Рішення № 92536742, 08.10.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2020
Номер справи
460/5778/20
Номер документу
92536742
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

08 жовтня 2020 року м. Рівне №460/5778/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, за участю секретаря судового засідання А.М. Юрчук, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі

позивача: представник Климович О.Я.,

відповідача: представник Форет М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі – відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2020 №0035115005.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оспорюване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки обов`язок платника податків щодо сплати податкового зобов`язання припиняється з моменту сплати коштів до банківської установи.

Ухвалою суду від 02.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, призначено розгляд справи на 29.09.2020.

У встановлений строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого позовні вимоги є безпідставними, оскільки позивачем порушено строки сплати суми грошового зобов`язання з єдиного податку за встановленими термінами.

У судовому засіданні 29.09.2020 судом оголошено перерву до 08.10.2020 у зв`язку з витребуванням додаткових доказів.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві. Суду пояснив, що сплачував єдиний податок, отриманий від провадження господарської діяльності, у встановлені чинним законодавством терміни. Невчасне виконання банком доручення клієнта, платника податку, що міститься в розрахунковому документі, не може бути підставою для відповідальності платника податку.

Представник відповідача заперечила проти позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заву та пояснила суду, що за наслідками адміністративного оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення від 16.04.2020 №0035115005, контролюючим органом прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.08.2020 №0077245005. Відповідно, податкове повідомлення-рішення від 16.04.2020 №0035115005 вважається відкликаним. Тобто, відсутній предмет спору. За таких підстав, просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши у судовому засіданні долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець, застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності як платник другої групи.

16 квітня 2020 року ревізором-інспектором відділу адміністрування податків і зборів фізичних осіб Управління у м.Рівному Головного управління ДПС у Рівненській області проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питання своєчасності сплати єдиного податку з фізичних осіб, за наслідками якої складено акт від 16.04.2020 №001983/17-00-50-05/ НОМЕР_1 (а.а.с.8-9).

Згідно з актом від 16.04.2020 №001983/17-00-50-05/ НОМЕР_1 , перевіркою встановлено порушення п.295.1 ст.295 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно сплачено суму податкового зобов`язання з єдиного податку з фізичних осіб протягом граничних строків нарахування. Несплата фізичною особою – платником єдиного податку авансових внесків єдиного податку тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки єдиного податку. Сума штрафу дорівнює 4691,90грн.

На підставі акта камеральної перевірки від 16.04.2020 №001983/17-00-50-05/ НОМЕР_1 Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 16.04.2020 №0035115005, яким ФОП ОСОБА_1 зобов`язано сплатити штраф за затримку сплати авансових внесків єдиного податку в сумі 9363,80грн у розмірі 50% у сумі 4681,90грн (а.с.10).

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку.

Розглянувши скаргу ФОП ОСОБА_1 , Державна податкова служба України прийняла рішення про результати розгляду скарги від 17.07.2020 №22880/6/990006020406, яким скаргу позивача частково задоволено: податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 16.04.2020 №0035115005 скасовано в частині застосування штрафної санкції з єдиного податку на суму 960,00грн, а в іншій частині – залишено без змін (а.а.с.12-15).

За наслідками адміністративного оскарження Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.08.2019 №0077245005 форми "Ш", яким ФОП ОСОБА_1 зобов`язано сплатити штраф за затримку сплати авансових внесків єдиного податку в сумі 7443,80грн у розмірі 50% у сумі 3721,90грн (а.с.58).

За приписами ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.291.2 ст.291 Податкового кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до п.291.3 ст.291 Податкового кодексу України, юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

У силу вимог пп.2 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України, до другої групи платників єдиного податку належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Відповідно до п.295.1 ст.295 Податкового кодексу України, платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Згідно з п.122.1 ст.122 Податкового кодексу України, несплата (неперерахування) або сплата (перерахування) не в повному обсязі фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення – рішення (п.116.1 ст.116 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст.114 Податкового кодексу України, граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Згідно з п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків визначає Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 22.01.2016 №124/288254 (далі – Порядок №1204).

Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку №1204, у разі застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов`язань відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою "Ш".

Якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов`язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня в тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов`язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства (п.5 розділу ІІ Порядку №1204).

Згідно з пп.2 п.1 розділу V Порядку №1204, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов`язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні.

Враховуючи наведені норми законодавства та встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 16.04.2020 №0035115005 форми "Ш", що є предметом спору у даній справі, вважається відкликаним.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з п.2 ст.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

За приписами ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що перевірці за наведеними критеріями підлягає лише чинний індивідуальний акт чи окремі його положення. У разі невідповідності зазначеним критеріям такий акт чи окремі його положення визнаються протиправними та скасовуються судом.

Податкове повідомлення-рішення від 16.04.2020 №0035115005 форми "Ш" у силу вимог пп.2 п.1 розділу V Порядку №1204 вважається відкликаним, тобто втратило чинність як акт індивідуальної дії.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

При цьому, суд зазначає, що позивач може захистити своє порушене право шляхом оскарження у судовому порядку податкового повідомлення-рішення від 10.08.2019 №0077245005 форми "Ш", прийнятого Головним управлінням ДПС у Рівненській області за наслідками адміністративного оскарження.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

У силу вимог ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд.12, м.Рівне, 33023, код за ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 13 жовтня 2020 року.

Суддя О.М. Дудар