
Справа № 161/11920/20
Провадження № 2/161/3050/20
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
28 жовтня 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Чигринюк В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,
В С Т А Н О В И В:
28.07.2020 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради в особі директора (далі - Департамент) звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою в обґрунтування зазначивши, що 16.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту із заявою про призначення їй житлової субсидії. Разом із заявою відповідачкою також подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі поданої ОСОБА_1 заяви Департаментом було призначено та надано останній субсидію на період з листопада 2016 року по квітень 2017 року, виходячи із розрахунку на відповідачку, її чоловіка - ОСОБА_2 , сина - ОСОБА_3 та дочку - ОСОБА_4 , які зареєстровані та проживають в квартирі АДРЕСА_1 . При перевірці справ отримувачів житлових субсидій, державним соціальним інспектором Департаменту було виявлено, що в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.11.2016 року, відповідач не задекларувала покупку, здійснену її сином в період протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії - 29.12.2015 року, а саме: будівля станції перекачування конденсату, будівля мазутонасосної станції, будівля складу мазуту з трьома металевими резервуарами, будівля станції перекачування соляного розчину. За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог складено акт № 416 від 10.01.2018 року та у ОСОБА_1 відібрано письмові пояснення, в яких остання зазначила, що її син здійснив купівлю вказаних об`єктів на загальну суму, яка перевищує 50000,00 грн. Таким чином, внаслідок подання відповідачкою недостовірних даних, їй були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій, які згідно рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 29.01.2018 року №1/21-41 були визначені в розмірі 12172,04 грн. та термін повернення яких встановлено до 25.05.2018 року. Разом з тим, своєю заявою від 23.05.2018 року ОСОБА_1 просила продовжити термін повернення коштів до 25.10.2018 року та зобов`язувалась суму переплати сплачувати щомісячно. Аналогічну заяву відповідачкою подано 24.10.2018 року з проханням продовжити термін повернення коштів до 25.03.2019 року. Листом від 26.10.2018 року Департаментом було продовжено термін повернення коштів до 25.03.2019 року. Однак, на момент звернення до суду з даним позовом ОСОБА_1 було перераховано на рахунок Департаменту надміру виплачені кошти в розмірі 2000,00 грн. В зв`язку з чим сума заборгованості по сплаті надміру виплачених коштів становить на даний час складає 10172,04 грн. Враховуючи викладене, просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Департаменту надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 10172,04 грн., а також судові витрати по справі.
До початку судового засідання від представника позивачки на адресу суду надійшла заява, у якій він просить розгляд справи проводити у його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити. Щодо постановлення заочного рішення не заперечує (а.с. 32-33).
Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, про день, час, місце слухання справи повідомлялася належним чином, про що у матеріалах справи містяться відповідні судові повістки (а.с. 25, 31), які надсилалися їй за місцем її реєстрації (згідно довідки УДМС України у Волинській області - а.с. 23), а також судовим оголошенням, яке було розміщено на офіційному веб-порталі судової влади України (а.с. 30). Клопотання про відкладення розгляду справи, відзив на позовну заяву від відповідача на адресу суду не надходили.
Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній матеріалів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 16.11.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй житлової субсидії. Разом із заявою відповідачем також подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У даній декларації ОСОБА_1 повідомила Департамент, що витрат на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50000 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії у неї та членів її сім`ї не було (а.с. 7-8).
Згідно п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
У місті Луцьку призначення та припинення призначених житлових субсидій здійснюється Департаментом.
Пунктом 2 Положення визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Згідно п. 14 Положення, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
На підставі поданої ОСОБА_1 заяви Департаментом відповідно до Положення та постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії», із змінами та доповненнями (далі - Постанова № 1156), було призначено та надано відповідачці субсидію на період з листопада 2016 року по квітень 2017 року, виходячи із розрахунку на ОСОБА_1 , її чоловіка - ОСОБА_2 , сина - ОСОБА_3 та дочку - ОСОБА_4 , які зареєстровані та проживають в одному житловому приміщенні - квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Разом з тим, як встановлено судом, при вибірковій перевірці справ отримувачів житлових субсидій, державним соціальним інспектором Департаменту було виявлено, що в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.11.2016 року, відповідач не задекларувала покупку, здійснену її сином в період протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (29.12.2015 року), а саме: будівля станції перекачування конденсату, будівля мазутонасосної станції, будівля складу мазуту з трьома металевими резервуарами, будівля станції перекачування соляного розчину (договір купівлі-продажу від 29.12.2015 №2115) (а.с. 11-12).
За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог було складено відповідний акт № 416 від 10.01.2018 року та взято письмові пояснення у ОСОБА_1 (а.с. 14-15).
Як вбачається із наданих відповідачкою пояснень, остання підтвердила ту обставин, що її син здійснив купівлю вищезазначених об`єктів на загальну суму, яка перевищує 50000,00 грн. (а.с. 13).
Відповідно до пп. 5 п. 5 Положення, субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив
послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Згідно п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Таким чином, внаслідок подання ОСОБА_1 недостовірних даних, їй були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій.
Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 29.01.2018 року № 1/21-41, було визначено обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 12172,04 грн та встановлено термін для повернення надміру виплачених коштів до 25.05.2018 року (а.с. 17-18).
Відповідно до п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
30.01.2018 року на адресу ОСОБА_1 . Департаментом направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (лист № 11.6-2-7/1423), відповідно до якого відповідачу запропоновано добровільно повернути зазначені кошти в термін до 25.05.2018 року (а.с. 19).
Заявою від 23.05.2018 року ОСОБА_1 просила продовжити термін повернення коштів до 25.10.2018 року та зобов`язувалась суму переплати сплачувати щомісячно (а.с. 20).
Аналогічну заяву відповідачкою було подано 24.10.2018 року з проханням продовжити термін повернення коштів до 25.03.2019 року (а.с. 21).
Листом від 26.10.2018 №11.6.2-6/15631 Відповідач продовжив термін повернення коштів до 25.03.2019 року (а.с. 21-зворот).
На момент звернення до суду відповідачем було перераховано на рахунок Департаменту надміру виплачені кошти в розмірі 2 000,00 грн.
В зв`язку з чим сума заборгованості по сплаті надміру виплачених коштів на час розгляду даної справи становить 10172,04 грн.
Згідно з абз. 11 п. 20 Положення, у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, сторони вживають заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов`язковими згідно із законом. Особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення претензії чи позову.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином судом достовірно встановлено, станом на день розгляду даної справи, ОСОБА_1 надміру виплачені кошти за житлову субсидію в розмірі 10172,04 грн на рахунок Департаменту не повернула.
Доказів іншого суду надано не було, а судом в ході розгляду спору не здобуто.
Таким чином, з ОСОБА_1 на користь Департаменту слід стягнути надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 10172,04 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Із наведеного слідує, що з відповідачки на користь позивача слід також стягнути судовий збір в розмірі 2102 грн.
За наведених обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги Департаменту до ОСОБА_5 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідності обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
На підставі ст. ст. 1212-1215 ЦК України, Положення та постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії», із змінами та доповненнями, керуючись ст. ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 247, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963) надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 10172 (десять тисяч сто сімдесят дві) гривні 04 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення в повному обсязі складено 29 жовтня 2020 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська