
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2020 року Справа № 480/566/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
Представника першого позивача – Скубира О.М.,
Представника другого позивача – Бирченка Б.В,,
Представника третьої особи – Дубовика В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/566/20 за позовом Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш", Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» про визнання протиправним та скасування постанови в частині,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач Акціонерне товариство «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» ( далі Позивач 1) звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що 26 листопада 2019 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послу ( далі – Відповідач) прийняла постанову про накладення штрафу на ТОВ «СУМИТЕПЛОЕНЕРГО» ( далі – 3-я особа) за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії, необхідність усунення порушень та здійснення заходів державного регулювання» від 26.11.2019р. № 2540 (далі - Постанова ).
Згідно абзацу 1 підпункту 2 пункту 2 Постанови, Відповідач відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов`язав ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СУМИТЕПЛОЕНЕРГО» у термін до 20 січня 2020 року здійснити перерахунок для категорій споживачів «бюджетні організації», «інші споживачі», «релігійні організації» надмірно нарахованих та недонарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання.
Позивач вважає, що абзац 1 підпункту 2 пункту 2 Постанови не відповідає чинному законодавству України, є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
30 червня 2015 року Відповідачем була прийнята Постанова «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ТОВ «Сумитеплоенерго» від 30.06.2015р. № 1974 (далі - Постанова 1974),
Відповідно до п. 1 Постанови 1974, були встановлені Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на рівні:
1.1.Для потреб бюджетних установ:
тариф на теплову енергію - 1465,50 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова
- 1183,95 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової -281,55 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 1387,55 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова -1183,95 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 203,60 грн/Гкал); тариф на транспортування теплової енергії - 74,14 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,81 грн/Гкал (без ПДВ).
1.2. Для потреб релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності):
тариф на теплову енергію - 982,26 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова 651,84 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 330,42 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 904,31 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 651,84 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 252,47 грн/Гкал); тариф на транспортування теплової енергії - 74,14 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,81 грн/Гкал (без ПДВ).
1.3. Для потреб інших споживачів (крім населення):
тариф на теплову енергію - 1256,52 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 1127,92 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 128,60 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 1178,57 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 1127,92 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 50,65 грн/Гкал); тариф на транспортування теплової енергії - 74,14 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,81грн/Гкал(безПДВ).
Згідно п. 2 Постанови 1974, встановлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» структура тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання згідно з додатками 1, 2, 3, 4.
28.12.2017р. Відповідачем була прийнята Постанова «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» від 28.12.2017р. № 1529 (набрала чинності з 05.01.2018р.), відповідно до п.п. 12 п. 1 якої у постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від ЗО червня 2015 року № 1974 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ТОВ «Сумитеплоенерго»:
пункт 1 викладено в такій редакції:
«1. Установити Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на рівні:
1.1 Для потреб бюджетних установ:
тариф на теплову енергію - 1321,64 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 1057,13 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 264,51 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 1253,12 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова -1057,13 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової -195,99 грн/Гкал);
тариф на транспортування теплової енергії - 65,24 грн/Гкал (без ПДВ);
тариф на постачання теплової енергії - 3,28 грн/Гкал (без ПДВ).
1.2. Для потреб релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності):тариф на теплову енергію - 864,18 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова
- 551,13 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 313,05 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 795,66 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 551,13 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 244,53 грн/Гкал); тариф на транспортування теплової енергії - 65,24 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,28 грн/Гкал (без ПДВ).
1.3. Для потреб інших споживачів (крім населення):
тариф на теплову енергію - 1657,81 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі, паливна складова - 1350,75 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 307,06 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 1589,29 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова -1350,75 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової-238,54 грн/Гкал); тариф на транспортування теплової енергії - 65,24 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,28 грн/Гкал (без ПДВ);
додатки 1 - 4 до постанови викласти в новій редакції, наведеній у додатку 12».
