
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 жовтня 2020 р. Справа № 120/2166/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головне управління ДПС у Вінницькій області, до Приватного акціонерного товариства "Вінницька пересувна механізована колона Промсільгоспізоляція" про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головне управління ДПС у Вінницькій області, з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Вінницька пересувна механізована колона Промсільгоспізоляція" (далі - відповідач, ПрАТ "Вінницька ПМК Промсільгоспізоляція") про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що згідно відомостей облікової картки платника податків за відповідачем рахується борг зі сплати земельного податку в сумі 1404615,51 грн., який товариством добровільно не сплачено. Головним управління ДПС у Вінницькій області упродовж тривалого часу, а саме з вересня 2019 року, не вжито до боржника заходів, спрямованих на забезпечення погашення податкової заборгованості у судовому порядку, що свідчить про неналежне здійснення захисту інтересів держави органом, що наділений відповідними повноваженнями у спірних правовідносинах, у зв`язку з чим вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави шляхом звернення до суду з позовом про стягнення у примусовому порядку з відповідача суми податкового боргу.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративний справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Також ззначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвала суду направлялась відповідачу на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Однак, відправлена кореспонденція повернулась на адресу суду без вручення адресату з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання".
В силу положень ст. 124 КАС України, судовий виклик або судове повідомлення учасників справи здійснюється, зокрема, юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресую вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
З огляду на викладене, суд вважає, що ним вжито усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Суд приймає до уваги, що відповідно до пункту 3 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020 № 731 - IX пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України викладено в такій редакції: "3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином".
Згідно з п. 1 розділу II " Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 18.06.2020 №731 - IX, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Зазначений Закон набрав чинності 17.07.2020 року.
Разом з тим, відповідно до п. 2 розділу II " Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 18.06.2020 №731 - IX, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Суд констатує, що станом на дату прийняття рішення в даній справі зазначений 20-денний строк, протягом якого учасники справи мали право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених Законом № 540-IX від 30 березня 2020, закінчився.
Відзив від відповідача на адресу суду не надходив.
В той же час, відповідач не подав до суду заяви про поновлення процесуальних строків, встановлених нормами КАС України, з зазначенням, що причини їх пропуску є поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Таким чином суд приходить до висновку про можливість розгляду та вирішення даної справи на підставі наявних в ній доказів, в порядку письмового провадження.
З`ясувавши доводи адміністративного позову, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Вінницька пересувна механізована колона Промсільгоспізоляція" зареєстроване Виконавчим комітетом Вінницької міської рад 05.04.1996 року, перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у Вінницькій області та є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Згідно з відомостями облікової картки платника податків за ПрАТ "Вінницька ПМК Промсільгоспізоляція" рахується борг щодо сплати земельного податку з юридичних осіб в сумі 1404615,51 грн., з яких основний платіж - 919945,14 грн., штрафні санкції - 229986,29 грн., залишок несплаченої пені - 254860,22 грн.
Заборгованість виникла у зв`язку з донарахуванням відповідачу податковим органом зобов`язань згідно з податковим повідомленням-рішенням №0009061415 від 28.08.2019 року, яке було отримано відповідачем 03.09.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Суду не надано доказів щодо оскарження зазначеного податкового повідомлення - рішення. Крім того, відповідно до відомостей системи Діловодство спеціалізованого суду до Вінницького окружного адміністративного суду не надходив адміністративний позов ПрАТ "Вінницька ПМК Промсільгоспізоляція" щодо оскарження податкового повідомлення-рішення №0009061415 від 28.08.2019 року.
Податковим органом винесено податкову вимогу форми "Ю" № 286207-50 від 19.09.2019 року на суму податкового боргу 1404615,51 грн., яка направлялася на адресу платника податків ( а.с. 31 ).
Про наявність вказаної заборгованості у відповідача свідчить витяг з облікової картки платника податків (а.с. 27-28), розрахунок суми боргу (а.с. 26).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Грошове зобов`язання платника податків відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов`язання згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (п.п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності
Відповідно до п. 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Пунктом 54.3.3 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з п. 54.5. ст. 54 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 59.1 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податковим органом вживались заходи щодо погашення платником податкового боргу шляхом винесення податкової вимоги форми "Ю" № 286207-50 від 19.09.2019 року, яка направлялася на адресу платника податків ( а.с. 31 ).
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення (п.59.5 ст. 59 ПК України).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відтак, оскільки за відповідачем рахується податковий борг щодо сплати податків і зборів, що складає 1404615,51 грн., який станом на день розгляду даної справи в суді в добровільному порядку відповідачем не погашений, вимоги позивача щодо стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
З урахуванням викладеного, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора є обґрунтованими, відповідають встановленим фактичним обставинам справи та дослідженим доказам, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на положення частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якими визначено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що в справі відсутні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з рахунків відкритих у банках, що обслуговують Приватне акціонерного товариство "Вінницька пересувна механізована колона "Промсільгоспізоляція", до Державного бюджету кошти в сумі 1404615,51 грн. (один мільйон чотириста чотири тисячі шістсот п`ятнадцять грн. 51 коп.), в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Прокурор: заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури Вінницької області (пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020, код ЄДРПОУ 02909909);
Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницька шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 43142454);
Відповідач: Приватне акціонерне товариство "Вінницька пересувна механізована колона Промсільгоспізоляція" (вул. Блюхера, 217, м. Вінниця, 21023, код ЄДРПОУ 0045091).
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна