Рішення № 92506809, 22.10.2020, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
22.10.2020
Номер справи
357/6432/20
Номер документу
92506809
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/6432/20

2/357/2797/20

Категорія 43

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22 жовтня 2020 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Орєхова О.І.,

за участі секретаря - Сокур О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду № 2 в м. Біла Церква цивільну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидій,-

В С Т А Н О В И В:

06 липня 2020 року позивач управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області через електронний суд звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, посилаючись на наступні обставини.

Відповідач ОСОБА_1 , 29 листопада 2016 року звернувся до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради з заявою № 174901 про призначення житлової субсидії.

Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

У відповідності до пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Разом з заявою про призначення житлової субсидії від 29.11.2016 року № 174901, відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Особистим підписом в заяві відповідач підтвердив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто управління.

В декларації в розділі ІІІ «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» відповідач зазначив, що таких фактів «не було». Особистим підписом в декларації відповідач засвідчив той факт, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 15.12.2016 року № 1938, виданої управлінням адміністративних послуг Білоцерківської міської ради, до складу сім`ї на той момент входив тільки відповідач - ОСОБА_1 .

На підставі наданих документів, згідно розрахунку субсидії від 15.12.2016 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2016 року по квітень 2017 року в розмірі 1768,26 грн. щомісячно.

У відповідності до вимог Положення, управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень відповідача) було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період.

Згідно розрахунку субсидії від 01.09.2017 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 00,00 грн. щомісячно.

Згідно розрахунку субсидії від 25.09.2017 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з серпня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 00,00 грн. щомісячно.

27 вересня 2017 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 00,00 грн. щомісячно.

З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 17.10.2017 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 643,17 грн. щомісячно.

17 листопада 2017 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 1501,20 грн. щомісячно.

11 січня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 1501,01 грн. щомісячно.

22 січня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2018 року по квітень 2018 року у розмірі 1482,82 грн. щомісячно.

07 лютого 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2018 року по квітень 2018 року у розмірі 1486,32 грн. щомісячно.

18 квітня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на квітень 2018 року у розмірі 599,68 грн. щомісячно.

Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації було надіслано лист від 10 серпня 2018 року № 3052/02-04.2, відповідно до якого за даними верифікації отримувачів субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, наданими засобами програмного комплексу КСЗІ «Криптосервер» Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», було виявлено недостовірність інформації, на підставі якої було призначено субсидію відповідачу.

У відповідності до підпункту 5 пункту 5 Положення (в редакції чинній на момент звернення відповідача із заявою про призначення житлової субсидії - 29.11.2016 року) субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Аналогічні норми також містилися в підпункті 4 пункту 6 положення (в редакції на момент виявлення факту неподання відповідачем повних відомостей - серпень 2018 року).

Спеціалістами відділу нагляду та контролю управління, а саме головними державними соціальними інспекторами, проводилась звірка даних, задекларованих ними для отримання допомоги, та даних отриманих в ході верифікації. За даними верифікації було виявлено придбання відповідачем транспортного засобу марки «Chery».

Для з`ясування усіх обставин відповідачу було направлено лист від 02.11.2018 року № 4193/03, в якому відповідача було повідомлено про необхідність звірки даних та надання додаткових відомостей.

Проте, відповідач жодних пояснень щодо обставин придбання транспортного засобу не надав.

Абзацом 8 п. 90 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до п. 12 порядку верифікації, розпорядник бюджетних коштів та/або інший орган, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, на підставі отриманої від Мінфіну рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат приймає рішення щодо зупинення або припинення, продовження виплат реципієнту, про що повідомляє Мінфіну протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення.

Абзацом 5 пункту 119 Положення передбачено, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Аналогічні норми також містилися в абзаці 14 пункту 22 Положення, в сукупності з абз. 5 пункту 22, абз. 22 пункту 16, підпунктом 4 пункту 6 Положення (в редакції на момент виявлення факту неподання відповідачем заяви про зміну обставин, що впливають на визначення права отримувати субсидію - серпень 2018 року).

Рішенням комісії по наданню житлових субсидій і пільг припинено дію субсидії відповідачу через неповідомлення обставин, зазначених в п. 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, та за якими надані рекомендації Міністерства фінансів України про проведення верифікації згідно додатку 2 до протоколу засідання комісії по наданню житлових субсидій і пільг від 16.11.2018 року № 8.

Відповідно до п. 14 Положення (в редакції на момент надсилання запиту), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

04.03.2019 року управлінням до сервісного центру МВС України було направлено запит № 2285 про надання інформації з Єдиного державного реєстру МВС в Київській області.

Територіальним сервісним центром № 3242 надано відповідь від 19.03.2019 року № 402, відповідно до якої відповідачем 28.02.2017 року було придбано транспортний засіб марки «Chery», модель M11, 2012 року випуску за суму 143065,25 грн.

Є очевидним та не потребує додаткового доведення факт неповідомлення відповідачем обставин, що впливають на визначення права отримувати субсидію.

Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

У відповідності до п. 125 Положення, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг, шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 26.06.2019 року № 6889 з розрахунком суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.

Враховуючи відсутність будь-яких звернень відповідача щодо вирішення питання добровільного погашення заборгованості, подальше листування управління вважає недоцільним.

Тому просили суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 надміру виплачену житлову субсидію в сумі 6614,52 грн. та судовий збір в сумі 2102,00 грн. (а.с. 1-10).

Ухвалою судді 24 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у вищезазначеній цивільній справі. Постановлено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 52-53).

В судове засідання представник позивача Різник Ярослав Михайлович не з`явився, надав до суду заяву, отримана судом 22.10.2020 року за вх. № 40549, в якій просив розглядати справу за відсутності представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та у разі неявки в судове засідання відповідача не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 130 ЦПК України якщо особу, якій адресовано судову повістку, не виявлено в місці проживання, повістку під розписку вручають будь-якому з повнолітніх членів сім`ї, які проживають разом з нею. У такому випадку особа, якій адресовано повістку, вважається належним чином повідомленою про час, дату і місце судового засідання, вчиненням іншої процесуальної дії. У разі відсутності адресата (будь - кого з повнолітніх членів його сім`ї) особа, яка доставляє судову повістку, негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення.

Частиною 1 статті 131 ЦПК України передбачено, що у разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.

Відповідно до ч. 5 ст. 128 ЦПК України судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення - завчасно.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 про слухання справи, яке було призначено на 22 жовтня 2020 року був повідомлений завчасно, у відповідності до вимог статті 128 ЦПК України.

З боку відповідача ОСОБА_1 жодних заяв та клопотань на адресу суду не надходило.

Також, не надходив і відзив на позовну заяву управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Отже, оскільки сторони не з`явились в судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Ухвалою суду від 22 жовтня 2020 року постановлено провести розгляд справи в заочному порядку.

Стаття 280 ЦПК України визначає, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлялась про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явилась в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подала відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Згідно ч. 2 ст. 281 ЦПК України розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлені фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Встановлено, щр відповідач ОСОБА_1 , 29 листопада 2016 року звернувся до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради з заявою № 174901 про призначення житлової субсидії (а.с. 12).

Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

У відповідності до пункту 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Разом з заявою про призначення житлової субсидії від 29.11.2016 року № 174901, відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Особистим підписом в заяві відповідач підтвердив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто управління.

В декларації в розділі ІІІ «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» відповідач зазначив, що таких фактів «не було». Особистим підписом в декларації відповідач засвідчив той факт, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 15.12.2016 року № 1938, виданої управлінням адміністративних послуг Білоцерківської міської ради, до складу сім`ї на той момент входив тільки відповідач - ОСОБА_1 (а.с. 13).

На підставі наданих документів, згідно розрахунку субсидії від 15.12.2016 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2016 року по квітень 2017 року в розмірі 1768,26 грн. щомісячно.

У відповідності до вимог Положення, управлінням в автоматичному режимі (без додаткових звернень відповідача) було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період.

Згідно розрахунку субсидії від 01.09.2017 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 00,00 грн. щомісячно. Згідно розрахунку субсидії від 25.09.2017 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з серпня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 00,00 грн. щомісячно. 27 вересня 2017 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 00,00 грн. щомісячно.

З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 17.10.2017 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 643,17 грн. щомісячно; 17 листопада 2017 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 1501,20 грн. щомісячно; 11 січня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 1501,01 грн. щомісячно; 22 січня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2018 року по квітень 2018 року у розмірі 1482,82 грн. щомісячно; 07 лютого 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2018 року по квітень 2018 року у розмірі 1486,32 грн. щомісячно; 18 квітня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на квітень 2018 року у розмірі 599,68 грн. щомісячно.

Механізм здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів визначений у порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 136.

У процесі верифікації та моніторингу для визначення відповідності даних, що використовуються під час призначення (продовження), нарахування або здійснення державних виплат, здійснюється їх порівняння з даними, отриманими з офіційних джерел інформації, аналітичних та статистичних матеріалів, розроблених скорингових моделей та затверджених в установленому порядку методик визначення показників за непрямими ознаками.

У разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нараховано або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним одержувачам соціальних допомог.

Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації було надіслано лист від 10 серпня 2018 року № 3052/02-04.2, відповідно до якого за даними верифікації отримувачів субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, наданими засобами програмного комплексу КСЗІ «Криптосервер» Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», було виявлено недостовірність інформації, на підставі якої було призначено субсидію відповідачу.

У відповідності до підпункту 5 пункту 5 Положення (в редакції чинній на момент звернення відповідача із заявою про призначення житлової субсидії - 29.11.2016 року) субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Аналогічні норми також містилися в підпункті 4 пункту 6 положення (в редакції на момент виявлення факту неподання відповідачем повних відомостей - серпень 2018 року).

Спеціалістами відділу нагляду та контролю управління, а саме головними державними соціальними інспекторами, проводилась звірка даних, задекларованих ними для отримання допомоги, та даних отриманих в ході верифікації. За даними верифікації було виявлено придбання відповідачем транспортного засобу марки «Chery».

Для з`ясування усіх обставин відповідачу було направлено лист від 02.11.2018 року № 4193/03, в якому відповідача було повідомлено про необхідність звірки даних та надання додаткових відомостей (а.с. 26).

Проте, відповідач жодних пояснень щодо обставин придбання транспортного засобу не надав.

Абзацом 8 п. 90 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до п. 12 порядку верифікації, розпорядник бюджетних коштів та/або інший орган, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, на підставі отриманої від Мінфіну рекомендації щодо зупинення або припинення державних виплат приймає рішення щодо зупинення або припинення, продовження виплат реципієнту, про що повідомляє Мінфіну протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення.

Абзацом 5 пункту 119 Положення передбачено, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Аналогічні норми також містилися в абзаці 14 пункту 22 Положення, в сукупності з абз. 5 пункту 22, абз. 22 пункту 16, підпунктом 4 пункту 6 Положення (в редакції на момент виявлення факту неподання відповідачем заяви про зміну обставин, що впливають на визначення права отримувати субсидію - серпень 2018 року).

Рішенням комісії по наданню житлових субсидій і пільг припинено дію субсидії відповідачу через неповідомлення обставин, зазначених в п. 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, та за якими надані рекомендації Міністерства фінансів України про проведення верифікації згідно додатку 2 до протоколу засідання комісії по наданню житлових субсидій і пільг від 16.11.2018 року № 8 (а.с. 27-28).

Відповідно до п. 14 Положення (в редакції на момент надсилання запиту), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

04.03.2019 року управлінням до сервісного центру МВС України було направлено запит № 2285 про надання інформації з Єдиного державного реєстру МВС в Київській області (а.с. 30).

Територіальним сервісним центром № 3242 надано відповідь від 19.03.2019 року № 402, відповідно до якої відповідачем 28.02.2017 року було придбано транспортний засіб марки «Chery», модель M11, 2012 року випуску за суму 143065,25 грн. (а.с. 36-39).

Є очевидним та не потребує додаткового доведення факт неповідомлення відповідачем обставин, що впливають на визначення права отримувати субсидію.

Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

У відповідності до п. 125 Положення, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг, шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст. 1213 Цивільного кодексу України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. Враховуючи викладене, управління має усі правові підстави для звернення до суду з позовною заявою про стягнення надміру виплачених коштів субсидії, отриманих відповідачем.

Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 26.06.2019 року № 6889 з розрахунком суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії (а.с. 40). Факт направлення відповідачу вказаних повідомлень про повернення надміру наданої суми житлової субсидії підтверджується копією фіскального чеку публічного акціонерного товариства «Укрпошта» (а.с. 41), однак відповідач дане повідомлення проігнорував.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.

Частинами 5, 6 статті 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З боку відповідача ОСОБА_1 не надано до суду жодних пояснень, заперечень та відзиву щодо позовних вимог позивача, а також у відповідності до вимог ст. 81 ЦПК України жодного належного та допустимого доказу в спростування доводів позивача щодо суми стягнення.

Отже, оскільки відповідач уникає від повернення надміру виплачених сум субсидії, наданих позивачем та отриманих останнім, то суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення надміру виплачених сум субсидії є цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно із п. 1 ч.ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на - відповідача.

Оскільки, позивачем при зверненні до суду були понесені судові витрати у сумі 2102,00 гривень, які документально підтверджені (а.с. 45), то такі витрати підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 2, 5, 12, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 247, 263 - 265, 273, 274- 279, 280, 284, 289 ЦПК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», суд,-

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, - задовольнити.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області надміру виплачену житлову субсидію в сумі 6614 гривень 52 копійок та судовий збір у розмірі 2102 гривень 00 копійок, а загалом 8716 гривень 52 копійок (вісім тисяч сімсот шістнадцять гривень п`ятдесят дві копійки).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення ( виклику ) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складання у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

Позивач: управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (адреса місцезнаходження: 09117, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, ЄДРПОУ: 03193643);

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ).

Повне судове заочне рішення складено 22 жовтня 2020 року.

Заочне рішення надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

СуддяО. І. Орєхов