ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.04.10Справа №2а-3726/09/6/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О.І., за участю представника позивача – Ніколаішвілі В.Я.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора Центрального району м.Сімферополь в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим до Закритого акціонерного товариства «Крим –Фінанс – сервіс»
про стягнення,
Суть спору: прокурор Центрального району м.Сімферополь звернувся до суду в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим з позовом до Закритого акціонерного товариства «Крим –Фінанс – сервіс» про стягнення з відповідача до Державного бюджету України фінансових санкцій в розмірі 3400,00 гривень на розрахунковий рахунок № 3111816600087 до УДК у м.Сімферополі ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 24040926, код бюджетної класифікації доходів 23030300. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.04.2008 року позивачем відносно ЗАТ «Крим –Фінанс – сервіс» складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів, та 06.05.2008 року винесена Постанова № 294-ДМ про накладення санкцій щодо правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 3400,00 гривень. Ігноруючи постанову про застосування фінансових санкцій державного органу контролю – Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідач уникає відповідальності та створює передумови для дефіциту коштів у Державному бюджеті України, що стало підставою для подачі позову до суду.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.02.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.09.2009 року було зупинено провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.02.2010 року поновлено провадження у справі.
Представник позивача у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у позові.
Прокурор, представник відповідача у судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Будь-яких клопотань суду не направили.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності прокурора та представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.9, п.10, п.14 ст.8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Отже, судом встановлено, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень, уповноважене здійснювати державне регулювання та контроль за випуском та обігом цінних паперів в області дотримання чинного законодавства в цій сфері та має право звертатися до суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Згідно із ст. 36-1 Закону України від 05.11.1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Формою такого представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Пунктом 8 частини першої статті 3 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лише у випадках, передбачених частиною четвертою статті 50 КАС України, до переліку яких віднесено також випадки, встановлені іншими законами (пункт п'ятий частини першої статті 50 КАС України).
Враховуючи зазначене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено право звернення прокурора і позивача до суду із позовом про стягнення фінансових санкцій, спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Вирішуючи вимоги позивача, судом встановлено наступне.
16.04.2008 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку складений Акт № 132-ДМ про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери № 155 –ДМ від 12.03.2008 року, відповідно до якого торговець цінними паперами ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» у термін до 28 березня 2008 року мав усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме: надати адміністративні дані за IV квартал 2007 року відповідно до вимог Положення про порядок складання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.06.2004 року № 279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.09.2004 року № 1122/9721 (зі змінами та доповненнями), та до 29 березня письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
16.04.2008 року представником ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» було надано письмові пояснення стосовно виконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери № 155 –ДМ від 12.03.2008 року, в яких зазначено про виконання вищевказаного розпорядження лише частково – в частині надання форми 3 звіту за 4 квартал 2007 року.
06.05.2008 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано до ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» санкцію у вигляді штрафу розміром 3400,00 гривень, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду Державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 106, протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови.
Оцінюючи позовні вимоги, суд дійшов до висновку про їх обґрунтованість виходячи з наступного.
Законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від30 жовтня 1996 рокуN 448/96-ВР (надалі - Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до п.10 ст.8 Закону № 448/96-ВР державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Суд зазначає, що склад, строки та порядок надання (надсилання) до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) адміністративних даних торговця цінними паперами визначено Положенням про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 8 червня 2004 р. N 279 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27 грудня 2007 р. N 2380) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 вересня 2004 р. за N 1122/9721 (надалі – Положення).
Зазначене Положення розроблено відповідно до пунктів 10 та 15 частини другої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 N 346, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.08.2006 за N 938/12812.
Відповідно до п.2 Розділу I Положення його дія поширюється на торговців цінними паперами, які отримали в Комісії ліцензії на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами (брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, діяльності з управління цінними паперами).
Згідно з п.8 Розділу I дані надаються (надсилаються) до Комісії у формах, у строки та в обсязі, що встановлені цим Положенням. Дані повинні містити всі визначені цим Положенням довідки, усі довідки Даних мають бути заповнені, містити достовірну та повну інформацію.
Відповідно до п.3 Розділу II Положення дані за IV квартал складаються з:
- титульного аркуша.
- довідок, визначених підпунктами 2.2, 2.4 - 2.14 пункту 2 цього розділу.
- довідки про обсяг укладених та виконаних договорів за видами діяльності торговцем цінними паперами за звітний рік (додаток 15).
- фінансової звітності (крім банків) відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 396/3689, та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 397/3690.
Згідно з п.4 Розділу II Положення торговці цінними паперами (крім банків, акціонерних товариств) надають (надсилають) до Комісії аудиторський висновок, який супроводжується листом на бланку торговця цінними паперами, у якому зазначається звітний період, в складі Даних за IV квартал, але не пізніше 30 квітня наступного року. Торговці цінними паперами, утворені у формі акціонерних товариств, надають аудиторський висновок у складі річної регулярної інформації емітентів цінних паперів відповідно до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 N 1591, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за N 97/13364.
Відповідно до Розділу III Положення торговець цінними паперами надає (надсилає) квартальні Дані до центрального апарату Комісії не пізніше останнього дня місяця, наступного за звітним. Квартальні Дані надаються (надсилаються) до загального відділу центрального апарату Комісії в паперовій формі та в електронній формі на носії інформації (дискета 3,5 або лазерний диск).
Суд зазначає, що перелік правопорушень на ринку цінних паперів, а також конкретні санкції, що можуть застосовуватися до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачені статтею 11 Закону № 448/96-ВР.
За п. 8 частини 1 зазначеної статті одним з видів правопорушень є невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, що передбачає відповідальність юридичної особи у вигляді застосування фінансової санкції в розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року №2272, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за N 120/14811, визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Правила визначають, що уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше двох місяців з дня його виявлення.
За пунктами 1,2 Розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це (п.4 Розділу V Правил).
Відповідно до пунктів 1,3 Розділу VII розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
Розділом XVII Правил передбачено санкції, які застосовуються за правопорушення на ринку цінних паперів, пунктом 1.8. - штраф у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Нормами Правил встановлено 15-ти денний строк для добровільної сплати штрафу юридичною особою з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу юридичною особою в зазначений строк, штраф стягується в судовому порядку.
Суд зазначає, що як встановлено вище, ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 155 – ДМ від 12.03.2008 року, не надано адміністративні дані за IV квартал 2007 року.
Судом встановлено, що відповідач підкреслив факт невиконання ним в повному обсязі розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 155 – ДМ від 12.03.2008 року, що підтверджується поясненнями ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» від 16 квітня 2008 року, в яких зазначено, що Розпорядження виконано лише частково – в частині надання форми 3 звіту за 4 квартал 2007 року.
Отже, суд зазначає, що позивачем правомірно Постановою № 294-ДМ від 06 травня 2008 року накладено на ЗАТ «Крим-фінанс-сервіс» санкцію у вигляді штрафу розміром 3400,00 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 01.07.2009 року Постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 294-ДМ від 06 травня 2008 року було оскаржено до суду.
Однак, Ухвалою Окружного адміністративного суду АРК від 26.11.2009 року позовну заяву Закритого акціонерного товариства“Крим –фінанс –сервіс” до Територіального управління Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АРКрим про визнання незаконною та скасування постанови №294-ДМ від06.05.2008р. про накладення на позивача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 3400,00грн. залишено без розгляду.
Отже, суд приходить до висновку, що Постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 294-ДМ від 06 травня 2008 року протиправною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 3400,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора Центрального району м.Сімферополь в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 12.04.10 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 16.04.2010 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Крим –Фінанс – сервіс» до Державного бюджету України фінансових санкцій в розмірі 3400,00 гривень на розрахунковий рахунок № 3111816600087 до УДК у м.Сімферополі ГУ ДКУ в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 24040926, код бюджетної класифікації доходів 23030300.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Латинін Ю.А.