
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2020 року справа № 580/1829/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подала позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не призначення пенсії ОСОБА_1 протиправною;
- визнати протиправним та скасувати рішення від 02.03.2020 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 та рішення, викладені в листах Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 25.03.2020 та 06.05.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 23.07.2018 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) на вказаний ОСОБА_1 банківський рахунок у розмірі відповідно до норм закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач через свого представника подала усі необхідні для призначення пенсії належним чином засвідчені документи, а тому вважає, що відповідачем порушено її конституційні права громадянина України на отримання пенсії.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), звільнено від сплати судового збору ОСОБА_1 .
15 червня 2020 року відповідач подав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 у справі № 580/3346/19 зобов`язано Головне управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Оскільки, посвідчення особи та довіреність позивача надана в копіях з копіями апостилю, а також копії трудової книжки не завірені належним чином, Головним управлінням прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 (протокол 232730003785 від 02.03.2020).
02 липня 2020 року представник позивача подав до суду клопотання про приєднання документів до матеріалі справи.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 03 липня 2020 року витребувано в Головного управління копії всіх матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
13 липня 2020 року представник відповідача подав до суду заяву про долучення до матеріалів справи, витребуваних документів.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2020 року вирішено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 03.09.2020.
02 вересня 2020 року представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без участі позивача та її представника.
03 вересня 2020 року представник відповідача подав до суду клопотання про перенесення розгляду справи.
Усними ухвалами Черкаського окружного адміністративного суду від 03.09.2020, занесеними до протоколу судового засідання, вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті, розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 у справі № 580/3346/19, яке набрало законної сили 06.02.2020, зокрема визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.06.2019 № 232730003785 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.03.2018 з доданими документами щодо призначення їй пенсії за віком та у межах, строк і порядку, визначеному законодавством, прийняти рішення з урахуванням висновків суду у мотивувальній частині цього рішення.
Рішенням Головного управління № 232730003785 від 02.03.2020, прийнятим на виконання рішення суду у справі № 580/3346/19, повторно розглянута заява про призначення пенсії за віком від 06.03.2018 (вхідний № 2976/08-27 від 24.07.2018) ОСОБА_1 та відмовлено у призначенні такої пенсії, оскільки згідно з наданими документами страховий стаж становить 8 років 1 місяць 1 день, тобто не вистачає загального стажу, а також посвідчення особи Держави Ізраїль не передбачено для посвідчення особи громадянина на території України. Крім того, довіреність надана в копіях з копіями апостиля, копії трудової книжки і картки платника податків не завірені належним чином.
ОСОБА_1 вважає таку бездіяльність відповідача щодо не призначення їй пенсії протиправною, а рішення таким що підлягає скасуванню, а тому за захистом своїх прав, свобод та інтересів звернулася до суду.
Під час вирішення спору по суті, суд враховує таке.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
документи про стаж;
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року;
документи про місце проживання (реєстрації) особи;
документи, які засвідчують особливий статус особи.
На підставі пункту 2.9. Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Отже, пенсія за віком може бути призначена лише громадянину України, а під час подання документів про її призначення має бути поданий паспорт або інший документ, що підтверджує громадянство України.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-ІІІ "Про громадянство України" (далі - Закон № 2235-ІІІ) документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.
Відповідно до частини 5 статті 54 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок дій уповноваженого органу щодо розгляду заяви та документів про призначення пенсії визначений Розділом 4 Порядку № 22-1.
Згідно з пунктами 4.1.-4.3 цього Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Також, відповідно до пунктів 2.23 Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Як свідчать матеріали справи, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 у справі № 580/3346/19 Головне управління повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 06.03.2018 (вхідний № 2976/08-27 від 24.07.2018) щодо призначення останній пенсії за віком.
Головне управління № 232730003785 від 02.03.2020 прийняло рішення про відмову в призначення призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки не вистачає загального стажу (страховий стаж становить 8 років 1 місяць 1 день),посвідчення особи держави Ізраїль не передбачено для посвідчення особи громадянина України, довіреність надана в копіях з копіями апостилю, копії трудової книжки і картки платника податків не завірені належним чином.
Як встановлено в рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 у справі № 580/3346/19, яке набрало законної сили 06.02.2020, додане до згаданої вище заяви позивача про призначення пенсії, посвідчення держави Ізраїль від 04.09.1999 згідно з викладеними нормами не є належним підтвердженням наявності у неї громадянства України. Подана позивачем копія її паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 також не є належним доказом громадянства України, оскільки станом на час подання заяви про призначення пенсії (06.03.2018) термін його дій вичерпано (дійсний до 25.12.2017). Подана позивачем довідка Посольства України в Державі Ізраїль від 14.08.2018 б/н щодо подання нею документів на обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон не є належним доказом наявності громадянства України станом на час звернення із заявою про призначення пенсії.
Суд наголошує, що поданий підчас розгляду справи лист управління державної міграційної служби України в Черкаській області № 7101.6.1-3848/71.1-20 від 19.06.2020 про те, що відповідно до статті 3 Закону України "Про громадянство України" гр. ОСОБА_1 є громадянкою України, також не є документом на підтвердження громадянства України позивача, оскільки стаття 3 вказаного закону визначає належність до громадянства України, а не його підтвердження, тоді як стаття 5 Закону України "Про громадянство України" чітко визначає перелік документів, що підтверджують громадянство України.
Суд зазначає, що як в матеріалах адміністративної справи, так і в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутні документи, що підтверджують громадянство України, визначені частиною 1 статті 5 Закону України від 18.01.2001 № 2235-ІІІ "Про громадянство України".
Суд також враховує інші підстави для відмови у призначенні позивачеві пенсії за віком, оформленої рішенням № 232730003785 від 02.03.2020, однак зазначає, що першочерговим у даному випадку є з`ясування обставин чи надала особа, яка звертається за призначенням пенсії, перелік всіх необхідних документів для такого призначення, зокрема, документів що підтверджують громадянство України.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню та враховуючи, що ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 позивача звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 30.10.2020.
Суддя В.О. Гаврилюк