Рішення № 92536184, 28.10.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2020
Номер справи
380/4359/20
Номер документу
92536184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/4359/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2020 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Терлецького О.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Мукан Б.С.,

представника відповідача Пинянської С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі – відповідач), в якій позивач просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Управління Пустомитівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019.

Ухвалою від 22.06.2020 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019. Позивач вважає, що відповідач не виконав умови вказаного договору, чим порушив її право на перерахунок пенсії з урахуванням набутого страхового стажу.

21.07.2020 представник відповідача подала відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії після її призначення з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

11.08.2020 позивач подала до суду відповідь на відзив, в якій зазначила, що посилання відповідача на відсутність сплати страхового внеску та відсутність страхового стажу у січні-лютому 2017 року є безпідставними.

01.09.2020 представник відповідача подала до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких вказала ті ж аргументи, що у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали. Просили суд позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечила. Просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення позивача та її представника, представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачу з 07.04.2019 призначено пенсію за віком.

14.11.2019 позивач уклала з Городоцьким управлінням ГУ ДПС у Львівській області типовий договір про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування від 14.11.2019 № 01913259100025, згідно з умовами якого позивач сплачує єдиний внесок за попередній період з 01.01.2017 по 28.02.2017 у розмірі 3672,24грн для набуття 30 років страхового стажу.

19.11.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідач листом від 09.12.2019 № 7971/5254/3-20/11.03-06 відмовив здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019. Вказана відмова мотивована тим, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії після її призначення з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Вважаючи непроведення відповідачем перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019 протиправним, позивач звернулася з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі – Закон України № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Питання перерахунку пенсій визначено у статті 42 Закону України № 1058-IV.

Згідно з абзацами першим – четвертим частини четвертої статті 42 Закону України №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 вказаного Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 зазначеного Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

В абзаці першому частини першої статті 28 Закону України № 1058-IV встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України № 1058-IV особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 вказаного Закону, у тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 вказаного Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу наведених положень можна зробити висновок про те, що позивач є платником, який має право на добровільну сплату єдиного внеску.

Суд встановив, що страховий стаж позивача до укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування становив 29 років 10 місяців 8 днів.

Відтак, з метою набуття 30 років страхового стажу для перерахунку пенсії позивач уклала з Городоцьким управлінням ГУ ДПС у Львівській області типовий договір про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування від 14.11.2019 № НОМЕР_2 , згідно з умовами якого позивач сплачує єдиний внесок за попередній період з 01.01.2017 по 28.02.2017 у розмірі 3672,24грн.

Згідно зі звітом про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати позивач 14.11.2019 здійснила сплату добровільних внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за попередній період з 01.01.2017 по 28.02.2017.

Таким чином, позивач станом на день звернення до відповідача набула 30 років страхового стажу.

З приводу посилання представника відповідача на те, що чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсії після її призначення з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 42 Закону України №1058-IV якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 зазначеного Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

На думку суду, відмова відповідача перерахувати позивачу пенсію у зв`язку з тим, що вона не продовжувала працювати після призначення пенсії і набула страховий стаж внаслідок виконання умов договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування ставить у нерівне становище позивача з особами, які набули страховий стаж, продовжуючи працювати.

Суд вважає, що запровадження законодавцем механізму добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування зумовлене тим, щоб забезпечити право громадян на належне соціальне забезпечення у разі відсутності необхідного страхового стажу.

Відповідно до частини другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно зі статею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, у пункті 102 рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» (заяви №846/16 та № 1075/16) при оцінці дотримання статті 1 Першого протоколу до Конвенції Суд повинен здійснити загальний розгляд різних інтересів, які є предметом спору, пам`ятаючи, що метою Конвенції є гарантування прав, які є «практичними та ефективними». Суд поза межами очевидного повинен дослідити реалії оскаржуваної ситуації. Така оцінка може стосуватись не лише відповідних умов компенсації, якщо ситуація схожа з тією, коли позбавляють майна, але також і поведінки сторін, у тому числі вжитих державою заходів та їх реалізації. У цьому контексті слід наголосити, що невизначеність - законодавча, адміністративна або така, що виникає із застосовної органами влади практики, - є фактором, який слід враховувати при оцінці поведінки держави (рішення у справі «Броньовський проти Польщі» («Broniowski v. Poland»), заява № 31443/96, пункт 115).

Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

З огляду на викладене, суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень вийти за меді позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019, викладені у листі від 09.12.2019 №7971/5254/3-20/11.03-06.

Відтак, з метою повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно з квитанцією від 15.06.2020 №0.0.1735701072.1.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019, викладені у листі від 09.12.2019 № 7971/5254/3-20/11.03-06.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Управління Пустомитівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу, набутого на підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з 19.11.2019.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 30 жовтня 2020 року.

Суддя А.Г. Гулик