Рішення № 92501017, 28.10.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2020
Номер справи
280/4039/20
Номер документу
92501017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 жовтня 2020 року (10:00)Справа № 280/4039/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді КалашникЮ.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м.Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689), треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Терпіннівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області (72333, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Ювілейна, 1, код ЄДРПОУ 04352300), Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив «Дружба» (72333, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Таврійська, 70, код ЄДРПОУ 03748874) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.06.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Терпіннівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області (далі - третя особа 1), Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив «Дружба» (далі - третя особа 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, згідно з рішенням Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба»;

зобов`язати відповідача внести зміни до облікових даних земельно-кадастрової документації щодо права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, відповідно до рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 №2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем з 2001 року не внесені зміни до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, яка відповідно до рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 №2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба» передана у колективну власність СБК «Дружба», у зв`язку з чим порушуються його права як колишнього члена КСП «Дружба» та власника земельної частки (паю) землі, яка перебуває у колективній власності СБК «Дружба», щодо можливості розпаювання земельної ділянки між власниками земельних часткок (паїв). У зв`язку з чим просить визнати таку бездіяльність протиправною та зобов`язати внести відповідні зміни до облікових даних земельно-кадастрової документації щодо права колективної власності на вказану земельну ділянку.

Ухвалою суду від 23.06.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 20.07.2020.

Також, ухвалою суду від 23.06.2020 були витребувані наступні доказі:

у Міськрайонного управління у Мелітопольському районі та м.Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області - належним чином засвідчені копії державного акту на право колективної власності КСП «Дружба» на землю Серії ЗП 00422, сертифікату на право ОСОБА_1 на земельну частку (пай) серії ЗП № 0168770, звернення Терпіннівської сільської ради від 26.02.2020 № 137 до Міськрайонного управління у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про внесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації, а також документи, які довались до нього;

у Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба» - належним чином засвідчені копії інвентарної картки №10 обліку об`єкта основних засобів СБК «Дружба», статут СБК «Дружба», розроблену у 2003 році Запорізькою філією Інституту землеустрою Української академії аграрних наук технічну документацію зі складання державних актів на право власності на землю земельних часток (паїв) колишнього КСП «Дружба» Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, договори оренди земельної частки (паю) укладені між СБК «Дружба» з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , Довідку із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 24.09.2019 № 426/179-19, яка видана Міськрайонним управлінням у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області;

у Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області - належним чином засвідчені копії рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба», Довідку із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 17.10.2019 №1047/179-19, яка видана Міськрайонним управлінням у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, відповіді Міськрайонного управління у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 28.02.2020 № 214/119-20, заяви громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ОСОБА_9 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства знаходяться у Терпіннівській сільській раді Мелітопольського району Запорізької області.

20.07.2020 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №32981), відповідно до якого відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі та не згоден з усіма обставинами, на яких вони ґрунтуються. Також представник відповідача вказав на те, що жоден нормативно-правовий акт, який регулює правовідносини у сфері земельного права, не містить поняття «облікові данні земельно-кадастрової документації», з 10.06.2020 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даним форми 6-зем) відповідачем не видаються, чинний Земельний кодекс України не передбачає колективної форми власності, у зв`язку з чим інформація про комунальну форму власності земельної ділянки, яка зазначена у Довідці із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 17.10.2019 № 1047/179-19, є вірною та розпорядником такої земельної ділянки є Терпіннівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області.

16.07.2020 до суду від представників третьої особи 1 та третьої особи 2, кожного окремо, надійшли пояснення, відповідно до яких вони вважають позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 20.07.2020, за клопотанням представника позивача та представника відповідача провадження у справі зупинено до 26.08.2020.

21.07.2020 до суду надійшла подана представником позивача відповідь на відзив відповідача (вх. №33336), відповідно до якої представник позивача вважає викладені у відзиві заперечення щодо фактичних обставин справи та правових підстав позову необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам земельного законодавства.

Ухвалою суду від 26.08.2020 провадження у справі поновлено.

26.08.2020 розгляд справи відкладено до 15.09.2020.

Протокольною ухвалою суду від 15.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи по суті на 07.10.2020.

В судовому засіданні 07.10.2020 оголошено перерву до 15.10.2020.

15.10.2020 до суду від представника позивача, який також є представником третьої особи 2, та представника відповідача надійшли клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник третьої особи 1, який про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, у судове засідання 15.10.2020 не прибув, про причини неявки не повідомив.

Відповідно до ч.9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч. 4 статті 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 4 с. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач, як колишній член Колективного сільськогосподарського підприємства «Дружба», є власником земельної частки (паю) землі, яка перебуває у колективній власності Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба», що підтверджується копією Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЗП № 0168770.

Відповідно до державного акту на право колективної власності на землю Серії ЗП 00422, виданому Мелітопольською районною Радою народних депутатів Мелітопольського району Запорізької області 04.12.1995, Колективному сільськогосподарському підприємству «Дружба» (далі - КСП «Дружба») були передані в колективну власність землі сільськогосподарського призначення загальною площею 7227,4 га.

При передачі земель в колективну власність, сільськогосподарські угіддя (багаторічні насадження площею 28,8 га), які були розташовані в межах населеного пункту і перебували в користуванні КСП «Дружба», не ввійшли до земель колективної власності.

Зазначені сільськогосподарські угіддя належали до багаторічних насаджень і були з 1992 року засаджені черешнями, які належали на праві власності КСП «Дружба», що підтверджується інвентарною карткою № 10 обліку об`єкта основних засобів СБК «Дружба», засвідчена копія якої міститься в матеріалах справи.

Після реорганізації КСП «Дружба», дерева (черешня), які були посаджені КСП «Дружба», перейшли до правонаступника СБК «Дружба».

Правонаступництво СБК «Дружба» підтверджується статутом останнього.

З метою коригування розробленої землевпорядної документації, збільшення надходжень до бюджету сільської ради та ефективного використання земель, враховуючи взаємні інтереси землевласників і сільської ради Терпіннівською сільською радою Мелітопольського району Мелітопольського району Запорізької області прийнято рішення від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба», відповідно до якого здійснено рівноцінний обмін земельних ділянок колективної і державної власності.

Згідно з вказаним рішенням Терпіннівська сільська рада Мелітопольського району Мелітопольського району Запорізької області, керуючись статтями 27-34, 65 Земельного кодексу України (у редакції 1991 року) передала в колективну власність шляхом обміну земельні ділянки загальною площею 58,8 га, із них - 28,8 га багаторічні насадження. Взамін із колективної власності до земель запасу державної власності було передано 142,8 га. Мелітопольському районному відділу земельних ресурсів запропоновано внести зміни до земельно-кадастрової документації.

Розробленою у 2003 році Запорізькою філією Інституту землеустрою Української академії аграрних наук технічної документації зі складання державних актів на право власності на землю земельних часток (паїв) колишнього КСП «Дружба» Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області були внесені зміни до Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) членам колишнього КСП «Дружба» Мелітопольського району.

Зокрема, проведені зміни меж с. Терпіння (загальна площа села не змінилась). Із земель населеного пункту вилучено у колективну власність 35,0 га земель (ділянки площею 14,0; 12,3; 8,7 га). До меж села із земель колективної власності вилучено також 35,0 га (ділянки площею 32,2 та 2,8 га). До земель запасу вилучено із земель колективної власності 20,4 га ярів та 81,8 га песків.

Зазначені зміни погоджені Терпіннівською сільською радою і Районним відділом земельних ресурсів, що підтверджується витягом із зазначеної технічної документації та копією викопіровки змін.

Рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба» не було виконано Мелітопольським районним відділом земельних ресурсів, відомості про обмін земельних ділянок із колективної власності на державну та з державної на колективну, у тому числі щодо земельної ділянки площею 8,7 га, яка передана у колективну власність СБК «Дружба» та з 1992 року засаджена черешнями, до земельно-кадастрової документації внесені не були, що підтверджується виданою Міськрайонним управлінням у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Довідкою із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 17.10.2019 № 1047/179-19, у якій форма власності вказаної земельної ділянки зазначена як комунальна.

Земельна ділянка площею 8,7 га, яка була передана в 2001 році до колективної власності, розташована в межах населеного пункту, зайнята багаторічними насадженнями, на даний час не розпайована, проект організації території земельних часток (паїв) не виготовлявся, ділянки в натуру власникам земельних часток (паїв) не виділялися. Така ділянка має статус не витребуваних земельних часток (паїв).

Земельна ділянка площею 8,7 га (сільськогосподарські угіддя, багаторічні насадження) з 1992 року засаджена черешнями, які належали на праві власності КСП «Дружба». В подальшому, після реорганізації КСП «Дружба», дерева (черешня), які були посаджені КСП «Дружба», перейшли до правонаступника СБК «Дружба».

СБК «Дружба» використовував земельну ділянку колективної власності, зайняту багаторічними насадженнями протягом багатьох років на підставі договорів оренди земельних часток (паїв), у тому числі з позивачем.

Згідно з інвентарною карткою № 10 обліку об`єкта основних засобів СБК «Дружба», багаторічні насадження черешня займають земельну ділянку площею 22,7 га.

Земельна ділянка площею 8,7 га входить до складу цієї ділянки (14га +8,7 га = 22,7 га).

СБК «Дружба» продовжував користуватись деревами, проводив реконструкцію саду, підсаджував саджанці черешні на земельній ділянці площею 22,7 га, що підтверджується інвентарною карткою № 10 обліку об`єкта основних засобів СБК «Дружба».

Відповідно до відомостей публічної кадастрової карти України, земельна ділянка площею 14 га (кадастровий номер 2323085100:02:059:0012) є суміжної з ділянкою площею 8,7 га.

Розмір земельних ділянок відповідає розміру ділянок, які передані шляхом рівновеликого обміну в колективну власність СБК «Дружба» відповідно до рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 №2.

З набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 6 вересня 2012 року № 5245-VI, з 01.01.2013, земельні ділянки державної власності в межах населеного пункту передані до комунальної власності. Після чого в обліковій кадастровій документації форма власності на засаджену черешнями земельну ділянку площею 8,7 га визначена як комунальна, про що вказано в Довідці із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 17.10.2019 №1047/179-19, яка видана Міськрайонним управлінням у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - Довідка).

У зв`язку з тим, що в Довідці форма власності на земельну ділянку площею 8,7 га вказана як комунальна, Терпіннівська сільська рада звернулася з листом від 26.02.2020 №137 до Міськрайонного управління у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про внесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації згідно з рішенням Терпіннівської сільської ради від 25.06.2001 № 2 про обмін земель. До клопотання було долучено ситуаційну схему, на якій відображено місце розташування вказаної земельної ділянки, яка була передана у колективну власність на підставі рішення ради від 25.06.2001 № 2. Натомість отримала необґрунтовану відмову.

Вважаючи, що бездіяльність щодо невнесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, згідно з рішенням Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 №2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба» допущено Міськрайонним управлінням у Мелітопольському районі та м. Мелітополі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, яке є структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, позивач звернувся із зазначеним позовом до відповідача.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» 899-IV від 05.06.2003 визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).

Абзацом першим ч. 1 ст. 1 цього Закону визначено, що право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Використання нерозподілених та невитребуваних земельних ділянок і земельних часток (паїв) регламентується статтею 13 вказаного Закону, відповідно до якої невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

Особливості використання та розпорядження землями, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, визначені статтею 14-1 цього ж Закону.

Відповідно до частини 1 вказаної статті, у разі якщо власники земельних часток (паїв) після розподілу земельних ділянок, що підлягали паюванню, до 1 січня 2019 року не прийняли рішення про розподіл інших земель, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, що не було припинено як юридична особа, та якщо такі землі не передані у власність у порядку, визначеному законом, розподіл таких земель проводиться згідно з вимогами цієї статті за згодою більшості осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).

Системний аналіз зазначених норм дає можливість зробити висновок про те, що діюче законодавство передбачає наявність земель, що залишились у колективній власності, що спростовує доводи відповідача та підтверджує його бездіяльність.

Форма власності земельної ділянки площею 8,7 га, яка за рішенням Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 № 2 передана у колективну власність СБК «Дружба», не змінилась.

Із набуттям чинності з 01.01.2019 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 №2498-VIII, врегульовано порядок формування земельних ділянок, зайнятих не витребуваними земельними частками (паями) через технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель. Орган місцевого самоврядування є належним орендодавцем не витребуваних земельних часток (паїв).

Відповідно до статті 79-1, пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України, статей 35, 57 Закону України «Про землеустрій», статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», статті 21, пункту 7 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр», постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 513 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель», для прийняття рішення на надання дозволу на проведення інвентаризації земельних ділянок, необхідна інформація з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Пунктом 165 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 передбачено надання органам державної влади відомостей і документів Державного земельного кадастру стосовно земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, узагальнених відомостей про кількість та якість земель для здійснення повноважень, визначених законом. Форма надання відомостей і документів та їх достовірність в повній мірі належить до компетенції державного органу, який здійснює ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до статі 57 Закону України «Про землеустрій», до складу технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель включаються документи, які містять вихідні дані про земельну ділянку.

Сільською радою для здійснення власних повноважень, визначених законом, запитувалися відомості про земельну ділянку, розташовану на її території. Відомості територіальним органом Держгеокадастру надані недостовірні, крім того, як стверджує відповідач, не за належною формою. Це підтверджує протиправну бездіяльність органу державної влади, який здійснює ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, в редакції відповідно до наказу Держгеокадастру від 20.20.2020 № 53, відповідач є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядкований.

Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Відповідно до статті 3 вказаного Закону, Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов`язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об`єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.

Згідно з частиною 2 статті 7 цього ж Закону, до повноважень відповідача, зокрема, належать:

ведення та адміністрування Державного земельного кадастру;

здійснення підготовки земельно-кадастрової документації;

внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст;

здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні;

ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки;

організація здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру;

розроблення форм витягів, інформаційних довідок із Державного земельного кадастру, повідомлень про відмову у наданні відомостей, порядку обліку заяв і запитів про отримання відомостей із Державного земельного кадастру;

створення документів Державного земельного кадастру;

організація взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями з питань ведення Державного земельного кадастру.

Статтею 13 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначений склад відомостей Державного земельного кадастру про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Крім того, частиною 9 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що відомості про речові права на земельні ділянки, що виникли до 1 січня 2013 року, вносяться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до Державного земельного кадастру із Державного реєстру земель та документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів.

Кількісний облік земель ведеться відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.12.2015 №337 Про затвердження форм адміністративної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 11-зем, 12-зем, 15-зем, 16-зем) та Інструкцій щодо їх заповнення. Ці Інструкції визначають порядок заповнення форми адміністративної звітності з кількісного обліку земель, яка відображає розподіл земель за категоріями, земельних ділянок за їх цільовим призначенням, за формами власності на землю, кількість власників/користувачів, кількість і площу земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні фізичних та юридичних осіб. Форма адміністративної звітності з кількісного обліку земель складається на рівні районів, міст обласного значення - державними кадастровими реєстраторами територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у районах, містах обласного значення.

Згідно п 2 Наказу, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру зобов`язана до 01 липня 2016 року забезпечити перенесення даних державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) до передбаченої цим наказом звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 11-зем, 12-зем, 15-зем, 16-зем); забезпечити, починаючи з 01 липня 2016 року, кількісний облік земель відповідно до затверджених цим наказом форм адміністративної звітності.

Відповідно до п 4 Наказу, складання адміністративної звітності з кількісного обліку земель здійснюється на рівні районів, міст республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення шляхом узагальнення відомостей Державного земельного кадастру про землі та земельні ділянки в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.12.2015 № 337 затверджено Інструкцію із заповнення форми адміністративної звітності з кількісного обліку земель (форма №12-зем (річна)), яка визначає порядок заповнення форми адміністративної звітності з кількісного обліку земель №12-зем (річна) «Звіт про землі та земельні ділянки за власниками та користувачами, формами власності», яка відображає кількість власників/користувачів, кількість і площу земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні фізичних та юридичних осіб, за організаційними формами суб`єктів економіки, визначеними відповідно до Статистичного класифікатора організаційних форм суб`єктів економіки, затвердженого наказом Державної служби статистики України від 29 вересня 2014 року № 271 «Про затвердження Статистичного класифікатора організаційних форм суб`єктів економіки (СКОФ)» (далі - СКОФ), видами економічної діяльності, визначеними відповідно до національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікації видів економічної діяльності», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 листопада 2010 року № 457 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» (зі змінами), із зазначенням кодів на рівні класу (далі - КВЕД), формами власності на землю. Форма звітності складається окремо для кожного виду цільового призначення земель.

Відповідно до підпункту 11 пункту 2 розділу другого вказаної Інструкції передбачено, що однією із граф форми № 12-зем (річна) є графа "у тому числі колективна власність", яка складається з граф 11-17 та містить відомості щодо кількості власників та користувачів земельних ділянок колективної форми власності згідно з державними актами на право колективної власності, кількості земельних ділянок колективної форми власності, які перебувають у власності чи користуванні фізичних та юридичних осіб, їх площі, а також відомості щодо їх передачу в оренду.

У зв`язку з чим, заперечення відповідача щодо відсутності у нього повноважень на внесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації, а також щодо відсутності у сфері земельного права поняття «облікові данні земельно-кадастрової документації» та колективної форми власності на землю, суд вважає необґрунтованими.

Доводи відповідача про те, що видана Довідка має інформативний характер та видана з відомостями станом на 01.01.2016 лише підтверджують допущену тривалу бездіяльність щодо невнесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, згідно з рішенням Терпіннівської сільської ради від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба».

Позивач, як колишній член КСП «Дружба», є власником земельної частки (паю) землі, яка перебуває у колективній власності СБК «Дружба», що підтверджується копією Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЗП № 0168770, копія якого міститься у матеріалах справи.

Землі колективної власності належать громадянам, власникам земельних часток (паїв), право власності на які посвідчено сертифікатом. Земельна ділянка набута у колективну власність шляхом обміну на земельні ділянки державної власності підлягає розпаюванню серед власників сертифікатів. Ніхто, окрім власників земельних часток (паїв) не може набути права власності на неї.

На даний час до Терпіннівської сільської ради надійшли клопотання щодо безоплатної приватизації спірної ділянки громадянами для ведення особистого селянського господарства (копії клопотань наявні в матеріалах справи).

Відповідно до статей 116, 118, 121 Земельного кодексу України, приватизувати можливо виключно ділянки державної чи комунальної власності. Земельна ділянка площею 8,7 га належить до земель, які набуті у колективну власність шляхом обміну на державну і перебуває у власності громадян, власників земельних часток (паїв), право власності яких посвідчено сертифікатами. Тому її приватизація призведе до позбавлення власників земельних часток (паїв), зокрема позивача, права на виділення цих земель в натурі (на місцевості) та незаконне позбавлення права власності на землю.

Поки земельна ділянка, що передавалась в колективну власність, не буде розпайована, відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», вона відноситься до не витребуваних земельних часток (паїв), надання в оренду яких належить до компетенції сільської ради. Орендна плата за такі землі надходить до бюджету відповідної ради. Ділянка після інвентаризації і реєстрації в Державному земельному кадастрі може бути надана в оренду на термін до розпаювання та реєстрації права власності на неї.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як встановлено судом, відповідачем з 2001 року не внесені зміни до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, яка відповідно до рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба» передана у колективну власність СБК «Дружба».

Недостовірні дані, що містяться в обліковій земельно-кадастровій документації щодо земельної ділянки площею 8,7 га, а також необґрунтована, безпідставна та тривала бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо невнесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, згідно з рішенням Терпіннівської сільської ради від 25.06.2001 №2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба», унеможливлює належне розпорядження органом місцевого самоврядування не витребуваними земельними частками (паями), набуття ділянки в оренду і використання її за цільовим призначенням, розпаювання земель між власниками земельних часток (паїв), що є порушенням прав позивача, у зв`язку з чим, така бездіяльність підлягає визнанню протиправною.

Суд вважає за необхідне зазначити про важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), п. 119).

Суд зазначає, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), n. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, п. 58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), n. 58, а також рішення у справі «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року). У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов`язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку (див., наприклад, рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), п. 69), а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові (див. зазначені вище рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), n. 53, та «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), п. 38).

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії .

Згідно з частиною 4 цієї ж статті, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

З урахуванням того, що з часу прийняття Терпіннівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області рішення від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба», відповідно до якого у колективну власність СБК «Дружба» передана, у тому числі, земельна ділянка площею 8,7 га, відповідачем зміни до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на зазначену земельну ділянку не внесені, належним способом захисту прав позивача, як власника земельної частки (паю), буде зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області внести такі зміни.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м.Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689), треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Терпіннівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області (72333, Запорізька область, Мелітопольський район, с.Терпіння, вул. Ювілейна, 1, код ЄДРПОУ 04352300), Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив «Дружба» (72333, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Таврійська, 70, код ЄДРПОУ 03748874) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо невнесення змін до облікових даних земельно-кадастрової документації відносно права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, згідно з рішенням Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 № 2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба».

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області внести зміни до облікових даних земельно-кадастрової документації щодо права колективної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (вид угідь багаторічні насадження) площею 8,7 га, розташованої в межах села Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, відповідно до рішення Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 25.06.2001 №2 «Про рівновеликий обмін земельними ділянками між землевласниками: Терпіннівською сільською радою та СБК «Дружба».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.10.2020.

Суддя Ю.В. Калашник