Постанова № 92527944, 13.11.2015, Подільський міськрайонний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Котовський міськрайонний суд Одеської області)

Дата ухвалення
13.11.2015
Номер справи
505/4565/15-а
Номер документу
92527944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 505/4565/15-а

Провадження № 2-а/505/16/2015 року

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.11.2015 року суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Вергопуло А.К. розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Котовську Одеської області адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 21 жовтня 2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області, мотивуючи свої вимоги тим, що 22 вересня 2014 року з родиною покинува місце проживання у м. Донецьку та переїхав до м. Ананіїв Одеської області. 16 жовтня 2014 року управліннямсоціального захисту населення Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області був на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. У вересні 2015 року позивач переїхав до м. Котовська Одеської області, де і проживає. При зверненні до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області з метою взяття його на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, позивачу було відмовлено. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.

ОСОБА_1 просить суд спонукати відповідача видати йому довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та внести відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, спонукати відповідача повідомити Котовський РВ ГУДМС України в Одеській області про взяття його на облік внутрішньо переміщеної особи, і якій видана довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, стягнути з відповідача моральну шкоду.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Представник управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області направив до суду заперечення згідно яких, проти задоволення позовної заяви заперечує, зазначаючи, що при зверненні позивача до управління, йому було запропоновано заповнити заяву для зняття з обліку переміщених осіб за колишнім місцем фактичного проживання і одночасно заповнити заяву про взяття на облік за новим фактичним місцем проживання. Заповнювати заяви позивач категорично відмовився, мотивуючи тим, що тільки планує переїзд родини до м. Котовськ. при другому відвідуванні позивача управління, позивач також письмових заяв не заповнював. Також вказували, що діями управління позивачу не було спричинено жодної моральної шкоди.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що місцем постійного проживання сім`ї ОСОБА_2 було м. Донецьк.

У зв`язку із проведенням антитерористичної операції позивач 22 вересня 2014 року з сім`єю залишили місце свого проживання та переїхали до м. Ананьїв Одеської області.

16 жовтня 2014 року управліннямсоціального захисту населення Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області позивач був на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

У вересні 2015 року позивач переїхав до м. Котовська Одеської області, де проживає за адресою: вул. К. Лібнехта, 8-а, м. Котовськ, Одеська область.

Вказані обставини відповідачем не оспорюються.

У вересні та жовтні 2015 року позивач звертався до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області із заявами про взяття його на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Взято на облік позивача управлінням соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області не було.

Висновки суду підтверджуються матеріалами справи та письмовими поясненнями сторін.

Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, регулюється Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - Порядок), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції».

Відповідно до п.1 Порядку, довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

За приписами пункту 2 Порядку № 509 для отримання довідки особа, яка переміщується, звертається із заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі - уповноважені органи).

Порядком передбачено спосіб звернення до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, перелік документів, що подаються в такому випадку, та затверджено форму довідки. В свою чергу, наказом Міністерства соціальної політики України від 08.10.2014 року №738 затверджено форму заяви про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Згідно з п.8 Порядку, заявнику може бути відмовлено у видачі довідки, якщо: 1) відсутні обставини, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрачено або викрадено документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення. У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови (пункт 8 Порядку).

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VІІ встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Частина 1 ст.1 Закону визначає, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Стаття 4 Закону визначає облік внутрішньо переміщених осіб шляхом видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Матеріали справи не містять доказів, що позивач звернувся до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженої форми.

Крім того, матеріали справи не місять доказів зняття позивача з обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області.

Тому суд вважає, що вказаний позов є передчасним, позивачу необхідно звернутись до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області з заявою затвердженої форми для зняття з обліку переміщених осіб за колишнім місцем фактичного проживання та заповнити заяву затвердженої форми про взяття на облік за новим фактичним місцем проживання. Та вже після виконання всіх передбачених законом дій, у разі відмови управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області взяття на облік, позивачу необхідно звертатись до суду з оскарженням дій управління.

При таких обставинах, підстав для задоволення позову суд не вбачає.

Оскільки суд не вважає, що дії відповідача були протиправними, тому позовні вимоги у частині відшкодування моральної шкоди теж задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 183-2, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Котовської міської ради Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судові витрати, пов`язані із сплатою судового збору в розмірі 97,44 грн.

Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя -