
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/6344/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Приватного підприємства «Лемар Агро» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -
Встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Лемар Агро» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 193786 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ПП «Лемар Агро» від 21.07.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.07.2020 відповідачем прийнята спірна постанова про застосування до ПП «Лемар Агро» адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 гривень за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезені вантажів без відповідного дозволу. Позивач вважає, спірну постановою протиправною, оскільки відповідачем порушено порядок притягнення позивача до відповідальності. Так позивач вказує, що під час здійснення контролю водію транспортного засобу не надано для ознайомлення акт, не взято до уваги надані водієм документи та не надано можливості водію здійснити переміщення вантажу в транспортному засобі з метою приведення навантаження до норм законодавства. Окрім того, відповідачем не заборонено продовжити транспортному засобу рух не заважаючи на встановлені порушення. Просить позов задовольнити.
Відповідача у встановлений судом строк подав відзив на позов, у якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечення мотивує тим, що 19.05.2020 контролюючими особами київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі графіку проведення рейдових перевірок, а також відповідно до направлення на перевірку №000183 від 14.05.2020, на автомобільній дорозі м-06 36 кілометр проводилась рейдова перевірка у пункті габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів. За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу ТЗ марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , було встановлено, що загальна маса транспортного засобу становила 32620 кг при нормативно допустимій - 40 000 кг; навантаження одиничну вісь становила 12460 кг при нормативно допустимому 11000 кг. Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування №00735 від 03.06.2020. Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документу про внесення плати за проїзд великовагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством зафіксований в акті проведення перевірки № 235258 від 03.06.2020. 21.07.2020 прийнято спірну постанову за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезені вантажів без відповідного дозволу. Відповідач стверджує, що дії посадових осіб при проведенні рейдової перевірки були здійсненні з додержанням вимог чинного законодавства та відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт», постанов КМУ №1567 від 08.11.2006, № 879 від 27.06.2009, тому спірна постанова прийнята правомірно та скасуванню не підлягає. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
17.08.2020 ухвалою судді залишено позовну заяву без руху та надано трок для усунення недоліків позовної заяви.
27.08.2020 ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
26.10.2020 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду заяву Приватного підприємства «Лемар Агро» про забезпечення позову задоволено, зупинено стягнення на підставі постанови Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу № 193786 від 21.07.2020 у виконавчому провадженні № 63244887 від 08.10.2020 до набрання законної сили рішенням у справі №380/6344/20.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи наведене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, заперечення відповідача, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Суд встановив, що 19.05.2020 контролюючими особами київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі графіку проведення рейдових перевірок, а також відповідно до направлення на перевірку №000183 від 14.05.2020, на автомобільній дорозі м-06 36 кілометр проводилась рейдова перевірка у пункті габаритно-вагового контролю транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
03.06.2020 інспекторами Управління Укртранспбезпеки було проведено ваговий контроль транспортного засобу Scania, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ПП «Лемар Агро» на праві власності.
Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 03.06.2020 встановлено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 15 ч. 1, зокрема перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Відповідним актом встановлено, що загальна маса транспортного засобу ТЗ марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 становила 32620 кг при нормативно допустимій - 40 000 кг; навантаження одиничну вісь становила 12460 кг при нормативно допустимому 11000 кг.
Про перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм свідчить довідка № 043349 від 03.06.2020 та талон зважування №00735 від 03.06.2020, відповідно до яких повна маса транспортного засобу складає 32620 кг, а навантаження одиничну вісь становило 12460 кг.
03.06.2020 Управління Укртранспбезпеки складено розрахунок № 024197 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відповідно до якого зобов`язано ПП «Лемар Агро» протягом 30 днів сплатити 510, 30 Євро.
11.07.2020 управління Укртрансбезпеки скерувало ПП «Лемар Агро» повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, про що свідчить квитанція Укрпошти
21.07.2020 Управління Укртрансбезпеки у Львівській області прийняло постанову № 193786 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до ПП «Лемар Агро» застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 17000 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачене абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (Scania, номерний знак НОМЕР_1 .
Позивач не погоджується з прийнятим рішенням відповідача, тому звернувся до суду з цим позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався такими нормами законодавства.
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті № 1567 від 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів» участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України Про автомобільний транспорт.
Як було встановлено судом, 03.06.2020 інспекторами Управління Укртранспбезпеки було проведено ваговий контроль транспортного засобу Scania, номерний знак НОМЕР_1 , який належить позивачу на праві власності.
Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 03.06.2020 встановлено, що під час перевірки виявлено порушення передбачене ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 15 ч. 1 перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10% але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Відповідним актом встановлено, що загальна маса транспортного засобу ТЗ марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 становила 32620 кг при нормативно допустимій - 40 000 кг; навантаження одиничну вісь становила 12460 кг при нормативно допустимому 11000 кг.
Про перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм свідчить довідка № 043349 від 03.06.2020 та талон зважування №00735 від 03.06.2020, відповідно до яких повна маса транспортного засобу складає 32620 кг, а навантаження одиничну вісь становило 12460 кг.
Вищезазначені обставини позивачем не спростовані, що свідчить, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм транспортним засобом мало місце.
Відповідні обставини підтверджується доводами позивача наведеними у позовній заяві про те, що відповідачем не надано можливості водію здійснити переміщення вантажу в транспортному засобі з метою приведення навантаження до норм законодавства.
Суд зазначає, що зазначені доводи позивача свідчать про перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, та не спростовують правомірність прийнятої постанови.
Позивач вважає спірну постанову протиправною з підстав, що після проходження габаритно-вагового контролю транспортний засіб продовжив свій рух по маршруту та тимчасово не затримувався.
Стосовно не зупинення транспортного засобу, суд зазначає, що така бездіяльність інспекторів Укртрансбезпеки позивачем не оскаржується та не впливає на правомірність винесеної постанови, що узгоджується з позицією викладеною у постанові ВС № 817/1051/16 від 09.08.2019.
Щодо доводів позивача про не надання водію транспортного засобу для ознайомлення акта проведення перевірки, то суд відхиляє зазначені доводи, оскільки як слідує із копії акта наданого управління Укртрансбезпеки у графі «Пояснення водія про причини порушень» стоїть підпис, прізвище та ініціали водія ОСОБА_1 .
Також водію транспортного засобу позивача надано довідки № 043349 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.06.2020 та розрахунок № 024197 від 03.06.2020 про що свідчить його підпис на відповідних документах.
Вищезазначене спростовує доводи позивача щодо не ознайомлення водія з актом проведення перевірки та не нарахування оплати за проїзд.
Відповідно до п.п.25-27 постанови КМУ № 1567 від 08.11.2006 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Суд встановив, що повідомлення про розгляд справи управління Укртрансбезпеки скерувало ПП «Лемар Агро» 11.07.2020, спірну постанову прийнято 21.07.2020, тобто не пізніше ніж протягом двох місяців з дня виявлення порушення (03.06.2020).
Матеріали справи свідчать, що підставою для видання спірної постанови про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стали результати габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 .
Відповідно до цих результатів вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2 %, що дало підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.
Суд встановив, що такого дозволу у позивача немає, а отже за описаних обставин відповідач мав достатні підстави для накладення штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Аналогічна позиція наведена у постановах ВС від 24.07.2019 у справі № 803/1540/16, від 01.07.2020 у справі № 803/50/17.
Не надано позивачем суду доказів, що він звертався за видачею дозволу, а йому було відмовлено. Відтак, спірна постанова прийнята правомірно та скасуванню не підлягає.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач не надав суду доказів протиправності постанови відповідача, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір покладається на позивача .
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Приватного підприємства “Лемар Агро” (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Залізняка, 9/1, код ЄДРПОУ 36418926) до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті (79020, м. Львів, пр. В. Чорновола, 57, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено та підписано 30.10.2020.
Суддя Р.М. Брильовський