
Справа № 420/6438/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Лементовського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними та скасувати рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17.06.2020 року № 1647087/42863633, від 17.06.2020 року № 1647089/42863633; зобов`язати ГУ ДПС в Одеській області врахувати таблицю даних платника податку на додану вартість зареєстровану у контролюючому органі від 02.06.2020 року за № 9123234125, від 03.06.2020 року за № 9123986602.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій позивачем з посиланням на відповідні документи. При цьому, припис Порядку № 1165 не надають права комісії ДПС не враховувати таблицю даних платника в разі наявності в контролюючих органів податкової інформації, що засвідчить про здійснення платником ризикових операцій. Єдиною підставою для такого рішення може бути тільки надання недостовірних даних платником при поданні первісної таблиці, яка була раніше врахована. Таким чином, відповідачем не виконано встановлені законодавством вимоги щодо зміни, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії.
Представником відповідачів до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідачів вказує, що рішення комісії про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість із посиланням на підставу – наявність в органах ризикових операцій є повністю обґрунтованим, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що жодної додаткової обставини або посилання на додаткові докази, які спростовують доводи щодо неправомірності рішень відповідачем не наводиться, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 20 липня 2020 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче провадження.
Ухвалою суду від 17 вересня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2020 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження по справі № 420/6438/20, в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 05.03.2019 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” (код ЄДРПОУ 42863633), за № 15561020000069386 (а.с. 11-15 т. 1).
02 червня 2020 року ТОВ “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” складено таблицю даних платника податку на додану вартість та направлено її на реєстрацію (а.с. 25-26 т. 1).
02 червня 2020 року комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 1601513/42863633 (а.с. 28 т. 1).
17 червня 2020 року комісією Державної податкової служби України прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 1647087/42863633 (а.с. 29 т. 1).
03 червня 2020 року ТОВ “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” складено таблицю даних платника податку на додану вартість та направлено її на реєстрацію (а.с. 30-32 т. 1).
03 червня 2020 року комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 1605181/42863633 (а.с. 33 т. 1).
17 червня 2020 року комісією Державної податкової служби України прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 1647089/42863633 (а.с. 34 т. 1).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів Українивід 11 грудня 2019 р. № 1165.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Згідно п. 12-16 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою. У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Відповідно до п. 18 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли: така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12); зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.
Згідно п. 19, 20 Порядку № 1165 у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу. Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, № 1647089/42863633 комісією Державної податкової служби України прийнято з підстав наявності в органах державної податкової служби України податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податкові ризикових операцій (а.с. 29, 34 т. 1).
Так, приписами п. 19 Порядку № 1165 передбачено право комісії контролюючих органів прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку з підстав надходження податкової інформації, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована.
Разом з тим, пунктом 17 Порядку № 1165 визначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
В той же час, оскаржувані рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, № 1647089/42863633 не містять чіткої причини їх прийняття та не містить розшифровку яка саме податкова інформація слугувала підставою для неврахування таблиць даних платника податку на додану вартість, поданих ТОВ “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” та яка свідчить про здійснення платником податкові ризикових операцій та про надання платником податків недостовірної інформації.
Ухвалою суду від 20 липня 2020 року витребувано від Державної податкової служби України інформацію та належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких прийнято рішення від 17.06.2020 року № 1647087/42863633, від 17.06.2020 року № 1647089/42863633.
Ухвалою суду від 09 вересня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника відповідача та надано додатковий час для надання витребуваної інформації та копій документів.
На виконання ухвали суду представником позивача до суду надано копії документів, які надавались ТОВ “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” разом з таблицею даних платника податку на додану вартість (а.с. 24-148 т. 2).
Разом з тим, будь-яких доказів на підтвердження наявності в органах державної податкової служби України податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податкові ризикових операцій, яка була використана під час прийняття рішень про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, № 1647089/42863633, відповідачем не надано.
За таких підстав, відповідачем, суб`єктом владних повноважень не надано жодних доказів, які досліджувалися комісією Державної податкової служби України, та які слугували підставою для прийняття оскаржуваних рішень, як і не надано доказів, які б вказували на здійснення позивачем, ТОВ “Центр предбудівельних робіт “Успіх+”, ризикових операцій.
При цьому, рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, № 1647089/42863633 не містять конкретних підстав його прийняття, як то передбачено Порядком № 1165, що свідчить про його необґрунтованість та невмотивованість.
В той же час, у відзиві на позовну заяву відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, проте відзив не містить конкретних доводів щодо обставин, які стали підставою для звернення позивача за судовим захистом та не містить жодних обґрунтувань щодо правомірності неврахування таблиць даних платника податку на додану та винесення оскаржуваних рішень від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, № 1647089/42863633.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що рішення комісії Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, № 1647089/42863633 прийнято необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а тому підлягають скасуванню.
При цьому, приписами п. 22 Порядку № 1165 встанволено, що таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.
Таким чином, відсутні підстави для зобов`язання ГУ ДПС в Одеській області врахувати таблицю даних платника податку на додану вартість зареєстровану у контролюючому органі від 02.06.2020 року за № 9123234125, від 03.06.2020 року за № 9123986602.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633, визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647089/42863633. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких підстав, з Державної податкової служби України за рахунок її бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4204,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” (код ЄДРПОУ 42863633, адреса місцезнаходження: 65101, м. Одеса, вул. Інглезі, 2, офіс 205) до Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647087/42863633.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 17 червня 2020 року № 1647089/42863633.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Центр предбудівельних робіт “Успіх+” (код ЄДРПОУ 42863633, адреса місцезнаходження: 65101, м. Одеса, вул. Інглезі, 2, офіс 205) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 29 жовтня 2020 року.
Суддя О.А. Левчук
.