Рішення № 92546102, 29.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.10.2020
Номер справи
640/2694/20
Номер документу
92546102
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2020 року м. Київ № 640/2694/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доВійськового комісара Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва Майбороди Олександра Леонідовича провизнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до військового комісара Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва Майбороди Олександра Леонідовича, в якому просить (з урахуванням уточненої позовної заяви, яка надійшла через канцелярію суду 25.02.2020):

- визнати протиправною бездіяльність військового комісара Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва щодо не розгляду заяви про зняття з військового обліку призовника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , не прийняття рішення з цього приводу та не зняття з обліку;

- зобов`язати Військового комісара Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва розглянути заяву та зняти з військового обліку призовника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що звернувшись до відповідача із заявою про зняття з військового обліку призовників ОСОБА_1 , відповіді на вказану заяву так і не було отримано, з урахуванням того, що приписи ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» чітко передбачають необхідність зняття з військового обліку призовників, які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України, а з грудня 2016 року ОСОБА_1 перебуває у Королівстві Нідерландів та до України станом на момент вказаного звернення не повертався.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.03.2020 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.

27.04.2020 від відповідача через канцелярію суду надійшли письмові пояснення, в яких останнім вказано, що Дніпровський районним у м. Києві військовим комісаром за результатами розгляду заяви про зняття призовника ОСОБА_1 з військового обліку від адвоката Стеценка М.Ф. розглянуто та надано відповідь на адресу, вказану для листування, в якій повідомлено про те, що згідно з п. 56 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, зняття з військового обліку призовників у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому, таке зняття здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів. На підставі викладеного, відповідачем зауважено, що призовник зобов`язаний самостійно прибути до Дніпровського районного у м. Києві військового комісаріату для зняття з військового обліку та стати на військовий облік за місцем консульського обліку у дипломатичній установі України.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, адвокат Стаценко М.Ф., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до військового комісара Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва із заявою, в якій просив зняти з обліку громадянина ОСОБА_1 як призовника, оскільки останній з грудня 2016 року ОСОБА_1 перебуває у Королівстві Нідерландів та до України станом на момент вказаного звернення не повертався. Вказана заява, у відповідності до чеку поштового відправлення, направлена на адресу відповідача 21.11.2019.

Листом від 19.12.2019 №3096 військовим комісаром Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва Майбородою Олександром Леонідовичем повідомлено адвоката Стеценка М.Ф. про те, що у силу положень Постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, призовник зобов`язаний самостійно прибути до Дніпровського районного у м. Києві військового комісаріату для зняття з військового обліку та стати на військовий облік за місцем консульського обліку у дипломатичній установі України.

На підставі викладеного, вважаючи порушеними власні права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).

На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку) (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).

Військовий облік усіх призовників і військовозобов`язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).

У той же час, згідно з п. 1 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», зняттю з військового обліку призовників та військовозобов`язаних у військових комісаріатах (військовозобов`язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України з військового обліку призовників: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України; які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов`язаних; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу».

При цьому, особливості ведення військового обліку громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном, визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 36 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»).

На виконання вказаних законодавчих положень Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних (надалі - Порядок №921 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), військовими комісаріатами, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Так, згідно з п. 56 Порядку №921, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов`язаних у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.

Крім того, відповідно до п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затверджених додатком 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, призовники і військовозобов`язані повинні, зокрема, перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов`язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ), за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України.

З урахуванням викладеного, суд погоджується з висновками відповідача про те, що згідно з п. 56 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, зняття з військового обліку призовників у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому, таке зняття здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Натомість, у межах спірних правовідносин призовник (позивач) зобов`язаний самостійно прибути до Дніпровського районного у м. Києві військового комісаріату для зняття з військового обліку та стати на військовий облік за місцем консульського обліку у дипломатичній установі України.

З огляду на викладене, суд вказує, що критерій протиправності в оскаржуваній бездіяльності відповідача відсутній, з урахуванням порушення процедури з боку позивача у подані заяви про зняття останнього з обліку та не надання відповідних документів. При цьому, суд звертає увагу, що незважаючи на відсутність у матеріалах справи доказів направлення на адресу заявника листа від 19.12.2019 №3096, вказане саме по собі не є підставою для задоволення позовних вимог, додатково з огляду на те, що дії/ бездіяльність відповідача щодо не направлення вказаного листа на адресу заявника не є предметом розгляду у межах даної адміністративної справи.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні останніх.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 256, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) до військового комісара Дніпровського районного військового комісаріату м. Києва Майбороди Олександра Леонідовича (код ЄДРПОУ 09866345, адреса: 02094, м. Київ, вул. Юрія Поправки, 14-А) відмовити у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок