Постанова № 92523417, 28.10.2020, Ічнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
28.10.2020
Номер справи
733/1088/20
Номер документу
92523417
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Ічнянський районний суд Чернігівської області

Провадження № 3/733/330/20

Єдиний унікальний №733/1088/20

Постанова

іменем України

28 жовтня 2020 року м.Ічня

Суддя Ічнянського районного суду Чернігівської області Фетісова Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Ічнянського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Суми) про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, -

У С Т А Н О В И В:

26 жовтня 2020 року від Ічнянського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції України (м. Суми) до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №34522421 від 12 жовтня 2020 року, складеногостаршим державним виконавцем Ічнянського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Суми) вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме: не сплатив аліменти на утримання дочки, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Суддя, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП підлягають поверненню для належного оформлення з наступних підстав:

У відповідності до ч.1 ст.183-1 КУпАП несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Частина ч.1 ст.183-1 КУпАП в даній редакції, вступила в дію 06 лютого 2018 року та встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів. Дана норма не має зворотної дії в часі, тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію нової редакції ст. 183-1 КУпАП (тобто до 06 лютого 2018 року) не може братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови для притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно вимог ч.1 ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.278 КУпАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Згідно вимог ст.280 КУпАП суд зобов`язаний з`ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зокрема, ч.ч.1-4 ст.256КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

У відповідності до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Проте, як вбачається з матеріалів адміністративного провадження, надісланого до суду Ічнянським районним відділом державної виконавчої служби, суть адміністративного правопорушення, викладена в загальних рисах без конкретизації об`єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, зокрема, в протоколі, державним виконавцем вказано, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання неповнолітньої дитини, заборгованість по аліментах станом на 01 жовтня 2020 року становить 24807 грн. 25 коп. (розрахунок додається на окремому аркуші), тобто не визначено сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів на утримання дочки, яка б перевищувала суму відповідних платежів за шість місяців, з урахуванням періоду вступу в дію нової редакції ч.1 ст.183-1 КУпАП.

Натомість згідно поданого розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, державним виконавцем розраховано аліменти, які підлягають стягненню з січня 2020 року по вересень 2020 року по 2010 грн. 75 коп., що становить 18096 грн. 75 коп., крім того, враховано заборгованість за попередній період в сумі 6710 гр. 50 коп.

За який період дана заборгованість, чи то з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, чи з дати вступу в дію частини 1 ст.183-1 КУпАП в новій редакції, ні з протоколу, ні з доданих матеріалів встановити не можливо.

Крім того, відсутні відомості чи взагалі обізнаний ОСОБА_1 з даним виконавчим провадженням, в тому числі з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів.

При цьому протокол складений державним виконавцем відносно ОСОБА_1 не містить ні пояснень правопорушника, ні його підпису чи відповідно запису про відмову вчинити такий підпис. В матеріалах провадження відсутні докази щодо отримання ОСОБА_1 виклику до відділу щодо складення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.Відомості із сайту Укрпошти про вручення відправлення боржнику не є доказом належного повідомлення ОСОБА_1 про складення відносно останнього адміністративного протоколу за ч.1 ст.183-1 КУпАП.

Крім того, враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення складався за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, державним виконавцем Ічнянського районного відділу державної виконавчої служби не були роз`яснені ОСОБА_1 вимоги ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, це є порушенням права на захист. Доказів отримання протоколу правопорушником суду не надано.

Згідно п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

За наведених обставин, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.183-1, 254-257, 268, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

П О С Т А Н О В И В :

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути до Ічнянського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Суми) для належного оформлення.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Суддя Н.В. Фетісова