Рішення № 92534777, 30.10.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2020
Номер справи
120/6138/20-а
Номер документу
92534777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 жовтня 2020 р. Справа № 120/6138/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Бошкової Ю.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Волинець В.М.,

представника позивача: Пунько І.В.,

представників відповідача: Грабік О.А., Олійника А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Вінницької територіальної організації Політичної партії "Європейська солідарність"

до: Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дільнична виборча комісія №050697, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5

про: визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Вінницької територіальної організації Політичної партії "Європейська солідарність" до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що дільничною виборчою комісією №050697 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області складений протокол про підрахунок голосів виборців від 26 жовтня 2020 року. При ознайомленні зі змістом зазначеного протоколу встановлено, що в розділі 9 кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці зазначено цифру 598. В той же час, при загальному підрахунку даних зазначених в розділі 11 кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови вбачається загальна сума відданих голосів за кандидатів - 611 голосів. Отже, кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови (611) перевищує кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (598) на 13 голосів. Також зазначено, що в протоколі Дільничної виборчої комісії №050710 "примірник №1" відсутній підпис секретаря дільничної виборчої комісії, однак жодної вказівки на причину відсутності такого підпису в протоколі зазначено не було.

26 жовтня 2020 року представником з правом дорадчого голосу Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» ОСОБА_6 до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області подана заява, якою відповідача поінформовано про зазначені порушення.

26 жовтня 2020 року відповідачем на засіданні не було взято до уваги зазначену заяву під час прийняття та розгляду виборчої документації від дільничної виборчої комісії №050697 та прийнято відповідне рішення.

Позивач зазначає, що повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №050697 проведено не було, що і стало підставою для звернення Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» до суду.

Ухвалою суду від 28.10.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 268 - 272, 273 КАС України та призначено підготовче судове засідання в справі на 29.10.2020 року о 14:00 год. Також даною ухвалою залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дільничну виборчу комісію № 050697, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , а також витребувано ряд документів у відповідача.

29.10.2020 року через відділ прийому Вінницького окружного адміністративного суду представником відповідача подано клопотання про відкладення підготовчого судового засідання до 16:00 години 29.10.2020 року, у зв`язку із необхідністю подачі відзиву на позовну заяву та витребуваних ухвалою суду від 28.10.2020 року доказів.

Також, 29.10.2020 року представником позивача подано заяву, в якій остання не заперечує проти задоволення клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання та просила його розгляд здійснювати за її відсутності.

Сторони та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у підготовче засідання 29.10.2020 року на 14:00 не з`явилися, у зв`язку із чим, на підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд розглядає клопотання представника відповідача в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 29.10.2020 року відкладено підготовче засідання у справі на 29.10.2020 року о 18:00 год.

29.10.2020 року представником позивача долучено до матеріалів справи додаткові докази, а саме: копії протоколів ДВК № 050697 з виборів депутатів Могилів-Подільської міської ради, з виборів депутатів Могилів-Подільської районної ради, з виборів депутатів Вінницької обласної ради.

29.10.2020 року о 16:20 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, у якому просила відмовити у задоволенні позову та зазначила, що Дільничною виборчою комісією №050697 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області був складений протокол про підрахунок голосів виборців від 26 жовтня 2020 року зі змісту якого позивач стверджує, що ним встановлено розбіжність у цифрових значеннях, зокрема, в розділі “ 9” “кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці” зазначено цифру “ 598”, в той же час при загальному підрахунку даних зазначених в розділі “ 11” “кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/ міського голови” вбачається загальна сума відданих голосів за кандидатів “ 611 голосів”, на підтвердження чого долучено копію із зазначеного протоколу, однак, дана копія не відповідає наявному у Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області оригіналу. Щодо поданої позивачем заяви від 26 жовтня 2020 року до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у зв`язку з неможливістю усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, то вказана заява була подана після прийняття територіальною виборчою комісією виборчих документів по Дільничній виборчій комісії №050697, в зв`язку з чим відповідно до ч.3 ст.66 Виборчого кодексу України не підлягала розгляду. Також, всупереч положенням визначених п.9 ст.254 Виборчого кодексу України зазначена заява не містила будь яких доказів, а саме: відповідно оформлених актів. Про що 27.10.2020 року було листом повідомлено заявника.

Разом із відзивом представником відповідача подано клопотання про виклик свідків, яку в підготовчому судовому засіданні просила не розглядати.

Також, 29.10.2020 року відповідачем на електронну адресу суду надійшло повідомлення про те, що по виборчій дільниці № 050697 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією Могилів-Подільського району Вінницької області було прийнято протокол про підрахунок голосів на виборчій дільниці № 050697 без зауважень усіма членами комісії 26.10.2020 року. Відповідне повідомлення долучено до матеріалів справи.

Крім того, 29.10.2020 року відповідачем надіслано на електронну адресу суду та долучено до матеріалів справи копію акту про невідповідність кількості виборчих бюлетенів від 25 жовтня 2020 року, оформленого членами ДВК№ 050697.

У підготовчому судовому засіданні представник позивача уточнила підстави позовних вимог та повідомила суду, що при формуванні тексту позовної заяви помилково зазначено, що в протоколі Дільничної виборчої комісії №050710 "примірник №1" відсутній підпис секретаря дільничної виборчої комісії, в той час як такий підпис наявний у відповідному протоколі.

Протокольною ухвалою суду від 29.10.2020 року у задоволенні клопотання представника відповідача про виклик свідків відмовлено.

Ухвалою суду від 29.10.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 30.10.2020 року.

30.10.2020 року на електронну адресу суду надійшов до матеріалів справи акт Дільничної виборчої комісії №050697 від 26.10.2020 року, скріплений електронним цифровим підписом, відповідно до якого перерахувавши бюлетені з виборів Могилів-Подільського міського голови виборча комісія виявила 627 бюлетенів, що становить на один бюлетень менше, ніж кількість виборців, які проголосували. Згідно з рішенням Дільничної виборчої комісії від 26.10.2020 року причиною такого розходження є винесення одного виборчого бюлетеня на посаду міського голови за межі виборчої дільниці.

У судовому засіданні 30.10.2020 року представник позивача подала заяву про відмову від позовних вимог в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області щодо невирішення питання проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області на виборчій дільниці № 050697.

Представники відповідача у судовому засіданні 30.10.2020 року не заперечували щодо залишення позовних вимог в частині без розгляду.

Ухвалою суду від 30.10.2020 року у задоволенні заяви про відмову від позовних вимог в частині позовних вимог відмовлено.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити та акцентувала увагу на тому, що кількість голосів виборців на виборчій дільниці № 050697, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови (611) перевищує кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (598) на 13 голосів, що вбачається з копії примірника №1 проколу Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №050697 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області.

Присутні у судовому засіданні 30.10.2020 року представники відповідача просили відмовити у задоволенні позову та акцентували увагу суду на долучену до відзиву належним чином засвідчену копію з оригіналу протоколу примірника №1 Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №050697 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області, з якої вбачається, що загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені та кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці становить 628. Однак, здійснивши арифметичну дію додавання показників, зазначених у п.11 (611) та у п.10 (16), кількість бюлетенів становить 627, тоді як мало бути 628. Відповідно до акт Дільничної виборчої комісії №050697 від 26.10.2020 року, перерахувавши бюлетені з виборів Могилів-Подільського міського голови виборча комісія виявила 627 бюлетенів, що становить на один бюлетень менше, ніж кількість виборців, які проголосували. Згідно з рішенням Дільничної виборчої комісії від 26.10.2020 року причиною такого розходження є винесення одного виборчого бюлетеня на посаду міського голови за межі виборчої дільниці.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Дільнична виборча комісія № 050697, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з невідомих суду причин не з`явилися, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відтак суд, керуючись ч. 3 ст. 268 КАС України, вирішує справу за їх відсутності та на підставі наявних у справи доказів.

Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши подані докази, судом встановлено, що Постановою Верховної ради України від 15.07.2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020 року.

08.08.2020 року постановою Центральної виборчої комісії № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року", у зв`язку з прийняттям Верховною Радою України постанови від 17.07.2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020 року.

25.10.2020 року відбулося голосування на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів Могилів-Подільського району Вінницької області.

За наслідками голосування з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області на виборчій дільниці № 050697 Дільничною виборчою комісією №050697 складений протокол про підрахунок голосів виборців від 26 жовтня 2020 року.

При ознайомленні зі змістом вищезгаданого протоколу позивачем встановлено, що в розділі «9» «кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці» вищевказаного протоколу зазначено цифру «598». В той же час, при загальному підрахунку даних зазначених в розділі «11» «кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови» вбачається загальна сума відданих голосів за кандидатів у кількості 611 голосів.

26 жовтня 2020 року Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією Могилів-Подільського району Вінницької області прийнято виборчі документи по Дільничній виборчій комісії №050697.

26 жовтня 2020 року представником з правом дорадчого голосу Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» ОСОБА_6 до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області подана заява, якою відповідача поінформовано про зазначені порушення.

Листом від 27.10.2020 року б/н Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією Могилів-Подільського району Вінницької області повідомлено представника з правом дорадчого голосу Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» ОСОБА_6 про те, що подана ним заява не відповідає вимогам ст.67 Виборчого кодексу України, а саме частині 7 зазначеної статті, відповідно до якої письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії, у зв`язку із чим скарга залишена без розгляду.

Вважаючи, що бездіяльність відповідача щодо не проведення повторного підрахунку голосів та рішення про врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №050697 при встановленні підсумків голосування з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області протиправними, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.

Статтею 38 Конституції України закріплено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Водночас згідно із ст.ст. 69, 71 Основного закону народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України.

Стаття 3 Виборчого кодексу України встановлює типи виборів, які проводяться в Україні: 1) вибори Президента України; 2) вибори народних депутатів України; 3) місцеві вибори: а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради; в) вибори сільського, селищного, міського голови; г) вибори депутатів районної ради; ґ) вибори депутатів обласної ради; д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради).

Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області щодо невирішення питання проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області на виборчій дільниці № 050697, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст. 65 Виборчого кодексу України до окружної виборчої комісії, може бути подана скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії виборчої дільниці, яка входить до відповідного територіального виборчого округу, дії чи бездіяльність члена такої дільничної виборчої комісії.

Частиною 1 ст. 66 Виборчого кодексу України визначено, що скарга до виборчої комісії може бути подана суб`єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб`єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Згідно ч.3 ст. 66 Виборчого кодексу України скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів виборчих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування та/або під час транспортування виборчих документів, може бути подана до виборчої комісії не пізніше наступного дня після дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, але не пізніше часу прийняття відповідною виборчою комісією виборчих документів такої виборчої комісії відповідно до цього Кодексу.

Статтею 67 Виборчого кодексу України визначено вимоги до змісту і форми скарги. Так, ч. 1 передбачено, що скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі і повинна містити: 1) назву виборчої комісії, до якої вона подається; 2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) суб`єкта звернення зі скаргою, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) суб`єкта оскарження, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі відомі суб`єкту звернення; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб`єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб`єкта розгляду скарги; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) підпис суб`єкта звернення зі скаргою чи особи, яка уповноважена представляти відповідного суб`єкта, із зазначенням дати підписання.

Частиною 7 ст. 67 Виборчого кодексу України визначено, що до скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до скарги, у кількості, що дорівнює кількості суб`єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі. Письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії.

Частиною 1 ст. 68 Виборчого кодексу України передбачено, що скарга, оформлена без дотримання вимог статті 67 цього Кодексу, повертається суб`єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно.

Так, виявивши неточності у заповнені протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 050697 представником з правом дорадчого голосу Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» ОСОБА_6 до Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області подана заява, якою відповідача поінформовано про зазначені порушення.

26 жовтня 2020 року відповідачем на засіданні не було взято до уваги зазначену вище заяву представника Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» та відмовлено в її задоволені під час прийняття та розгляду виборчої документації від дільничної виборчої комісії №050697 та прийнято відповідне рішення про врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №050697 при встановленні підсумків голосування з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області.

Листом від 27.10.2020 року б/н Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією Могилів-Подільського району Вінницької області повідомлено представника з правом дорадчого голосу Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» ОСОБА_6 про те, що подана ним заява не відповідає вимогам ст.67 Виборчого кодексу України, а саме частині 7 зазначеної статті, відповідно до якої письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії, у зв`язку із чим скарга залишена без розгляду.

Так, враховуючи те, що заява представника з правом дорадчого голосу Вінницької територіальної організації Політичної партії «Європейська солідарність» Гаврильченко Г.М. не залишена поза увагою Могилів-Подільською міською територіальною виборчою комісією Могилів-Подільського району Вінницької області, суд не вбачає у зазначених діях відповідача протиправної бездіяльності.

Таким чином, при розгляді справи позивачем не доведено обставин та не представлено доказів, які вказують на протиправну бездіяльність Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області, за яких комісія зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №050697.

Відтак, у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області щодо невирішення питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області на виборчій дільниці № 050697 слід відмовити.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення про врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №050697 при встановленні підсумків голосування з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області та зобов`язання провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №050697, суд зазначає таке.

Статтею 251 Виборчого кодексу України регулюється питання про протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців.

Так, ч. 1 зазначеної статті передбачено, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.

Форма протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня чергових місцевих виборів.

Забороняється складання протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в іншому порядку, ніж визначено Центральною виборчою комісією відповідно до цього Кодексу.

Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів. Порядок виготовлення та вимоги до протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці встановлюються Центральною виборчою комісією.

Абзацом 2 частини 2 ст. 251 Виборчого кодексу України визначено, що до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови цифрами заносяться:

1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією;

2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією;

3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування);

4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;

5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;

6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;

7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;

8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;

9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці;

10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;

11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата.

Протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому, округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу (ч.3 ст. 251 Виборчого кодексу України).

У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення (ч.4 ст. 251 Виборчого кодексу України).

Відповідно частини 1, 4, 5 статті 250 Виборчого кодексу України підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги щодо порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання, до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Частиною 6, 10 статті 251 Виборчого кодексу України передбачено, що якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному окрузі дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку в цифрах), вона розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу з позначкою "Уточнений". При цьому перерахунок бюлетенів не робиться. Протокол з позначкою "Уточнений" складається у порядку та кількості примірників, встановлених цією статтею. Пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 253 цього Кодексу.

В свою чергу, відповідно частин 1-5 статті 254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні територіальної виборчої комісії, зазначеному у частині першій цієї статті, голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною десятою статті 251 цього Кодексу. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами.

За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

З аналізу вище зазначених норм, вбачається, що за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти одне з таких рішень: або врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; або зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; або провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно пункту 9 статті 250 Виборчого кодексу України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Так, судом встановлено, що Дільничною виборчою комісією №050697 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області складений протокол про підрахунок голосів виборців від 26 жовтня 2020 року, оригінал якого оглянуто у судовому засіданні та засвідчено його копію судом, яка міститься в матеріалах справи.

Виходячи з доводів сторін, спірним питанням, яке потребує дослідження та надання оцінки судом в межах даної адміністративної справи є протокол Дільничної виборчої комісії №050697 з виборів голови Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області, зокрема його копії, які долучено як представником позивача, так і предстаником відповідача та містять розбіжності в цифрових значеннях.

Відтак, надаючи оцінку доводам представника позивача щодо того, що кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови (611) перевищує кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці (598) на 13 голосів, суд вважає за доцільне перевірити доводи, наведені представником позивача у позовній заяві, на підставі оригіналу та належним чином засвідченої копії примірника №1 протоколу Дільничної виборчої комісії №050697 з виборів голови Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області, яка міститься у матеріалах справи.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 26.10.2020 року о 07:20 годині Дільничною виборчою комісією складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 050967 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області, відповідно до якого: кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією 1647; кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією 1019; кількість виборчих бюлетенів, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування) 1637; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку борців для голосування за місцем перебування 41; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування 598; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування 30; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені 628; кількість виборчих бюлетенів, що не відповідають врахуванню 0; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці 628; кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними 16; кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата: ОСОБА_1 – 143, ОСОБА_2 – 391, ОСОБА_3 – 26, ОСОБА_4 – 18, ОСОБА_7 – 33.

Щодо розбіжності у кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського/селищного/міського голови, що перевищує кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, суд зазначає, що у п. 7 протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 050967 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області зазначено, що загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені складає 628; згідно п. 9 протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 050967 з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області зазначено, що загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні - 628.

В свою чергу показники як у п.7 так і у п.9 зазначеного протоколу складаються з відомостей, які зазначені у п.5 та п.6.

Отже, додавши показники у п.5 (598) та п.6 (30) виходить 628, як і зазначено у протоколі.

Разом із тим, сумуючи кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата окремо зазначених у п.11 протоколу Дільничної комісії №050697 кількість становить 611 (143+391+26+18+33).

Однак, здійснивши арифметичну дію додавання показників, зазначених у п.11 (611) та у п.10 (16), кількість бюлетенів становить 627, тоді як мало бути 628.

Щодо зазначеної обставини, представник відповідача у судовому засіданні повідомила, що Дільнична виборча комісія №050697 від 26.10.2020 року здійснивши перерахунок бюлетенів, виявила 627 бюлетенів, що становить на один бюлетень менше, ніж кількість виборців, які проголосували, про що складений відповідний акт, який долучений до матеріалів справи. Згідно з рішенням Дільничної виборчої комісії від 26.10.2020 року причиною такого розходження є винесення одного виборчого бюлетеня на посаду міського голови за межі виборчої дільниці.

Учасниками справи під час розгляду справи не надано жодного доказу (акту, протоколу тощо) на підтвердження факту про порушення вимог закону під час проведення голосування, підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №050697, що ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Могилів-Подільська міська територіальна виборча комісія Могилів-Подільського району Вінницької області при прийнятті виборчої документації Дільничної виборчої комісії №050697 діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Оскільки в результаті розгляду даної справи не встановлено наявність підстав для повторного підрахунку голосів виборців, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним рішення Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці № 050697 при встановленні підсумків голосування з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області від 26 жовтня 2020 року та про зобов`язання Могилів-Подільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області здійснити на найближчому засіданні повторний підрахунок голосів виборців з виборів Могилів-Подільського міського голови Могилів-Подільського району Вінницької області на виборчій дільниці № 050697 є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Долучені 29.10.2020 року представником позивача до справи додаткові докази, а саме копії протоколів ДВК № 050697 з виборів депутатів Могилів-Подільської міської ради, з виборів депутатів Могилів-Подільської районної ради, з виборів депутатів Вінницької обласної ради судом не беруться до уваги, оскільки не мають відношення до предмету розгляду даної справи.

Беручи до уваги вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, зокрема витрат зі сплати судового збору, суд враховує, що при зверненні до адміністративного суду з цим позовом позивач не сплатив судовий збір за подання позовної заяви, розмір якого становить 2102,00 грн. (як за одну позовну вимогу немайнового характеру – для юридичних осіб).

Поряд з цим, за правилами ч. 2 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, враховуючи результати вирішення справи, суд доходить висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору в розмірі 2102,00 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Стягнути з Вінницької територіальної організації Політичної партії "Європейська солідарність" (пл. Гагаріна, 4, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 39508645) на користь Державного бюджету України (УК у м. Вінниці/отг м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ 38054707, банк отримувач: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок: UA028999980313181206084002856) судовий збір у розмір 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні нуль копійок).

Відповідно до частини 1 статті 272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Згідно із положеннями частини 2 статті 278 КАС України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Рішення суду у повномі обсязі виготовлене 30.10.2020 року.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна