
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2020 року (о 16 год. 50 хв.)Справа № 280/5707/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., за участю секретаря Лялько Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» до Головного управління ДПС у м. Києві, до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» (далі ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі ГУ ДПС у м. Києві, відповідач 1), до Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач 2), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1627601/42481208 від 10.06.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 18.03.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 14 від 18.03.2020 датою її одержання, а саме 07.04.2020;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1721253/42481208 від 10.07.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 27 від 17.06.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 27 від 17.06.2020 датою її одержання, а саме 24.06.2020;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1630649/42481208 від 11.06.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 15.04.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 17 від 15.04.2020 датою її одержання, а саме 21.04.2020;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1627602/42481208 від 10.06.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 18.03.2020 та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 18 від 18.03.2020 датою її одержання, а саме 07.04.2020.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та наявні в матеріалах справи щодо реєстрації кожної податкової накладної складені у відповідності до вимог законодавства та є документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Вказує, що при юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної слід врахувати те, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог. Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. На думку позивача, загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним. З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, а також надання позивачем первинних документів, які відповідають змісту вимог ст. 187, 198, 201 Податкового кодексу України, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та мають відповідну юридичну силу та доказовість, а тому рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідають критерію обґрунтованості. Враховуючи вищезазначене, наполягає на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді від 26.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Перше судове засідання призначене на 24 вересня 2020 року. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач 1 позов не визнав, 17 вересня 2020 року на адресу суду надіслав відзив (вх. №43598), у якому вказує, що позивачем отримані квитанції, якими останньому повідомлено про зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки наявна відповідність пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано платнику надати пояснення та копії документів, які підтверджують реальність здійснення такої господарської операції, для подальшого прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної. В свою чергу, при розгляді відповідних пояснень та документів, відповідно до п. 27 Порядку №1165 комісія керувалась Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком. Отже, зауважує, що при розгляді відповідних документів комісія уповноважена надавати оцінку наданим первинним документам, у частині підтвердження/непідтвердження ними реальності господарської діяльності та/або достатності наданих документів для відповідного підтвердження. Зазначає, що при розгляді документів, наданих позивачем до розгляду на підтвердження реальності здійснення господарської операції, Комісією було встановлено, що наданими документами не можливо підтвердити реальність здійсненої операції, оскільки не можливо встановити реальність проведених розрахунків між покупцем та продавцем, що в свою чергу ставить під сумнів операцію. Додатково наголошує, що оскільки рішення Комісії було прийнято лише на підставі наданих їй документів, та рішення було прийнято лише з наслідком розгляду вказаних документів, вважає за недоцільне скасовувати оскаржуване рішення, посилаючись на документи, які не мали місце при поданні повідомлення, разом із документами на підтвердження реальності здійснення господарської діяльності, у зв`язку із чим просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Від представника відповідача 2 на адресу суду відзив не надходив.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» (код ЄДРПОУ 42481208) є суб`єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 18.09.2018. Місцезнаходження юридичної особи: 69019, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 41, офіс 408. Основним видом діяльності позивача є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).
Позивач з 01.11.2018 зареєстрований платником податку на додану вартість, про що свідчить витяг №1926594501073 з Реєстру платників податку на додану вартість від 05.04.2019.
14 лютого 2019 року позивачем отримана Ліцензія Державної архітектурно-будівельної інспекції України №6-л на здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками.
28 серпня 2019 року між Замовником в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» (код ЄДРПОУ 30001108) та Виконавцем в особі ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» укладено договір підряду №280819-Р, відповідно до якого Замовник доручає, а Виконавець виконує з використанням матеріалів Замовника, роботи по ремонту та реконструкції лінійно-кабельних споруд зв`язку, комутаційних вузлів, ВОЛЗ, а Замовник приймає й оплачує вартість виконаних робіт. Відповідно до п.3.1, 3.2 договору Виконавець щомісячно надає Замовнику Акт прийому-здачі виконаних робіт за минулий місяць. По закінченню робіт Виконавець надає Замовнику Акт прийому-здачі кабельних ліній. Замовник протягом 5 днів з дня отримання Акту прийому-здачі виконаних робіт зобов`язаний направити Виконавцю підписаний Акт чи мотивовану відмову від приймання Робіт. Замовник протягом 5 днів з дня отримання Акту прийому-здачі кабельних ліній зобов`язаний направити Виконавцю підписаний Акт чи мотивовану відмову від його підписання. Пунктами 4.1 та 4.2 договору визначено, що вартість робіт визначається щомісячно шляхом підписання Додаткової угоди до даного договору. Оплату за фактично виконані роботи Замовник виконує протягом трьох банківських днів з дати підписання Сторонами Акту прийому-здачі виконаних робіт шляхом банківського грошового переводу на розрахунковий рахунок Виконавця у розмірі виконаних робіт за минулий місяць, визначеному в Акті прийому-здачі виконаних робіт.
10 лютого 2020 року сторонами за договором підряду №280819-Р від 28.08.2019 підписано додаткову угоду №07-Р, згідно з якою Замовник доручає, а Виконавець виконує, з використанням матеріалів Замовника і Виконавця, роботи по ремонту лінійно-кабельних споруд зв`язку у лютому-березні 2020 року на дільницях: 1) інв. №0846 ВОЛЗ с. Степне, ремонт; 2) інв.0203 ВОЛЗ ОМ вул. Південне шосе - вул. Південне шосе, 74, ремонт; 3) інв. №0886 ВОЛЗ вул. Космічна, 120 - вул. Східна, 9, ремонт; 4) інв. №0717 ВОЛЗ пров. Туристський/вул. Виборгзька - вул. Макаренка, 1, ремонт; 5) інв.№1417 вул. Патріотична - вул. Жаботинського, 32, ремонт; 6) інв. 1302 ВОЛЗ ОМ вул. Чумаченка, 36 - вул. Чумаченка, 49, ремонт; 7) інв.№1000 ВОЛЗ н.п. Лежине - н.п. Новостепнянськ, ремонт, а Замовник приймає й оплачує вартість виконаних робіт. Згідно з п.3.1 Додаткової угоди №07-Р вартість ремонту лінійно-кабельних споруд зв`язку, що є предметом даної Додаткової угоди становить 63233,28грн., у тому числі ПДВ 10538,88 грн.
13 березня 2020 року Замовником та Підрядником підписано Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за березень 2020 року форми КБ-3, акти №0846, №0203, №0886, №0717, №1447, №1301, №1000приймання виконаних будівельних робіт за березень2020 року форми №КБ-2в, якими засвідчено факт прийняття етапу робіт за договором №280819-Р від 28.08.2019 та додатковою угодою №07-Р від 10.02.2019 на суму 63233,28 грн., у тому числі ПДВ на суму 10538,88 грн.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем була складена податкова накладна № 14 від 18.03.2020, яка 07 квітня 2020 року надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За допомогою програми електронного документообігу позивачу надійшла Квитанція від 07.04.2020 12:46 про зупинення реєстрації податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товари/послуги 42.22, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, 02 червня 2020 року позивачем направлено повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з одночасним долученням копій документів на підтвердження здійснених господарських операцій із контрагентом за етапом робіт, зокрема: договір №280819-Р від 28.08.2019, додаткову угоду №07-Р від 10.02.2020, рахунок фактуру №БК000000010 від 13.03.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт за березень 2020 року, акт про приймання виконаних будівельних робіт за березень 2020 №0846, №0203, №0886, №0717, №1447,№1301, №1000, банківську виписку з призначенням платежу. У той же день пакет документів прийнято відповідачем 1, що підтверджується Квитанцією №2 від 02.06.2020.
Проте, комісією ДПС прийнято рішення №1627601/42481208 від 10.06.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 18.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Окрім цього, 10 лютого 2020 року між Замовником в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» та Виконавцем в особі позивача підписано додаткову угоду №07-Б до Договору №280819-Б від 28.08.2020, згідно з якою Замовник доручає, а Виконавець виконує, з використанням матеріалів Замовника і Виконавця, роботи по будівництву лінійно-кабельних споруд зв`язку, монтажу комутаційних вузлів, монтажу ВОЛЗ у лютому-березні 2020 року на дільницях: 1) інв. №1059 ММ РОN н.п. Осипенко Бердянський р-н, БМР; 2) інв. №1807 AJI PON н.п. Осипенко, БМР;3) інв. №1808 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 4) інв. №1809 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 5) інв. №1810 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 6) інв. №1811 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 7) інв. №1812 АЛ РОN н.п. Степне, Новостепнянське, БМР; 8) інв. №1813 АЛ РОN н.п. Степне, Новотавричеське, БМР; 9) інв. №1814 АЛ FTTH Запоріжжя, БМР; 10) інв. №1815 AJI PON, Запоріжжя, БМР; 11) інв. №1816 вул. Олександрівська - вул. Покровська, 35, УПО БМР; 12) інв. №1817 АЛ РОN Запоріжжя, БМР; 13) інв. №1818 АЛ РОN Запоріжжя, БМР; 14) інв. №1819 АЛ РОN Запоріжжя, БМР; 15) інв. №1820 ОМ бул. Вінтера - бул. Вінтера, 42, ФОРТЕЗЗА, БМР; 16) інв. №1821 АР PON Запоріжжя, БМР. Відповідно до п.3.1 Додаткової угоди №07-Б вартість будівництва, що є предметом даної Додаткової угоди становить 96732,24 грн., у тому числі ПДВ 16122,04 грн.
У березні 2020 року Замовником та Підрядником підписано Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за березень2020 року форми КБ-3, акти №№1059, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815,1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року форми №КБ- 2в, якими засвідчено факт прийняття етапу робіт за договором №280819-Б від 28.08.2019 та додатковою угодою №07-Б від 10.02.2020 на суму 96732,24 грн., у тому числі ПДВ 16122,04 грн.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем була складена податкова накладна № 18 від 18.03.2020, яка 07 квітня 2020 року надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За допомогою програми електронного документообігу позивачу надійшла Квитанція від 07.04.2020 12:46 про зупинення реєстрації податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товари/послуги 42.22, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, 02 червня 2020року позивачем направлено повідомлення №2 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з одночасним долученням копій документів на підтвердження здійснених господарських операцій із контрагентом за етапом робіт, зокрема: договір №280819-Б від 28.08.2019, додаткову угоду №07-Б від 10.02.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт за березень 2020, акти про приймання виконаних будівельних робіт за березень 2020 року №№1059, 1807, 1808, 1809, 1810, 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821 рахунок- фактуру №БК000000009 від 13.03.2020, банківську виписку з призначенням платежу. 03 червня 2020 року пакет документів прийнято відповідачем 1, що підтверджується Квитанцією №2 від 03.06.2020.
Проте, комісією ДПС прийнято рішення №1627602/42481208 від 10.06.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 18.03.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Також судом встановлено, що 16 березня 2020 року між Замовником в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» та Виконавцем в особі ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» укладено додаткову угоду №08-Б до Договору №280819-Б від 28.08.2020, згідно з якою Замовник доручає, а Виконавець виконує, з використанням матеріалів Замовника і Виконавця, роботи по будівництву лінійно-кабельних споруд зв`язку, монтажу комутаційних вузлів, монтажу BOJI3 у березні-квітні 2020 року на дільницях: 1) інв.№1059 MM PON н.п. Осипенко Бердянський р-н, БМР; 2) інв. №1832 AJI PON н.п. Осипенко, БМР;3) інв. №1833 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 4) інв. №1834 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 5) інв. №1835 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 6) інв. №1836 АЛ РОN н.п. Осипенко, БМР; 7) інв. №1375 ВОЛЗ с. Новотавричеське; 8) інв. №1837 АЛ РОN н.п. Степне, БМР; 9) інв. №1838 АЛ РОN н.п. Степне, БМР; 10) інв. №1839 АЛ РОN н.п. Степне, БМР; 11) інв. №1840 АЛ РОN н.п. Степне, БМР; 12) інв. №1841 АЛ РОN н.п. Новостепнянське, БМР; 13) інв. №1842 АЛ РОN н.п. Новотавричеське, БМР; 14) інв. №1843 АЛ РОN н.п. Новотавричеське, БМР; 15) інв. №1844 АЛ РОN н.п. Новотавричеське, БМР; 16) інв. №1845 АЛ PON Запоріжжя, БМР; 17) інв. №1846 пр. Соборний, 147 - пр. Соборний, 145В, ЦОК Запоріжгаз; 18) інв. №1847 вул. Новобудов, 5 - вул. Новобудов, 4; 19) інв. №1848 ОМ вул. Нижньодніпровська - вул. Гастелло, 48; 20) інв. №1849 ОМ вул. Хортицьке шосе - вул. Хортицьке шосе, 1А, Барвінок Інвест; 21) інв. №1850 ОМ вул. Випробувачев - вул. Випробувачев, 2, Кранкомплект; 22) інв. №1851 АЛ PON Запоріжжя, БМР; 23) інв. №1852 АЛ PON Запоріжжя, БМР; 24) інв. №1853 АЛ PON Запоріжжя, БМР; 25) інв. №1854 АЛ PON Запоріжжя, БМР, а Замовник приймає й оплачує вартість виконаних робіт. Відповідно до п.3.1 Додаткової угоди №08-Б вартість ремонту лінійно-кабельних споруд зв`язку, що є предметом даної Додаткової угоди становить 189156,48 грн., у тому числі ПДВ 31526,08 грн.
У квітні 2020 року Замовником та Підрядником підписано Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за квітень2020 року форми КБ-3, акти №№1059, 1735, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851. 1852, 1853, 1854 приймання виконаних будівельних робіт за квітень2020 року форми №КБ-2в, якими засвідчено факт прийняття етапу робіт за договором №280819-Б від 28.08.2019 та додатковою угодою №08-Б від 16.03.2020 на суму 189156,48 грн., у тому числі ПДВ 31526,08 грн.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем була складена податкова накладна № 17 від 15.04.2020, яка 28 квітня 2020 року надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За допомогою програми електронного документообігу позивачу надійшла Квитанція від 28.04.2020 10:25 про зупинення реєстрації податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товари/послуги 42.22, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, 03 червня 2020 року позивачем направлено повідомлення №3 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з одночасним долученням копій документів на підтвердження здійснених господарських операцій із контрагентом за етапом робіт, зокрема: договір №280819-Б від 28.08.2019, додаткову угоду №08-Б від 16.03.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт за квітень 2020, акти про приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року №№1059, 1735, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1846, 1847, 1848, 1849, 1850, 1851. 1852, 1853, 1854, рахунок-фактуру №БК000000011 від 14.04.2020, банківську виписку з призначенням платежу. На наступний день пакет документів прийнято відповідачем-1, що підтверджується Квитанцією №2 від 04.06.2020.
Проте, комісією ДПС прийнято рішення № 1630649/42481208 від 11.06.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 17 від 15.04.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Крім того, 19 травня 2020 року між Замовником в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Січ-Інфоком» та Виконавцем в особі ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» укладено додаткову угоду №10-Р до Договору №280819-Р від 28.08.2019, згідно з якою Замовник доручає, а Виконавець виконує, з використанням матеріалів Замовника і Виконавця, роботи по ремонту лінійно-кабельних споруд зв`язку у травні-червні 2020 року на дільницях: 1) інв. №1375 ВОЛЗ с. Новотаврическе, ремонт; 2) інв.0460 ВОЛЗ 4 ОВ пр. Соборний, 77 - вул. Тургенєва, 27 - вул. Магара, 8, ММ СІ ремонт, а Замовник приймає й оплачує вартість виконаних робіт. Відповідно до п.3.1 Додаткової угоди №10-Р вартість ремонту лінійно-кабельних споруд зв`язку, що є предметом даної Додаткової угоди становить 41286,48 грн., у тому числі ПДВ 6881,08 грн.
17 червня 2020 року Замовником та Підрядником підписано Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень2020 року форми КБ-3, акти №1375, №0460 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2020 року форми №КБ-2в, якими засвідчено факт прийняття етапу робіт за договором №280819-Р від 28.08.2019 та додатковою угодою №10-Р від 19.05.2020 на суму 41286,48 грн., у тому числі ПДВ на суму 6881,08 грн.
На виконання приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку із виконанням будівельних робіт, позивачем була складена податкова накладна № 27 від 17.06.2020, яка 24 червня 2020 року надіслана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За допомогою програми електронного документообігу позивачу надійшла Квитанція від 24.06.2020 14:39 про зупинення реєстрації податкової накладної з наступним обґрунтуванням: «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товари/послуги 42.22, відсутні в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної».
Отримавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, 06 липня 2020 року позивачем направлено повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з одночасним долученням копій документів на підтвердження здійснених господарських операцій із контрагентом за етапом робіт, зокрема: договір №280819-Р від 28.08.2019, додаткову угоду №10-Р від 19.05.2020, довідки про вартість виконаних будівельних робіт за червень 2020, акти про приймання виконаних будівельних робіт за червень 2020 року №0460, №1375, підсумкові відомості ресурсів, акти на передачу матеріалів замовника підрядній організації №0460 та №1375, загальновиробничі витрати на будову, банківську виписку з призначенням платежу. У той же день пакет документів прийнято відповідачем 1, що підтверджується Квитанцією №2 від 06.07.2020.
Проте, комісією ДПС прийнято рішення № 1721253/42481208 від 10.07.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 27 від 17.06.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити).
Вважаючи вищевказані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі ПК України).
Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається згідно з приписами норми пункту 187.1 статті 187 ПК України дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно із пунктами 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з положеннями пункту 20.2 статті 20 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
В розумінні пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", затвердженого постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку №1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку №1246).
Так, відповідно до цієї норми та підпункту 56.23.2 пункту 56.23 статті 56 ПК України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка набрала чинності 01 лютого 2020 року та якою затверджено:
- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації податкової накладної);
- Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок розгляду скарги).
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Із процитованих норм випливає, що у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, можливо зупинення їх реєстрації.
Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації складених позивачем податкових накладних, фіскальний орган у них вказав, що господарська операція платника податків відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Так, у Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, визначено критерії ризиковості здійснення операцій. Зокрема, відповідно до пункту 1 відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
З урахуванням положень наведених норм, суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено Наказом міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Порядок №520).
У пункті 4 Порядку №520 зазначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)) (пункт 6 Порядку №520).
Суд зазначає, що отримані позивачем квитанції про зупинення реєстрації спірних податкових накладних містили загальну фразу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку (тобто, не наведено переліку документів, які необхідні для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної) та без вказівки на норму права, котра такий містить.
Водночас, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 та від 04.12.2018 у справі №821/1173/17.
Слід зазначити, що відповідно до пункту 11 Порядку №520 підставами для прийняття регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі є ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Так, позивач надав документи та пояснення, які, на думку суду, є достатніми для підтвердження здійснення ним господарських операції, а відтак - були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
З приводу відсутні коду УКТЗЕД/ДКПП товари/послуги 42.22, в таблиці даних платника податків на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару / послуги та обсягу його постачання під час розгляду справи слід зазначити, що відповідачами не було надано суду жодних доказів та/або пояснень з цього приводу.
При цьому, як вбачається зі змісту оскаржених рішень, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних є ненадання платником податку копій документів, а саме: договорів, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження. розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт. послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні та зазначено (документи, які не надано необхідно підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Суд не приймає до уваги таке посилання, оскільки як підтверджено матеріалами справи, позивач визначив та надав документи, яких на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
На думку суду, всі первинні документи, які підтверджують господарські операції, за якими складено спірні податкові накладні позивач надавав контролюючому органу, про що свідчать матеріали справи.
Отже, суд відхиляє доводи відповідача 21про те, що прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної було неможливо із огляду на ненадання позивачем копій документів. Крім того, контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Відповідачами не наведено жодних обставин та не надано суду доказів, які б свідчили про невідповідність господарських операцій позивача цілям та завданням його та його контрагента статутної діяльності, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов`язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Відповідачами не надано будь-яких належних та допустимих доказів, не доведено наявності обставин та підстав, які б свідчили про юридичну дефектність первинних документів за спірними операціям.
З урахуванням вищевикладених обставин, враховуючи висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18 та від 02.04.2019 у справі №822/1878/18, суд дійшов до висновку, що відповідачем 1 у даній справі не доведено правомірності оскаржених рішень, у зв`язку з чим наявні підстави для визнання рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної № 1627601/42481208 від 10.06.2020, №1721253/42481208 від 10.07.2020, №1630649/42481208 від 11.06.2020 і №1627602/42481208 від 10.06.2020 протиправними та їх скасування.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 14 від 18.03.2020, № 27 від 17.06.2020, № 17 від 15.04.2020, № 18 від 18.03.2020 датою їх одержання, суд зазначає наступне.
За приписами частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Аналізуючи дані положення кодексу, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов`язання ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН.
Відтак, оскільки оскаржені рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної, як встановлено вище, підлягають скасуванню, то суд приходить до висновку, що ефективним та реальним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 14 від 18.03.2020, № 27 від 17.06.2020, № 17 від 15.04.2020, № 18 від 18.03.2020 датою їх подання на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач 2, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені платіжним дорученням №402 від 18.08.2020 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 8408,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, якими прийнято протиправні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Керуючись статтями 9, 137, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» (69019, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 41, офіс 408, код ЄДРПОУ 42481208) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №1627601/42481208 від 10.06.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №14 від 18.03.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» № 14 від 18.03.2020 датою її одержання, а саме 07.04.2020.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №1627602/42481208 від 10.06.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 18.03.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» № 18 від 18.03.2020 датою її одержання, а саме 07.04.2020.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №1630649/42481208 від 11.06.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 15.04.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» № 17 від 15.04.2020 датою її одержання, а саме 21.04.2020.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної №1721253/42481208 від 10.07.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 27 від 17.06.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» № 27 від 17.06.2020 датою її одержання, а саме 24.06.2020.
Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ МІСТОСТРОЙ» суму судового збору у розмірі 8408,00 грн. (вісім тисяч чотириста вісім гривень 00 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак