
Справа № 420/11490/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 год. 42 хв.
30 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
при секретарі: Сердюк І.С.
сторін:
позивач: Коваль Н.С. (представник за ордером)
відповідач: не з`явився
треті особи: не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні, з урахуванням особливостей встановлених статтями 268-273 КАС України розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, адміністративну справу за позовною заявою Кандидата в депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1; код ЄДРПОУ 43782503), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Центральна виборча комісія (01196, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 1; код ЄДРПОУ 21661450), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 про визнання протиправним та скасування рішення про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, зобов`язання прийняти рішення про визнання виборів такими, що не відбулися та призначення в зв`язку з цим повторних виборів у цьому окрузі, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду 28.10.2020 р. о 20 год. 30 хв. надійшов адміністративний позов Кандидата в депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Центральна виборча комісія, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, яке оформлено відповідною постановою;
зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів у цьому окрузі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №98 від 25.09.2020р. позивача зареєстровано кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади шляхом самовисування по багатомандатному виборчому округу № 1 шляхом самовисування. Постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №132 від 06.10.2020р. скасовано реєстрацію позивача, яку рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2020р. у справі №420/10423/20 визнано протиправною та скасовано. Відтак, з урахуванням приписів ч.2 ст.22 Виборчого кодексу України ОСОБА_1 є кандидатом у депутати з моменту її первинної реєстрації, тобто статусу кандидата на виборах не втрачала.
Постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №182 від 14.10.2020р. затверджено текст виборчих бюлетенів у відповідних територіальних виборчих округах єдиного багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області. Проте, всупереч ч.2 ст. 22, ч.2 ст. 240 Виборчого кодексу України, незважаючи на те, що Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області брала участь у справі №410/10423/20 та була обізнана про факт прийняття судом відповідного рішення, до змісту затвердженого тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі №1 позивача як кандидата в депутати включено не було.
Позивач, посилаючись на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020р. у справі №420/10802/20, зазначив, що постанова Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №182 від 14.10.2020р. прийнята неповноважним складом.
Незважаючи на те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2020р. у справі №420/10803/20 визнано протиправною бездіяльність виборчої комісії щодо неприйняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів та зобов`язано прийняти рішення щодо внесення таких змін, зокрема, щодо позивача, у день голосування 25.10.2020р. виборчі бюлетені з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів № 1 не містили в собі відомостей про позивача як зареєстрованого в межах округу кандидата, що призвело до грубого порушення виборчого права позивача.
Відсутність у виборчому бюлетені відомостей про всіх зареєстрованих кандидатів у відповідному виборчому окрузі свідчить про його невідповідність вимогам ч.2 ст. 241 ВК України, а голосування за допомогою таких виборчих бюлетенів свідчить про недотримання вимог ВК України щодо організації та проведення виборів. З урахуванням наведеного, на думку позивача, наявні підстави для зобов`язання відповідача прийняти визначене п. 3 ч.1 ст. 269 КАС України рішення при визнання виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (вх. № ЕП/19254/20 від 30.10.2020р.), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.10.2020р. (без зазначення номеру справи) визнано протиправним та скасовано постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 14.10.2020р. про повторне скасування реєстрації кандидатами у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування громадян ОСОБА_22 , ОСОБА_23 . Рішенням П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020р. у справі №420/10802/20 достроково припинено повноваження усього складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що унеможливило негайний розгляд питання виконання судового рішення по справі. 24.10.2020р. Білгород-Дністровською районною територіальною виборчою комісією було сформовано новий склад Кароліно-Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, який приступив до виконання своїх обов`язків. Також зазначено, що судові рішення, на які посилається позивач, не містять відомостей про внесення змін до виборчого бюлетеня. 25.10.2020р. відбулися перші місцеві вибори депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади. Особливістю цієї справи є те, що фактичним предметом спору є право позивача приймати участь у виборчому процесі, передбачене, ст. 38 Конституції України, тобто оскаржуючи спірну бездіяльність, позивач у справі фактично ставить питання про обмеження права його брати участь у даних виборах.
Від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_14 , ОСОБА_7 надійшли пояснення щодо суті спору (вх. № ЕП/19231/20, №ЕП/19202/20 від 30.10.2020р.), в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що визначальною обставиною для прийняття рішення територіальною виборчою комісією про визнання обраними депутатів у відповідному багатомандатному окрузі є визначення результатів голосування. З урахуванням приписів ч.1 ст. 268 ВК України територіальна виборча комісія встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів в день голосування (день повторного голосування) на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів. Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області, приймаючи оскаржуване рішення про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному виборчому окрузі керувалась саме протоколом виборчої дільниці про підрахунок голосів. Інших підстав прийняття чи неприйняття рішення про визнання депутатів обраними у виборчому окрузі не передбачено. Посилаючись на відсутність доведених фактів порушення організації і проведення голосування у день голосування 25 жовтня 2020 року на виборчій дільниці виборчого округу №1, відсутність встановленого факту недійсності голосування (що є окремою підставою для призначення повторних виборів) дає можливість дійти висновку про відсутність підстав задоволення позову в цій частині.
Ухвалою від 29.10.2020р. прийнято до розгляду позовну заяву; відкрито провадження у справі; визначено, що справа буде розглядатись з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України; призначено судове засідання на 30.10.2020 р. о 12 год. 00 хв.; надано відповідачу строк для подання відзиву на позов до 29.10.2020 р. 14 год. 00 хв.; роз`яснено право позивача подати до суду відповідь на відзив до 29.10.2020 р. 16 год. 00 хв.; роз`яснено право відповідача подати до суду заперечення 29.10.2020 р. 18 год. 00 хв.; зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області у строк до 29.10.2020р. 14 год. 00 хв. надати письмові докази по справі.
30.10.2020р. (вх. № 45573/20) від представника позивача надійшло клопотання про залучення третіх осіб, в якому останній просить залучити ОСОБА_14 , ОСОБА_17 , ОСОБА_7 до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
30.10.2020 р. (вх. № ЕП/90201/20) від кандидата в депутати Кароліно - Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 1 ОСОБА_7 надійшла заява про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, до якого додано копію постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №222 від 27.10.2020р. «Про визнання ОСОБА_7 депутатом Короліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання, обраним в багатомандатному територіальному виборчому округу №1 на перших виборах 25 жовтня 2020 року депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області Кароліно-Бугазської сільської обєднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області».
30.10.2020 р. (вх. № ЕП/19230/20) від кандидата в депутати Кароліно - Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 1 ОСОБА_14 надійшла заява про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 30.10.2020 р. залучено до участі у справі № 420/11490/20 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача кандидатів в депутати Кароліно - Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області по багатомандатному виборчому округу № 1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 ; покладено на відповідача обов`язок повідомити третіх осіб у справі про наявність вказаного спору, дату та час судового засідання; роз`яснено третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача право подання письмових пояснень щодо позову/відзиву до 30.10.2020р. 14 год. 00 хв.
30.10.2020р. на веб-порталі судової влади України оприлюднено ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2020р. про відкриття провадження у справі та від 30.10.2020 р. про залучення до участі у справі № 420/11490/20 третіх осіб; дату, час та місце судового розгляду справи.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 268 КАС України учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
До судового засідання 30.10.2020 р. 12 год. 00 хв. з`явився представник позивача. Відповідач до судового засідання явку представника не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Ухвалою суду від 30.10.2020р., яка занесена до протоколу засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 30.10.2020р. 14 год. 00 хв.
Про дату, час та місце наступного судового засідання повідомлено сторін, на веб-порталі судової влади України оприлюднено повідомлення про призначення наступного судового засідання на 30.10.2020р. о 14 год. 00 хв.
До судового засідання 30.10.2020 р. 14 год. 00 хв. з`явився представник позивача. Відповідач до судового засідання явку представника не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Треті особи до судового засідання не з`явились, про дату, час та місце проведення останнього повідомлялись належним чином.
29.10.2020р. (вх. № ЕП/19124) від Центральної виборчої комісії надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
У поданому представником відповідача відзиві на адміністративний позов (вх. №ЕП/19254/20) викладено клопотання про розгляд справи без участі відповідача.
За правилами ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
15.07.2020 р. Верховною Радою України прийнято постанову № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020 р.
Постановою Центральної виборчої комісії № 160 від 08.08.2020 р. «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно додатків 1-24.
30.08.2020 р. Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року», якою оголошено з 05.09.2020 р. початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020 р.
25.09.2020р. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову № 98 «Про реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської територіальної громади шляхом самовисування», якою ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 1 шляхом самовисування.
01.10.2020р. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області видано ОСОБА_1 посвідчення № 65 кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №1.
06.10.2020 р. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №132 «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», якою на підставі п.8 ч.1 ст.231 Виборчого кодексу України скасовано реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 1 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2020р. у справі № 420/10423/20, яке набрало законної сили 14.10.2020р., визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №132 від 06.10.2020 р. «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», прийняту стосовно ОСОБА_1 .
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020р. у справі № 420/10432/20, яке набрало законної сили 16.10.2020р., зокрема визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №148 від 06.10.2020 р. про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади сільського голови для голосування у відповідних багатомандатних виборчих округах та встановлення ступеней захисту згідно вимог Виборчого кодексу України.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020р. у справі №420/10802/20 достроково припинено повноваження усього складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, враховуючи встановлення судом фактів порушень виборчою комісією вимог Конституції України та Виборчого кодексу України, що призвели до грубого порушення виборчих прав громадян.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2020р. у справі № 420/10803/20, визнано протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади в частині внесення до їх змісту відомостей про зареєстрованих кандидатів у депутати, зокрема, ОСОБА_1 ;
зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади щодо внесення відомостей до його змісту про зареєстрованих кандидатів у депутати, зокрема ОСОБА_1 .
22.10.2020 р. Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 416 «Про окремі питання діяльності Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області та Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області», якою зобов`язати Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно вжити заходів щодо забезпечення належної організації голосування в день виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та Кароліно - Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області 25 жовтня 2020 року відповідно до вимог виборчого законодавства України, з урахуванням рішень судів, що набрали законної сили.
25.10.2020 відбулися перші місцеві вибори депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
У день голосування, що відбулось 25.10.2020р., виборчі бюлетені з виборів депутатів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів №1 не містили відомостей про кандидата в депутати ОСОБА_1 .
Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області складено протокол про підсумки голосування з виборів депутатів Білгород-Дністровської районної ради в межах частини територіального виборчого округу № 1.
27.10.2020р. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області офіційно оприлюднено результати перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та повідомлення про результати шляхом опублікування цих результатів та повідомлення у відповідному місцевому друкованому засобі інформації – газеті «Народний контроль».
27.10.2020р. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято рішення про визнання депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області обраними.
27.10.2020р. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №220 «Про скликання першої сесії новообраної на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VII скликання Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб`єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Таким чином, суд з`ясовує, чи використане повноваження, надане суб`єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Пунктами 1, 4 ч.1 ст.22 ВК України передбачено, що суб`єктами виборчого процесу відповідних виборів є: виборець, який має право голосу на відповідних виборах; кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст.64 ВК України суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому КАС України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 64 ВК України виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються рішення, дії, бездіяльність Центральної виборчої комісії, дії або бездіяльність члена Центральної виборчої комісії.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені ст.273 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Частиною 2 ст. 273 КАС України визначено, що виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджуване порушення було обґрунтованим.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або чи мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Тобто, при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене право.
Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.
У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справі «Аксу проти Туреччини» пункт 50, «Берден проти Сполученого Королівства» пункт 33, «Тенасе проти Молдови» зазначено що для того, щоби мати можливість подати звернення на підставі статті 34 Конвенції, особа, неурядова організація чи група осіб мають довести, що вони є жертвами порушення прав, передбачених у Конвенції. Щоби претендувати на статус жертви такого порушення, оспорюваний захід має безпосередньо зашкодити особі.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» висновки Європейського суду з прав людини є джерелом права.
Статтею 6 Виборчого кодексу України визначено, що виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні. Основні виборчі права громадян України включають: 1) право вільно обирати (право голосу на виборах); 2) право бути обраним. Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов`язані з їхніми основними виборчими правами. Виборчі права громадян України здійснюються в обсязі і порядку, передбачених виборчим законодавством.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 10.09.2020 р. у справі №855/46/20.
З огляду на наведене, скориставшись своїм правом на звернення до суду з позовом до суб`єкта владних повноважень, позивач обгрунтував право звернення до суду з цим позовом тим, що оскаржувана постанова безпосередньо порушує його виборчі права обирати та бути обраним у виборчому процесі як кандидата, зареєстрованого для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом.
Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Стаття 3 Виборчого кодексу України встановлює типи виборів, які проводяться в Україні: 1) вибори Президента України; 2) вибори народних депутатів України; 3) місцеві вибори: а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради; в) вибори сільського, селищного, міського голови; г) вибори депутатів районної ради; ґ) вибори депутатів обласної ради; д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради).
Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до ст. 20 Виборчого кодексу України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Виборчого кодексу України виборчий процес кожних виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюється на засадах:
1) гарантії реалізації виборчих прав громадян, визначених Конституцією України та цим Кодексом;
2) дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та цим Кодексом;
3) законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес;
4) політичного плюралізму та багатопартійності;
5) публічності і відкритості виборчого процесу, усіх його процедур з урахуванням обмежень, встановлених законом, належного інформування виборців та інших суб`єктів виборчого процесу;
6) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і суб`єктів їх висування на відповідних виборах до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками яких є партії (організації партій);
7) неупередженості органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до кандидатів, партій.
Частиною першою статті 22 Виборчого кодексу України передбачено хто є суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Виходячи з матеріалів справи, спірним питанням, яке потребує дослідження та надання оцінки судом в рамках даної адміністративної справи, є зокрема дотримання відповідачем вимог ВК України щодо організації та проведення виборів у відповідному окрузі.
За приписами ч.1 ст. 216 ВК України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Згідно ч.1 ст. 220 ВК України право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
З метою реалізації свого виборчого права бути обраною до органу місцевого самоврядування позивач подада до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області заяву та документи щодо реєстрації її кандидатом у депутати шляхом самовисування та постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 98 від 25.09.2020р. ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 1 шляхом самовисування та видано їй відповідне посвідчення.
Суд акцентує увагу, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2020р. у справі № 420/10423/20, яке набрало законної сили 14.10.2020р., визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №132 від 06.10.2020 р. «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», прийняту стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Згідно ч.2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно приписів ч.2 ст. 22 ВК України кандидат, реєстрація якого скасована з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом, втрачає статус кандидата на відповідних виборах з дня, наступного за днем закінчення строку оскарження такого рішення, або, у разі оскарження, з дня, наступного за днем набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Враховуючи, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2020р. у справі № 420/10423/20, визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №132 від 06.10.2020 р. про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування ОСОБА_1 , остання з урахуванням приписів ч.2 ст. 22 ВК України, не втрачала статусу кандидата на відповідних виборах.
Згідно ч. 2 ст. 241 ВК України у виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови зазначаються порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до бюлетеня зареєстровані у відповідному виборчому окрузі кандидати, їхні прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності), суб`єкт висування кандидата, у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, міститься позначка "самовисування", відомості про рік народження, посаду, місце проживання. Праворуч від порядкового номера та прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат.
Так, постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №182 від 14.10.2020р. «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних територіальних виборчих округах єдиного багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області 25 жовтня 2020 року» затверджено текст виборчого бюлетеня з виборів депутатів сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі № 1, проте ОСОБА_1 до нього не включено.
Незважаючи на те, що Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області була учасником справи № 420/10423/20 та була обізнана про прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_1 , до змісту затвердженого тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі № 1, позивача, як кандидата на цих виборах, включено не було, що призвело до порушення зокрема, приписів ч.2 ст. 22, ч.2 ст. 240 ВК України, ч.2 ст. 14, 370 КАС України, ст. 129-1 Конституції України.
Крім того, суд зазначає, що згідно ч.2 ст. 240 ВК України текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування. Ступінь захисту виборчого бюлетеня встановлюється відповідною територіальною виборчою комісією у такий самий строк.
Текст виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Кароліно- Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області затверджений постановою Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №182 від 14.10.2020р.
Зазначене порушення зумовлено тим, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020р. у справі № 420/10432/20 визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно- Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 148 від 06.10.2020р., якою затверджено текст виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у відповідних виборчих округах, до яких також не були включені відомості про позивача.
Пунктом 1.8 Порядку виготовлення виборчих бюлетенів з місцевих виборів та їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 330 від 02.10.2020 р., передбачено, що у разі наявності у провадженні суду адміністративної справи щодо оскарження рішення територіальної виборчої комісії стосовно реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови або в разі розгляду відповідного питання Центральною виборчою комісією, наслідком розгляду яких може стати необхідність внесення змін до тексту виборчого бюлетеня для голосування у відповідному виборчому окрузі, виготовлення виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати таких місцевих виборів, здійснюється після набрання законної сили відповідним судовим рішенням або після завершення розгляду відповідного питання Центральною виборчою комісією, але з урахуванням необхідності виготовлення виборчих бюлетенів у строки, встановлені частиною першою статті 242 Кодексу.
Пунктом 3 ч.1 ст. 242 ВК України передбачено, що територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно сільська, селищна виборча комісія - не пізніш як за п`ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Суд звертає увагу, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2020р. у справі № 420/10423/20, яким визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №132 від 06.10.2020 р. «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування», прийняту, зокрема, стосовно ОСОБА_1 , набрало законної сили 14.10.2020р.
Проте, внесення змін до тексту виборчого бюлетеню, яке зумовлено набранням законної сили рішенням суду у справі про оскарження рішення стосовно реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування ОСОБА_1 , в порядку, передбаченому п. 1.8 Порядку виготовлення виборчих бюлетенів з місцевих виборів та їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 33 від 02.10.2020 р., та у строки, встановлені ч. 1 ст. 242 ВК України, відвідачем не здійснено та не забезпечено виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах не пізніш як за п`ять днів до дня голосування з урахуванням таких змін.
Бездіяльність щодо не прийняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади в частині внесення до їх змісту відомостей про зареєстрованих кандидатів у депутати, в тому числі щодо позивача, була предметом позову у справі № 420/10803/20.
Зазначені відповідачем у відзиві на позов твердження про те, що судові рішення, на які посилається позивач, не містять відомостей про внесення змін до виборчого бюлетеня є безпідставними, та спростовуються матеріалами справи.
Суд акцентує увагу, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2020р. у справі № 420/10803/20 визнано протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади в частині внесення до їх змісту відомостей про зареєстрованих кандидатів у депутати, зокрема, ОСОБА_1 ; зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади щодо внесення відомостей до його змісту про зареєстрованих кандидатів у депутати, зокрема ОСОБА_1 .
Крім того, постановою Центральної виборчої комісії № 416 від 22.10.2020р. «Про окремі питання діяльності Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області та Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області», зокрема, зобов`язано Кароліно-Бугазьку сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно вжити заходів щодо забезпечення належної організації голосування в день виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області 25 жовтня 2020 року відповідно до вимог виборчого законодавства України, з урахуванням рішень судів, що набрали законної сили.
Проте, відповідач не надав до суду доказів виконання ним рішень Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2020р. у справі № 420/10423/20, від 19.10.2020 р. у справі № 420/10803/20.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача про унеможливлення негайного розгляду питання виконання судового рішення по справі у зв`язку з достроковим припиненням повноваження усього складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на підставі рішення П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020р. у справі №420/10802/20, та акцентує увагу, що згідно ст. 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним.
У свою чергу відповідно до приписів ст. 33 ВК України виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.
Частиною ч. 4 ст. 33 ВК України визначено, що територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів.
Відтак, припинення повноважень складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на підставі рішення суду у зв`язку з порушенням виборчою комісією вимог виборчого законодавства, не звільняє від виконання виборчою комісією як спеціальним колегіальним органом наданих їй повноважень щодо організації підготовки та проведення виборів і забезпечення реалізації виборчих прав громадян України, додержання та однакового застосування виборчого законодавства. Натомість факт припинення складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на підставі рішення П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020р. у справі №420/10802/20 додатково підтверджує, що відповідачем такі повноваження у контексті спірних правовідносин виконувались неналежно.
Таким чином, фактичні обставини справи свідчать про недотримання Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області виборчого законодавства у спірних правовідносинах та ігнорування рішень судів, які є обов`язковими до виконання.
Суд акцентує увагу, що саме територіальні виборчі комісії є тими органами, що в межах своїх повноважень та в порядку, передбачених законами України, забезпечують організацію та проведення відповідних місцевих виборів.
Суд також враховує, що постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020р. у справі №420/10802/20 достроково припинено повноваження усього складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, враховуючи встановлення судом фактів порушень виборчою комісією вимог Конституції України та Виборчого кодексу України, що призвели до грубого порушення виборчих прав громадян
Згідно з п.6 ч.1 ст. 280 ВК України територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.
За змістом ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Водночас згідно із ст.ст. 69, 71 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Згідно ст. 69 ВК України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Відповідно до ст. 71 ВК України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Згідно ч. 3 ст.117 ВК України організація проведення голосування та підтримання належного порядку у приміщенні для голосування, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію.
Згідно ч.1 ст. 241 ВК України у виборчому бюлетені в одному ряду, почергово з ліва на право зазначаються:
1) визначений жеребкуванням номер кожної організації партії;
2) повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім`я та по батькові кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером без зазначення номера;
3) два квадрати: порожній квадрат - для волевиявлення щодо організації партії та квадрат із нанесеним трафаретом - для волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;
4) виборчий список з прізвищами, ініціалами усіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.
Статтею 248 ВК України врегульовано питання організації і порядку голосування.
Так, згідно ч. 3 ст. 248 ВК України під час проведення голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії після пред`явлення виборцем одного з документів, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 8 цього Кодексу, за умови наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці та наявності у нього права голосу на відповідних місцевих виборах (враховуючи відмітку в графі "Примітка" щодо постійної нездатності пересуватися самостійно або запису "Голосує за місцем перебування") надає виборцю список виборців для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня вписує своє прізвище, ініціали, ставить підпис та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець ставить підпис за отримання виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах у списку виборців та на визначеному місці на контрольному талоні кожного виборчого бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від кожного виборчого бюлетеня контрольний талон та видає виборцю виборчий бюлетень. Член виборчої комісії повідомляє виборцю, скільки виборчих бюлетенів він отримав. Контрольні талони виборчих бюлетенів зберігаються у члена комісії, який видав виборчі бюлетені. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 248 ВК України виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача.
Згідно ч. 8 ст. 248 ВК України у виборчому бюлетені з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) виборець робить позначку "плюс" (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата в депутати, за якого він голосує.
Враховуючи, що голосування на місцевих виборах відбувається виключно шляхом заповнення виборцем отриманого ним виборчого бюлетеня та проставлення у ньому відповідної позначки, що засвідчує його волевиявлення, відсутність у виборчому бюлетені відомостей про всіх зареєстрованих кандидатів у відповідному окрузі перешкоджає виборцям у повній мірі реалізувати гарантоване Конституцією України «активне виборче право» – право обирати.
Проведення голосування за виборчими бюлетенями, що містять помилки або неповні відомості про всіх зареєстрованих кандидатів у відповідному окрузі, що можуть спотворити дійсну волю виборців не можуть бути визнані законними та такими, що відображають дійсне волевиявлення виборців. Наявність зазначеного порушення може бути виявлено самими учасниками виборів, проте наслідком таких порушень є викривлення волевиявлення виборців, тож в даному випадку відбувається не лише порушення права кандидата в депутати бути обраним, але й передусім прав виборців обирати.
Відповідно до ч.2 ст. 268 ВК України відповідна територіальна виборча комісія на підставі протоколів, зазначених у частині першій цієї статті (у тому числі протоколів з позначкою "Уточнений"), а в разі проведення повторного підрахунку голосів виборців - на підставі протоколів відповідної територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, не пізніш як на дванадцятий день з дня голосування (а у разі проведення повторного голосування - не пізніш як на п`ятий день з дня повторного голосування) встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах в день виборів (день повторного голосування), про що складає протокол.
Згідно ч.1 ст. 269 ВК України сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, приймає одне з таких рішень:
1) про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі;
2) про призначення повторного голосування у відповідному багатомандатному окрузі;
3) про визнання виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів;
4) про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі щодо тієї кількості депутатських мандатів, які залишилися вакантними.
Частиною 6 ст. 269 ВК України передбачено, що за наявності підстав, зазначених у статті 280 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
Системний аналіз норм чинного законодавства та встановлених фактичних обставин свідчить, що внаслідок невиконання судових рішень, які набрали законної сили (якими серед іншого зобов`язано виборчу комісію вчинити відповідні дії), невчинення визначених ВК України дій щодо належної організації підготовки та проведення відповідних місцевих виборів у своїй сукупності дають підстави для висновку, що встановлені порушення виборчого законодавства призвели до порушення вимог ВК України щодо забезпечення належної організації, підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року у межах територіального виборчого округу № 1.
Недотримання Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісєю Білгород-Дністровського району Одеської області вимог виборчого законодавства України стало перешкодою проведення виборчого процесу з виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади голови 25 жовтня 2020 року, а відтак призвело до порушення гарантованих Конституцією України виборчих прав виборців.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів, встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області 27.10.2020р. прийняла рішення, визначені п.1 ч.1 ст. 269 ВК України, про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі.
Ухвалою від 29.10.2020р. при відкриті провадження у справі зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області у строк до 29.10.2020р. 14 год. 00 хв. надати належним чином засвідчені копії:
рішення Короліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, яке оформлено відповідною постановою;
документів, на підставі яких прийнято рішення Короліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, яке оформлено відповідною постановою.
Проте, відповідач не виконав вимог ухвали суду від 29.10.2020р. та витребуваних судом доказів не надав. Натомість до відзиву на позов надано копію постанови щодо визнання обраним сільського голови, що не стосується предмету спору.
Враховуючи встановлені судом обставини в їх сукупності, вищенаведені приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправними та скасування рішень Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, які оформлено відповідними постановами; зобов`язання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів у цьому окрузі.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За приписами ч.4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом встановлено, що позивачем не сплачено судового збору за подання позову.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем не сплачено.
Відповідно ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що позивачем заявлено позовну вимогу немайнового характеру та похідну від неї вимогу, за заявлені позовні вимоги належало сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн.
За таких підстав, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 205, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 268-273 КАС України, Виборчого кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Кандидата в депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, Одеська область, Овідіопольський район, село Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1; код ЄДРПОУ 43782503), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Центральна виборча комісія (01196, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 1; код ЄДРПОУ 21661450), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 про визнання протиправним та скасування рішення про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, зобов`язання прийняти рішення про визнання виборів такими, що не відбулися та призначення в зв`язку з цим повторних виборів у цьому окрузі, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання депутатів обраними у багатомандатному виборчому окрузі №1, які оформлено відповідними постановами.
Зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів у цьому окрузі.
Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43782503, адреса місцезнаходження: 67844, Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 1) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.
Суддя Г.П. Самойлюк
.