Рішення № 92502513, 29.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2020
Номер справи
822/5942/15
Номер документу
92502513
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/5942/15

РІШЕННЯ

іменем України

29 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. суддів Гнап Д.Д. , Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом житлово-будівельноо кооперативу "Озерний-3" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Житлово-будівельний кооператив "Озерний-3" звернувся до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить визнати постанову №1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.10.2015 року, прийняту головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області - Денисовим Денисом Валерійовичем про накладення штрафу на житлово-будівельний кооператив "Озерний-3", ЄДРПОУ-38427864 в сумі 124020 грн, протиправною та скасувати її.

Постановою від 25 листопада 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016 року, Хмельницький окружний адміністративний суд адміністративний позов задовольнив, визнав протиправною та скасував постанову управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №1 від 06.10.2015 року, якою на житлово-будівельний кооператив "Озерний-3" м. Хмельницький накладений штраф у сумі 124 020 грн за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Постановою від 12 травня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.11.2015 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016 скасував, а справу направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою від 04 червня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до свого провадження адміністративну справу за позовом житлово-будівельного кооперативу "Озерний-3" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови. Призначив розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження. Надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - до 22.06.2020 року, але не менше 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач в особі головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області - Денисова Дениса Валерійовича 06 жовтня 2015 року прийняв постанову №1 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнав ЖБК "Озерний-3" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 4 частини 2 статті 2 закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та наклав штраф у сумі 124020,00 грн. Вважає оскаржувану постанову протиправною, оскільки згідно з відомостями, які зазначені в акті перевірки та протоколі №0023 від 25.09.2015 року в Єдиному реєстрі який формується на підставі інформації, поданої до Держархбудінспекції України її територіальними органами, станом на 25.09.2015 року відсутня інформація щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті-будівництві 81 квартирного житлового будинку у м.Хмельницькому. Тому, підстави для перевірки декларації відсутні. Просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач відзиву на позов не надав. Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Виконуючий обов`язки начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 №976 "Про удосконалення роботи із здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю" видав посадовій особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (далі управління ДАБІ) направлення для здійснення позапланової перевірки достовірності даних, наведених в декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.09.2015 №1022-4445/Д1 на об`єкті квартирного житлового будинку з прибудованим кафе та вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Озерна, 6/4 у м. Хмельницькому. Строк дії направлення встановлений з 21.09.2015 до 25.09.2015.

На підставі зазначеного направлення посадовою особою управління ДАБІ проведена позапланова перевірка достовірності даних у декларації про початок виконання будівельних робіт від 11.09.2015 №1022-4445/Д 1.

25.09.2015 посадова особа управління ДАБІ за результатами перевірки позивача склала акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, в якому зазначила, що будівельні роботи розпочаті та виконуються без зареєстрованої органом архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, чим замовником - ЖБК "Озерний-3" та генпідрядною організацією -ТОВ "Домобудівна компанія", порушено статтю 34 закону України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон №3038-VI).

За результатами перевірки, посадова особа управління ДАБІ склала протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.09.2015 №00203, та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

06.10.2015 на підставі акту від 25.09.2015, головний інспектор будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління ДАБІ прийняв постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнав ЖБК "Озерний-3" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 4 частини другої статті 2 Закону України від 14.10.1994 №208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та наклав штраф у сумі 124020 гривень.

Не погоджуючись з постановою Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Хмельницькій області №1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.10.2015 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності з метою спрямовання на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року №3038-VІ ( далі - Закон №3038-VІ).

Згідно статті 6 Закону №3038-VІ, органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України-Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Статтею 41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом частин першої, другої, третьої, восьмої статті 36 Закону №3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об`єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації

Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт. Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» (далі постанова КМУ №466, Порядок №466).

За визначенням абзацу шостого пункту 2 Порядку №466 реєстрація - внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр).

Пунктами 8, 10, 11 цього ж Порядку встановлено, що контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Відомості щодо отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт; зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих та будівельних робіт; виданих, анульованих дозволів; повернень декларацій для усунення виявлених недоліків, відмов у видачі дозволів; отриманих повідомлень про зміну даних у повідомленнях про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, отриманих декларацій про зміну даних у зареєстрованих деклараціях про початок виконання підготовчих чи будівельних робіт, внесення змін у повідомлення або декларацію у зв`язку з технічною помилкою; скасування реєстрації повідомлення або декларації вносяться Держархбудінспекцією до реєстру на підставі інформації, поданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її отримання.

Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданих ним повідомленні, декларації, за виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та Кодексу України про адміністративні правопорушення

Також, згідно з правилами пунктів 16, 17 Порядку №466 замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації про початок виконання підготовчих або будівельних робіт (далі - декларація) за формою, наведеною у додатках 4, 5, 6 до цього Порядку.

Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.

Декларація про початок виконання підготовчих робі до її реєстрації в порядку визначеному законом не надає права на виконання будівельних робіт.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п`яти робочих днів з дня надходження до нього декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та здійснює дії щодо внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок №553.

За приписами абзаців першого, другого, четвертого пункту 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Отже, поняття "реєстрація" та "подання" декларації не є тотожними і зумовлюють різні правові наслідки. Подання декларації є підставою для перевірки повноти даних, зазначених у декларації, та здійснення дії щодо внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру. Подання декларації про початок виконання підготовчих робіт не надає права на виконання будівельних робіт. Реєстрація ж декларації дозволяє замовнику здійснювати виконання будівельних робіт на об`єктах, що належать до I - III категорії складності, підключення об`єкта до інженерних мереж та споруд.

При цьому, як випливає з буквального тлумачення абзацу четвертого пункту 7 Порядку №553 право на проведення позапланової перевірки з підстав необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених, зокрема, у декларації про початок виконання підготовчих робіт, зберігається за органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом трьох місяців з дня подання зазначеного документу.

Суд встановив, що ЖБК "Озерний-3" 10.09.2015 через Дозвільний центр Хмельницької міської ради подав до управління ДАБІ декларацію про початок виконання будівельних робіт 81-квартирного житлового будинку з прибудованим кафе та вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Озерна, 6/4 у м. Хмельницькому. Така декларація зареєстрована в управлінні ДАБІ 11.09.2015.

Таким чином, починаючи саме з цієї дати у відповідача виникло право на проведення позапланової перевірки з підстави, наведеній у абзаці четвертому пункту 7 Порядку №553.

Відсутність реєстрації декларації станом на день видання направлення на проведення перевірки не впливає на право органу державного архітектурно-будівельного контролю провести таку перевірку, оскільки можливість реалізації зазначеного повноваження пов`язана саме з фактом подання, а не реєстрації декларації, що не є тотожними поняттями.

Враховуючи викладене, посилання позивача на відсутність об`єкта перевірки, як на підставу для скасування оскаржуваного рішення, суд вважає необґрунтованим.

При цьому, суд враховує, що позивач не заперечує факт виконання будівельних робіт без зареєстрованої органом архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.

Суд встановив, що Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області розглянуло подану ЖБК "Озерний-3" 10.09.2015, через Дозвільний центр Хмельницької міської ради, декларацію та повернуло її позивачу на доопрацювання, про що повідомило листом ХМ 093152600372 від 16.09.2015 року.

Таким чином, станом на дату здійснення відповідачем позапланової перевірки 81-квартирного житлового будинку з прибудованим кафе та вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Озерна, 6/4 у м. Хмельницькому, декларація про початок виконання будівельних робіт, що дає право на здійснення виконання будівельних робіт, не була зареєстрована у Єдиному реєстрі який формується на підставі інформації поданої Держархбудінспекції України її територіальними органами.

А тому, постанова №1 від 06.10.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, прийнята на підставі складеного протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 00203 від 25.09.2015 року, який в свою чергу складений на підставі висновків акту позапланової перевірки, винесена відповдачем правомірно, та з дотриманням норм закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку № 553.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність спірної постанови №1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.10.2015 року. Тому, у задоволенні позову житлово-будівельного кооперативу "Озерний-3" необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову житлово-будівельного кооперативу "Озерний-3" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Житлово-будівельний кооператив "Озерний-3" (вул. Озерна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 38427864) Відповідач:Державна архітектурно-будівельна інспекція України (бульвар Л. Українки, 26,Київ 133,01133 , код ЄДРПОУ - 37471912)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук Д.Д. Гнап О.П. Шевчук