Рішення № 92555701, 27.10.2020, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
27.10.2020
Номер справи
917/229/20
Номер документу
92555701
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.10.2020 Справа № 917/229/20

м. Полтава

Суддя Паламарчук В.В., при секретарі судового засідання Рожко О.П., розглянув матеріали

за позовною заявою Кооперативу "Водник" Гребінківського району Полтавської області, вул. Лесі Українки, 31, с. Почаївка, Гребінківський район, Полтавська область

до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", 36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5

про скасування рішення комісії Гребінківської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", оформленого протоколом б/н від 18.12.2019 року по розгляду Акту про порушення №00000495 від 07.11.2019р.

Без участі представників сторін.

обставини справи: Кооператив "Водник" Гребінківського району Полтавської області звернувся до господарського суду Полтавської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про скасування рішення комісії Гребінківської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", оформленого протоколом б/н від 18.12.2019 року по розгляду Акту про порушення №00000495 від 07.11.2019р.

Ухвалою суду від 05.03.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі для розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та визначено сторонам строки на вчинення процесуальних дій.

15.06.2020р. до суду від позивача надійшли додаткові пояснення по справі (вхід. №6279 від 15.06.2020р., Т. 1, а.с. - 111-216).

16.06.2020р. судом закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

16.09.2020 р. відповідач надав суду додаткові пояснення на позов (вхід. №10061, Т. 2, а.с. - 4-19) в яких проти задоволення позовних вимог заперечує та вважає їх безпідставними.

23.10.2020 р. відповідач надав додаткові пояснення стосовно розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії до Акту порушення ПРРЕЕ №00000495 від 07.11.2019 р.

В зв`язку з запровадженням карантинних заходів, з метою захисту здоров`я учасників судового процесу і співробітників суду, враховуючи рекомендації Кабінету Міністрів України та Ради суддів України щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID -19, в зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи, достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами без участі представників сторін.

Відповідно до вимог ст. 233 ГПК України рішення прийнято в нарадчій кімнаті.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:

Як вбачається з позовної заяви, 20.05.2016 між Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" (правонаступником якого є Акціонерне товариство "Полтаваобленерго") (далі - відповідач) та Кооперативом "Водник" (далі - позивач) укладено договір про постачання електричної енергії № 324 (далі - договір).

В розділі 1 договору сторони передбачили, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 22,0 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка продажу електричної енергії визначена згідно з додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатації відповідальності сторін". Сумарна приєднана потужність у точках підключення становить 22,0 кВт.

Як зазначає позивач представниками Гребінківської філії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" 07.11.2019 р. за участю споживача голови кооперативу "Водник" проведено перевірку об`єкту електропостачання Свердловина від КТП - 46, с. Сотницьке, Жовтневе, Гребінківський район, Полтавська область.

За результатами перевірки складено Акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В від 07.11.2019 р. та Акт про порушення № 00000495 від 07.11.2019 (Т. 1, а.с 10-11) в якому зазначено, що під час перевірки відповідача виявлено порушення п. 2.3.4, П. 5.5.5.8, п. 5.5.5.25, п. 8.2.4 ПРРЕЕ, п. 11.9.1, п. 11.9.2 КСР - фіксація індикатором впливу електричного поля вбудованим в лічильник електричної енергії №8798121. Порушення зафіксовані вбудованим індикатором впливу радіочастотним випромінюванням. На рідкокристалічному екрані електролічильника висвітлюється "Еrror radio".

Головою кооперативу "Водник" до Акту про порушення надано зауваження (пояснення) наступного змісту: "По суті складеного акта про порушення пояснюю, що в 2015 році була проведена модернізацію свердловини з установкою заводського (новітнього) обладнання HYUDAI N760Е. В даному обладнанні частотний перетворювач використовується для налагодження роботи двигуна насосної станції. Проте, що дане обладнання негативно впливає чи може впливати на роботу лічильника було повідомлено. В даному порушенні нашої вини не має."

07.11.2019 відповідачем знято прилад обліку та вилучено у позивача, що підтверджується Актом збереження речового доказу (Т. 1, а.с. 9).

Як зазначено в позовній заяві, 18.12.2019 відбулося засідання комісії постачальника з розгляду складеного акта про порушення за участю представника споживача - голови кооперативу "Водник" Опанасенка В.І.

На вищезгаданому засіданні комісії по розгляду Акту № 00000495 від 07.11.2019 року про порушення споживачем ПРРЕЕ прийнято рішення провести нарахування за період 184 днів з 07.05.2019 року по 07.11.2019 року згідно з п. 8.4.10 глави 8.4. ПРРЕ "Визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ".

На підставі рішення про розгляд акта № 00000495 від 07.11.2019 року про порушення прийнятого у вигляді протоколу б/н від 18.12.2019 року (Т. 1, а.с. - 12) до сплати за не обліковану активну електроенергію нарахована 73 734 гривня 04 копійок.

Споживачем факту втручання в роботу приладу обліку спожитої енергії (лічильника) не визнано про, що зазначено в Протоколі б/н від 18.12.2019 року.

Кооператив "ВОДНИК" вважає рішення комісії Гребінківської філії АТ "Полтаваобленерго", оформлені протоколом б/н від 18.12.2019 року по розгляду Акту про порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії № 00000495 від 07.11.2019 року є безпідставним, необґрунтованим, таким, що порушує його права та такими, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

В 2015 році на об`єкті свердловина від КТП-46 с. Сотницьке проведено модернізацію з установкою заводського обладнання HYUDAI N760Е, в якому використовується частотний перетворювач.

Під час встановлення, у 2018 році, представниками ПАТ "Полтаваобленерго" лічильника NIK 2303 №8798121, останніх усно повідомлялося про електромагнітне випромінювання обладнання HYUDAI N760Е та про те, що дане обладнання негативно впливає чи може впливати на роботу лічильників та інших електронних пристроїв.

Окрім того, у інструкції по експлуатації обладнання HYUDAI N760Е у розділі Запобіжні заходи для ЕМС (електромагнітна сумісність) зазначено про необхідність використання фільтру.

Однак, такого фільтра на обладнання HYUDAI N760Е під час установки його на об`єкті електропостачання Свердловина від КТП-46, с. Сотницьке (Жовтневе), Гребінківський район Полтавська область встановлено не було.

Оскільки, під час встановлення у 2018 році представниками ПАТ "Полтаваобленерго" лічильника НІК 2303 № 8798121 останніх були повідомлено про електромагнітне випромінювання обладнання HYUDAI N760Е, та встановлення обладнання ПАТ "Полтаваобленерго" не було припинено, то позивач вважає, що керівництвом Кооперативу "ВОДНИК" вжито усіх можливих заходів з метою запобігання подібній ситуації, що склалася та, що порушення зафіксоване у Акті про порушення №00000495 від 07.11.2019 року сталося не з вини споживача - Кооперативу "ВОДНИК".

Викладене стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, надавши оцінку аргументам, наведеним позивачем та відповідачем, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Дані правовідносини регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон), Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (надалі - КСР), Кодексом комерційного обліку електроенергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - ККО), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Матеріалами справи підтверджено, що 07 листопада 2019 року під час перевірки дотримання Кооперативом "Водник" ПРРЕЕ на об`єкті "Свердловина від КТП-46" в с. Сотницьке, Гребінківського району, Полтавської області, уповноваженими особами АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" - інженером групи технічного аудиту Гавриленком С.О. та інженером групи технічного аудиту Стадніченком М.П. було виявлено факт порушення Кооперативом "Водник" вказаних ПРРЕЕ, а саме: " п.2.3.4., п.5.5.5.8., п.5.5.5.9., п.5.5.5.25, п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2. КСР - фіксація індикатором впливу електричного поля вбудованим в лічильник електричної енергії №8798121. Порушення зафіксовано вбудованим індикатором впливу радіочастотним випромінюванням. На рідкокристалічному екрані електролічильника висвічується "Error radio".

При складенні Акту про порушення № 00000495 від 07.11.2019 р. (далі по тексту - Акт, Т. 1, а.с. - 11)) також були складені додаткові документи (Т.2, а.с. - 12-14):

1. Схема електроживлення споживача;

2. Акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В;

3. Акт тимчасового збереження речового доказу;

4. Проводилась фото та відео зйомка.

Виявлене порушення було зафіксоване працівниками АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" шляхом складання Акту про порушення № 00000495, як це передбачено п. 8.2.4. ПРРЕЕ, а саме: у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 Розділу VIII ПРРЕЕ.

Відповідно до пп.3 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному ПРРЕЕ, у разі виявлення у тому числі наступного порушення:

- пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо.

Пунктом п. 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень ПРРЕЕ, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до ПРРЕЕ.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

- меж балансової належності;

- перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

- номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

- фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Судом встановлено, що в Акті про порушення №00000495 від 07.11.2019 р. зазначені:

- межі балансової належності (у Схемі електроживлення споживача (Додаток до Акту) точка Т-4);

- перерізи та матеріал всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення (вказані у п.3 Акту);

- номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення (п.4 Акту);

- фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення (у Схемі електроживлення до Акту зазначено "вірне").

За вимогами того ж п. 8.2.5 ПРРЕЕ, в акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

Дослідивши Акт про порушення № 00000495 від 07.11.2019 р. суд встановив, що відповідає даним вимогам законодавства, позивач правильність складання Акту не заперечує.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. (У п.8 Акту вказано про необхідність не порушувати ПРРЕЕ та КСР).

Акт про порушення має складатися у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві (на зворотній стороні Акту є відмітка про його вручення Споживачу).

Акт про порушення має підписуватися представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). Акт підписано на звороті бланку представником Споживача - Опанасенко В.І. (голова кооперативу "Водник") та двома представниками оператора системи - АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" - інженерами ГТА Гавриленком С.О. та Стадніченком М.П.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Споживачем у Акті в рядку "Зауваження до складеного акта" зазначено наступне: "На окремому аркуші" та додано пояснення, зокрема: "в 2015 році була проведена модернізація свердловини з установкою заводського (новітнього) обладнання (HYUNDAI N700E). В даному обладнанні частотний перетворювач використовується для налагодження роботи двигуна насосної станції. Про те, що дане обладнання негативно впливає чи може впливати на роботу лічильника було невідомо. В даному порушенні нашої вини немає". Дані пояснення нижче засвідчені підписом представника Споживача.

За вимогами п. 8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Про проведення засідання Комісії з розгляду складеного Акта Споживач був повідомлений у п. 9 Акту - засідання комісії призначено на 11.12.2019 року, Споживач запрошувався за адресою м. Гребінка, вул. Локомотивна, 32, з 0900 год. до 1600 год..

Представник Відповідача - був повідомлений про час і дату засідання комісії за 7 календарних днів до призначеної дати засідання - 11.12.2019 р.. Отже, Споживач належним чином був повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії, адже, за вимогами ПРРЕЕ - він має бути повідомлений про це не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну, однак, Споживач не звертався із заявами про проведення засідання комісії раніше встановленого терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

За п. 8.4.4. ПРРЕЕ у разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Акт був розглянутий у встановлений строк, тобто не більше ніж 60 календарних днів від дня його складення (41 день).

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 розділу 8 ПРРЕЕ та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

18.12.2019 р. на засідання Комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ Гребінківської філії АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" з`явився представник Кооперативу "Водник" - голова кооперативу Опанасенко В.І.

Рішення комісії з розгляду Акту про порушення № 00000495 від 07.11.2019 р. було оформлено Протоколом б/н від 18.12.2019 р.

За результатами розгляду акту на засіданні комісії встановлено причетність Споживача до виявленого порушення ПРРЕЕ, та проведено відповідні розрахунки обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, про що складено письмовий "Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії до Акту про порушення ПРРЕЕ № 00000495 від 07.11.2019 року".

Ознайомившись з отриманим Протоколом засідання комісії Гребінківської філії АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ б/н від 18.12.2019 р., голова Кооперативу "Водник" Опанасенко В.І. зробив письмове зауваження: "Факту втручання в роботу приладу обліку спожитої електроенергії (лічильника) не визнаємо. Прилад, який на думку поставщика електроенергії (частотний регулятор) міг впливати на його роботу був встановлений в грудні 2015 року, а лічильник в грудні 2018 р. При встановленні лічильника в 2018 році представників ПАТ "Полтаваобленерго" було проінформовано про принципи роботи частотного регулятора", та відмовився отримувати рахунок на оплату обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

З приводу зауважень, викладених позивачем в Акті та Протоколі засідання комісії від 18.12.2019 р, та які є обґрунтуванням даного позову суд зазначає наступне:

Згідно п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема:

дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;

невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання;

не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що саме на позивача покладено обов`язок дотримуватися правил технічної експлуатації обладнання HYUDAI N760Е, забезпечувати його безпечну експлуатацію та не допускати безоблікового користування електричною енергією, тому саме позивач повинен був здійснити заходи для безпечної експлуатації обладнання HYUDAI N760Е та виконати умови інструкції по експлуатації обладнання HYUDAI N760Е щодо використання ЕМІ- фільтру, який зменшив електромагнітні хвилі, до яких є чутливим лічильник NIK 2303 № 8798121. Крім того, посилання позивача про повідомлення представників відповідача про принципи роботи частотного регулятора не знайшли свого документального підтвердження.

Таким чином, позивач повинен нести відповідальність за втручання в роботу електролічильника відповідно до закону.

