим номером 0523981400:03:000:0005.
При цьому, у зазначеному клопотанні позивач послався на норми ст.ст. 81, ч. 1 ст. 83, 118, 121, ч. 1 ст. 122 Земельного Кодексу України, що в свою чергу свідчить про звернення в порядку надання дозволу на розробку проекту землеустрою тобто в порядку звернення передбаченого ст. 118 Земельного Кодексу України.
Відтак із зазначеного можна дійти висновку, що в порядку ст. 79-1 Земельного Кодексу України позивач не звертався.
Тому доводи позивача є безпідставними та необгрунтованими, враховуючи, що об`єктом звернення позивача до відповідача було саме клопотання про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою, тому відповідач не мав правових підстав для задоволення такого клопотання.
Оцінюючи рішення в частині надання відмови дозволу на розробку документації із землеустрою з мотивів перебування такої ділянки в оренді ТОВ "Кряж і Ко" суд виходить з того, що згідно визначення, наведеного у статті 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відтак, земельні ділянки у постійне користування передаються у порядку відведення безоплатно з наступним посвідченням цього права шляхом видачі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою.
Отже, враховуючи наведене суд констатує, що поняття "постійне користування" земельною ділянкою та "оренда землі" не є тотожними та мають різні юридичні наслідки.
За таких обставин та враховуючи, що земля, на яку претендує позивач, використовується іншою особою на підставі договору оренди, отже не перебуває у нього у постійному користуванні, відтак, згода землекористувача не вимагається. А отже, відсутні правові підстави для відмови у наданні дозволу позивачу, з мотивів перебування земельної ділянки в оренді іншої особи.
Також суд зазначає, що рішення № 425 від 13.08.2020 року яким внесено зміни до рішення № 394 від 22.06.2020 року не є предметом розгляду даної справи, більше того зазначені у ньому обставини відмови не входять до предмету доказування та не були підставою для звернення позивача до суду.
Відтак судом не надається оцінка відмови визначеної у рішенні № 425, оскільки на момент звернення позивача до суду така була відсутня, більше того підставою звернення позивача до суду були мотиви визначенні в рішенні № 394 від 22. 06.2020 року.
Отже, у спірних правовідносинах права позивача відповідачем не порушені, а заявлений позивачем спосіб не є ефективним, оскільки не відновить його прав на отримання відповідної земельної ділянки.
З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення від 22.06.2020 року № 394 52 сесії 7 скликання Вербівської сільської ради Томашпільського району, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Крім того суд зазначає, що Вербівською сільською радою Томашпільського району Вінницької області 13.08.2020 року на 53 сесії 7 скликання рішенням № 425 внесено зміни до рішення 52 сесії 7 скликання від 22.06.2020 року № 394 "Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність".
Однак судом не надається оцінка відмови визначеної у рішенні № 425, оскільки на момент звернення позивача до суду така була відсутня, більше того підставою звернення позивача до суду були мотиви визначенні в рішенні № 394 від 22. 06.2020 року.
У відповідності до ст. 139 КАС України, судові витрати сплачені позивачем, стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) до Вербівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (вул. Черняхівського, 18, с. Вербова, Томашпільського району, Вінницької області, ЄДРПОУ 04330875) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович