Рішення № 92536673, 30.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2020
Номер справи
420/11488/20
Номер документу
92536673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/11488/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Лементовського О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача Вінчковського В.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 510969, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання дій та бездіяльність протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд визнати протиправними дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо позбавлення ОСОБА_1 права бути присутньою на засіданні Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області під час встановлення результатів голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району; права підпису протоколу про результати голосування у відповідному багатомандатному окрузі з відповідних місцевих виборів; права невідкладного отримання копії зазначеного протоколу (ч. 8 ст. 36, ч.ч. 5, 7 ст. 268 ВК України); визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, яка полягає у нездійсненні вивішення для загального ознайомлення у приміщенні Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області протоколу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про результати голосування з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному виборчому окрузі № 4 (ч. 8 ст. 268 ВК України); зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно вивісити для загального ознайомлення у приміщенні Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області протокол Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про результати голосування з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному виборчому окрузі № 4; визнати протиправним та скасувати рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у частині визнання депутатом Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_4 обраним у багатомандатному окрузі № 4; зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області визнати ОСОБА_1 обраною у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.10.2020 року в період до 17.30 хв., дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 510969 в її присутності здійснено підрахунок голосів виборців у багатомандатному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, за результатами якої вона отримала 39 голосів, та в загальному рейтингу зайняла третє місце, що гарантувало їй один з трьох мандатів по виборчому округу. Після виготовлення протоколу дільничної виборчої комісії, вона супроводила транспортування документів до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області. Однак, після прибуття до територіальної виборчої комісії її було позбавлено права бути присутньою на засіданні комісії, на якому було встановлено результати голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, та як наслідок права підпису протоколу про результати голосування у відповідному багатомандатному окрузі з відповідних місцевих виборів та права невідкладного отримання копії зазначеного протоколу. При цьому, станом на 28.10.2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області не вивішено для загального ознайомлення у приміщенні виборчої комісії протоколу про результати голосування з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному окрузі № 4, чим допущено протиправну бездіяльність. Також, з мережі інтернет стало відомо, що Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області визначено результати виборів депутатів на виборчих дільницях № 510969 (смт. Затока) та № 510693 (с. Кароліно-Бугаз) та до нового складу Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області увійшли ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Разом з тим, виходячи з підрахунку голосів на виборчій дільниці № 510969 у багатомандатному виборчому окрузі № 4, який було здійснено в її присутності, вона, ОСОБА_1 , отримала 39 голосів, ОСОБА_5 – 38, ОСОБА_6 – 27, а ОСОБА_4 – 19 голосів. Отже, Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області зобов`язана в силу приписів ч. 2 ст. 269 ВК України визнати ОСОБА_1 обраною у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4, як таку, що за результатаими голосування виборців отримала найбільшу кількість голосів порівняно з іншими кандидатами, в тому числі ОСОБА_4 , окрім ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 29 жовтня 2020 року відкрито провадження по справі з урахуванням особливостей встановлених ст. ст.268-273 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ та призначено судове засідання.

Ухвалою суду від 30 жовтня 2020 року відмовлено кандидату у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 в прийнятті до розгляду заяви про уточнення позовних вимог по справі № 420/11488/20 та повернуто заявнику.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позовну заяву в повному обсязі.

Інші учасники справи до суду не з`явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомленні належним, відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

15 липня 2020 року Верховною Радою України прийнято постанову № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.

30 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року», якою оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

16 вересня 2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області винесено постанову № 16, якою зареєстровано ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазською сільською об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 4 шляхом само висування, про що видано посвідчення № 2 (а.с. 13-15, 59-61).

25 жовтня 2020 року відбулися перші місцеві вибори депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.

27 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області винесено постанову № 249, якою за результатами проведеного підрахунку голосів на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з обрання депутатів до Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади визнано депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі № 4 - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 119).

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до Конституції України регулює Виборчий кодекс України.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 32 Виборчого кодексу України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів. Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Згідно ст. 23 Виборчого кодексу України підготовка і проведення виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюються публічно і відкрито. З метою забезпечення публічного та відкритого характеру виборчого процесу виборчі комісії, що організовують підготовку та проведення відповідних виборів, зокрема, оприлюднюють підсумки голосування та результати відповідних виборів. Рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, що стосуються виборів, доводяться ними до відома громадян в порядку, встановленому законодавством. Територіальні виборчі комісії оприлюднюють свої рішення на своїх офіційних веб-сайтах (за наявності), веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший спосіб, визначений цим Кодексом.

Відповідно до ч. 8, 9 ст. 36 Виборчого кодексу України на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців, посадові особи відповідного територіального та регіонального представництва Центральної виборчої комісії, члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на відповідних виборах, їх довірені особи, уповноважені особи партій (організацій партій) - суб`єктів відповідного виборчого процесу, офіційні спостерігачі від кандидатів, партій (організацій партій) (не більше однієї особи від одного кандидата, однієї партії (організації партії), офіційні спостерігачі від громадських організацій, які отримали дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах (не більше ніж двох осіб від однієї громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації). У разі одночасного проведення декількох видів виборів на засіданнях дільничної виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії кандидати, партії (організації партій) - суб`єкти виборчих процесів відповідних виборів, що проводяться одночасно, їх довірені особи, уповноважені особи партій (організацій партій), офіційні спостерігачі. Інші особи, крім зазначених у частині восьмій цієї статті, можуть бути присутніми на засіданні виборчої комісії тільки з дозволу або на запрошення цієї комісії, про що приймається рішення на засіданні комісії.

Відповідно до ст. 250 Виборчого кодексу України підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в багатомандатному окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на виборчій дільниці оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі. Після підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, виборчі бюлетені з голосами виборців, поданими за кожного кандидата, запаковуються окремо. На пакетах зазначаються прізвище та ініціали кандидата, назва виборів, позначення та/або номер округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Згідно ст. 251 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів. Порядок виготовлення та вимоги до протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці встановлюються Центральною виборчою комісією. Протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому, округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу. Членам дільничної виборчої комісії, кандидатам, їх довіреним особам, уповноваженим особам організацій партій, офіційним спостерігачам, присутніми під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, на їхнє прохання невідкладно видаються копії зазначеного у цій статті протоколу з відповідних місцевих виборів, по відповідному виборчому округу, в тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені головою і секретарем дільничної виборчої комісії та скріплені печаткою комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожного члена комісії, кожної місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, кожного кандидата. Копії протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці можуть виготовлятися за допомогою технічних засобів. Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 253 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 253 Виборчого кодексу України транспортування документів, зазначених у частині десятій статті 251 цього Кодексу, здійснюється головою або заступником голови дільничної виборчої комісії та іншими двома членами цієї комісії - представниками різних суб`єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Під час транспортування виборчих документів членами дільничної виборчої комісії їх супроводжують поліцейські, а у разі необхідності, за зверненням територіальної виборчої комісії, - співробітники Служби безпеки України, які повинні забезпечити охорону під час транспортування. Інші члени дільничної виборчої комісії, не зайняті у транспортуванні виборчих документів, кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі за їхнім бажанням можуть також супроводжувати транспортування таких документів. Супроводження таких документів іншими особами забороняється. Під час транспортування документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою документацією. Транспортування виборчої документації до відповідних територіальних виборчих комісій здійснюється відразу після складання протоколів про підрахунок голосів виборців з усіх місцевих виборів по всіх виборчих округах, голосування на яких організовувалося дільничною виборчою комісією.

Дільнична виборча комісія виборчої дільниці, утвореної на території села, селища, міста доставляє відповідно до сільської, селищної, міської виборчої комісії, зокрема, протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів відповідно сільської, селищної, міської ради у територіальному виборчому окрузі (територіальній громаді з кількістю виборців 10 тисяч і більше) або у багатомандатному виборчому окрузі (територіальній громаді з кількістю виборців до 10 тисяч).

Згідно ст. 254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії. При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами.

За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: 1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; 2) зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до ст. 255 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на дев`ятий день з дня голосування (а у разі проведення повторного голосування - не пізніше як на третій день з дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничними виборчими комісіями; 3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 5) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 7) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 8) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у приміщенні для голосування; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні за місцем перебування; 10) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 11) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях; 12) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 13) відсоток загальної кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, у відношенні до загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні. Відомості про підсумки голосування в межах виборчого округу заносяться цифрами до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів по кожній виборчій дільниці і сумарно по виборчому округу (частині виборчого округу). Протокол про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі (частині виборчого округу) складається територіальною виборчою комісією у трьох примірниках. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Протокол територіальної виборчої комісії про підсумки голосування може виготовлятися за допомогою технічних засобів. У протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії.

Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобов`язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі незгоди з діями комісії чи підсумками голосування, зафіксованими у протоколі про підсумки голосування, член комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності підпису члена територіальної виборчої комісії у протоколі про підсумки голосування напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протокол підписується та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів також мають право підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні територіальної виборчої комісії при встановленні підсумків голосування. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. Члену відповідної територіальної виборчої комісії, кандидату, його довіреній особі, уповноваженій особі організації партії, офіційному спостерігачу, які були присутніми на засіданні під час складання протоколу, на його прохання невідкладно видається копія протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування (у тому числі з позначкою "Уточнений") з розрахунку по одній копії протоколу для члена комісії, кандидата, кожної організації партії та по одній копії протоколу для офіційного спостерігача (групи спостерігачів) від кожної громадської організації, іноземної держави або міжнародної організації. Зазначені копії підписуються на кожній сторінці головою та секретарем територіальної виборчої комісії і скріплюються печаткою виборчої комісії. Копії протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування можуть виготовлятися за допомогою технічних засобів.

Згідно ч. 1 ст. 268 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів в день голосування (день повторного голосування) в такому порядку - сільська, селищна, міська (міста без районного поділу) виборча комісія - на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів встановлює результати голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради - у багатомандатних виборчих округах. Протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та територіальних виборчих комісій про підсумки голосування приймаються територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, в порядку передбаченому статтею 254 цього Кодексу. Протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та територіальних виборчих комісій про підсумки голосування приймаються територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, в порядку передбаченому статтею 254 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2, 3, 5, 6, 7 ст. 268 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія на підставі протоколів, зазначених у частині першій цієї статті (у тому числі протоколів з позначкою "Уточнений"), а в разі проведення повторного підрахунку голосів виборців - на підставі протоколів відповідної територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, не пізніш як на дванадцятий день з дня голосування (а у разі проведення повторного голосування - не пізніш як на п`ятий день з дня повторного голосування) встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах в день виборів (день повторного голосування), про що складає протокол. Протокол територіальної виборчої комісії про результати голосування з виборів депутата в багатомандатному окрузі, сільського, селищного, міського голови складається у двох примірниках. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами виборчої комісії, присутніми на її засіданні, та засвідчується печаткою комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами виборчої комісії. Протокол територіальної виборчої комісії про результати голосування може виготовлятися за допомогою технічних засобів. Перший примірник протоколу мають право підписати кандидати, їх довірені особи, представники, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні при встановленні результатів голосування з виборів депутатів у багатомандатному окрузі, сільського, селищного, міського голови. Другий примірник протоколу невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії. Члену відповідної територіальної виборчої комісії, кандидату, його довіреній особі, представнику чи уповноваженій особі організації партії, офіційному спостерігачу, які були присутніми на засіданні під час складання протоколу, на його прохання невідкладно видається копія протоколу територіальної виборчої комісії про результати голосування (у тому числі з позначкою "Уточнений") з розрахунку по одній копії протоколу для члена комісії, кандидата, кожної організації партії та по одній копії протоколу для офіційного спостерігача (групи спостерігачів) від кожної громадської організації, іноземної держави або міжнародної організації. Зазначені копії підписуються на кожній сторінці головою та секретарем територіальної виборчої комісії і скріплюються печаткою виборчої комісії. Копії протоколу територіальної виборчої комісії про результати голосування можуть виготовлятися за допомогою технічних засобів.

Згідно ст. 269 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, приймає одне з таких рішень, зокрема, про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі. Територіальна виборча комісія з відповідних виборів визнає обраними депутатами у багатомандатному окрузі кандидатів у депутати (у кількості, що дорівнює кількості мандатів у багатомандатному окрузі), які за результатами голосування виборців у відповідному багатомандатному окрузі отримали найбільшу порівняно з іншими кандидатами, зареєстрованими у тому самому окрузі, кількість голосів виборців. Якщо голосування проводилося по одному кандидату в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидат вважається обраним депутатом, якщо за нього подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 жовтня 2020 року Дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 510969 складено та підписано протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій ділянці № 510969 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4 (а.с. 134-136, 151-153).

Згідно даних вказаного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій ділянці № 510969, ОСОБА_2 набрав 81 голос, ОСОБА_3 – 70 голосів, ОСОБА_4 – 39 голосів, ОСОБА_1 – 19 голосів.

Тобто, згідно протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій ділянці № 510969 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4 від 27.10.2020 року саме кандидати у депутати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 отримали найбільшу порівняно з іншими кандидатами, зареєстрованими у тому самому окрузі, кількість голосів виборців.

При цьому, протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій ділянці № 510969 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4 від 27 жовтня 2020 року не містить жодних підписів та зауважень з боку кандидатів у депутати чи їх довірених осіб.

Доказів звернення із заявами або скаргами на дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії № 510969 суду не надано.

Будь-яких доказів на підтвердження визнання рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 510969 під час підрахунку голосів виборців та складання протоколу підрахунку голосів виборців суду також не надано.

Суд не приймає до уваги наданий позивачем на компакт-диску відеозапис, згідно якого, як стверджує позивач, вона отримала 39 голосів виборців, оскільки вказаний диск та відеозапис не містять жодних відомостей про те, що саме та яка подія зафіксовані на ньому, дата та час вказаної події, де саме здійснювалась зйомка, та які саме особи на ньому зафіксовані.

Під час дослідження в судовому засіданні, наданого позивачем відеозапису встановлено, що на ньому відсутнє підтвердження оголошення протоколу результатів підрахунку голосів виборців на виборчій ділянці № 510969 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4.

За таких підстав, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у частині визнання депутатом Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_4 обраним у багатомандатному окрузі № 4 та зобов`язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області визнати ОСОБА_1 обраною у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Також, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, яка полягає у нездійсненні вивішення для загального ознайомлення у приміщенні Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області протоколу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про результати голосування з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному виборчому окрузі № 4 (ч. 8 ст. 268 ВК України) та зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно вивісити для загального ознайомлення у приміщенні Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області протокол Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про результати голосування з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному виборчому окрузі № 4.

Разом з тим, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що станом на 28.10.2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області не вивішено для загального ознайомлення у приміщенні виборчої комісії протоколу про результати голосування з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному окрузі № 4, позивачем не надано.

В той же час, згідно довідки Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області офіційні результати виборів оприлюднено на інформаційному стенді в Кароліно-Бугазській сільській територіальній комісії та були надруковані у відповідному засобі масової інформації «Народний контроль» 27.10.2020 року (а.с. 120).

Вказані обставини також підтверджені наданими представником відповідача фото інформаційного стенду (а.с. 129).

Крім того, позивач просить суд визнати протиправними дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо позбавлення ОСОБА_1 права бути присутньою на засіданні Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області під час встановлення результатів голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району; права підпису протоколу про результати голосування у відповідному багатомандатному окрузі з відповідних місцевих виборів; права невідкладного отримання копії зазначеного протоколу (ч. 8 ст. 36, ч.ч. 5, 7 ст. 268 ВК України).

На підтвердження протиправності дій Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області позивачем до суду надано відеозапис, з якого вбачається факт недопуску кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до приміщення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що свідчить про порушення її права бути присутньою без дозволу чи запрошення на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, та, як наслідок, права підпису протоколу про результати голосування та невідкладного отримання копії зазначеного протоколу.

При цьому, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, жодних доказів в спростування зазначених обставин суду не надано.

Проте, вказані обставини щодо порушення Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прав позивача, кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 , не можуть слугувати самостійною підставою для скасування рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у частині визнання депутатом Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_4 обраним у багатомандатному окрузі № 4, оскільки протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій ділянці № 510969 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 4 від 27 жовтня 2020 року станом на дату розгляду справи є чинним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо порушення п. 8 ч. 36 Виборчого кодексу України, а саме недопуску кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 на засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області під час підрахунку та встановлення результатів голосування. В задоволенні решти позовних слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з тим, судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем судовий збір не сплачено.

Відповідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч. 3 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

За таких підстав, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. та з кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 510969 (адреса місцезнаходження: 67772, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 2), ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_3 ), ОСОБА_4 (адреса: АДРЕСА_4 ) про визнання дій та бездіяльність протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо порушення п. 8 ч. 36 Виборчого кодексу України, а саме недопуску кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 на засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області під час підрахунку та встановлення результатів голосування.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Стягнути з кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.