Суд зазначає, що відповідно до ч.2 п. 8.4.1 ПРРЕЕ у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Доказів письмового повідомлення відповідача про спрацювання індикатора магнітного поля, що б дало підстави не застосовувати положення розділу 8.4 ПРРЕЕ матеріали справи не містять.

Також, в додаткових поясненнях, позивач зазначає про те, що розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії відповідачем здійснено неправомірно.

За п. 8.4.1. ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог Глави VІІІ ПРРЕЕ.

Згідно п. 8.4.7. ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:

1. величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год);

2. кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

3. вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год).

Щодо першої складової розрахунку - Wдоб, кВт·год:

За п. 8.4.10 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 глави 8.4. ПРРЕЕ, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою

де Р - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

З матеріалів справи слідує, що розрахунок виконувався, виходячи з дозволеної потужності для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р 20500324, яка становить 12 кВт.

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год.

У Продовженні Додатку №3 Договору № 20500324 вказано у п. 22, 23, що режим роботи складає щоденний і цілодобовий режим.

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Відповідно в даному випадку W доб=P* tдоб *Кв.;

Р=12 кВт (з договора),

t=24 год. (з договора);

Кв=0,6.

Wоб=12*24*0,6=172,8 кВт*год.

Щодо другої складової розрахунку - Д, день:

За п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):

За пп.1 п.8.4.8 ПРРЕЕ: у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 глави 8.4. ПРЕЕ (фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів)), - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

Кількість робочих днів електроустановки непобутового споживача визначається виходячи з умов договору споживача з оператором системи.

Кількість робочих днів - 184 ( з 07.05.2019 р. по 07.11.2019 р.) , що передували дню виявлення порушення, оскільки остання технічна перевірка на цьому об`єкті споживача проводилась більше 6 місяців до дня виявлення порушення.

Розрахований обсяг недооблікованої електричної енергії становить : 172,8 кВт*год * 184 д = 31795 кВт*год.

У відповідності до п. 8.4.9. ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

Кількість недорахованої електроенергії зменшена на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у кожному з періодів (Розрахований обсяг недооблікованої електроенергії, кВт* год - Фактично нарахований та пред`явлений обсяг спожитої електроенергії кВт*год ) 31795 кВт* год - 5100 кВт* год = 26695 кВт* год.

Щодо третьої складової розрахунку - Ц, грн/кВт·год:

Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Дi, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, таким чином, щоб виконувалось рівняння

де n - кількість календарних місяців (цінових періодів), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил

Вартість необлікованої електричної енергії (Вно, грн) розраховується за формулою

де Ці - середня вартість витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу протягом i-того календарного місяця (цінового періоду) (грн/кВт·год), яка визначається виходячи з:

за періоди (місяці) з 01 січня 2019 року до 30 червня 2019 року - суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на Оптовому ринку електричної енергії та тарифу на послуги з розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год;

за періоди (місяці) з 01 липня 2019 року - суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год.

а Wі - обсяг споживання електричної енергії, що відповідає i-тому календарному місяцю (ціновому періоду), кВт·год, що розраховується за формулою

де Wдоб - розрахункова величина добового споживання електричної енергії, кВт·год

а Д і - кількість днів, визначена відповідно до рівняння 1 цієї глави;

Оператор системи - АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" щомісяця оприлюднює в засобах масової інформації та на власному офіційному веб-сайті інформацію про середню ціну купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця (Ц, грн/кВт·год). Дані про тариф знаходяться у вільному доступі, та відповідають тим, що застосовані у розрахунку.

Тариф у кожному із розрахункових періодів відображений у 7 колонці останньої таблиці "Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії до Акту про порушення ПРРЕЕ №00000495 від 07.11.2019 р."(Т,2, а.с. 15). Дані про тариф знаходяться у вільному доступі, та відповідають тим, що застосовані у Розрахунку.

Суд перевіривши надані сторонами розрахунки вартості недооблікованої електричної енергії, прийшов до висновку, що розрахунок відповідача є правильним та складає 73 734 грн. 04 коп., а розрахунок позивача не відповідає вищенаведеним нормам.

Таким чином, твердження позивача, наведені в позовній заяві та додаткових пояснення до неї, не знайшли свого документального та правового підтвердження, що є підставою для відмови в задоволені позову.

Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.

Отже, будь-яке рішення господарського суду повинно прийматися з дотриманням цих принципів, які виражені також у статтях Господарського процесуального кодексу України.

Згідно статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).

Обов`язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.

На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовний вимог повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст. 256, 257 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Паламарчук