Рішення № 92502174, 29.10.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2020
Номер справи
500/1386/20
Номер документу
92502174
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1386/20

29 жовтня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служба геології та надр України до Приватного підприємства "СТЕП-М І К" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5284 від 13.01.2011, -

ВСТАНОВИВ:

16 червня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до приватного підприємства "Степ-Мік" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5284 від 13.01.2011.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача, виникли права та обов`язки, встановлені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 та особливими (додатковими) умовами до спеціального дозволу на користування надрами. Так, відповідач зобов`язаний використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України. Оскільки, на момент подання позовної заяви до суду, відповідач порушень не усунув, Державна служба геології та надр України просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від №5284 від 13.01.2011.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, у справі призначено засідання на 10.07.2020.

08.07.2020 відповідачем подано відзив на позов. У відзиві на позов зазначається, що позов є безпідставним та не підлягає до задоволення, оскільки більшість порушень вказаних в акті перевірки відповідачем усунуті.

Розгляд справи 10.07.2020 було відкладено в зв`язку з неявкою представника позивача до 31.08.2020.

В судовому засіданні 31.08.2020 розпочато розгляд справи по суті. За ініціативи суду в судовому засіданні оголошено перерву до 30.09.20 з метою витребування у відповідача доказів щодо виконання вимог припису позивача.

В судове засідання 30.09.20 сторони не з`явилися. Від позивача поступила заява про розгляд справи за відсутності представника. Від відповідача надійшла заява про відкладення розгляд справи у зв`язку з захворюванням представника.

Ухвалою суду розгляд справи відкладено на 29 жовтня 2020 року.

Від відповідача 27.10.20 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з амбулаторним лікуванням представника, що підтверджено довідкою лікувального закладу.

Суд вирішуючи клопотання відповідача про відкладення розгляду справи прийшов до переконання про відмову в його задоволенні. Суд прийшов до такого висновку враховуючи вимоги ч.3 ст.205 КАС України, відповідно до якої у разі повторної неявки відповідача в судове засідання повідомленого належним чином про день та час розгляду справи, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Окрім того, судом враховано те, що підстав для зупинення справи відповідно до п.1 ч.2 ст.236 КАС України немає, оскільки судом не визнавалась обов`язковою явка представника відповідача.

Також судом встановлено, що продовжений ухвалою суду від 31.08.20 процесуальний строк розгляду справи станом на 29.10.20 завершився.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

13.01.2011 приватному підприємству "Степ-Мік" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5284 з метою видобування суглинків, придатних для виробництва цегли керамічної, строком на 18 років до 13.01.2029.

Наказом Державної служби геології та надр України № 389 від 08 жовтня 2018 року «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у листопаді 2018 року», Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, в тому числі і Відповідача.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки № 02-04/07/2018-42/п-188 від 16.11.2018 року, яким було встановлено наступні порушення:

1. Розробка Росохацького родовища проводиться згідно із проектом розробки і рекультивації Росохацького родовища цегельної сировини на території Чорківського району Тернопільської області, який не погоджено із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

2. Договір оренди земельної ділянки зайнятої під родовищем, відсутній.

3. Не виконується Угода про умови користування надрами від 22.12.2015 щодо:

- дотримання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм пов`язаних з користуванням надрами;

- дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою, а саме: плани робіт на 2017 та 2018 роки відсутні.

На підставі зазначеного Акту перевірки складено припис від 16.11.2018 року № 822-18/02, щодо усунення порушень, зазначених в Акті та встановлено строк на усунення недоліків до 17.12.2018 року.

Відповідно до пункту 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Пунктом 11 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Згідно статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

У встановлений строк, відповідач приватне підприємство "Степ-Мік" не усунув порушення, зазначені в приписі.

Таким чином, оскільки надрокористувач порушив умови надрокористування встановлені дозволом, угодою та діючим законодавством та так й не надав документи підтверджуючи про усунення порушень надрокористування, керуючись підпунктом 1, підпунктом 4 пункту 22 Порядку №615, Наказом Держгеонадра №76 від 11.03.2019, зупинено дію спеціального дозволу №5284, а надрокористувачу надано 30 днів на усунення порушень.

Про вказане відповідача повідомлено листом №5446/03/14-19 від 21.07.2019 року.

У відповідь на зазначений вище лист ПП «Степ - М І К» попросило продовжити термін для усунення порушень до 01.10.2019 у зв`язку із тим, що виправлення порушень знаходиться на завершальному етапі.

Наказом Державної служби геології та надр України від 27.06.2019 № 203, продовжено надрокористувачам терміни для усунення порушень законодавства про надра згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу. Про зазначене відповідача від 09.07.2019 № 12427/03/14- 19 повідомлено листом.

Проте, через не усунення відповідних порушень Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр підготовлено подання про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 р. № 5284, про що підприємство було повідомлено листом від 03.12.2019 № 23809/01/14-19 (про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами), яке відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення - отримане 09.12.2019.

Відповідач листом від 19/14-9875 від 23.12.2019 знову повідомив позивача, що на даний час порушення виявлені перевіркою знаходяться в процесі усунення.

Таким чином, відповідач не прийняв до уваги направлене повідомлення та порушення у встановлений Держнеонадра строк, не усунув та не висловив своєї згоди чи незгоди на припинення права користування надрами.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.

Положеннями статті 13 цього Кодексу встановлено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Відповідно до статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за №1174 (далі Положення №1174).

Пунктом 4 №1174 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України (підпункт 12 пункту Положення №1174),

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок №615).

Пунктом 10 Порядку 615 встановлено, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:

вимоги до ефективності робіт;

сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;

порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;

види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;

підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.

Згідно пункту 5.3 угоди про умови користування надрами від 16.11.2016 року №5980 встановлено обов`язки користувача надр, серед яких, зокрема:

- забезпечувати охорону надр та довкілля в межах ділянки надр, наданої в користування, а також забезпечувати приведення порушених земель у стан, придатний для використання, відповідно до Програми робіт;

- проводити та фінансувати роботи у термін та в межах, зазначених у Програмі робіт;

- дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами;

- використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

- дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою;

- надавати в установленому порядку Держгеонадрам інформацію щодо користування надрами;

- застосовувати прогресивні технології і техніку, що забезпечують повне, комплексне і раціональне вивчення надр;

- інші.

Відповідно до пункту 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

- порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

- виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення;

- невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 23 Порядку 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності"

Статтею 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Крім того, згідно пункту 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру разі здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності, або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Із змісту наведених правових норм видно, що головною з підстав припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов`язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.

Таким чином, у зв`язку з порушенням приватним підприємством "Степ-Мік" вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.

Крім того, суд враховує ту обставину, що описана вище, а саме те, що Держгеонадра направило лист від 03.12.2019 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами. Проте, відповідач не висловив своєї згоди чи незгоди на припинення права користування надрами.

Оскільки, інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.

Судом не приймаються до уваги твердження відповідача викладені у відзиві на позов з приводу незгоди із порушеннями викладеними в акті перевірки та відповідному приписі, оскільки позивач до подання позову з такими порушеннями погодився, не оскаржив припис в судовому порядку, а також судом не встановлено обставин, які б виключали чи спростовували порушення вказані в акті перевірки позивача.

Крім того, суд враховує ту обставину, що представник відповідача в судовому засіданні запевняв, що порушення будуть в найкоротші терміни усунуті, проте, незважаючи на тривалий термін розгляду справи (понад 4 місяці) порушення не усунув та відповідних доказів про виконання вимог припису не подав.

Положеннями статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов`язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.

Суд звертає увагу, що однією з умов користування надрами, яка передбачена спеціальним дозволом є подання ДНВП Геоінформ України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Таким чином, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що приватне підприємство "Степ-Мік" не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права у судовому порядку.

Суд зазначає, що Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення Відповідачем порушень вимог користування надрами.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №812/1074/17.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд вважає, що позивачем надані належні докази порушення відповідачем норм чинного законодавства в сфері надрокористування, вжиті позивачем заходи щодо усунення порушень норм чинного законодавства до такого усунення не привели.

Тому, позовні вимоги Державної служби геології та надр України до приватного підприємства "Степ-Мік" щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5284 від 13.01.2011 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судовий збір, сплачений позивачем, з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Державної служби геології та надр України до приватного підприємства "Степ-Мік" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.

2. Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5284 від 13.01.2011 наданого приватному підприємству "Степ-Мік".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 жовтня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Державна служба геології та надр України (місцезнаходження/місце проживання: вул. Антона Цедіка, 16,м. Київ,03057 код ЄДРПОУ/РНОКПП 37536031);

відповідач:

- Приватне підприємство "СТЕП-М І К" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Польова, 12,с. Росохач,Чортківський район, Тернопільська область,48560 код ЄДРПОУ/РНОКПП 38427267);

Головуючий суддяОсташ А.В.