14 червня 2018 року Відповідачем була прийнята Постанова «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» від 14.06.2018р. № 404 (дата набуття чинності - 14.06.2018р.), відповідно до п.п. 10 п. 1 якої у постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від ЗО червня 2015 № 1974 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ТОВ «Сумитеплоенерго»:
пункт 1 викладено в такій редакції:
«1. Установити Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на рівні:
1.1. Для потреб бюджетних установ:
тариф на теплову енергію - 1465,50 грн/Г кал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова
- 1183,95 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової -281,55 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 1387,55 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова -1183,95 грн/Г кал; решта витрат, крім паливної складової - 203,60 грн/Г кал); тариф на транспортування теплової енергії - 74,14 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,81 грн/Гкал (без ПДВ).
1.2. Для потреб релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності):
тариф на теплову енергію - 982,26 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова
- 651,84 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 330,42 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 904,31 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 651,84 грн/Г кал; решта витрат, крім паливної складової - 252,47 грн/Г кал); тариф на транспортування теплової енергії - 74,14 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,81 грн/Гкал (без ПДВ).
1.3. Для потреб інших споживачів (крім населення):
тариф на теплову енергію - 1256,52 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 1127,92 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 128,60 грн/Гкал) за такими складовими:
тариф на виробництво теплової енергії - 1178,57 грн/Гкал (без ПДВ) (у тому числі: паливна складова - 1127,92 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 50,65 грн/Гкал); тариф на транспортування теплової енергії - 74,14 грн/Гкал (без ПДВ); тариф на постачання теплової енергії - 3,81 грн/Гкал (без ПДВ).";
додатки 1 - 4 до постанови викласти в новій редакції, наведеній у додатку 10».
27 лютого 2018 року Відповідачем була прийнята Постанова «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» від 27.02.2018р. № 239 (дата набуття чинності - 28.10.2018р.), відповідно до п.п. 24 п. 1 якої у постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 червня 2015 № 1974 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ТОВ «Сумитеплоенерго» додатки 1 - 4 до постанови викладено в новій редакції, наведеній у додатку 24».
Таким чином, Постанова «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» від 27.02.2018р. № 239 внесла зміни лише до п. 2 Постанови 1974, яким встановлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» структура тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання згідно з додатками 1, 2, 3, 4 та не вносила зміни до п. 1 Постанови 1974 , який встановлював Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання.
На підставі вищевикладеного, на думку Позивача, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання були чинними на рівні:
- з 05.01.2018р. по 16.08.2018р. для потреб бюджетних установ - 1321,64 грн/Гкал; для потреб релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності) - 864,18 грн/Гкал; для потреб інших споживачів (крім населення) - 1657,81 грн/Гкал (без ПДВ);
-з 16.08.2018р. по 31.12.2018р. для потреб бюджетних установ - 1 465,50 грн/Гкал; для потреб релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності) - 982,26 грн/Гкал (без ПДВ); для потреб інших споживачів (крім населення) - 1256,52 грн/Гкал,
у зв`язку з чим, абзац 1 підпункту 2 пункту 2 Постанови «Про накладення штрафу на ТОВ «СУМИТЕПЛОЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії, необхідність усунення порушень та здійснення заходів державного регулювання» від 26.11.2019р. № 2540, яким зобов`язано ТОВ «Сумитеплоенерго» у термін до 20 січня 2020 року здійснити перерахунок для категорій споживачів «бюджетні організації», «інші споживачі», «релігійні організації» надмірно нарахованих та недонарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, є таким, що протирічить чинному законодавству України та підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Листом від 02.01.2020р. з посиланням на спірну Постанову ТОВ «Сумитеплоенерго» повідомило Позивача про здійснення перерахунку нарахованих коштів за спожиту теплову енергію з урахуванням різниці тарифів (401,29грн. без ПДВ за 1 Гкал) заперіод з 28 жовтня по 31 грудня 2018р. та надало рахунок від 31.12.2019р. № 43 на суму здійсненого перерахунку, акт від 31.12.2019р. на коригування прийому-передачі теплової енергії за листопад-грудень 2018р. Таким чином Постанова порушує права, свободи та інтереси АТ «Сумський завод «Насосенергомаш», оскільки здійснення перерахунку нарахованих коштів за спожиту теплову енергію з урахуванням різниці тарифів (401,29грн. без ПДВ за 1 Гкал) за період з 28 жовтня по 31 грудня 2018р. є незаконним.
Другий позивач Акціонерне товариства «Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання» ( далі - Позивач 2) звернувся до суду з таким же позовом до Відповідача, навів такі ж обгрунтування позовних вимог.
Зазначив також, що листом від 02.01.2020р. № 1, з посиланням на Постанову від 26.11.2019р. № 2540, ТОВ «Сумитеплоенерго» повідомило Позивача про здійснення перерахунку нарахованих коштів за спожиту теплову енергію з урахуванням різниці тарифів (401,29грн. без ПДВ за 1 Гкал) за період з 28 жовтня по 31 грудня 2018р. по вказаним договорам та надало Товариству рахунок від 31.12.2019р. № 1551 та рахунок від 31.12.2019р. №20 на суми здійснених перерахунків (копії листів та рахунків додаються).
Таким чином, постанова «Про накладення штрафу на ТОВ «СУМИТЕПЛОЕНЕРГО» за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії, необхідність усунення порушень та здійснення заходів державного регулювання» від 26.11.2019р. № 2540 застосована до Позивача та порушує права, свободи та інтереси АТ «Сумське НВО», оскільки здійснення перерахунку нарахованих коштів за спожиту теплову енергію з урахуванням різниці тарифів (401,29грн. без ПДВ за 1 Гкал) за період з 28 жовтня по 31 грудня 2018р. є незаконним.
21 лютого 2020 року судом об`єднано в одне провадження справи за позовом Акціонерного товариства «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування «Насосенергомаш» та за позовом Акціонерного товариства «Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» про визнання протиправною та скасування постанови в частині.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив. В обгрунтування заперечень зазначив, що постанова № 2540 не поширюється на Позивача , оскільки є актом індивідуально дії, та не порушує його права та охоронювані законом інтереси. Жодне з положень Постанови №2540 не містить і загальнообов`язковості, так як даною постановою, зокрема пунктом 2, зобов`язано саме ТОВ «Сумитеплоенерго» відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, у термін до 20.01.2020 здійснити перерахунок для категорій споживачів «бюджетні організації», «інші споживачі», «релігійні організації» надмірно нарахованих та недонарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання,
АТ «Насосенергомаш» не є суб`єктом господарювання, що має ліцензію у сфері теплопостачання, отже, не є суб`єктом, на якого поширюється дія Постанови № 2540.
Позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно- правових відносин. З необхідністю захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень і визначено завдання адміністративного судочинства.
Крім того, частиною сьомою статті 14 Закону про НКРЕКП встановлено, що рішення Регулятора, які мають ознаки регуляторних актів, а також рішення з питань встановлення тарифів на товари (послуги) суб`єктів природних монополій, цін (тарифів) для населення (якщо відповідні повноваження щодо встановлення цін (тарифів) надані спеціальними законами) набирають чинності з дня, наступного за днем їх опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур`єр", якщо більш пізній строк набрання ними чинності не встановлено самим рішенням, але не раніше дня офіційного опублікування рішення.
27.02.2018 НКРЕКП було прийнято постанову № 239 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» (додається), якою ТОВ «Сумитеплоенерго» було встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на певному рівні. Цю постанову опубліковано в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур`єр» 27.10.2018 № 202, тобто дата набрання нею чинності 28.10.2018.
14.06.2018 НКРЕКП було прийнято постанову № 404 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП», якою ТОВ «Сумитеплоенерго» було встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання на певному рівні. Цю Постанову опубліковано в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий кур`єр» 15.08.2018 № 152, тобто дата набрання чинності 16.08.2018.
Тобто, в газеті «Урядовий кур`єр» опубліковані постанови з порушенням черговості прийняття їх на засіданнях НКРЕКП, проте Законом про НКРЕКП Регулятору не надані повноваження щодо здійснення контролю за діяльністю газети «Урядовий кур`єр».
Комісією з перевірки встановлено, що з 28.10.2018 офіційно почала діяти постанова НКРЕКП від 27.02.2018 № 239 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП». Разом з тим, ТОВ «Сумитеплоенерго», в період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року відпускало теплову енергію для категорій «бюджетні установи», «інші споживачі» та «релігійні організації» за тарифами встановленими постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 404 яка введена в дію з 16.08.2018, що є порушенням вимог підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов № 308 у частині здійснення постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються НКРЕКП у межах наданих повноважень.
У зв`язку з наведеними фактами здійснення ТОВ «Сумитеплоенерго» постачання теплової енергії не за тарифами, що встановлюються НКРЕКП, відповідачем було прийнято рішення, викладене в п.2 Постанови № 2540 щодо зобов`язання ТОВ «Сумитеплоенерго» до 31 грудня 2019 року здійснити перерахунок для категорій споживачів «бюджетні організації», «інші споживачі», «релігійні організації» надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання.
Третя особа, Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», проти позову також заперечила, представник пояснив в судовому засіданні, що згідно з Ліцензійним реєстром Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розміщеного на сайті НКРЕКП, TOB «Сумитеплоенерго» є ліцензіатом з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, а також з виробництва електричної енергії.
Згідно підпунктом 9 пункту 3.2. глави 3 Ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 308 від 22.03.2017 р. встановлено, що ТОВ «Сумитеплоенерго» має здійснювати постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються НКРЕКП у межах наданих повноважень.
В межах визначених повноважень відповідач Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 239 від 27.02.2018 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» встановив для ТОВ «Сумитеплоенерго» в.т.ч. :
- тарифи на теплову енергію для потреб інших споживачів у розмірі 1657,81 грн/Гкал без ПДВ;
- тарифи на теплову енергію для потреб бюджетних установ у розмірі 1321,64 грн/Гкал без ПДВ;
- тарифи на теплову енергію для потреб релігійних організацій у розмірі 864,18 грн/Гкал без ПДВ, що вбачається з пункту 10 додатку 24 до постанови відповідача № 239 від 27.02.2018 (додаток 1 до постанови відповідача 30.06.2015 № 1974 (у редакції постанови від 27.02.2018 № 239)).
Також з пункту 10 додатку 24 до постанови відповідача № 239 від 27.02.2018 (додаток 2,3,4 до постанови відповідача 30.06.2015 № 1974 (у редакції постанови від 27.02.2018 №239)) встановлено ТОВ «Сумитеплоенерго» тарифи на виробництво теплової енергії, на транспортування теплової енергії та на постачання теплової енергії.
Отже, безпідставним є посилання позивачів на відсутність встановлених для ТОВ «Сумитеплоенерго» тарифів Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 239 від 27.02.2018 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» (яка офіційно опублікована в газеті «Урядовий кур`єр» 27.10.2018 №202).
З цих же підстав позивачі помилково вказують, що з 16.08.2018 р. по 31.12.2018 р. тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання були чинними на рівні: для потреб бюджетних установ у розмірі 1465,50 грн/Гкал без ПДВ; для потреб релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності) у розмірі 982,26 грн/Гкал без ПДВ; для потреб інших споживачів у розмірі 1256,52 грн/Гкал без ПДВ, оскільки це суперечить Постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 239 від 27.02.2018 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП».
Крім того, між ТОВ «Сумитеплоенерго» та позивачами існують договірні відносини про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відповідно до укладених договорів розмір тарифів на послуги встановлюється відповідно до чинного законодавства України, у випадку зміни тарифів на послуги Виконавець здійснює перерахунок.
Тобто, незалежно від існування оскаржуваної постанови відповідача ТОВ «Сумитеплоенерго» повинне здійснювати надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води позивачам за тарифами, що встановлюються НКРЕКП у межах наданих повноважень, що передбачено підпунктом 9 пункту 3.2. глави 3 Ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 308 від 22.03.2017 р. та згідно умов договорів про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відповідач в судовве засідання не з"явився, про час і місце розгялду справи належним чином повідомлений.
Заслухавши пояснення учасників справ, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачі є споживачами послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, які надаються ТОВ «Сумитеплоенерго» відповідно до укладених договорів ( том 1 а.с.189-197, том 2 а.с. 5-13).
26 листопада 2019 року відповідачем прийнята постанова № 2540 «Про накладення штрафу на ТОВ «Сумитеплоенерго» за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії, необхідність усунення порушень та здійснення заходів державного регулювання». Відповідно до постанови на ТОВ «Сумитеплоенерго» накладені штрафи у розмірі 34000 грн., 51000 грн., 17000 грн. та зобов`язано ТОВ «Сумитеплоенерго», серед іншого, здійснити перерахунок для категорій споживачів «бюджетні організації», «інші споживачі», «релігійні організації» надмірно нарахованих та недонарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання. ( том 1 а.с.7-13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 2 ч.1 ст.4 Кодексу визначено, що публічно-правовий спір – спір у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Пункт 7 ч.1 ст.4 Кодексу суб`єктом владних повноважень визначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особа, іншого суб`єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 1 ч.1 ст.19 Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Визначення термінів «нормативно-правовий акт» та «індивідуальний акт» містять пункти 18,19 ч.1 ст.4 Кодексу. Так, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування. Індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Тобто, виходячи з викладеного, суд вважає, що для захисту порушеного права чи інтересу позивача між сторонами мають існувати публічно-правові відносини, в ході яких відповідачі здійснюють владні управлінські функції стосовно позивача.
Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав або інтересів позивача на момент його звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Зазначені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявники вважають начебто певні положення норм законодавства впливають на їх правове становище.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Відповідно до Порядку формування, ведення і користування відомостями ліцензійного реєстру Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 21.08.2018 № 886 , ліцензійний реєстр НКРЕКП - це перелік суб`єктів господарювання - ліцензіатів, який формується і ведеться НКРЕКП відповідно до отриманої ліцензіатами ліцензії як автоматизована система збирання, накопичення, захисту та обліку відомостей про цих суб`єктів.
Ліцензійний реєстр формується та ведеться Управлінням ліцензування щодо суб`єктів господарювання, діяльність яких регулюється НКРЕКП та які отримали ліцензії на право провадження господарської діяльності, зокрема, з постачання електричної енергії споживачу (постачання електричної енергії за регульованим тарифом; постачання електричної енергії).
Відповідно до пункту 7 Порядку інформація, що міститься в ліцензійному реєстрі, є відкритою та розміщується на офіційному веб-сайті НКРЕКП за формою, наведеною в додатку до цього Порядку.
Згідно з інформацією ліцензійного реєстру НКРЕКП, розміщеною на офіційному веб- сайті НКРЕКП станом на 20.02.2020 ліцензії на право господарської діяльності у сфері теплопостачання отримали 37 юридичних осіб, серед яких ТОВ «Сумитеплоенрего».
Статтею 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).
Відповідно до статті 3 цього Закону Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Згідно зі статтею 19 Закону Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора. За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання». «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Так, постанова Відповідача в межах його повноважень прийнята відносно конкретного суб`єкта господарювання ТОВ «Сумитеплоенерго», не встановлює, не змінює, не припиняє (скасовує) загальних правил регулювання однотипних відносин, має ознаки індивідуального акта, який стосується визначеної в акті особи та не змінює стану суб`єктивних прав позивачів та не встановлює жодних додаткових обов`язків та обмежень для них. Тобто, між Відповідачем і позивачами відсутні публічно-правові відносини, в ході яких відповідач здійснює владні управлінські функції стосовно позивача, відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" ( код ЄДРПОУ 05785448, пл.Привокзальна, 1 м.Суми, 40011), Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" (код ЄДРПОУ 05747991, вул.Горького,58, 40004) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ( код ЄДРПОУ 39369133, вул.Смоленська, 19, м.Київ, 03057), третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумитеплоенерго" ( код ЄДРПОУ 33698892, вул.Друга Залізнична,10, м.Суми, 40030) про визнання протиправним та скасування постанови в частині – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 05 жовтня 2020 року.
Суддя Л.М. Опімах